tarkoitus on keskustella Jehovan todistajista eronneen tai erotetun siirtymisestä veljesseura org:in riveihin.
Kuinka tasapuolisen ja laaja-alaisen näkemyksen ihminen saa liittymällä "veljesseuran" riveihin?
Vaikka veljesseura ei virallisesti olekaan mikään lahko,niin kun sen toimintatapoja seuraa on siinä lahkomaisia piirteitä.
Kun esim.maksat jäsenmaksun olet täysivaltainen "jäsen."
Onko veljesseura-lahko tasapuolinen kaikille ihmisille?
Ovatko kaikki siellä kirjoittelevat kokeneet että siellä kohdellaan kaikkia tasapuolisesti?
Vai onko tilanne niin,niin kuin se näyttää olevan, vain tietyn veljesseuralaisen näkemyksen omaavat ja tietyllä kriittisellä ajattelulla kirjoittelevat ovat tervetulleita?
Onko niin että vain Jehovan todistajiin kielteisesti suhtautuvat ja uskoon kielteisesti suhtautuvat ovat "oikeita veljesseuralaisia" eli veljesseuralahkolaisia?
Millaista linjaa kyseisen palstan moderaattorit omaavat?
Tietenkin juuri sitä linjaa josta tässä kritisoidaan.Eihän tulos olisi juuri tämä.Mutta onko se tasapuolisuuden nimissä demokraattista ja sananvapauden periaatteiden mukaan menemistä?
Minusta ei ole?
Kuinka tasapuolisen ja laaja-alaisen näkemyksen ihminen saa liittymällä "veljesseuran" riveihin?
Vaikka veljesseura ei virallisesti olekaan mikään lahko,niin kun sen toimintatapoja seuraa on siinä lahkomaisia piirteitä.
Kun esim.maksat jäsenmaksun olet täysivaltainen "jäsen."
Onko veljesseura-lahko tasapuolinen kaikille ihmisille?
Ovatko kaikki siellä kirjoittelevat kokeneet että siellä kohdellaan kaikkia tasapuolisesti?
Vai onko tilanne niin,niin kuin se näyttää olevan, vain tietyn veljesseuralaisen näkemyksen omaavat ja tietyllä kriittisellä ajattelulla kirjoittelevat ovat tervetulleita?
Onko niin että vain Jehovan todistajiin kielteisesti suhtautuvat ja uskoon kielteisesti suhtautuvat ovat "oikeita veljesseuralaisia" eli veljesseuralahkolaisia?
Millaista linjaa kyseisen palstan moderaattorit omaavat?
Tietenkin juuri sitä linjaa josta tässä kritisoidaan.Eihän tulos olisi juuri tämä.Mutta onko se tasapuolisuuden nimissä demokraattista ja sananvapauden periaatteiden mukaan menemistä?
Minusta ei ole?
Vastaukset 49
Vanhimmat
>>Kuinka tasapuolisen ja laaja-alaisen näkemyksen ihminen saa liittymällä "veljesseuran" riveihin?
Yleensä keskustelupalstalle rekisteröintiä ja keskustelua ei pidetä liittymisenä minkään lafkan riveihin. Miksi näin olisi jehovantodistajuutta käsittelevällä keskustelufoorumillakaan?
>>Kun esim.maksat jäsenmaksun olet täysivaltainen "jäsen."
Veljesseuraan ei makseta jäsenmaksuja, eikä niitä ole pyydetty. Jos taas kyse on Toipumisapu Kartetut ry:stä, niin on ehkä hyvä ymmärtää että se on ihan oma yhdistyksensä. Veljesseura ja ko. yhdistys ovat kaksi eri asiaa. Se ei toki estä keskustelupalstaa olemasta yksi Toipumisapu Kartetut ry:n tiedotuskanavista.
>>Onko veljesseura-lahko tasapuolinen kaikille ihmisille?
Keskustelun säännöt ovat kaikille samat.
>>Ovatko kaikki siellä kirjoittelevat kokeneet että siellä kohdellaan kaikkia tasapuolisesti?
Onko olemassa mitään paikkaa jossa ihan kaikki kokevat tulleensa kohdelluksi tasapuolisesti? Aina joku kokee tulleensa kaltoin kohdelluksi paikasta, valtiosta, puolueesta, uskonnosta, kaupungista, yhdistyksestä ja jopa keskustelupalstasta riippumatta. Mitään areenaa ei ole olemassa, jossa ratkaisut tyydyttäisivät kaikkia aina tasapuolisesti.
>>Vai onko tilanne niin,niin kuin se näyttää olevan, vain tietyn veljesseuralaisen näkemyksen omaavat ja tietyllä kriittisellä ajattelulla kirjoittelevat ovat tervetulleita?
Ei toki. Kaikki ovat tervetulleita. Se miten kukakin sattuu sopimaan palstan keskusteluihin on toinen asia. Palstan sisällöstä vastaavat kirjoittajat, eikä kyseisenlaiselle sananvapaudelle ole syytä tehdä mitään. Kaikki eivät viihdy kaikissa paikoissa. Toisaalta kuka tahansa on myös vapaa perustamaan sivuston tai keskustelupalstan mieleisellään reseptillä.
>>Onko niin että vain Jehovan todistajiin kielteisesti suhtautuvat ja uskoon kielteisesti suhtautuvat ovat "oikeita veljesseuralaisia" eli veljesseuralahkolaisia?
"Tämän keskustelufoorumin päätarkoitus on palvella vertaistukipalstana eronneille tai eroa harkitseville Jehovan todistajille tai jehovantodistajuudesta kiinnostuneille. Seurakunnasta eroaminen on eräs elämän suurimmista askeleista, ja jokainen sitä harkitseva voi hyötyä palstalla käytävistä keskusteluista. Foorumilla myös jaetaan näkemyksiä Vartiotorni-seurasta, sen opeista ja ylipäätään elämästä Jehovan todistajana. Foorumia ei ole tarkoitettu yleiseen keskusteluun kristillisyydestä tai kristinuskosta."
http://veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?f=1&t=8
>>Millaista linjaa kyseisen palstan moderaattorit omaavat?
Linja myötäilee sääntöjä. Säännöt löydät ylläolevasta linkistä. Jos niissä on jotain epäselvää, niin palautetta otetaan varmasti vastaan.
>>Mutta onko se tasapuolisuuden nimissä demokraattista ja sananvapauden periaatteiden mukaan menemistä?
Sääntöjen puitteissa kyllä. Yhtään syytä miksi näin ei olisi, en keksi.
">>Onko veljesseura-lahko tasapuolinen kaikille ihmisille?
Keskustelun säännöt ovat kaikille samat. "
Komediaa vakavalla naamalla.
moderaattoreista on ateisti tai agnostikko?
Onko yhtään uskoaan säilyttänyttä?
Miten tämä asia voisi vakuuttaa muut siihen että, kohtelu on tasapuolista myös niille jotka näkevät Jehovan todistajissa edelleen jotain hyvää tai niille jotka uskovat Jumalaan ja Jeesukseen?
Saako siellä kertoa uskon ja Jehovantodistajuuden hyviä puolia?
Onko sallittua Jehovantodistajien ja uskovien mollaaminen?
Jos on,niin miksi?
>>Kuinka moni moderaattoreista on ateisti tai agnostikko?
Valtaosa.
>>Onko yhtään uskoaan säilyttänyttä?
Ainakin yksi.
>>Miten tämä asia voisi vakuuttaa muut siihen että, kohtelu on tasapuolista myös niille jotka näkevät Jehovan todistajissa edelleen jotain hyvää tai niille jotka uskovat Jumalaan ja Jeesukseen?
Palstan moderointitarve on hyvin vähäistä. Suurin osa keskusteluisa soljuu asiallisessa hengessä.
>>Saako siellä kertoa uskon ja Jehovantodistajuuden hyviä puolia?
Saa toki, ja ajoittain niitä tuodaankin esille. On kuitenkin ymmärrettävää että koska kritiikki on lahkossa kielletyä, sitä tuodaan esille siellä missä se on sallittua. Kritiikki lienee pääteemana vähän jokaisella ex-jt palstalla, riippumatta siitä missä päin maailmaa aiheesta keskustellaan. Kertooko se sitten vt-seuran ylläpitämästä lahkosta vai sen entisistä jäsenistä, jääköön lukijan havainnoitavaksi.
http://veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?f=1&t=88
>>Onko sallittua Jehovantodistajien ja uskovien mollaaminen?
"Jokaisella kirjoittajalla on oikeus omaan mielipiteeseensä, uskonnolliseen tai muuhun vakaumukseensa."
"Rankkaakin kritiikkiä voi esittää, mutta sille tulee olla yleisesti hyväksyttävä perustelu. Toisten haukkumista ei kuitenkaan suvaita."
Suosittelisin tutustumaan palstan sääntöihin, kun ne kerran on selkeästi esillä ja luettavissa.
"Suosittelisin tutustumaan palstan sääntöihin, kun ne kerran on selkeästi esillä ja luettavissa. "
Suositeltavaa olisi että palstan moderointi noudattaisi itse omia sääntöjään.
>>Suositeltavaa olisi että palstan moderointi noudattaisi itse omia sääntöjään.
Epäasiallisesti käyttäytyvälle ja useita sääntöjä useaan otteeseen rikkoneelle kirjoittajalle annettu sääntöjen mukaisesti jäähyä. Jos asiassa olisi voinut toimia jotenkin toisin, niin kirjoittajalle olisi voitu harkita annettavaksi jäähyä jo aikaisemmin.
Vs sivuilla on juhlapaikalla se RAHAN KERJUU, että JOKA kerta sivulle tultaessa varmasti muistuu mieleen. Hah hah, kaksinaismoralistit tekevät sitä mistä muita haukkuvat. Villinä veikkauksena rahaa lahjoittaneet ovat kirjoittelu vapaudeltaan eri kastia pihtareihin verrattuna.
Sivuilla näyttää olevan jonkin asteista seurakunnan muodostusta. Moderaattorit ovat ottaneet kaitsemisen vanhimpien tapaan hoitaakseen ja JP , Meilo käyvät kenttää uusintakäynteineen ahkerasti. Tiuku ravailee nettipalstoja. Raportoinnit tehdään todella huolellisesti yksityiskohtia myöten palstalla. Lahjalaatikko nököttää sivun nurkassa. Erotettujakin on komitea tuottanut. JP näytti merkinneen raporttiinsa -Suomi 24 palsta, ei kiinnostunut.
>>Villinä veikkauksena rahaa lahjoittaneet ovat kirjoittelu vapaudeltaan eri kastia pihtareihin verrattuna.
Vähemmän villinä selvityksenä todettakoon että moderaattoreilla tai ylläpitäjillä ei ole tietoa siitä, kuka Toipumisapu Kartettuja on mahdollisesti tukenut tai edes sitä kuka on jäsenmaksunsa maksanut jäsen. Moderaattoreihin tai ylläpitäjiin ei myöskään kuulu yhtään Toipumisapu Kartettujen ry:n hallituksen jäsentä.
Ei ainakaan jää epäselväksi etteikö palstalla juoruaminen maistu ihan kybällä, missä määrin se vaikuttaa asiaan, en tiedä. Mahtaako potilasapu olla halukas maksamaan näiden vs "toipilaisen" joulumakkaroita? H20 taisi saada omiin keimeihinsä tällaista tuuppausta tietystä suuntaa aikanaan, tai ainakin puhetta oli?
sullakin vaikuttaa juoruilu kiinnostavan......itsetuhoonko kaikki entiset jt pitäs suunnata vt huijauksen jälkeen...useammmat tarvii jotain keskustelukumppanuutta.....joskus ehkä asian vierestäkin....mites itsellä.
moderaattoreille koskaan"jäähyä",esim.Markku Meilolle?
Tämä nyt vaan esimerkkinä?
>>Mahtaako potilasapu olla halukas maksamaan näiden vs "toipilaisen" joulumakkaroita? H20 taisi saada omiin keimeihinsä tällaista tuuppausta tietystä suuntaa aikanaan, tai ainakin puhetta oli?
Tottahan nyt toki. Kaviaaria ja hanhenmaksaa koko summalla.
Oikeesti, kamoon. Kysele Toipumisapu Kartettujen asioista Toipumisapu Kartetuilta.
>>Annetaanko moderaattoreille koskaan"jäähyä",esim.Markku Meilolle?
Palstan järjestelmällisestä terrorisoinnista seuraa jäähyä kirjoittajasta riippumatta. Ei tämä ole useimmille kovinkaan vaikea asia sisäistettäväksi.
Ei mutta sinulle tuntuu olevan vaikea aihe, mikä kertoo jo omaa kieltään.
Joo noinhan se on, tiuku nyt ei vaan kestä totuutta ja koettaa pyristellä minkä pystyy.
