Joo eli ongelmana olis se, että pitäis päästä vihdoin ja viimein hammaslääkärille, mutta tuo ylitsepääsemätön pelko on esteenä. Hampaat ovat niin järkyttävässä kunnossa että hyvä jos siitä kehtaa edes puhua. Ikää on 17v, enkä tiedä yhtään miten pitäis toimia. Kaiken maailman neuvot olis nyt tarpeen. En siedä yhtään porien ääntä ja kivussa on sama juttu, pelkään sitä aivan jumalattomasti.
Ylitsepääsemätön hammaslääkärikammo
Qblix
14519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hyvä että tiedät tilanteesi ja välität siitä että olisi tarvetta lähteä hammaslääkärille..
Uskon että se varmasti pelottaa, mutta usko tai älä, sellaisella pienellä puudutuksella hoitotoimenpiteet eivät satu! :)
Itsellä meni melkein kolme vuotta kun pääsin hammaslääkäriin (asuin ulkomailla..ja siellä se hoito vasta onkin kamalaa! )
Olen löytänyt NIIIIIN hyvän hammaslääkärin että sinne penkkiin meno ei takuulla pelota!
Rohkeasti soitto kunnalliseen hammaslääkäriin, ja kerrot että olisi tarvetta huoltaa purukalusto nyt kuntoon, ja mainitse että olet hieman pelokas.. he sitten tietävät :) ihan varmuuden vuoksi.
ja niistä porien äänistä.. noh.. eihän se mikään maailman viehättävin ääni ole mutta joka kerta kun pääset pois ja hampaasi korjataan eteenpäin, sinulla taakka hartioilta loppuu...
parempi hoitaa nyt ettei kolmikymppisenä ole tekareita..
ROHKEASTI ! :) ihmisiä hekin ovat.. :)
Vaan kyllä täällä hammaslääkärit mainostaa hammashoidot nukutuksessa.
Elikkäs mainitse pelostasi varatessasi aikaa hammashoitolaan.
Sitten niistä keinoista, jolla voit pelkoa lievittää:
-Pyydä esilääkitys eli saat rauhoittavaa lääkettä ennen hoitoa, jolloin adistus vähenee. Kannattaa mainita jo aikaa varatessa, että haluat esilääkityksen.
-Ota mukaan MP3-soitin niin voit kuunnella lempimusiikkiasi hoidon aikana. Näin et kiinnitä poran ääneen huomiota ja rentoudut samalla musiikkia kuunnellessasi.
-Puudutuksen kanssa poraaminen tai muu hoito ei satu. Jos et pidä puuduteaineen pistämisestä, pyydä pistokohtaan ensiksi pintapuudutus (ikenelle siveltävää geeliä, joka puuduttaa pistoskohdan)
-Pyydä hammaslääkäriä myös selittämään, mitä hän suussa tekee ja kuinka kauan tietyn toimenpiteen suorittaminen vielä kestää. Näin tulee tunne, että tiedät mitä ollaan tekemässä, etkä vain istu tietämättömänä ja avuttomana penkissä.
-Sovi hamamslääkärin kanssa merkistä, jolla saat hammashoidon keskeytettyä niin halutessasi. Se voi olla äännähdys (äh -> pystyy sanomaan vaikka suussa imuri ym.) tai käden nostaminen ym.
-Ota kaveri, sukulainen ym. vastaanotolle mukaan henkiseksi tueksi. On paljon helpompaa olla hammaslääkärissä, kun tiedät että ainakin yksi henkilö on tuttu ja turvallinen.
Toivottavasti näistä oli edes vähän apua! Kannusta kovasti menemään edes tarkastukseen hamamshoitolaan. Sovi, ettei ensimmöisellä kerralla tehdä muuta kuin tutkitaan suu. Saat pehmeän laskun ja tutustut samalla hammasläkäriisi. Stemppiä!
Kiitoksia, tuo auttoi kovasti! (:
Noniin, nyt on hammaslääkäri varattu ja, luojalle kiitos, pelkopotilaihin erikoistunut suostuu ottaa mut heti tiistaina käsittelyynsä. Annettiin heti tuplasti pidempi aika mitä yleensä että mulle voidaan antaa rauhottavia. Sieltä myöskin luvattiin että jos ei mömmöt toimi, niin sen jälkeen keksitään jotain muuta, mutta hampaat kuitenkin pistetään kuntoon hinnalla millä hyvänsä. :)
Raporttia kehiin sitten tiistai-iltana, jookos? Kiinnostaa aina nämä tapaukset.
Juu, pistän heti raporttia kun sieltä kotiudun :)
Noniin, se meni oikein hyvin. Yksi hammas paikattiin ja puudutus vihdoinkin onnistui niinkuin piti. Seuraavaks odotellaa röngteniin aikaa, kuulemma vasta tammikuussa pääsee sinne. Sen jälkeen pitäis mennä keskussairaalaan viisaudenhammas poistattamaan ja siitä sittän eteenpäin. Luultavasti jossain kohtaa pääsen myöskin nukutukseen kun aletaan vaikeimpia reikiä paikkaamaan, kunhan vaan listoille ensin pääsen. Nukutuksen hintakin on vain 80e mikä nyt ei todellakaan ole paha loppupeleissä :)
Nonniin onneksi olkoon! Onpa tuo nukutus tosiaan halpa, millähän perusteella semmoisen saa?
Joo itekki mietin että miten se nukutus noin halpa on. Tiedä sitten onko se alaikäsille halvempi vai mitä. Saas vaan nähdä että kuinka jumalattoman pitkä jonotusaika sinnekkin on. :/
Kyllä se ihan saman hintainen on aikuisellekin julkisen puolen sairaalassa... 89,00 euroa.
Paha sanoo kun en hintoja pahemmin oo kattonu. Kuullu vaan että monet on joutunu maksaa 200e/h, mene ja tiedä sitten
" Kuullu vaan että monet on joutunu maksaa 200e/h, mene ja tiedä sitten "
Kyllä varmasti yksityisellä, mutta esim. keskus- ja yliopistosairaaloissa hinta on kyllä tuo 89 euroa.
Parempi vaan jos on tuon verran, semmonen kutina et taitaa sen verran kauan mennä et ehtii 18 tulla täyteen vaikka vasta ens vuoden marraskuussa täytänkin. Mitä halvemmaks tulee, sen parempi :)