perustakaamme orjayhteiskunta.
Kuka ilmoittautuu vapaaehtoiseksi orjaksi? A A kenties?
Kuka ilmoittautuu vapaaehtoiseksi orjaksi? A A kenties?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ellen väärin muista niin raamatussa on ohjeet siitäkin kuinka orjan hinta arvioidaan.
Mutta
se on vanhan liiton fakta jonka opit Jeesus kumosi sen asian suhteen.
Tosin, esim. ruotsissa kiellettiin aikanaan orjakauppa vaikka ruotsalaiset senkin lain jälkeen myivät orjia amerillaisille! Jakomielisyyden oppia niinkuin goottien opiet yleensä ovat, Lutherinkin opit.
Kuten kaikki tietävät, kirkot vastustivat orjuuden lakkauttamista niin pitkään kuin uskalsivat.
Kirkko vastustaa milloin mitäkin ja sitten antaa periksi, heh
Kirkko on vastustanut käsitystä maapallon pyöreydestä sekä aurinkokeskeistä maailmankuvaa.
Etenkin kirkko vastusti vielä 1880-luvulla hyvin jyrkästi sosiaalista toimintaa, koska Jumala on muka määrännyt jokaiselle ihmiselle osansa, eikä Jumalan säätämykseen ole lupa kajota.
Ei siitä ole pitkä aika, kun kirkko vastusti naispappeutta ... ja nyt on jo piispatar :)
jne
myös homoseksuaaleille?? ihmettelen jos ei.
nythän kirkko ei vastusta homoutta!!!
.
.
.
.
heille harmiksi Jumala tekee sen.. vaatimalla että "...lisääntykää ja täyttäkää maa..." ja homot eivät voi lisääntyä muutten kuin homoiksi harhauttavalla rikillisen kristinuskon opeilla!!!
Maa on jo täytetty. Katastrofaalinen, hallitsematon väestönkasvu erityisesti kehitysmaissa on ihmiskunnan suurin yksittäinen ongelma. Tässä valossa ihmiset, jotka todennäköisesti eivät lisäänny, ovat kullanarvoisia.