Merijärvi näyteikkuna keskustalaiseen maailmaan

Merijärvi näyteikkuna keskustalaiseen maailmaan.Lähemmin tarkasteltuna hyvin paljon yhtäläisyyksiä Kreikan ja Irlannin valtioiden kanssa.
7130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pieni urhoollinen Merijärvi maksaa kokoonsa nähden kohtuuttomasti aluetukea pääkaupunkiseudulle. Merijärvi on keskustalainen näyteikkuna siitä, kuinka maakunnista raha virtaa etelään. Hyvä antaa vähästäkin, paha ei paljostakaan.

Äänestä
  • Merijärvi muodostaa kansainvälisen talousliiton kreikan,Irlannin,Portugalin ja Espanjan kanssa.Talousliiton tarkoituksena suhmuroida,niin paljon rahaa,kuin mahdollista EU:n nettomaksajilta,kunnes EU rahat loppuvat.Muilla liiton jäsnillä tulee olemaan vaikeaa tämän jälkeen,mutta keskustalainen Merijärvi siivestää suomalaisia työtätekeviä rehellisiä ihmisiä vielä pitkään.merijärven onnen numero on sama,kuin manneila viistöistä.

    Äänestä

  • viistöistä kirjoitti:

    Merijärvi muodostaa kansainvälisen talousliiton kreikan,Irlannin,Portugalin ja Espanjan kanssa.Talousliiton tarkoituksena suhmuroida,niin paljon rahaa,kuin mahdollista EU:n nettomaksajilta,kunnes EU rahat loppuvat.Muilla liiton jäsnillä tulee olemaan vaikeaa tämän jälkeen,mutta keskustalainen Merijärvi siivestää suomalaisia työtätekeviä rehellisiä ihmisiä vielä pitkään.merijärven onnen numero on sama,kuin manneila viistöistä.

    on taas puolestaan se miten pääkaupunkiseutu pärjää jos Mrijärveä ei olisi ja rahavirrat maakunnista katkeaa.
    Onneksi Merijärvi ja maakunnat pystyy vielä pääkaupunkiseutua elättämään, onhan meillä porvarihallitus ja vakaa taloudenhoito. Pääkaupunkiseutu on tottunut siivestämään maakuntia ja maakuntien luonnonvaroja surutta, eihän pääkaupunkiseutulaisilla ole muuta omavaraisuutta kuin käytetyt vaipat ja paskottu Itämeri.

    Äänestä

Merijärvi on malliesimerkki miten pienikin voi pärjätä ja maksaa ja elättää vielä monta työtä vieroksuvaa punikkia perheineen. Keskustassa on se voiman lähde.

Äänestä
  • Merijärvi on suomen perseaukisinkunta.

    Äänestä

  • Martti Holmström kirjoitti:

    Merijärvi on suomen perseaukisinkunta.

    tukee pääkaupunkiseutua suhteellisesti eniten.

    Äänestä

  • .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hölmöström kirjoitti:

Merijärvi näyteikkuna keskustalaiseen maailmaan.Lähemmin tarkasteltuna hyvin paljon yhtäläisyyksiä Kreikan ja Irlannin valtioiden kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu