Halla-aholaisten paskanheitto Uusipaavalniemeä kohtaan
jo alkanut?
5170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uusipaavalniemi on VALTAVA piikki Halla-ahon ja Halla-ahon perskärpästen lihassa. Miksi? Joitakin syitä:
- Uusipaavalniemen persuihin loikkaamisen jälkeen Halla-aho ei enää ole puolueen älykkäin jäsen, mistä asemasta Hallis sai nauttia ainoastaan lyhyen ajan
- Uusipaavalniemi tajuaa jotain maailmantaloudesta, Suomen budjetista, EU:sta ja kansainvälisestä politiikasta, mistä kaikesta Halla-aho ei koskaan ole vaivautunut ottamaan selvää
- Uusipaavalniemi on tällä hetkellä aikaansa edellä, mutta Halla-ahoon aletaan jo kyllästyä
- Uusipaavalniemi on käsittänyt, mikä on maahanmuuton ja kansallisvaltioiden alasajon taustalla, Halla-aho ei
Uusiksen puheista tosiaankin saa sen käsityksen että hän on oivaltanut mikä kaiken taustalla vaikuttaa.
Halla-ahosta puolestaan saa sen vaikutelman ettei hän ole koskaan lukenut muuta kuin omia blogikirjoituksiaan.
"Uusiksen puheista tosiaankin saa sen käsityksen että hän on oivaltanut mikä kaiken taustalla vaikuttaa."
Niin. Halla-aho on sen sijaan vähän heikoilla. Kuinka monta vihervasemmistolaista tai muslimia osallistuu esim. Bilderberg-ryhmän kokouksiin?
"Halla-ahosta puolestaan saa sen vaikutelman ettei hän ole koskaan lukenut muuta kuin omia blogikirjoituksiaan."
Halla-aho on tiettävästi lukenut J. R. R. Tolkienin tuotannon, sekä Seppo Lehdon ja Klaus Juutilaisen välillä vaihdetut sähköpostit ja nettifoorumiviestit 2000-luvun vaihteessa. Onhan Halliksella tietysti ollut aikaa lukea muutakin, esim. maahanmuutosta ja islamista, tai maailmanhistoriasta ja maailmanpolitiikasta, mutta kaikenlaiset kirjallisuusviittaukset loistavat poissaolollaan hänen mutu-tuntumalla liikkuvista blogihöpinöistään.
Se että Halliksen kaltainen tyyppi, jota kämyt ovat vuosia joutuneet (ja suostuneet!) kannattelemaan eteenpäin, koska jätkällä ei ole mitään omaa substanssia, tietopohjaa eikä sanomaa, on päässyt suomalaisen kansallismielisyyden ulkoiseksi edustajaksi, kertoo jotain todella negatiivista tästä maasta ja kansasta. No, ei näissä muissakaan kämyhahmoissa ole hurraamista, en minä sitä...
enää taantuneiden, sanalla sanoen hitaiden vajakkien ja muiden mielipuolten diskurssissa.
"Mielestäni Halla-aho on kupla, joka on puhjennut ajat sitten. Halla-aho on passé.
Halla-ahon vittumainen käytös äänestäjiään kohtaan a) kannattajakorttien kerjäämisessä ja sitten niiden tuhansien kannattajakorttien käyttämisessä halkojensytykkeenä ja b) kaikenlaisen kritiikin torjumisessa tyyliin "vittu, ei mun tartte kaupunginvaltuustossa mitään tehdä, sitä paitsi kaupunginvaltuustolla ei ole oikeasti mitään valtaa mihinkään asioihin" osoittaa, että hän ei ole riittävän halukas tai kyvykäs toimimaan politiikassa aktiivisesti." (Mikko Ellilä, jo ajat sitten)
"Uusiksen puheista tosiaankin saa sen käsityksen että hän on oivaltanut mikä kaiken taustalla vaikuttaa. "
Mikä sitten vaikuttaa Uusiksen mielestä kaiken taustalla ja miten hän on asian julkisuuteen ilmoittanut? Voisiko joku laittaa ystävällisesti linkkiä tai vastaavaa kiitos.