Vaikka tullu reilu vuoden verran treenattua aika ahkeraa ni rintalihakset ei kehity siinä missä muu kroppa..?!
Mitään tehokasta rintalihas treeniä tiedossa..??
Mitään tehokasta rintalihas treeniä tiedossa..??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pre-exhaustion etukäteisväsytys,eli eka liikkeenä vaikka vipunosto maaten/ristikkäistalja/peckdeck vasta
senjälkeen punnerusliike,tavallinen pötköpenkki ei kaikilla tuo tavaraa rintaan,etuolille menee usein.
n.30 asteen vinopenkki monasti tehokkaampaa.
Joo oon huomannu kyl et toi pötköpenkki taitaa tuoda enemmän etuolille ku rinnalle..Peck deckki ois kyl kova sana mut sitä laitetta ei löydy tuolt salilta mis mä käyn..:(
ota leveempi ote penkis jossei rinnoissa tunnu
normi penkkii leveällä otteella! Vinopenkkiä käsipainoilla sekä tanko painoilla. Vipunostot sivuille! Etunojapunnerrusta leveällä otteella!
Ristikkäis ylätaljassa, Ristikkäis alataljassa penkissä maaten(ns vipunostoliikkeenä)
Lisää pikku hiljaa taakkaa, ja jätä sarjat lyhyemmäksi. Lopuksi kovat pari toistoa!
Penkissä yms punnerrusliikkeissä ota kaari selkään, pidä perse penkissä. Latsit yhteen, äläkä päästä olkapäitä eteen kun otat tangon pois telineestä. Liike menee herkästi olkapäille jos maataan lahnana ja olat ovat edessä. Tanko koskettaa aina rintaa. Muista kontrolloitu negatiivinen vaihe ja räjähtävä nosto. Tankoa ei tarvitse suoristaa ihan suorille käsille. Säästät hiukan ojentajia tässä ja pidät liikkeen rinnalla paremmin. Tee välillä voimakausia raskailla romuilla 3-6 toistoilla. Rintaa voi myös treenata 2-3/krt viikossa, jos muu ei tepsi. Tuossa tapauksessa aina eri liikkeet eri päivinä, jotta nivelet eivät rasitu niin pahasti. Sarjamääriä myös vaihdellen. Useimmat tekevät rintaliikkeet ihan väärin ja ei ihmekkään kun ei rinnat kasva. Toisaalta kaikilla ei kasva vaikka kuinka tekisi oikein. Sitten on toisia keillä on hurjat rintalihakset jo 100kg penkkipainoilla (sarja). Ei pidä lannistua! Kannattaa myös muistaa syödä paljon. Ilman oman kehonpainon nousua ei lihasta synny. Lue vielä nämä sivut:
http://www.penkkipunnerrus.fi/penkkipunnerrus
penkkipunnerrus käsipainoilla on tehokkaampi RINTALIHAS liike kuin levytangolla!
Usealla treenarillahan nyt on jokin oma "heikko lenkki" lihaksissa.. Itselläni myöskin rinta ojentajien ohella. Itse olen huomannut, että kannattaa poimia juuri ne liikkeet jotka itselle sopii parhaiten ja joilla kehitystä tuntuu syntyvän. Tavallista penkkipunnerrusta tangolla pidetään ehdottomana ykkösenä mutta itselleni esim vinopenkki smithissä tai käsipainopenkki tuottaa paremmin tulosta. Olenkin vähentänyt tavallisen penkin tekoa melko radikaalisti. Kannattaa kuitenkin muistaa että yleensä paras ja massiivisin kehitys tulee juuri raskaista moninivelliikkeistä, ei jos tekee pelkästään avustavia kone/taljaliikkeitä jotka ovat toki hyviä viimeistelyyn:)