Ruotsiin, Norjaan ja Ranskaan ihan ikiomat Caqan kaistaleensa, jossa Hamas tai Al Caida saisi harjoitella rakettiammuntaa ja suorittaa itsemurha iskuja, busseihin ja ravintoloihin.
palestiinalais pakolaisten pitäisi
perustaa
5362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Katsotaas kuinka demokratia nyt sitten toimii!
Vai alkaako hurreja hallitsemaan ihan ikioma arafat joukkoineen.
Ainakin se oli näyttävä alku tukholmassa tapahtunut itsemurha isku.
Myös me suomalaiset voisimme kantaa osaltamme vastuuta palestiinalaispakolaisten kohtalosta. Gazasta on mm. paljon homoja paennut Israeliin turvaan. Mielestäni Israelin ei tarvitse kantaa kokonaisvastuuta tästä asiasta. Olisiko hyvä ja toivottavaa ottaa Suomeen Gazasta paenneita homoja? Erityisesti palstan uskonnollisiksi kristityiksi itsensä mieltävät henkilöt voisivat nyt todistaa sen lähimmäisenrakkautensa. Yritin markkinoida tätä eräällä toisellakin palstalla, mutta siellä ehdotukseni synnytti lähinnä syvän hiljaisuuden.
maksakoot myös itse aiheuttamansa ongelmat. Uskoviin on turha vedota, vedotkaa lut kirkon uuteen arkkipiispaan ja seta tarjaan.
Voimme tietysti rukoilla homoille Jumalalta parannuksen armoa, että armon avuksensa oikeaan aikaan, ei mitään muuta, kui takaisin Raamatun sanan linjoille:
koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä;
ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia,
vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta;
jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät.
siitä, että homot olisivat itse valinneet tiensä, on väärä, niin sen jälkeen kaikki muukin kirjoittamasi on arvotonta. Kristillisyyteen pitäisi kuitenkin kuulua suvaitsevaisuutta ja lähimmäisenrakkautta. Sinulta niitä ei heru.
Keskustelumme ei liity enää mitenkään juutalaisuuteen eli lopetan.
homoista ja sen seurauksista.
19:12 Mutta hänen isäntänsä vastasi hänelle: "Emme poikkea vieraitten kaupunkiin, jotka eivät ole israelilaisia, vaan menemme edelleen Gibeaan asti."
19:13 Ja hän sanoi palvelijallensa: "Tule, pyrkikäämme toiseen paikkaan, yöpykäämme Gibeaan tai Raamaan."
19:14 Niin he jatkoivat matkaansa, ja aurinko laski heiltä lähellä Gibeaa, joka on Benjaminissa.
19:15 Ja he poikkesivat Gibeaan yöpyäkseen sinne. Hän tuli sinne ja istuutui kaupungin torille, mutta ei kukaan ottanut heitä yöksi huoneeseen.
19:16 Ja katso, illalla tuli vanha mies työstään kedolta; hän oli Efraimin vuoristosta ja asui muukalaisena Gibeassa. Mutta sen paikkakunnan miehet olivat benjaminilaisia.
20:4 Niin se leeviläinen mies, murhatun vaimon mies, vastasi ja sanoi: "Minä ja minun sivuvaimoni olimme tulleet Benjaminin Gibeaan yöpyäksemme sinne.
20:5 Silloin Gibean miehet nousivat minua vastaan ja piirittivät yöllä talon, jossa minä olin. Minut he aikoivat tappaa, minun sivuvaimolleni he tekivät väkivaltaa, niin että hän kuoli.
20:9 Tämän me nyt teemme Gibealle: me menemme sitä vastaan arvan mukaan.
20:10 Ja me otamme kymmenen miestä sadasta, Israelin kaikista sukukunnista, ja sata tuhannesta ja tuhat kymmenestätuhannesta, hankkimaan muonaa kansalle, kun se menee kostamaan Benjaminin Gibealle sen häpeällisen teon, minkä se on tehnyt Israelissa."
20:13 Luovuttakaa nyt ne Gibean kelvottomat miehet, surmataksemme heidät ja poistaaksemme pahan Israelista." Mutta benjaminilaiset eivät tahtoneet kuulla veljiänsä, israelilaisia.