Pontikka

epävarma221

Joo semmonen kysymys että mitä jos pontikka on seissyt tallisa suljettuna tietenkin niin voiko sitä juoda? lähteekö näkö? vanheneeko viina yleensäkkään?

2

5208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juomanlatkija

      Näkö saattaa lähteä huonolla pontikalla vaikka suoraan tekopaikalla korpikuusen alla juotuna, tallissa säilyttäminen ei vaikuta enää asiaan sitä eikä tätä.

      Pontikka sisältää teollisesti tuotettuun korkealaatuiseen viinaan verrattuna enemmän muita alkoholeja kuin etanolia eli etyylialkoholia (eli sitä haluttua tavaraa). Tislauksessa erkanee mäskistä ensimmäisenä (eli matalimmassa lämpötilassa) metanoli eli metyylialkoholi. Se on vahvasti myrkyllistä ja aiheuttaa mm. noita pelättyjä näkövaurioita. Seuraavana erkanee etanoli ja viimeisenä korkeammat alkoholit (propanoli, butanoli jne.), joita myös sikuna-alkoholeiksi kutsutaan.

      Asiansa osaava pontikantekijä tietää ja raaskii heittää ensimmäiset metanolipitoiset tilkat pois ja osaa lopettaa tiputtelun siinä vaiheessa kun torvesta alkaa tulla etanolin sijasta sikunaista (pahanmakuista ja tuskin terveeellistäkään) tavaraa.

      Alkoholi on sinänsä hyvä säilöntäaine: pontikkapullossa eivät bakteerit sun muut pilaantumista aiheuttavat mikro-organismit pääse kehittymään. Suljetussa pullossa säilytetty pontikka on vuosien päästäkin käytännössä yhtä hyvää tai huonoa kuin alun alkaenkin.

      Pitkäaikainen puutynnyrissä säilyttäminen saa aikaan muutoksia. Sikuna-alkoholit muuttuvat pikku hiljaa yhdisteiksi, joita kemistit kutsuvat estereiksi. Terävän kitkerä maku pehmenee ja pyöristyy. Niinpä skotlantilaiset panevatkin viljapohjaisen pontikkansa tynnyreihin kypsymään. Muutaman vuoden kuluttua tuo pontikka pullotetaan ja sitä kutsutaan viskiksi. Ranskalaiset käyttävät mäskin tekoon viinirypäleitä tai omenia ja saavat pontikastaan kypsyttämällä vastaavasti konjakkia tai calvadosta. Samoja konsteja harrastetaan toki muissakin maissa ja maanosissa.

      Kirkkaat viinat valmistetaan nykyisin teollisesti jatkuvatoimisilla kolonneilla, joista saatava väkiviina on hyvin puhdasta etyylialkoholia. Sikuna-alkoholeja on erittäin vähän. ”Väriviinojen” valmistuksessa ovat käytössä perinteiset, pontikkatehdasta muistuttavat tislauspannut. Tislauksen tulos on epäpuhdasta, sikunapitoista, mutta maku saadaan juuri tynnyrikypsytyksessä halutunlaiseksi.

      * * *

      ”Ku o oekeen hyvvee pontikkoo ni alkkohooli o ihan tarpeetonta!”

    • pesuneste

      hiipuu se innostus ...ko puhdasta saa Talsinkistä
      yle elävä arkisto pontikkaa poltettiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      63
      3884
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      205
      3466
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      238
      2932
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      71
      2499
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1879
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      4
      1542
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1537
    8. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      1
      1492
    9. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      50
      1444
    10. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1408
    Aihe