Voiko ortodoksinen piispa tai pappi kuulua vapaamuurareihin?
Vapaamuurareista
???
17459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
piispan on luovuttava jäsenyydestään vapaamuurareihin. Yhteys rappariveljiin säilyy...
vapaamuurareihin, asia on aivan yksiselitteinen, ja itse asiassa ortodoksinen maallikkokaan ei saisi kuulua kyseiseen järjestöön.
Tilanne on siis aivan erilainen kuin luterilaisuudessa, jossa tiettävästi esim. ruotsalaiset piispat ovat aivan avoimesti vapaamuurareita.
Jos ei, niin miksi? Jos ei, niin minkä takia papit ja seurakuntalaiset eivät reagoi rappariverkoston olemassaoloon? Kuka vaientaa keskustelun rappariasiasta?
KP arkkipiispa Paavalin ohjestaneen asiasta ainakin kerran joskus 1980-kuvun alussa.
Totta kai ortodokseissakin on vapaamuurareita, ihmisethän eivät ole mitään rangaistusvankeja, mutta en usko mitään vapaamuurariverkostoja olevan seurakunnissamme.
Jos tiedät paremmin, ole hyvä ja käänny asiassa esim. nykyisen arkkipiispan puoleen, ymmärrät varmasti itsekin ottaa yhteyttä omalla nimelläsi ja oikeilla yhteystiedoilla, ei siis mitään nimimerkkiä hotmail.com -osoiteella.
Luulisi arkkipiispankin osaavan googlettaa ja löytävän tiedot näistä rapparitoiminnoista kirkon piirissä. Outoa vaan, ettei asiaan kuitenkaan puututa, vaikka todisteet ovat päivittäin jokaisen nenän edessä...
Todella outoa. Rapparithan palvovat Luciferiä...
Oikea linkki oikeiden rappareiden sivuille on:
http://www.rapparit.fi/
Luulen että monetkin oikeauskoiset ovat harrastaneet rappaamista, ainakin minä ole sitäkin syntiä tehnyt.
Tällä palstalla tämän(kin) vuoden aikana käytyjen keskustelujen ja muualta saamani mediatiedon perusteella näyttää siltä, että ainakin Helsingin ortodoksisessa hiippakunnassa on vapaamuurarius hyväksytty ja suorastaan suositeltu harrastus varsinkin merkittävässä asemassa oleville henkilöille.
listoilta meidän pappeja löytynyt.??
pari meidän kirkon maallikkoa, siinä kaikki.
Mutta tunnen useita rappareita. Ovat kunnon miehiä, Ei minulla ole mitään moitittavaa heitä kohtaan.
Mistä listoilta? Listat ovat julkisia vain niiden osalta, jotka ovat antaneet luvan julkaisemiseen. Kyseessä on SALAseura.
synniksi, vai mitenkäs se fraasi nyt menikään siellä pohjoisen lahkouskovaisten keskuudessa? Meilläkin oli julkisivun saneeraus naapurissa ja kyllä niin kauheasti kauhistutti se rappaaminen, onneksi minun itseni ei tarvinnut sitä syntiä harjoittaa. Toki jokainen voi itse valita mitä syntiä harjoittaa, eikä kukaan synny rapparina, vaan sen synnin harjoittaminen on oma valinta, lähinnä siis ammatinvalinnallinen kysymys. Toki me emme tuomitse rapparia ihmisenä, me tuomitsemme vain hänen rappaamisensa, varsinkin jos rappaaminen on huonosti tehty.
Uskoisin, että Kristuksen kirkon ei tarvitse pelätä tätä herrasmieskerhoa "salaseuraa"
Ei kai niitä ole suomessakaan kuin pari tuhatta rapparia? Entäs Rotaryt, Odd Fellow -Veljeskunta, on toiminut maassamme vuodesta 1925, Nämä kaikki rapparit mukaan lukien ovat keskittyneet harjoittamaan hyväntekeväisyyttä, näin olen kyllä ymmärtänyt.
Olet ymmärtänyt aivan väärin. Suomessa on lähes 7000 rapparia.
Vapaamuurarien salaisuuksia ei paljasteta liikkeen ulkopuolisille. Ei liioin alemmalla tasolla olevalle vapaamuurareille.
http://www.sro.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=1061:entinen-mestarimuurari&catid=104:elaemaeaen-artikkeli&Itemid=550
Vasta ylimmällä tasolla kerrotaan totuus ja sieltä ei ole enää pois pääsyä. Uskon useiden henkilöiden kuuluvan tuohon hyvä veli -kerhoon täysin ymmärtämättä, mistä oikeasti on kyse.
edellä kysyttiin, että mitä jos kuuluu näihin kahteen muuhun seuraan:
http://www.oddfellow.fi/
ja rotaryt
kuten rotaryt, leijonat jne. -- mitä niitä lieneekään -- eivät ole sen kummaisempia kuin muutkaan kaveriporukat. Jotkut haluavat tietenkin kuulua näihin parempien ihmisten kerhoihin, koska ne "kohentavat" itsetuntoa, jotkut taas eivät suostuisi sisäänlämpiäviin kuppikuntiin liittymään vaikka miten pakotettaisiin.
Vapaamuurarit on aivan erilainen järjestö, josta ainakin ortodoksien pitäisi pysyä erossa. Kuten täällä on jo todettu, luterilaisella puolella kyseistä järjestöä arvostetaan ja suurin osa Ruotsin miespiispoista lienee vapaamuurareita, mutta se on tietenkin heidän oma asiansa.
Onhan niitä muitakin porukoita, joihin ihmiset liittyvät, eivätkä ne ole mitään epäilyttäviä salaseuroja. Joku haluaa kuulua hirviporukkaan tai urheiluseuraan, joku oman alansa työväenyhdistykseen, ja olen kuullut sellaisistakin, jotka ovat maamiesseuran jäseniä. Meitä on niin moneksi.
rotary ja oddfellowit eivät ole salaseuroja,
tutki vähän tarkemmin:
http://www.oddfellow.fi/index_fin.htm
Rapparit ovat toimineen kristittyjä vastaan ainakin 1700-luvulta lähtien tuhotakseen meidät ja alistaakseen koko maailman Vihollisen valtaan. Ranskan suuri vallankumous oli rapparien työtä, samoin kaikki 1800-luvun kumousliikkeet. Rapparit rahoittivat myös Venäjän vallankumousta, jossa tuhottiin maailman vahvin ortodoksinen maa. Rapparien merkit päässyt USA:n ja YK:n viralliseen symboliikkaan. Moni katolisen kirkon paavi on ollut rappari 1960-luvulta lähtien ja tehnyt julkisesti rapparitervehdyksiä.
kirkon virallinen näkemys vapaamuurariudesta, vuodelta 1933, löytyy ositteesta www.kosmas.fi