Hyvää joulupaastoa kaikille!
Joulupaasto alkoi
¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
7262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kiitos samoin. Kauhea nälkä!
mutta paastoamis-vaihtoehtojahan löytyy; tv, roskaruoka ja siirtyminen vaatimattomampaan ruokaan, kiroileminen, räävittömien viestien kirjoittaminen tälle palstalle, kapakkakäynnit, juhliminen muuten, ja vaikka mitä muuta, mikä on turhaa!
mitä saa syödä mitä ei ja mitä missä milloin..?
ortodoksi.net´in tietopalstaa, sieltä löytyy neuvoja joka asiaan!
myös naputtajia joka lähtöön.Ei kiitos.Ennemmin syön vaikka salpietaria.
Onko oikeasti olennaista antaa mielensä askaroida 24/7 sen parissa, että saako nyt syödä oliiviöljyä vai voita? Ja ovatko venäläiset oikeassa kun käyttävät kalaa paastoruokana, kun krekut taas eivät niin tee. Voi sitä miettimisen määrää minkä paaston aikana (!) varsinkin naiset käyttävät keittiöissään! Koko paaston idea vesittyy..
Jos oikeasti tahtoisi antaa patojen ja kattiloidenkin levätä, kuten paastossa pitäisi, niin sitten kannattaisi siirtyä valmisruokiin ja lämmittää ne mikrossa. Niin ei hassaantuisi ruoanlaittoon sellaista aikaa kuin tavallisesti. Kokemukseni mukaan ortonaisten ruoanlaittotaakka ei paaston aikana ainakaan kevene -vaikka pitäisi- koska tavoite on laittaa mahdollisimman HERKULLISTA paastoruokaa, että muutkin perheen jäsenet (lapset, mies) suostuvat sitä syömään! Herra armahda.
Paastotkoon kukin
- pahan puhumisesta
- katkerüudesta
- kyynisyydestä
- television palvonnasta
- omahyväisyydestä.
Siinä luulisi olevan kyllin..
Paaston jälkeen on hirmun nälkä, kun on puuttunut yksi tärkeä aminohappo lähes kokonaan ravinnosta!
"Ja lohikäärme asettui synnyttävän naisen eteen nielastakseen lapsen, kun nainen oli synnyttänyt!" Ilmestyskijan 12.luku
Voiko nui tosiaan olla, että ortodoksitkin ovat nälissään valmiita nielaisemaan Jeesus lapsen Jouluna!!!?