kuoleman jälkeen on yhtä hyvät mahdollisuudet simpansseilla kuin ihmisilläkin. Olemme niin läheistä sukua.
Kuka kiistää tämän, ja millä perusteella?
Taivaaseen pääsyyn
8
225
Vastaukset
- AntiChrisu
Ateistina sanottava että olet täysin oikeassa molempien kuolemanjälkeinen elämä tasan sama.
Itse asiassa niiden eläinten joukko, joiden kuolemanjälkeinen elämä on sama kuin ihmisellä
sisältää kaikki eläimet, ei vain apinoita. Eli lähisukulaisuudella ei tuon kanssa ole mitään merkitystä.
Eli pilkkua viilaten: Johtopäätöksesi "Ihminen ja apina lähisukua" implikoi "molemmilla lajeilla taivaspaikkoja jaossa yhtäläisesti" on loogisesti väärä. Mutta kuitenkin väite "molemmilla lajeilla taivaspaikkoja jaossa yhtäläisesti" on tosi lause. Päivän teologinen kysymys: jos ihminen ja simpanssi tai bonobo risteytettäisiin (tätä voi pitää hypoteettisesti täysin mahdollisena, vaikka ihmisellä ja muilla ihmisapinoilla on eri kromosomiluku; aasi ja hevonen pystytään risteyttämään, vaikka aasilla on 62 kromosomia ja hevosella 64), niin olisiko risteymällä
a) sielu
b) puoli sielua
c) ei ollenkaan sieluaOli sitten apinaeläin, kissaeläin tai matelija, niin kaikki maatuvat. Taivaaseen pääsee vain lentokoneella.
- luekeleva
" Kirkko kuulolla-palsta on keskustelupalsta, jossa voit kysyä Suomen ev. lut. kirkon työntekijöiltä "
vastaajista on kirkon työntekijä ?Kirkon työntekijä vastaa, että on Jumalan päätettävissä, pääsevätkö eläimet taivaaseen. Tuntuisi hassulta, etteivät pääsisi. Tämä on nyt vain minun mielipiteeni, mutta ajattelen eläimilläkin olevan jonkinlaisen sielun ja yhteyden Luojaansa. Siksi vastaan kysymykseen a)
pappi Sonjakuunteleva_kirkko kirjoitti:
Kirkon työntekijä vastaa, että on Jumalan päätettävissä, pääsevätkö eläimet taivaaseen. Tuntuisi hassulta, etteivät pääsisi. Tämä on nyt vain minun mielipiteeni, mutta ajattelen eläimilläkin olevan jonkinlaisen sielun ja yhteyden Luojaansa. Siksi vastaan kysymykseen a)
pappi SonjaAiemmassa kekustelussa kuvittelin, että juuri sielu olisi ollut se tekijä, joka erotti ensimmäisen ihmisen vanhemmistaan. Kun ensimmäistä ihmistä ei voinut pitää täysiverisenä vanhempiensa lapsena vaan Jumalan luomana. Jos jo niillä vanhemmilla oli sielu, niin mitä tapahtui? Sekunda-eläinsielu muuttui extrapriima-ihmissieluksi?
Aatami9 kirjoitti:
Aiemmassa kekustelussa kuvittelin, että juuri sielu olisi ollut se tekijä, joka erotti ensimmäisen ihmisen vanhemmistaan. Kun ensimmäistä ihmistä ei voinut pitää täysiverisenä vanhempiensa lapsena vaan Jumalan luomana. Jos jo niillä vanhemmilla oli sielu, niin mitä tapahtui? Sekunda-eläinsielu muuttui extrapriima-ihmissieluksi?
Tämä on nyt ihan omaa pohdintaani, mutta miksi eläimillä olisi sekunda-sielu? Kadehdin nimittäin omien koirieni anteeksi antamisen, ilon ja empatian taitoja.
Lutherhan oli sitä mieltä, että lapset ymmärtävät Jumalasta enemmän kuin aikuiset. Mm. siksi hän puolsi lapsikastetta.
Yhdistettynä näistä tulee sellainen olo, että puhkipohtimalla me sotkemme selvää asiaa eli nämä viattomat luontokappaleet, ihmislapset ja eläimet (vaikkakin perisynnin alaisina ainakin ihmiset), ovat lähempänä Jumalaa ja heidän uskonsa on aidompaa kuin eri Raamatunkäännöksiin takertuvien aikuisten.
pappi Sonja
- luterilainen.
Kumpis serkuksista aloitti tämän ketjun simpanssi vai hänen serkkunsa?
Onko korkeasaaressakin syntynyt simpasseille ihmislapsia ja jos on niin miksi tai ei niin miksi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 302945
- 951616
- 1271454
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa371274- 801196
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo261089- 551017
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270961MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil228953Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall121920