Sossutukien saajien nimet julki

Sossu- ja työttömyystukien saajien nimet on tultava julkisiksi. Ei verovaroja voi käyttää salassa.
13136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

jo olis paksu pumaska.

Samaten voisi sitten laittaa terveyskeskuksen asiakkaiden nimet julki, ei verovaroja voi moiseen paikkaan tuhlata - siis paikkaan, eli joo, niin, sais nauraa niille, jotka joutuvat sitä arvauskeskusesta käyttäämään!

Entisellä anjalankoskella muuten miltei oli työttömyyskortistossa olijoiden nimet julki paikallisessa lehdessä muinoin, ei ne vissiin enää....

Äänestä
  • Kaikkien verovaroin maksettujen autoteiden käyttäjien nimet julki !

    Ei verovaroja voi käyttää salassa !

    Kummaa touhua !

    Äänestä

  • kaipa sitä sitten vois laittaa sukupuolitautipoliklinikkojenkin asiakasrekisterit julkisiks
    kuinkas verovaroja sellaiseen voidaan käyttää

    Äänestä

ei se varmaan monellekaan helppoa ole elää yhteiskunnan tuella. Tietysti on säännöstä poikkeuksia, kuten olemme tälläkin palstalla todenneet.
Työtä kunnon palkalla mieluummin, kuin sossutukia.

Äänestä
  • Ei siinä muuta syytä ole ja sossuisilat ovat useimmiten huijareita.

    Äänestä

  • selkeä tämä kirjoitti:

    Ei siinä muuta syytä ole ja sossuisilat ovat useimmiten huijareita.

    Työttömät osaa sentään edes kirjoittaa.

    Äänestä

työssä olevien nimet julki, siinä sitä vasta verorahoja hassataankin monen kohdalla! Kuvat kanssa listoihin, sittenhän näette lukumäärän, ketä itse asiassa elätätte, eikä se ole aina vastikkeellista se rahan saaminen julkisessa työtehtävässä.... Monesti siellä on porukkaa, jonka tuottavuutta ei ole vielä valjastettu, sen sijaan, heille tarjotaan sinne määräaikaisia, joita sitten on kiva piiskata kaikin tavoin. Jep jep!

Äänestä

toimeentulotukea koska työnantaja maksaa niin surkeaa palkkaa.

Näiden TA:n pomojen pärstät ja nimet lehtiin !

Helsingissä esimerkiksi ei elä alle 1500 e/kk tuloilla.

Äänestä
  • kun saa asunistukea.

    Äänestä

  • xxxxd kirjoitti:

    kun saa asunistukea.

    Asunistuki kuuluu verovaroin maksttaviin sosiaalitukiin.

    Mä en pystyisi elämään alle 3500e kuukausituloilla.

    Sinä taas olet erijuttu...

    Äänestä

  • Palkkaa saa tasonsa mukaan.

    Äänestä

et sitten perkele käytä mun tekemiä teitäkään.

Äänestä

Ei mitää pihistelyä ku suoraan vaan kaikkien jotka elää verotukirahoilla nimet kunniatauluun. Eli urheilijat,taiteilijat,taivaarannan maalarit,tutkijat jne jne jne ... lista on valtava :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


selkeä tämä kirjoitti:

Sossu- ja työttömyystukien saajien nimet on tultava julkisiksi. Ei verovaroja voi käyttää salassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu