Tosiaan, söin pari vuotta (välissä vuoden tauko) yhdistelmäehkäisypillereitä (meliane). Viime keväänä sain ensimmäisen aura-oireen (en tiennyt mikä se oli, koska ikinä ei ole ollut) ja nyt 3 viikkoa sitten erittäin rajun migreeni kohtauksen johon liittyi aura-oire. Lääkäri-ajan varasin tuolloin ja oli jo aikaisemminkin puhetta, että e-pillerit saattaa joillekin aiheuttaa migreeniä. No, nyt lääkäri sanoi että en voi syödä e-pillereitä jotka sisältövät estrogeeniä tai siis ei ole SUOSITELTAVAA niille kenellä on aura-oiretta migreenissä. Koska tarvitsen ehkäisyä niin sain reseptin minipillereihein, cerazette. Näitähän käyttää myös ne, kenellä on migreeniä? Koska estrogeenihan se vaikuttaa migreeniin? Mitkä ovat kokemukset näistä pillereistä, tuleeko kaikille iho-oireitä? Lääkäri varoitti että iho-oireet ovat yleisiä..apua, ikinä ei ole ollut mitään finneja yms..
Minipillerit
ariam
3301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näitähän käyttää myös ne, kenellä on migreeniä?
-Niin
Koska estrogeenihan se vaikuttaa migreeniin?
-Tavallaan
Mitkä ovat kokemukset näistä pillereistä, tuleeko kaikille iho-oireitä?
-Ei ole henkilökohtaista kokemusta, mutta ei todellakaan tule kaikille iho-oireita. Olisipa kovin järkevää pitää markkinoilla tuotetta, joka aiheuttaisi aina myös iho-oireita. Sinun kehostasi se on kiinni miten sinulle noiden pillereiden kanssa käy. Siihen ei muiden kokemukset vaikuta.
Aloitin Cerazetet myös tässä hiljattain.
Ennakkoluuloinen olin ja vihasin pillereitä valmiiksi. Alun ekat viikot meni upeasti, sen jälkeen alkoi tiputtelu ja pahimmat menkkakivut ikinä. Sen jälkeen ollut vuoroin vuotoa ja vuoroin ilman. Vuoto on hyvin pientä, jonain päivinä pikkuisia pisteitä ja jonain päivinä selviä länttejä. Puhdasta voi olla helpostikin viisi päivää putkeen. Siteitä en ole tarvinnut näiden pillereiden aikana, mutta pikkuhousunsuojia senkin edestä.
Huomaan kyllä, että pikkuhiljaa menkat on jäämässä pois kokonaan. Ihossa ei näy muutosta, ehkä finnejä tulee vähän useammin mutta yleensä yksi, kaksi kerrallaan ja nekin pieniä ja aina peitettävissä. Sivuoireita ei siis ole oikeastaan ollut.
Rohkeasti vain kokeilemaan! Anna näille pillereille aikaa, et ole valmis tuomitsemaan kolmen etkä neljänkään kuukauden käytön jälkeen. Jos puolen vuoden jälkeen joudut käyttämään niitä yhä hampaat irvessä, voi lopettaminen olla kohdallaan. Etenkin y-ehkäsypillereistä siirryttäessä keholla menee aikansa sopeutua uuteen hormonimäärään.
Vuoden käyttänyt cerazetteja, iho pysynyt yhtä hyvänä kuin aina ennenkin, ei näpyn näppyä. Muutenkin tykkään, menkkoja ei ole tullut vuoden aikana kertaakaan, ellei lasketa paria, kahta päivää jolloin tuli pari tippaa vuotoa. Tyytyväinen olen.