>...useammmat tarvii jotain keskustelukumppanuutta.....joskus ehkä asian vierestäkin
Monestiko tämä näkökulma on tullut siellä esille Jt:tä haukuttaessa juoruilijoiksi? Ehkä olisi viisainta välillä lueskella kirjoituksiansa ja miettiä kuinka pöllööltä ne satunnaisen lukijan mielestä näyttääkään.
Mikä kertoo, ja mitä kieltä?? Tässäkin ketjussa tiuku on vastannut aivan asiallisesti, ja pitkämielisestikin jatkuvaan suun soittoon. Tämäkin keskustelu kielii omaa kieltään nimenomaan siitä, etteivät kaikki todellakaan kestä jehovantodistajuuteen suunnattua kritiikkiä, olipa se sitten kuinka perusteltua ja sääntöjen mukaista tahansa. Aina löytyy valittamista.
Ja jos sitten itse ei saanut vapaasti riehua ja VS-modet antavat jäähyjä, niin tottahan toki siitä mieli pahoittuu, nimittäin sellaisilla, jotka eivät osaa koskaan katsoa peiliin.
"Ehkä olisi viisainta välillä lueskella kirjoituksiansa ja miettiä kuinka pöllööltä ne satunnaisen lukijan mielestä näyttääkään."
No miksi sitten luet niitä? Jos ne eivät sinua "sytytä", niin sitten ne eivät varmaankaan ole se sun juttusi. Kunhan vaan itse tietäisit, mikä olisi se SUN juttusi, niin sinun ei tarvitsisi roikkua paikoissa, jotka eivät mitä ilmeisimminkään ole sinua varten, ja aukoa jatkuvasti sitä päätäsi.
Anna jokaisen toipua VT-lahkosta niin kuin se heille sopii.
Tässä keskustelussa ei ole kyse jehovantodistajuuteen suunnatusta kritiikistä, vaikka kuinka sitä sinne tunkisit.
Muun voikin jättää omaan arvoonsa tyypillisenä veljesseuralaisen harrastamana ad-h:na.
Joo, ja mitäs jos aloitat neuvojen noudattamisen itestäs.
Mars sinne VS-foorumille, hopi hopi!!
"Tässä keskustelussa ei ole kyse jehovantodistajuuteen suunnatusta kritiikistä"
Jatkuvasti on ollut puhe siitä jehovantodistajuuteen suunnatusta kritiikistä, jota Veljesseurassa on tarjolla. Sitä on kuulemma siellä liikaa. Ja siitä on ollut myös kyse, että kaikki eivät jt-kritiikkiä kestä.
Ja sitäkään eivät kaikki tunnu kestävän, etteivät saaneet vapaasti häiriköidä VS-palstaa, vaan siihen on puututtu. Voihan säälitys sentään..
"Muun voikin jättää omaan arvoonsa"
oikein tyypillinen jehovan todistajan kommentti, kritiikin edessä. On se helppoa, kun voi aina sivuuttaa vaikeat asiat aivan kuin poliitikot sanomalla "no comments" tai "sen voikin jättää omaan arvoonsa". Vastuutonta tuollainen on, ja epärehellistä.
"veljesseuralaisen harrastamana ad-h:na"
Anteeksi nyt vaan, mutta KUKAHAN TÄSSÄKIN KETJUSSA on ollut ad hominem -linjalla? Muistuuko mitään mieleen, jos läiskään tähän vaikka linkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9468112/46768189
Siis millä tavalla tuli esille, että tiukulle oli vaikea aihe puhua Veljesseurasta? Miten se ilmeni? Hänhän vastasi aivan asiallisesti. Ad hominem sieltä peilistä löytyy, voih voih...
"mitäs jos aloitat neuvojen noudattamisen itestäs"
Annahan esimerkki. mitä tarkoitat?
"Mars sinne VS-foorumille, hopi hopi!!
Sinä kun ymmärtäisit EDES sen perusasian, että sinä et ole mikään määräilemään muita, missä he saavat kirjoittaa ja missä eivät. Eipä ole muuten mikään ihme, että tuollaisella asenteella löydät itsesi hankaluuksien keskeltä ihan joka paikassa-. )
"Jatkuvasti on ollut puhe siitä jehovantodistajuuteen suunnatusta kritiikistä, jota Veljesseurassa on tarjolla. Sitä on kuulemma siellä liikaa. Ja siitä on ollut myös kyse, että kaikki eivät jt-kritiikkiä kestä.
