Hormonikierukka ja kohtutulehdus!

mappe_89

Haluaisin tietää onko kenellekkään muulle käynyt näin! Olen 1,5 vuotiaan pojan äiti ja mulle laitettiin Mirena- hormonikerukka n. 5kk sitten. Aikaisemmin ei yhtään mitään vaivaa ollut, vuodot jäi melkein heti pois ja olen ollut han tyytyväinen tähän asti... Viikko sitten en kyennyt enää töihin vaan menin ensiapuun valittaen kovaa alavatsakipua ja huonoa oloa (en siis meinannut edes sängystä päästä ylös) Siellä eivät osanneet sanoa mitään-> lähete sairaalaan tutkimuksiin. Mitään eivät varuudella osanneet sanoa, mutta määräsivät kohtutulehdukseen kovat ab:t. kivut ovat osittain helpottaneet, mutta nyt uusin oireina alapään turvotus, kamala kutina ja kamala ruskea kökköinen vuoto!!! Onko mulle nyt tullut jo hiivatulehdus?? Pitäisikö kierukka ottaa pois, voisiko se aiheuttaa nämä ? Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta??

9

14518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäinfoaa...

      otettiinko sulta papakoe ennen asennusta? ja poissuljettiin kaikki tulehdusmahdollisuudet? onko sama seksikumppani?

      • mappe_89

        Joo mulle tehtiin papakoe, missä näkyi tulehdus, sihen määrättiin lääkkeet, mutat sen jälkeen ei eää tarkastettu oliko tulehdus pois va ei :( Kyllä mulla on sama kumppani ollu jo viimeiset 2 vuotta.


    • juu....

      Äidilläni oli parisen vuotta kierukka, ja koko sinä aikana kärsi jatkuvista vuodoista ja tulehduksista. Kierukka poistettiin ja tulehdukset loppui siihen.

      Eli kyllä taitaa olla parasta otattaa se koko härveli pois, ettet vaan sairastu pahemmin mihinkään tulehdukseen :)

      • mappe_89

        Olen tullut itse myös siihen tulokseen,että se kirerukka olisi ihan fiksua poistattaa tuolta. Sain vihdoin antibiootti kuurin syötyä ja nyt jo alkanut tulla paineen tunne takaisin:( En tiedä mistä se johtuu, mutta kyllästynyt olen tähän tunteeseen. Ihan kuin menkat ois koko ajan päällä, mutta tähän ei auta edes särkylääkkeet... Jumpan jälkeen erityisesti tulee kivut esiin, olisikohan niissä jtn yhteläisyyttä ??


      • jeps...
        mappe_89 kirjoitti:

        Olen tullut itse myös siihen tulokseen,että se kirerukka olisi ihan fiksua poistattaa tuolta. Sain vihdoin antibiootti kuurin syötyä ja nyt jo alkanut tulla paineen tunne takaisin:( En tiedä mistä se johtuu, mutta kyllästynyt olen tähän tunteeseen. Ihan kuin menkat ois koko ajan päällä, mutta tähän ei auta edes särkylääkkeet... Jumpan jälkeen erityisesti tulee kivut esiin, olisikohan niissä jtn yhteläisyyttä ??

        Kyllä se varmaan on niin, että joillekin tuo kierukka ei vain sovi, että keho alkaa tavallaan "hylkiä" sitä, ihmekös tuo nyt on kun joku vieras esine tungetaan sisuksiin moneksi vuodeksi :) Uskon että nuo jumpan jälkeiset tuntemukset liittyy myös asiaan.


      • mappe_89
        jeps... kirjoitti:

        Kyllä se varmaan on niin, että joillekin tuo kierukka ei vain sovi, että keho alkaa tavallaan "hylkiä" sitä, ihmekös tuo nyt on kun joku vieras esine tungetaan sisuksiin moneksi vuodeksi :) Uskon että nuo jumpan jälkeiset tuntemukset liittyy myös asiaan.

        Sain jopa aikaiseksi soittaa neuvolaan ja kertoa uusista vaivoista. Maanantaina lähtee tämä vekotin pois:) Toivottavasti kaikki on nyt sitten kiinni tuosta kierukasta ja helpottaa kun sen saa pois! (kun siis kierukalla on sellainenkin vaikutus,että se lisää mahdollisuutta saada kystia tuonne ja multa jo yksi löytyi) Kyllähän sitä sitten tulee mietittyä kaikenlaisia syitä mistä voisi kivut johtua :/


    • Anonyymi

      Naiset voisivat itsenäisesti kerätä tietoa hormonikierukan vaikutuksista. Naisia riittää antamaan kertomuksiaan. Olisiko naistoimittajilla kiinnostusta asian ottamiseksi keskustelujen ja artikkelien aiheeksi.
      Miehet ovat kehittäneet synteettisen naishormonin, mutta itse eivät kyseisiä kemiantuotteita suostu käyttämään!

    • Anonyymi

      On syytä tiedostaa, että kyseessä ei ole "luonnollinen naishormoni", vaan kemiallisesti rakennettu, hormonin tapaan toimiva kemian tuote.
      Naisen lisääntymiskykyä estäviä aineita ovat yleensä aineet, jotka muuttavat kohdun limakalvoa niin, ettei alkio kykene kiinnittymään kohdun limakalvoon. Aineen sanotaan estävän myös kohdun limakalvon "hyperplasia".
      Millainen kemiallinen ainekoostumus synteettisellä hormonilla siis on? Se estelee monia naisten kehoprosesseja (Vaihdevuosihormonikorvaushoito).

      Luonnollisella hormonilla ei ole sellaista vaikutusmekanismia; kohdun limakalvon jähmettämiseksi ym! Kyseessä on siis aivan erityyppinen kemiantuote kuin naisen "luonnollinen hormoni"
      Kemiantuotteet matkivat hormonia, mutta niillä on paljon muitakin vaikutuksia ihmisen elintoiminnoissa. Ei edes mitenkään mairittelevia!

      Ottakaa selvää! Naisten terveyden kannalta asia ei ole yhdentekevä!

    • Anonyymi

      Itse sain juuri kuparikierukasta kohtutulehdus sen. Minusta kierukan laiton riskeistä ei puhuta tarpeeksi. Mulla oli ollut kierukka 9kk sitten mahaa rupesi aristamaan ja tuli haisevaa vetistä vuotoa. Maha ei ollut kipeä edes. Menin lääkäriin ja lääkäri otti kierukan heti pois ja sanoi että kohtutulehdus. Jos en olisi hiukan liioitellut kipuja, en olisi luultavasti päässyt heti lääkäriin ja tulehdus olisi voinut pahentua. Onneksi sain hyvän lääkärin joka heti poisti kierukan ja määräsi antibiootit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      172
      4049
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      391
      2978
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2259
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      50
      2170
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1877
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1805
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      167
      1401
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1273
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      2
      1266
    10. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      97
      1138
    Aihe