Kuolemantuomio Muhammedin pilkasta

ihmisoikeus

Asia Bibi on pakistanilainen kristitty perheen äiti, joka vangittiin kesäkuussa 2009. Häntä syytetään Koraanin häpäisystä ja Muhammedin pilkasta. Tämän perusteella hänet on tuomittu kuolemaan 7. marraskuuta 2010. Asiasta uutisoin Asian News.

Oikeus hyväksyi syytteet siitä, että Asian pilkkasi Muhammedia keskustellessaan kollegojensa kanssa. Todellisuudessa hän vain vastusti sitä, että häntä syytettiin vääräuskoiseksi ja häntä vaadittiin kieltämään kristillisen uskonsa. Tämän tähden kylän miehet hakkasivat Asia Bibin ja poliisi pidätti hänet myöhemmin tekaistujen pilkkasyytteiden perusteella. Käytännössä Asian pahoinpideltiin ja vangittiin koska hän uskalsi vastustaa sanallisesti muslimien painostusta.

Peter Jacob, joka on ”Church’s Justice and Peace Commission” sihteeri, sanoo itse syytteiden Asian Bibiä vastaa olleen rikollisia. Tässä tapauksessa ei ollut esiintynyt minkäänlaista islamin herjaamista. Tuomari ei huomioinut, että tässä syytteissä oli kysymyksessä selkeä lain väärinkäytös. Niinpä hän päätyi ankaraan rangaistukseen. Jacob lisää, ”tuomitsemme ehdottomasti tällaiset lain väärinkäytökset ja vetoamme hallitukseen puuttumaan tämän kaltaisten väärinkäytöksiin ja pysäyttämään lain halveksunnan.”

Lähde CNN
http://edition.cnn.com/2010/WORLD/asiapcf/11/18/pakistan.blasphemy/


Pakistanin väestöstä on 96 % muslimeja, 2,3 % kristittyjä ja 1,5 % hinduja.

http://ihmisoikeus.blogspot.com/2010/11/kuolemantuomio-muhammedin-pilkasta.html

5

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ateistipateisti

      Järkyttävää.

    • 7657675677656776576

      1300-l. kristillisessäkin maailmassa kärvennettiin vääräoppisia herkästi roviolla.
      josko tuo islam ehkä 300-400 v:n kuluttua alkaisi jonkin verran talttua. toivossa eletään.

      mutta järkyttäväähän tuo on.

      • pitkä aika

        Sitten vasta islam talttuisi?


    • -

      esimerkki uskontojen aikaansaannoksista.

      • Uskonnot ovat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22592
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      99
      9879
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      54
      7758
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      102
      6529
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6257
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5861
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5350
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5243
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      128
      4906
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4592
    Aihe