Hormonikierukka ja kohtutulehdus!

mappe_89

Haluaisin tietää onko kenellekkään muulle käynyt näin! Olen 1,5 vuotiaan pojan äiti ja mulle laitettiin Mirena- hormonikerukka n. 5kk sitten. Aikaisemmin ei yhtään mitään vaivaa ollut, vuodot jäi melkein heti pois ja olen ollut han tyytyväinen tähän asti... Viikko sitten en kyennyt enää töihin vaan menin ensiapuun valittaen kovaa alavatsakipua ja huonoa oloa (en siis meinannut edes sängystä päästä ylös) Siellä eivät osanneet sanoa mitään-> lähete sairaalaan tutkimuksiin. Mitään eivät varuudella osanneet sanoa, mutta määräsivät kohtutulehdukseen kovat ab:t. kivut ovat osittain helpottaneet, mutta nyt uusin oireina alapään turvotus, kamala kutina ja kamala ruskea kökköinen vuoto!!! Onko mulle nyt tullut jo hiivatulehdus?? Pitäisikö kierukka ottaa pois, voisiko se aiheuttaa nämä ? Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta??

9

15117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäinfoaa...

      otettiinko sulta papakoe ennen asennusta? ja poissuljettiin kaikki tulehdusmahdollisuudet? onko sama seksikumppani?

      • mappe_89

        Joo mulle tehtiin papakoe, missä näkyi tulehdus, sihen määrättiin lääkkeet, mutat sen jälkeen ei eää tarkastettu oliko tulehdus pois va ei :( Kyllä mulla on sama kumppani ollu jo viimeiset 2 vuotta.


    • juu....

      Äidilläni oli parisen vuotta kierukka, ja koko sinä aikana kärsi jatkuvista vuodoista ja tulehduksista. Kierukka poistettiin ja tulehdukset loppui siihen.

      Eli kyllä taitaa olla parasta otattaa se koko härveli pois, ettet vaan sairastu pahemmin mihinkään tulehdukseen :)

      • mappe_89

        Olen tullut itse myös siihen tulokseen,että se kirerukka olisi ihan fiksua poistattaa tuolta. Sain vihdoin antibiootti kuurin syötyä ja nyt jo alkanut tulla paineen tunne takaisin:( En tiedä mistä se johtuu, mutta kyllästynyt olen tähän tunteeseen. Ihan kuin menkat ois koko ajan päällä, mutta tähän ei auta edes särkylääkkeet... Jumpan jälkeen erityisesti tulee kivut esiin, olisikohan niissä jtn yhteläisyyttä ??


      • jeps...
        mappe_89 kirjoitti:

        Olen tullut itse myös siihen tulokseen,että se kirerukka olisi ihan fiksua poistattaa tuolta. Sain vihdoin antibiootti kuurin syötyä ja nyt jo alkanut tulla paineen tunne takaisin:( En tiedä mistä se johtuu, mutta kyllästynyt olen tähän tunteeseen. Ihan kuin menkat ois koko ajan päällä, mutta tähän ei auta edes särkylääkkeet... Jumpan jälkeen erityisesti tulee kivut esiin, olisikohan niissä jtn yhteläisyyttä ??

        Kyllä se varmaan on niin, että joillekin tuo kierukka ei vain sovi, että keho alkaa tavallaan "hylkiä" sitä, ihmekös tuo nyt on kun joku vieras esine tungetaan sisuksiin moneksi vuodeksi :) Uskon että nuo jumpan jälkeiset tuntemukset liittyy myös asiaan.


      • mappe_89
        jeps... kirjoitti:

        Kyllä se varmaan on niin, että joillekin tuo kierukka ei vain sovi, että keho alkaa tavallaan "hylkiä" sitä, ihmekös tuo nyt on kun joku vieras esine tungetaan sisuksiin moneksi vuodeksi :) Uskon että nuo jumpan jälkeiset tuntemukset liittyy myös asiaan.

        Sain jopa aikaiseksi soittaa neuvolaan ja kertoa uusista vaivoista. Maanantaina lähtee tämä vekotin pois:) Toivottavasti kaikki on nyt sitten kiinni tuosta kierukasta ja helpottaa kun sen saa pois! (kun siis kierukalla on sellainenkin vaikutus,että se lisää mahdollisuutta saada kystia tuonne ja multa jo yksi löytyi) Kyllähän sitä sitten tulee mietittyä kaikenlaisia syitä mistä voisi kivut johtua :/


    • Anonyymi

      Naiset voisivat itsenäisesti kerätä tietoa hormonikierukan vaikutuksista. Naisia riittää antamaan kertomuksiaan. Olisiko naistoimittajilla kiinnostusta asian ottamiseksi keskustelujen ja artikkelien aiheeksi.
      Miehet ovat kehittäneet synteettisen naishormonin, mutta itse eivät kyseisiä kemiantuotteita suostu käyttämään!

    • Anonyymi

      On syytä tiedostaa, että kyseessä ei ole "luonnollinen naishormoni", vaan kemiallisesti rakennettu, hormonin tapaan toimiva kemian tuote.
      Naisen lisääntymiskykyä estäviä aineita ovat yleensä aineet, jotka muuttavat kohdun limakalvoa niin, ettei alkio kykene kiinnittymään kohdun limakalvoon. Aineen sanotaan estävän myös kohdun limakalvon "hyperplasia".
      Millainen kemiallinen ainekoostumus synteettisellä hormonilla siis on? Se estelee monia naisten kehoprosesseja (Vaihdevuosihormonikorvaushoito).

      Luonnollisella hormonilla ei ole sellaista vaikutusmekanismia; kohdun limakalvon jähmettämiseksi ym! Kyseessä on siis aivan erityyppinen kemiantuote kuin naisen "luonnollinen hormoni"
      Kemiantuotteet matkivat hormonia, mutta niillä on paljon muitakin vaikutuksia ihmisen elintoiminnoissa. Ei edes mitenkään mairittelevia!

      Ottakaa selvää! Naisten terveyden kannalta asia ei ole yhdentekevä!

    • Anonyymi

      Itse sain juuri kuparikierukasta kohtutulehdus sen. Minusta kierukan laiton riskeistä ei puhuta tarpeeksi. Mulla oli ollut kierukka 9kk sitten mahaa rupesi aristamaan ja tuli haisevaa vetistä vuotoa. Maha ei ollut kipeä edes. Menin lääkäriin ja lääkäri otti kierukan heti pois ja sanoi että kohtutulehdus. Jos en olisi hiukan liioitellut kipuja, en olisi luultavasti päässyt heti lääkäriin ja tulehdus olisi voinut pahentua. Onneksi sain hyvän lääkärin joka heti poisti kierukan ja määräsi antibiootit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      13
      2142
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      148
      1704
    3. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      19
      1580
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      122
      1239
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      221
      1232
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1124
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1055
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      896
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      852
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      833
    Aihe