Olimme koko perhe Laurinkadulla odottamassa jouluvalojen syttymistä. No syttyiväthän ne, mutta sinisinä!
Koko kadun ilme oli pilattu halvannäköiseksi näillä trendivärein koristetuilla puilla.
Lämpimät keltaiset valot oli korvattu näillä kylmillä valoilla.
Koko kadun yleisilme muuttui juhlavasta värien sekamelskaksi.
Ennenkuin katsoi Laurinkadun päästä kirkolle päin, näky oli kaunis, ei enää.
Kuka on tämän takana? Nimi/nimet esiin.
Koko kadun ilme oli pilattu halvannäköiseksi näillä trendivärein koristetuilla puilla.
Lämpimät keltaiset valot oli korvattu näillä kylmillä valoilla.
Koko kadun yleisilme muuttui juhlavasta värien sekamelskaksi.
Ennenkuin katsoi Laurinkadun päästä kirkolle päin, näky oli kaunis, ei enää.
Kuka on tämän takana? Nimi/nimet esiin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
valivalivali pääasia että on jonkinlaiset valot.
Ei ne siniset valot ole täysin toivottomia kun eivät ole sitä poliisin sinistä jota parvekkeet ja pihat on pullollaan. Mutta kukin tavallaan...
Valoja mieluummin vaihtaisin kuitenkin suurimman osan keskustan rakennuksista. Keravakin on kaunis Lohjan keskustaan verrattuna! Kokoelma 1900-luvun rumimpia rakennustyylejä on toisaalta suojelemisen arvoinen kun DDR:ssäkin ovat rumimmat jo menneet purkamaan.
Hienommathan nuo nyt on!!
Olen viesti avaaja ja olen ollut väärässä. Lohjalaiset todella ansaitsevat tämän kamalan sekasotku valohässäkkä keskustansa. Jos tämä tyydyttää ja on hyvä teidän mielestä, niin eipä siihen voi kuin huokaista. On se hyvä kun ollaan mauttomaan ja vähään tyytyväisiä. Keskustan valot jatkavatkin sitä Rebenbahn tunnelmaa, jonka näkee parvekkeilla ja pihoilla ihmisten tyylittömiä valosirkuksia katsellessa.
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. JÄRKYTTÄVÄ keskusta vailla minkäänlaista yleissuunnitelmaa. Onko tämä nyt kaunista, kysyn vain ? Kuka vai onko kukaan tämän takana.
Miksi ei voida ottaa ammatilaisvalosuunnittelijaa tekemään kauniin kokonaisuuden. Kaupungin rahoja haaskataan muutenkin kaikelaisiin henkilökunnan virkistyksiin, mutta ei välitetä asukkaiden viihtyvyydestä.
Keltaiset valot eivät erottuneet normaaleista kauppojen ja liikehuoneistojen ikkuna valoista. Kaikki oli samaa massaa.
Nämä siniset ovat paremmat tai vaikkapa punaistakin voisi laittaa vielä johonkin. voimme valaista iloisesti sillä asummehan joulupukin maassa.
Ei Tyylikäs ole kaunista, se on varovaista ja mitään sanomatonta.
Kiitos kaupungille tästä iloisesta ja piristävästä valojen loisteesta!
Eipä näy päivällä nämä halpis-siniset valoot, kuten keltaiset valot tekevät.
Nämä reeperbahn valot punaisilla villkuvilla valoilla höystettyinä, a vot siinä teille varsinainen jouluvalaistus, silvoplee.
Halvan näköinen keskusta riipinraapin heitetyissä "jouluvaloissa".
Odotankin tammikuuta että pääsee tästä pieleen menneestä "somistuksesta".
Odottavan aika on pitkä sanotaan.
no voi närhen näppylät.. ja mä kun ulkopaikkakuntalaisena tulin lohjalla käymässä joulun aikoihin ja oon niin kaikille ympäri suomea kehunu teidän jouluvalojanne.. olokaa ny ihimiset tyytyväisiä että siellä sentäs palaa valot ja niinkin mittavasti!!!