Näin luterilaisia vedätettiin

Tässä pätkä vastaavan päätoimittajan A-P. Pietilän pääkirjoituksesta Länsiväylä-lehdessä 17.11.2010:

”Sukupuolineutraali avioliitto ja homoparien kirkollinen siunaaminen ovat olleet kirkon sisällä toimivan ryhmittymän tavoitteena jo kymmenen vuotta. Yhteys-liikkeen nimellä toimiva ryhmä oli aluksi salainen ja sen asiakirjat pidettiin luottamuksellisina. Ryhmä keräsi muun muassa kirkon työntekijöistä salaisen rekisterin, johon kirjoittautuneet lupautuivat esiintymään julkisuudessa homojen puolesta, heti kun aika olisi kypsä.

Yhteys-liike julkistettiin 2003. Tässä ei ole mitään kummallista tai hämärää. Mutta miksi ”asiantuntijoina” tiedotusvälineissä esiintyneet papit ja muut henkilöt eivät ole ilmoittaneet kuuluvansa aktivistijoukkoon? Miksi television, radion ja sanomalehtien jutuissa on haastateltu pääsääntöisesti Yhteys-liikkeen edustajia kertomassa homojen siunaamisesta? Toimittajien lähdekritiikki ja normaali toimituskäytäntö edellyttävät henkilön motiivien ja taustojen selvittämistä ja julkistamista. Näin ei ole toiminut Yle eivätkä muut isot mediat.
Yhteys-liikkeen kannattajat esittelivät viimeviikon kirkolliskokouksessa homopareille tarkoitetun rukouskaavan, joka erehdyttävästi muistuttaa heteroparien vihkikaavaa. Luonnos menee piispainkokoukselle, joka määrittää homojen ja lesbojen tulevan siunauskaavan. Tämä on Yhteys-liikkeelle merkittävä taisteluvoitto.

Tähän kirjoitukseen antoi aiheen Yhteys-liikkeen pappi. Hän ilkkui, että ”salaisena alkanut hankkeemme on maalissa, kun heterot seurakuntalaiset äänestävät (seurakuntavaaleissa) tietämättään meidän ehdokkaitamme, jotka muuttavat koko kirkon”.
Sama pappi tuomitsee perinteisen avioliittokäsityksen kannattajat helvettiin, koska hän pitää heitä homokammoisina.”

Länsiväylä 17.11.2010 Pääkirjoitus s. 4 http://www.lehtiluukku.fi/pub?id=7110

7

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://www.tv7.fi/vod/player.html?id=12324

      http://www.tv7.fi/vod/player.html?id=12323

    • Adventisti

      'Sama pappi tuomitsee perinteisen avioliittokäsityksen kannattajat helvettiin, koska hän pitää heitä homokammoisina.'

      Näin se vaan on kuitenkin että kansankirkkomme, josta ei voi ketään erottaa, täytyy hyväksyä jokainen
      jäsenensä. Homo on yhtälailla ihminen kuin heterokin. Ja eiköhän homot tarvitse rukousapua melkein
      yhtä paljon kuin heterot. Vapaissa suunnissa on pappeja ja lähetystyöntekijöitä, jotka ovat biseksuaalisia, mutta halu palvella Jumalaa on niin suuri, että rikkinäisyydestään huolimatta ja mahdollisesta julkisuudesta huolimatta pitävät kiinni kutsumustyöstään. Jumala on valmis tarvittaessa osoittamaan jokaisen ihmisen
      itsessään kelvottomaksi.

    • alex-kasi

      ja ihan asiaahan siellä puhuttiin - ainakin tavallaan. En nimittäin oikein voi yhtyä että sitä maailmaa muuttavaa aaltoa minkä ihmiskunta on saanut kokea jostain 1850 lähtien voisi kutsua yhteisnimellä Marxismi vaikka se onkin osa siitä. Kyseessä on suuremmat asiat kuin se - tänään on koko maailma jotenkin ajautunut saman systeemin alle - jopa kommunistinen Kiina on saman talous/kauppa systeemin vanki yhtä paljon kuin kaikki kapitalisti maat..

      Mutta yhtäkaikki - asiaa siellä puhuttiin - joten kiitos Riittalle.. linkistä.

      alex

      • Hmm ..

        ::En nimittäin oikein voi yhtyä että sitä maailmaa muuttavaa aaltoa minkä ihmiskunta on saanut kokea jostain 1850 lähtien voisi kutsua yhteisnimellä adventismi::


      • tööt!
        Hmm .. kirjoitti:

        ::En nimittäin oikein voi yhtyä että sitä maailmaa muuttavaa aaltoa minkä ihmiskunta on saanut kokea jostain 1850 lähtien voisi kutsua yhteisnimellä adventismi::

        hyväksy Jumalan sanan julistamista....


      • alex-kasi
        Hmm .. kirjoitti:

        ::En nimittäin oikein voi yhtyä että sitä maailmaa muuttavaa aaltoa minkä ihmiskunta on saanut kokea jostain 1850 lähtien voisi kutsua yhteisnimellä adventismi::

        Om aivan selvää että eräänlainen uusi aikakausi alkoi 1800 luvulla ja erikoisesti sen toisella puoliskolla. Maailma koneellistui ja teollisuus sai vauhtia, maailman väkiluku alkoi kasvamaan yhä kiihtyvämmällä vauhdilla ja jos katsomme missä olemme menossa, tänään voimme vain todeta että ei hyvältä näytä.

        Se on nimenomaan ns. "hyvinvointi" mikä on nykyisen tilanteen syy. Kun esimerkiksi maailmaa saastutetaan yhä enemmän, sen nimissä. Me tervitsisimme 4 maapalloa jotta jokainen voisi elää siinä ns. "hyvin voinnissa".

        Tämähän se teidän sokeutenne syy onkin - näette kaikessa jonkinlaisia "mörköjä" ja kertakaikkiaan kieltäydytte katsomasta asioita rauhallisesti ja asiallisesti.

        Nuo Riittan antamat linkit olivat oikein hyviä sinänsä - mutta niissäkin oli selvä tarkoitus antaa "oma sanomansa", että kaiken takana olisi ns. marxismi - mikä on totta vain osaksi. Sillä myös marxismin ajatukset ovat vain osa siitä ihmisten valtataistelusta jota käydään maailman hallinnasta.

        Jos supistamme kaiken siihen se sokeuttaa ja estää meitä näkemästä esimerkiksi Amerikan politiikan seuraukset. Kun terroristit surmasivat n.3300 ihmistä World Trade Center iskullaan on USA sen jälkeen surmannut mijoona ihmistä jos ei enemmänkin (sanottuna ilman että millään tavalla otan poliittista kantaa mihinkään).

        Joskus kaipaisi hieman enemmän asiallisuutta näihin "keskusteluihin".

        alex


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe