Ihmettelen kovasti että kun tuontiautoa yrittää antaa vaihdossa liikkeessä niin silloin tuontiautosta ei voida hyvittää kohtuullista summaa vaan kaikkea mahdollista syytä hinnanalennukseen löytyy. Esim. epävarmat kilometrit, dokumenttien alkuperä yms.
Kuitenkin autoliike myöhemmin myy tätä samaa tuontiautoa täysin samaan hintaa kuin vastaavia suomalaisia eikä yllättäen auton dokumentoinnissa ja kilometreissä ole mitään epäselvyyttä.
Taitaa sama kaava toistua kaikissa autoliikkeissä. Sisään ostettaessa tuontiauto on huono ja kuitenkin myydessä tämä sama auto on loistoyksilö ja vähintääkin samalla viivalla "suomiauton" kanssa.
Kuitenkin autoliike myöhemmin myy tätä samaa tuontiautoa täysin samaan hintaa kuin vastaavia suomalaisia eikä yllättäen auton dokumentoinnissa ja kilometreissä ole mitään epäselvyyttä.
Taitaa sama kaava toistua kaikissa autoliikkeissä. Sisään ostettaessa tuontiauto on huono ja kuitenkin myydessä tämä sama auto on loistoyksilö ja vähintääkin samalla viivalla "suomiauton" kanssa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
"Kuitenkin autoliike myöhemmin myy tätä samaa tuontiautoa täysin samaan hintaa kuin vastaavia suomalaisia eikä yllättäen auton dokumentoinnissa ja kilometreissä ole mitään epäselvyyttä."
Tätä kutsutaan liiketoiminnaksi. Se on autoliikkeen ja myyjien tehtävä, ostaa halvalla ja myydä kalliilla. Myy autosi itse oli se sitten ostettu uutena mistä hyvänsä valtiosta.
ja varmasti saksan tuonti autoista eivät hyvitä, koska harvassa maassa on laillista mittarien ruuvaus, siksi saksalainen auto todella huono myydä eteenpäin..
harvassa maassa se on laillista. Oisko venäjä yksi.
Saksassahan siitä saa linnatuomion ja luvat menee.
Mutta tietysi jos on sukua tuo aatu noille
lakeuksijen autokauppiaille, niin eihän siinä paljon
lait paina.
Ja aloittajalle sen verran, että jos tuonti-auto
on vain kohtalaisessa kunnossa, niin hinta kohdalleen
ja se lähtee, toisin kuin pappojen nissanit sun muut
joihin heillä on rakkaussuhde
"koska harvassa maassa on laillista mittarien ruuvaus, "
Niin, saksassahan tuosta on luvassa linnareissu. Suomessa ei käytännössä mitään, korkeintaan sakkoja petoksesta.
Olen ketjun aloittaja ja haluan vielä korostaa sitä että miksi siinä vaiheessa kun olen antamassa tuontiautoani vaihdossa väliin niin se on lähes arvoton koska se on tuontiauto. Kuitenkin kun kauppa myy sitä samaa autoa eteenpäin niin se on täysin saman hintainen kuin muutkin vastaavat autot joita liike myy jotka eivät ole "tuontiautoja".
suomalaisessa autokaupassa että juuri täällä tuontiauto on kirosana monille mutta keskieuroopan valtioiden välillä koko ilmiötä ei oikein edes tunneta. Italiasta tuotujakin varotaan vain huolettoman pidon, kolhujen/korjattujen kolarivaurioiden ja yleisen auringonpolttaman olemuksen takia. Sama juttu olisi Espanjantuontien kanssa mutta sieltähän niitä ei oikein kannata muutenkaan tuoda halvoista hinnoista huolimatta.
Kyse on ns protektionismista http://fi.wikipedia.org/wiki/Protektionismi eli turvataan omat markkinat aliarvottamalla muualta tuotu tavara tai kieltäydytään kaupankäynnistä kokonaan. Varastossa seisovat ylihintaiset "suomiautot" pitäisi saada myytyä, koska niissä on raha kiinni vaikka ne ovat kauttaaltaan huonommassa kunnossa ja huonommin varustettuja kuin saksasta tuodut. Tämä kuviohan on jo kuolemassa omaan mahdottomuuteensa, koska merkkiliikkeetkin ovat joutuneet jo vuosien ajan turvautumaan saksasta tuotuihin koska riittävän hyviä käytettyjä autoja ei yksikertaisesti löydy riittävästi.
Ruuvaus on sallittua esim. Hollannissa, jossa saksalaiset välillä kävivät ruuvaamassa autonsa. Saksassa on sallittua vaihtaa uuteen mittaristoon "oikeat" lukemat; lähetät mittariston pajalle, joka ruuvaa siihen haluamasi lukemat. Googlaamalla selviää Saksassa tarjottavien ruuvauspalvelujen huikea määrä, aika sinisilmäinen on, jos luulee että niitä ei käytetä, koska se on laitonta.
Tottahan toki jos ostat autosi turkkilasilta pellonreunakauppiailta. Todennäköisesti auto on tuolloin myös kolarikorjattu. Järjenkäyttö on sallittua autokaupoilla niin suomessa kuin muualla.
joka vuosi laitetaan matkamittarin lukema katsastuksen yhteydessä ylös.
Ja jos se poikkeaa alaspäin edellisestä katsastuksesta, niin auto jää katsastus-
asemalle odottamaan selitystä mittarilukemalle. Ja kun selitys on saatu, oli se
mikä tahaansa, niin se merkitään rekisteri-otteeseen. Ja aina kun auto vaihtaa omistajaa, niin se merkintä näkyy siellä , kuten kilometrilukemakin. Ja kun menet häkkikauppoihin , niin onkohan takuuta ajomäärästä missään ? Se on lippalakki poikien vika kun niitä kusetetaan mennen tuleen bemarin edessä.
Ja täällä rotterdamissa se ruuvaus on laitonta. Tänne kun kanssa jopataan noita saksanautoja korkean autoveron takia. Samoin belgiasta tuodaan. Kahdenkympin autossa voit säästää pari kolme tonnia.
Joten kannatta tutustua siihen lain säädäntöön tarkemmin. En morgen ik vertelen voor U beetje meer.
En waarom ik doet dat voor U, Daarom, ik vind, U weet niet niets over nederlands
sitä saksaa kun lukee noiden taco firmojen sinvustoja. Ne ruuvaa pääasiassa raskaan kaluston mittareita.
Ja kas kun niiden säätö on taas pakollista jota vehje menee katsastuksesta läpi. Ja sama huomma se on suomessakin.www.piirla.fi
Sehän on vain ostajan keino painaa hintaa alas. Ihna sama kuin jos sulla on myydessä hienot alumiinivanteet niin ne on käytännössä arvottomat,naarmuiset ja mitä vielä kun myyt.
Sitten kun menet ostamaan niin a vot jo onkin taas hianot kalliit ja vaikka mitä siinä vaiheessa.
Eli tuontiauto tarjoo hienon ja helpon keinon puristaa hintaa alas vaikka ei sillä mitään tekemistä todellisuuden kanssa ole.
Myymme tuontiautot n. -30% verrattuna suomiautoihin ja siinä on syy miksei niistä voi sen enempää hyvittääkään. Tuontiautoja ei ole helppo myydä. Tavallinen autonostaja ei ostaisi niitä puoleen hintaankaan.
Yksityiselle myydessä saa ihan hyvän hinnan, liikkeet on juttu erikseen, eipä noita pyyntejä maksele sinnekkkään, lähinnä naurattaa nuo 250 ajettujen karvalakki suolassa uitettujen pakkasenpanemien paskojen hinnat :)