Ja sitäkään eivät kaikki tunnu kestävän, etteivät saaneet vapaasti häiriköidä VS-palstaa, vaan siihen on puututtu. Voihan säälitys sentään.. "
Jos olet tulkinnut asiat noin, niin en ihmettele että joillakin on ongelmia Veljesseuran kanssa. Muistutan kuitenkin että tulkintasi on omasi, eikä vastaa todellisuutta.
"oikein tyypillinen jehovan todistajan kommentti, kritiikin edessä."
Kaikki jotka eivät yhdy kanssasi loanheittoon eivät ole todistajia. Eivät vaikka niin kovasti koetat asiaa esille tuoda.
"Anteeksi nyt vaan, mutta KUKAHAN TÄSSÄKIN KETJUSSA on ollut ad hominem -linjalla? Muistuuko mitään mieleen, jos läiskään tähän vaikka linkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9468112/46768189
Siis millä tavalla tuli esille, että tiukulle oli vaikea aihe puhua Veljesseurasta? Miten se ilmeni? Hänhän vastasi aivan asiallisesti. Ad hominem sieltä peilistä löytyy, voih voih... "
Voi voi, en huomannut ad-h:ta tuossa, mutta sinun kommenttisi suorastaan tihkuvat katkeraa vihaa.
Tässä aiemmasta viestistäsi:
"No miksi sitten luet niitä? Jos ne eivät sinua "sytytä", niin sitten ne eivät varmaankaan ole se sun juttusi. Kunhan vaan itse tietäisit, mikä olisi se SUN juttusi, niin sinun ei tarvitsisi roikkua paikoissa, jotka eivät mitä ilmeisimminkään ole sinua varten, ja aukoa jatkuvasti sitä päätäsi. "
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9468112/46772422
PELKKÄÄ kirjoittajaan kohdistuvaa kommentointia. Oletko lukenut S24:n säännöt? Jos et niin lue ne NYT.
""Mars sinne VS-foorumille, hopi hopi!!
Sinä kun ymmärtäisit EDES sen perusasian, että sinä et ole mikään määräilemään muita, missä he saavat kirjoittaa ja missä eivät. Eipä ole muuten mikään ihme, että tuollaisella asenteella löydät itsesi hankaluuksien keskeltä ihan joka paikassa-. ) "
En ota kantaa surkeaan provoiluyritykseesi, onneksi palstalta löytyy asiallisiakin keskustelijoita.
Ehkä sinusta pitäisi ilmoittaa ylläpidolle. Tämä palsta muuten ei tarjoa vertaistukea katkeroituneelle exälle, joka yrittää hallita kaikkia oman vihansa hoitamiseksi. Suosittelen hankkimaan ammattiapua, jota ei VS-foorumi tietenkään kykene tarjoamaan. Kuten on tullut keskusteluissa ilmi.
"tulkintasi on omasi, eikä vastaa todellisuutta"
Ja SINUN tulkintasi vastaa todellisuutta, tottakai. Miksi asetat oman tulkintasi toisen yläpuolelle?
"Kaikki jotka eivät yhdy kanssasi loanheittoon eivät ole todistajia. Eivät vaikka niin kovasti koetat asiaa esille tuoda."
Voi olla, mutta jehofiilejä he ainakin ovat. Normaalilla oikeustajulla varustetut ihmiset, jotka ovat VT-seuran toimista perillä, eivät näe puolusteltavaa tuollaisessa valheellisessa touhussa. Missä lahkossa tai kultissa olisikaan mitään puolusteltavaa? MIKSI PUOLUSTELLA VALHEITA, JOTKA AIHEUTTAVAT VAHINKOA IHMISILLE?
"Voi voi, en huomannut ad-h:ta tuossa"
Olet aika lapsellinen. Koskaan OMAA toimintaa ei lasketa miksikään, ei tietenkään. Sinä kuitenkin keksit omasta päästäsi, että tiukulle olisi ollut vaikeaa puhua Vs-aiheesta. Keskustelua lukeneelle ei sellainen välittynyt. Tiuku oli asiallinen (ja osasi vieläpä fiksumpana lopettaa), ja tämäkö sinua taitaa närästääkkin.
"mutta sinun kommenttisi suorastaan tihkuvat katkeraa vihaa."
Tuolla asenteella saat bannia vaikka puutarhan kasvatus-palstalta. . .
"PELKKÄÄ kirjoittajaan kohdistuvaa kommentointia."
Minä KYSYIN sinulta, miksi luet Vs-palstaa, jos et kerran pidä sen sisällöstä? Se ei mielestäni ole henkilöön kiinnikäymistä. Itsehän ensin toit esiin, että et saa Vs-palstalsta mitään.
"Ehkä sinusta pitäisi ilmoittaa ylläpidolle"
Ehkä sinun todella kannattaisi tehdä se. Sen sijaan, että pohdit asiaa minulle. Ole hyvä vain.
"Tämä palsta muuten ei tarjoa vertaistukea katkeroituneelle exälle"
Ja sinäkö senkin määrittelet? Se on ainoastaan sinun mielipiteesi.
Huomaatko ollenkaan, kuinka SINUN määritelmistäsi kertovat kaikille muillekin, kuinka asiat Todella Ovat?
"Suosittelen hankkimaan ammattiapua, jota ei VS-foorumi tietenkään kykene tarjoamaan"
Miksi? sIksikö, että kritisoin Vt-seuraa aiheellisesti? Ja Vs-foorumista JOKAINEN TEHNEE OMAT JOHTOPÄÄTÖKSENSÄ, sinä et sitä voi muiden puolesta tehdä. Itsekin tiedän monia sieltä apua saaneita.
lääkäriä teillä siellä kirjoittelee?
Jotkut ovat siellä todella henkisesti huonossa kunnossa ja otatte suuren riskin antamalla heille"mutu"ohjeita.
He eivät ainoastaan ole juttutuulella olevia kavereita jotka ovat seuraa vailla vaan jotkut tarvitsevat todellista ammatti-apua.
Oletteko niin itsekkäitä ja omahyväisiä että ette halua sitä tunnustaa?
Olen yhä enemmän vakuuttuneempi kun teidän juttuja lukee että sen sivun etusivulle voisi laittaa myös tekstin:
"Varo näitä sivuja jos olet syvästi masentunut tai et pääse masennuksestasi pois.Oletko JO hakenut ammatti-apua?Hae ensin ammatti-apua ja tule sitten tänne kun olet kunnossa.".
Ajattelumaailmasi on täysin vääristynyt.
"Minä KYSYIN sinulta, miksi luet Vs-palstaa, jos et kerran pidä sen sisällöstä?"
Sori, en ole sama henkilö.
Koeta ymmärtää että täällä on monia kirjoittajia, jos et kestä sitä, mene sellaiselle foorumille, joka ei salli kirjoittelua rekkaamattomana.
Yrität epätoivoisesti yhdistää edelleen kaksi asiaa toisiinsa.
"Ajattelumaailmasi on täysin vääristynyt."
Koska en ajattele asioista samalla tavoin kuin sinä? Koska en yritä etsiä jäsenilleen valehtelevasta ja heille hengenvaarallisia oppeja syöttävästä Ainoasta Oikeasta lahkosta väkisin jotain hyvää?
Vai miksi noin sanot? Kerrohan hieman lisää.
"Yrität epätoivoisesti yhdistää edelleen kaksi asiaa toisiinsa"
No kirjoitustyyli oli aika samanlainen, ja samassa ketjussa. Mutta mistäs näitä kukaan voi tietää..
"Kuinka monta lääkäriä teillä siellä kirjoittelee?"
Siis miten voi olla noin vaikeaa käsittää, että Veljesseura EI EDES VÄITÄ OLEVANSA MIKÄÄN AMMATTITERAPIAA TARJOAVA TAHO, vaan vertaistukea tarjoava nettiyhteisö. Vertaistukea, ja thats it.
Älä yritä rakennella olkiukkoja.
Ja jos Vs-kerronta masentaa sinua, näin ei välttämättä ole kaikkien muiden kohdalla. Monet ovat saaneet sitä kautta tärkeää apua Jt-lahkosta erkaantumisessaan. Voithan sinä pysytellä muualla, luulisin.
Ei ole tarpeen.
Millaiseksi tunnet olosi? Voitko hyvin?
Sinä masennat minua.
Jep. Miltä se tuntuu sinusta? Koetko ahdistusta?
"Ei ole tarpeen"
Julistat ajatusmaailmani olevan vääristynyttä, mutta et perustele väitettäsi mitenkään, et edes pyydettäessä. Miten luulet kenekään voivan ottaa sinua vakavasti?
"Millaiseksi tunnet olosi? Voitko hyvin?"
Kyllä vaan. Mutta sinun aiheen pakoilusi on kyllä melko oireellista, keskityt ihan mihin tahansa muuhun kuin niihin asioihin joita sinulta kysyy. Useimmiten näyttäisit keskittyvän keskustelijoihin.
Sinä et tee muuta kuin keskityt keskustelijoihin, joten en katso tarpeelliseksi jatkaa tätä enempää.
En ymmärrä koko avaustasi. Mikä ihmeen tarve teikäläisillä on luoda X todistajista jokin järjestö.?
Kaikki kritiikki ei ole tuputtamista. Vai onko tässkin asiassa eri säännöt eri henkilöille ja asoille.
Minä näen vain perättömyyksiä jutuissasi.
toitotetaan kummallakin puolella:"PERÄTÖNTÄ".
Veljesseura-lahko ei ole yhtään sen kummempi kuin se mitä he mollaavat:Jehovan todistajat ja uskovaiset joita kummatkin mollaavat.
Jess, kust noin .
Pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin.Keinotkin samat.
"Veljesseura-lahko ei ole yhtään sen kummempi kuin se mitä he mollaavat:Jehovan todistajat ja uskovaiset joita kummatkin mollaavat."
Ja nyt kun vielä kerrot, kuinka monta kuolonuhria Veljesseura on saanut opeillaan aikaan? Veljesseurassa ei edes ole oppeja niin kuin Jehovantodistajilla on.
Tai keitä siellä kartetaan?
Pikkuisen meni kyllä vertauksesi pieleen. Veljesseuran aiheuttamat vahingot rajoittuvat joidenkuiden saamaan pahaan mieleen, VT-SEURAN aiheuttamat vahingot ovat totaalisesti toista luokkaa!
"Kuinka tasapuolisen ja laaja-alaisen näkemyksen ihminen saa liittymällä "veljesseuran" riveihin?"
Tähän voi vain vastata: "vain tietyn veljesseuralaisen näkemyksen omaavat ja tietyllä kriittisellä ajattelulla kirjoittelevat ovat tervetulleita".
"Onko niin että vain Jehovan todistajiin kielteisesti suhtautuvat ja uskoon kielteisesti suhtautuvat ovat "oikeita veljesseuralaisia" eli veljesseuralahkolaisia?"
Juuri näin.
"Millaista linjaa kyseisen palstan moderaattorit omaavat?"
Puolueellinen, riippuu täysin prästäkertoimesta ja siitä kuinka helpoksi jonkun henkilöm poistamisen vakiokirjoittajat kokevat. Keinoja on erilaisia, mm.:
- savustaminen
- henkilökohtaiset keskustelut ja painostaminen
Pahinta kaikessa on, että foorumista saa ensin virallisen kuvan toimijasta joka esittää olevansa vertaistuen antaja, kun käytännössä kyse on yksityisten henkilöiden foorumista, ja moderointi sen mukaista mitä siellä "päättävä elin" sattuu asiasta mieltä olemaan.
Tämän perusteella mm. henkilö voidaan leimata julistajaksi, vaikkei sitä ole. N hänet ikän kuin stigmatisoidaan foorumin normaalien sääntöjen ulkopuolelle.
Jos moderaattori ei itse kykene näkemään tällaista, hänen olisi ehkä aika vaihtaa muihin hommiin.
mikä tämä tiuku on miehiään.
Ei taida kestää arvostelua.
on aina nastaa lukee saman tyypin kirjotuksii eri nikeil ja kommentteja omiin sepustuksiin. mut tervettä se ei oo.
Ethän suutu.
Veljeseuran sivut ei tee ketään onnelliseksi,muuta kuin sinut.
:-)
Ei todellakaan.. ja tuo vielä toisen nimen esiin. Vaikka vs-fooruminkin säännöissä se kielletään:
"3 § Anonyymi keskustelu
Jokaisella käyttäjällä on oikeus pysyä anonyyminä. Toiset käyttäjät eivät saa antaa tietoja, jotka voivat vaarantaa käyttäjän anonyymisuojan."
Tästä se taas nähdään miten sääntöjä tulkitaan naamasta riippuen!!
Älä lue, ole terve ja nätä mallia poistumalla.