Hei. Rupesin käyttämään laastareita vähän aikaa sitten ja nyt nyt tuntuu että kuukautiset vaan kestää ja kestää. Eli tänään on kuukautiset kestänyt jo 17 päivää, voiko olla ihan normaalia? Onko täällä muita ehkäisylaastareiden käyttäjiä ja onko ollut samanlaisia kokemuksia?
Laastarit.
@
4311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voiko olla totta, ettei Evran pakkausselosteessa mainita sanallakaan mahdollisista haittavaikutuksista? Nyt en kyllä usko.
Kyllä siellä haittavaikutuksista lukee, mutta en tiedä lukeeko tuollaisesta. Ajattelin nyt vain kysyä onko jollain muulla laastareita käyttäneillä ollut alussa tälläistä, että vuoto kestää pitkään?
Kannattaisi varmaan lukea se pakkausseloste, koska 1) siellä se lukee 2) siitä päättelemällä voit saada selville, että kyllä, muilla on ollut tuollaista 3) käytät lääkettä ja kun mitä tahansa lääkettä käyttää tulisi olla tietoinen sen haittavaikutuksista ja nämä on ilmoitettu pakkausohjeessa 4) siellä mainitaan myös ne lääkkeet joita ei saa käyttää Evran kanssa (ehkäisteho alenee) ja kaikenlaista muuta pientä hyödyllistä tietoa.
Suosittelen minäkin sen pakkausohjeen lukemista ajan kanssa!
itse käytin lähemmäs kymmenen vuotta meliane pillereitä ei mitään ongelmia. Sain kuitenkin päähäni, että ovat vaivalloiset (naisen mietteitä) Joten vaihdoin laastareihin eikä mulla mitään muuta ongelmaa kuin, että iho kuivaa ja kutistee laastarin kohdalta.. Lääkäri aika varattu ja vaihto takaisin pillereihin :)