Pikaliima pois oven lukosta?

Joku neropatti oli laittanut ilmeisesti auton oven lukkoon liimaa. Näin päättelin auton ulkopuolisista jäljistä.
Miten saan oven auki? Onko tähän mitään kotikonstia? Tarvitsisin autoa huomen aamulla työmatkalle ja en ehtisi viedä sitä huoltamolle.
73892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

molemman puolen ovien lukkoihin sitä ole laittanut
polttoölyllä saattaa lähteä

Äänestä
  • Onneks vaan toisen puolen oveen. Täytyy yrittää tuota polttoöljyä, kiitos!
    Muitakin ehdotuksia otetaan vastaan.

    Äänestä

polttoöljyllä taitaa olla turha yrittää mut asetoni taitaa olla ainut joka liuottaa,jos edes sekään,veikkaan kyllä että joudut vaihtamaan lukon

Äänestä

Saat uudetliimat taas kohta mutta pysyvämpi ratkaisu on opetella ajamaan niin välttää tälläisiä ajonestoja.

Äänestä

juontaa juurensa tuo polttoöljyliuotus?
Sillä et saa kuin löpönhajun liimatun lukon lisäksi autoosi.
Pikaliima ei liukene juurikaan ilman että ympäriltä häviää jotain muutakin.
Helpoin ja arvokkain keino on vaihdattaa lukko. Jos aikaa ja harrastuneisuutta riittää, voit lukon irroituksen jälkeen sitä liotella esim ksyleenissä.

Äänestä
  • tällaiset debond-tuotteet, jotka on tarkoitettu pikaliiman poistamiseen?

    Äänestä

Jos liimaa on laitettu lukkoon niin , lämmittämällä/polttamalla saa oven auki
mutta liima jää sinne ja kun jäähtyy(noin. 20sek) yhtä puuroa on avata lukkoa
Itelle kävi vastaava tilanne Helkaman pyörän lukossa siis helkaman kiinteä lukko!
Joku oli laittanut liimaa ja polttimolla sain lukon auki mutta toimimaan ei suostunut,
Taitaa olla lukkosylinterien vaihto edessä tai happolla liottaminen edessä.

Kannattaa purkaa lukot ja lämmittää puna-hehkusiksi ne jolloin ehkä liima palaa pois...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärsyyntynyt kirjoitti:

Joku neropatti oli laittanut ilmeisesti auton oven lukkoon liimaa. Näin päättelin auton ulkopuolisista jäljistä.
Miten saan oven auki? Onko tähän mitään kotikonstia? Tarvitsisin autoa huomen aamulla työmatkalle ja en ehtisi viedä sitä huoltamolle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu