... tästä on runsaasti todisteita näillä uskonnollisilla palstoilla .
Uskonto on hämärtänyt usean kirjoittajan todellisuudentajun niin pahasti , että tavallisia elämään kuuluvia ilmiöitä yritetään selittää raamatulla .
Olen huolissani herkistä henkilöistä , jotka lukevat näitä palstoja , ja vaikuttuvat esim. pelottelulla helvetistä , jonkalaisia fanaattiset fundamentalistit kirjoittelevat sellaisille , joilla on maltillisempi näkemys kristillisyydestä .
Terve kristillisyys tukee ihmisen mielenterveyttä , fanaattisuus sen sijaan on hyvin vahingollista .
Uskonto on hämärtänyt usean kirjoittajan todellisuudentajun niin pahasti , että tavallisia elämään kuuluvia ilmiöitä yritetään selittää raamatulla .
Olen huolissani herkistä henkilöistä , jotka lukevat näitä palstoja , ja vaikuttuvat esim. pelottelulla helvetistä , jonkalaisia fanaattiset fundamentalistit kirjoittelevat sellaisille , joilla on maltillisempi näkemys kristillisyydestä .
Terve kristillisyys tukee ihmisen mielenterveyttä , fanaattisuus sen sijaan on hyvin vahingollista .
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tahdon julistaa ja leimuta, kertoa Jumalan totuudesta - myös taivaasta ja helvetistä, rangaistuksen paikasta. Miten voisin vaieta, kun minulla on "henki päällä"? Usko on kiihkeää, kuin rakkautta. Kaikkein aidoin rakkaus on rakkautta Jumalaa kohtaan. Se menee kaiken muun edelle. Kaikki oikea luterilaisuus, kaikki oikea apostolinen kristillisyys on "fundamentalismia". Raamattu on kaiken perusta. Jumalan Sana on kaiken perusta, fundamentti.
"Terve kristillisyys tukee ihmisen mielenterveyttä , fanaattisuus sen sijaan on hyvin vahingollista ."
Pitäköön vain langennut maailma meitä Jumalan omia hulluina. Mitäpä me siitä välittäisimme. Iloitsemme jo siitä että koittaa päivä jolloin saamme nähdä Herran kirkkaudessaan. Kuningas tulee hakemaan meidät kotiin, ikuiseen autuuteen, asumaan Hänen seurassaan. Mutta kaikki jotka valitsevat pahuuden ja synnin lavean tien, syöstään alas helvettiin. Näin meille on ilmoitettu. Näin koko ihmiskunnalle on ilmoitettu. Raamattumme on ja pysyy. Sen auktoriteetti on ehdoton, niin kuin Luther selitti.
Pahasti olet jäänyt nykyajasta jälkeen, sillä nyt osa Suomen kansasta uskoo markkinavoimiin ja jos kaikki kansalaiset eivät kiltisti maksa ja siten lepyttele markkinavoimia, niin markkinavoimat rankaisevat tuhmia kansalaisia, jotka eivät alistu markkinavoimien tahdon alle. Markkinavoimat vievät niskureilta työpaikat ja nostavat asuntolainojen korkoja eli sellaiseen "helvettiin" nykyään uskomattomia ihmisiä johdatellaan.
Eikä kukaan voi palvella yhtä aikaa kahta herraa. Voi niitä typeryksiä, jotka keräävät omaisuuksia täällä maan päällä, mutta eivät ajattele taivaspaikkansa varmistamista ollenkaan. He ovat niitä todellisia hulluja, riivattuja, fanaatikkoja, eivät uskovaiset, jotka nöyrinä polvistuvat Luojansa edessä kädet rukoukseen ristittyinä.
Miten Raamatulla perustelet,ettei helvettiä ole?
Jokainen voi lukea espoolaisen Maitobaari-lahkon toiminnasta ja se vasta oli hullua!
terveydellä ja mielenterveydellä ei ollut mitään väliä! Naisia alistettiin 10-0.
Lahkot vaarantavat sinun ja perheesi oikeuden terveyteen ja järkevään ajatteluun!
Onko fanatismia todeta, että Raamatussa Jeesus sanoo väärintekijöiden joutuvan kärsimään ikuisesti helvetin tulessa?
Onko fanatismia uskoa todeksi se, mitä Jeesus sanoo Raamatussa?
Vai pitäisikö helvetistä vaieta kokonaan ja uskotella, että sitä ei ole olemassakaan?
Onko terve kristillisyys sama asia kuin Jeesuksen opetusten vääristely?
viimeisen kommentin ajatukseen vastaisin kysymyksellä , mitä ovat mielestäsi väärintekijät???
Itse vastaisin heidän olevan mm . sellaisia , jotka omalla fanatismillaan pelottelevat muita tai tuomitsevat ihmisen tai ihmisryhmän epäihmisiksi/ kirotuiksi esim. sukupuolisen suuntautumisen perusteella . Pidän sitä verrattavissa murhaan tai joukkomurhaan.
En usko Jeesuksen itsensä sanoneen sanaakaan helvetistä siinä mielessä mitä arvelen sinun tarkoittaneen . Sen sijaan on ollut varsin helppoa vääristellä/lisäillä hänen sanomikseen sellaisia ajatuksia , mitkä ovat olleet näille "kirkkoisille" itselleen mieluisia . Sekä toisaalta jättää pois epämieluisia autenttisia ajatuksia , mitkä eivät ole "sopineet" ihmiskuvioon.
"Rankaisijan" suosittelisin pikaista menoa tutkituttamaan mielenterveytensä yleisen turvallisuuden vuoksi . Pelkään että raivo voi muuttua teoiksi jotakuta viatonta kohtaan .
joku fundamentalisti ihan asiallisia viestejä.
Vain koska on eri mieltä.
että katoliset ovat tällä palstalla ryhtyneet tudelliseen vainoon luterilaisia vastaan . Ei siis mitään kehitystä keskiajalta . Olenkin pitänyt aina katolista kirkkoa keskiaikaisena jäänteenä . Mitä niille vastaamaan , lopettavat kun ei kukaan reagoisi heidän tyhmyyksiinsä .
Ollaan ylpeitä luterilaisista juuristamme .