Mielialaani/depressioon

Olen menossa lääkärin vastaanotolle viikon päästä. Kysyisin jo etukäteen kokemuksia masennuslääkkeistä, joita voisi "ehdottaa" lääkärille? Mirtazapin on aivan liian mieto, ei vaikuta mielialaani mitenkään vuodenkaan käytön jälkeen. Nyt olen syönyt vajaan kuukauden Voxraa, 150 mg. On ollut pakko puolittaa annos, koska se herättää öisin, vie yöunet. Eikä taida enää tuolla annoskoolla paljoa vaikuttaa? Mikä voisi olla riittävän tehokas masennuslääke, riippumattomuutta aiheuttamaton (ei kovin pitkää käyttöä ajatellen)? Joka myös auttaa unettomuuteeni? Nukahdan, muttaa heräilen keskellä yötä saamatta enää unta. En haluaisi lähteä kokeilulinjalle vaan kerralla kunnon rohtu. Olen tosi alavireinen, ei huvita keskustella ym. Jaksan kyllä harrastaa kuntoilua. Ja käydä töissä.

4

294

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • depr.+ph

      ei taas sovi toiselle, tai mikä auttaa yhtä ei auta toista.
      Googlaamalla löydät kaikki myynnissä olevat masennuslääkkeet......ei se jos joku kertoo jonkun auttavan kerro siitä mitään auttaisiko se sinua..
      Vajaa kuukausi Voxraa on lyhyt aika, samoin annos on alhainen.
      Et kerro Mirtan annosta, unettomuuteenko se on? Todennäköisesti koska miksi sinulla olisi kaksi depressiolääkettä.
      Depressio ei ole sama kuin alavireisyys. Jos jaksat käydä töissä ja kuntoilla niin onko kyse sitten depressiosta laisinkaan?
      Kokeilulinjalla sitä itse kukin on joutunut olemaan, itselläni takana muutamakymmen depressiolääkekokeilu...
      Tällä hetkellä auttaa Efe, mutta se nyt ei kerro sitten muusta kuin omasta tilanteestani..

      Käytkö terapiassa?

      • ihmelääkkeitä

        Cipralexiihan ne tyrkyttää kans monelle et kai siitäkin jotai apua vois olla... Venlafaxin on sit taas vähä stydimpi ja eroo hieman. Google kertoo aika hyvin.. Ja sit ku selailet tätä foorumia, niin täälläkin on aika paljon kokemuksia eri lääkkeistä niin sieltäkin vois löytyä sulle apua.


      • ihmelääkkeitä kirjoitti:

        Cipralexiihan ne tyrkyttää kans monelle et kai siitäkin jotai apua vois olla... Venlafaxin on sit taas vähä stydimpi ja eroo hieman. Google kertoo aika hyvin.. Ja sit ku selailet tätä foorumia, niin täälläkin on aika paljon kokemuksia eri lääkkeistä niin sieltäkin vois löytyä sulle apua.

        Olen kokeillut Cipralexia, mutta tuloksetta. Nyt pitäisi löytää riittävän tehokas mielialalääke tai depressiolääke. Bentzot pitää jättää pois. Ne vain laskevat pitkään käytettynä mielialaa. Ei huvita kohta enää mikään. Vielä en ole siinä pisteessä, joten korkea aika. Kai lääkärikin tietää tarpeeksi tehokkkaan lääkkeen keskusteltuani hänen kanssaan.


    • ,

      jatkuvassa käytössä bentzokin? Ja Sifrol..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe