Synti?

Koko synti-käsite on pelkkää ihmisten ohjailua. Perisynti-touhu menee sitten jo hölmöilyn puolelle.

Oletus siitä, että ihminen jo lähtökohtaisesti on jotensakin tuomittu, on naurettava.

Kristinuskossa on keksitty selitys tälle kaikelle: Aatamin ja Eevan syntiinlankeemus. Tästä johtuen Jumala sitten rankaiseekin kaikkia tuleviakin sukupolvia loputtomiin. Kun peliin vihelletään mukaan Jeesus, synnit sitten saa anteeksi. Ai että mitenkö? No uskomalla Jeesukseen. Tai suomeksi sanottuna siihen tulkintaan, mitä kukin saarnaaja tarjoaa!

Kunnon uskovalla onkin jatkuvasti oltava niskassaan loputon synnintunto. Tästä hänen on muistettava muitakin säännöllisesti muistuttaa ja kaikkein pahin on luonnollisesti hän, joka ei käsitä olevansa KAIKIN PUOLIN PAHA. Tässä vaiheessa uskova hetkellisesti muistaa käsitteen Armo, joka tietenkin kohdistuu vain USKOVAAN! Jos et usko sillä tavalla, jonka joku jossakin määrää, GAME OVER.

Se, mikä synniksi määritellään, riippuu monista tekijöistä. Vaihtelua on esiintynyt aikakausien välilläkin. Kaikin puolin pahoja asioita voivat olla niin meikkaaminen, tanssi, alkoholi, seksi kuin vaikkapa myös siveetön pukeutuminen. Eppu Normaalin sanoin tärkeintä on Pitää Ikävää ja muistuttaa muita siitä, että hekään eivät saisi olla liian onnellisia! Synnintunto ennen kaikkea.
48615
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

Ei uskovan pidä olla synkkä eikä uskova olekkaan synkkä vaan iloinen. JEESUS vapautti meidät synninkahleesta se on jo iloinen asia. Jos uskovat ois synkkiä millaisen kuvan maailma sais. Oli mies joka oli sokeana syntynyt ihmiset kysyvät JEESUKSELTA kuka teki syntiä, että hänen piti sokeana syntyä vanhemmatko. JEESUS sanoi ei kukaan vaan JUMALAN tekojen piti tulla ilmi hänessä, kun JEESUS paransi sokean ja sokea sai näkönsä. Eihän meillä ole synnintuntoa JEESUS KUOLI KERTAKAIKKISESTI meidän syntien takia. Jos teemme syntiä silloin meillä on luonnolisesti synnintunto ja kuulukin olla, että osaamme pyytää syntimme anteeksi. Eihän ole kirjoitettu meillä pitää olla synnintunto HENKI toditaa meidän henkemme kanssa, että olemme JUMALAN lapsia. Myös HENKI näyttää synnin todeksi. Jos meillä ois kokoajan synnintunto emme jaksais elää koska raahaisimme kaikki syntimme mukanamme. JEESUS kuoli synnille, armosta me olemme pelastetut. JUMALA unohtaa meidän syntimme sillä hetkellä, kun pyydämme anteeksi emmekä jatka syntielämää. Eikä meidänkään pidä niitä enää kaivaa esille. Kun olemme tulleet uskoon PYHÄHENKI muuttaa asumaan sydämiimme ja henki näyttää meille mikä on oikein ja mikä väärin emme halua tehdä tahallamme syntiä. Jos me lankeamme on meillä puolustaja PYHÄHENKI. Emme kuitenkaan saa jatkaa synnissä elämistä emmekä voikaan. Jokainen saa olla onnellinen. Vapauteen JEESUS vapautti meidät. Kiitos JEESUS RAKAS.AMEN. Joh.8 luku. Siunausta

Äänestä
  • kirjoitin eihän meillä ole synnintuntoa vahingossa, kyllä meillä pitää olla synnintunto jos ei ole teemme syntiä. Mutta synnintunnon pitää olla terve ettemme taakoita sillä itseämme. Emme elä enää synnin pelossa koska olemme vapautetut pelosta. eihän ole kirjoitettu meillä pitää olla synnintunto senkin kirjoitin väärin. Kyllä meillä pitää olla synnintunto, mutta oikeanlainen. Ettemme tekis tahallamme syntiä. Jos meillä ei ole mitään synnintuntoa emme vois olla uskossa. Anteeksi väärinkirjoitus. Kiitos JEESUS.AMEN.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    kirjoitin eihän meillä ole synnintuntoa vahingossa, kyllä meillä pitää olla synnintunto jos ei ole teemme syntiä. Mutta synnintunnon pitää olla terve ettemme taakoita sillä itseämme. Emme elä enää synnin pelossa koska olemme vapautetut pelosta. eihän ole kirjoitettu meillä pitää olla synnintunto senkin kirjoitin väärin. Kyllä meillä pitää olla synnintunto, mutta oikeanlainen. Ettemme tekis tahallamme syntiä. Jos meillä ei ole mitään synnintuntoa emme vois olla uskossa. Anteeksi väärinkirjoitus. Kiitos JEESUS.AMEN.

    Kerropas ihan omin sanoin miten tämä Jeesus omalla kuolemallaan on meidät jostain synnistä pelastanut.
    Kerropas minkä uskonlahkon synnistä! Kun tuo syntikäsite vaihtelee eri lahkojen välillä.
    Kerropas miten 2000v sitten on muka voitu pelastaa ja antaa synnit anteeksi, kun ei ollut mitään tietoa nykyisista eri synneistä, eikä meistä synnintekijöistä.

    Minä teen tahallani syntiä mm. juomalla kahvia, syömällä veripalttua ja sianlihaa, käyttämällä kondomia, luovuttamalla verta jne. Enkä koskaan aio noita lopettaa tai pyydellä mitenkään anteeksi. Minkä lahkon mukaan minut tuomitaan, koska minulla ei ole esim. noista synnintuntoa? Minkä lahkon opinkappaleiden mukaan minut on noista joku Jeesus armahtaa?
    Mitäs sitten tapahtuu, jos asiat menevätkin eri lahkon oppien ja höpötysten mukaan, kuin mihin Sinä uskot? Kiistelemmekö asiasta sitten joskus taivaanportilla? Vai tuletko Sinä kivittämään minut? Kuka päättää mikä on oikea lahko ja kirkkokunta? Tää on vakava asia, sillä nyt olisi tarpeen selvittää se absoluuttisesti oikea tapa noudattaa määräyksiä. Muuten voi käydä niin, että joku uskoo väärän lahkon määräyksiä ja kirjoja, eikä sitten saakaan tekojaan anteeksi. Ei, vaikka kuinka kävisi kokouksissa...

    ÄLÄ kopioi tähän Uskovaisten Tarinoita -kirjasta tekstejä, vaan vastaa omin sanoin itse ajateltua.

    Hihhulihei!

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    Kerropas ihan omin sanoin miten tämä Jeesus omalla kuolemallaan on meidät jostain synnistä pelastanut.
    Kerropas minkä uskonlahkon synnistä! Kun tuo syntikäsite vaihtelee eri lahkojen välillä.
    Kerropas miten 2000v sitten on muka voitu pelastaa ja antaa synnit anteeksi, kun ei ollut mitään tietoa nykyisista eri synneistä, eikä meistä synnintekijöistä.

    Minä teen tahallani syntiä mm. juomalla kahvia, syömällä veripalttua ja sianlihaa, käyttämällä kondomia, luovuttamalla verta jne. Enkä koskaan aio noita lopettaa tai pyydellä mitenkään anteeksi. Minkä lahkon mukaan minut tuomitaan, koska minulla ei ole esim. noista synnintuntoa? Minkä lahkon opinkappaleiden mukaan minut on noista joku Jeesus armahtaa?
    Mitäs sitten tapahtuu, jos asiat menevätkin eri lahkon oppien ja höpötysten mukaan, kuin mihin Sinä uskot? Kiistelemmekö asiasta sitten joskus taivaanportilla? Vai tuletko Sinä kivittämään minut? Kuka päättää mikä on oikea lahko ja kirkkokunta? Tää on vakava asia, sillä nyt olisi tarpeen selvittää se absoluuttisesti oikea tapa noudattaa määräyksiä. Muuten voi käydä niin, että joku uskoo väärän lahkon määräyksiä ja kirjoja, eikä sitten saakaan tekojaan anteeksi. Ei, vaikka kuinka kävisi kokouksissa...

    ÄLÄ kopioi tähän Uskovaisten Tarinoita -kirjasta tekstejä, vaan vastaa omin sanoin itse ajateltua.

    Hihhulihei!

    JEESUS KUOLI RISTILLÄ meidän syntien ja sairauksien tähden. Kun uskomme JEESUKSEEN ja sovituststyöhön ristillä. Otamme JEESUKSEN elämämme HERRAKSI pyydämme syntimme anteeksi ja haluamme elää kaiken JUMALALLE JEESUKSEN kautta, meillä on pääsy taivaskotiin. Armosta pelastettu. Meillä on sama raamattu ja pitäs olla sama oppi raamatunmukainen. Joissakin opeissa ainasi harha sellaisissa luetaan ja tulkitaan raamattu erilailla ei oteta vakavasti syntiä vaan tuudittaudutaan johonkin ihme juttuihin esim. ehtoollisella saa syntinsä anteeksi ja sit eletään synnissä sama jatkuu taas ehtoolliselle synnin päästö sivussa, ei vi taivaskotiin. eikä lapsikastetta ole raamatussa vaan aikuiskaste. Joka uskoo ja kastetaan pelastuu ja joka uskoo pelastuu. Lapsikaste ei pelasta. Ensin usko sitten kaste. Ei syntiä erotella kaikki synnit on samanarvoisia. Paitsi PYHÄNHENGEN pilkka jota ei saa anteeksi. Nykyset synnit on samallaisia kuin ennekin paitsi ihmiset on muuttuneet kaikkien keksintöjen mukana. Mutta synti pysyy syntinä vaikka voissa paistais ei se muutu. Eläinuhrit riitti vt. aikana syntien sovitukseksi. Mutta eihän noista ole mikään syntiä joku tuntee toisen synniksi ja toinen ei. Ei noista Sinua tuomita. Mikään synti ei pääse taivaanportille eikä lähellekkään joten emme kiistele taivaanportilla. Mikä minä olen Sinut kivittämään samoin kuin muitakaan ja mistä syystä emmehän ole toistemme tuomareita JUMALAN yksin tuomio. Jokainen vastuussa omista teoistaan. Jokaisessa opissa missä tunnustetaan JEESUS JUMALAN POJAKSI, JEESUKSEN kautta rukoilemme JUMALAA. Koska JEESUS on välimies ihmisten ja JUMALAN välillä. Uskomme PYHÄÄNHENKEEN KOLMIYHTEISEEN JUMALAAN. ISÄ POIKA JA PYHÄHENKI. Tunnemme hengessämme olemme JUMALAN lapsia ja matkalla taivaskotiin. Meillä on usko sydämessä usko joka kestää kaiken. Vaikka meidät tapettais JEESUKSEN ja uskon tähden emme kiellä HERRAAMME vaan olemme valmiit kuolemaan kyllä olemme matkalla LUOJAMME luo. Meidän sydämessämme on kaipuu kotiin, kotiin LUOJAMME luo. Siellä on meidän oikea kotimme olemme vain läpikulkumatkalla. Ei tämä ole meidän koti meidän kotimme on JUMALAN ISÄMME LUONA, jonne ikävöimme ja halajamme päästä. Kiitos JEESUS.AMEN.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    JEESUS KUOLI RISTILLÄ meidän syntien ja sairauksien tähden. Kun uskomme JEESUKSEEN ja sovituststyöhön ristillä. Otamme JEESUKSEN elämämme HERRAKSI pyydämme syntimme anteeksi ja haluamme elää kaiken JUMALALLE JEESUKSEN kautta, meillä on pääsy taivaskotiin. Armosta pelastettu. Meillä on sama raamattu ja pitäs olla sama oppi raamatunmukainen. Joissakin opeissa ainasi harha sellaisissa luetaan ja tulkitaan raamattu erilailla ei oteta vakavasti syntiä vaan tuudittaudutaan johonkin ihme juttuihin esim. ehtoollisella saa syntinsä anteeksi ja sit eletään synnissä sama jatkuu taas ehtoolliselle synnin päästö sivussa, ei vi taivaskotiin. eikä lapsikastetta ole raamatussa vaan aikuiskaste. Joka uskoo ja kastetaan pelastuu ja joka uskoo pelastuu. Lapsikaste ei pelasta. Ensin usko sitten kaste. Ei syntiä erotella kaikki synnit on samanarvoisia. Paitsi PYHÄNHENGEN pilkka jota ei saa anteeksi. Nykyset synnit on samallaisia kuin ennekin paitsi ihmiset on muuttuneet kaikkien keksintöjen mukana. Mutta synti pysyy syntinä vaikka voissa paistais ei se muutu. Eläinuhrit riitti vt. aikana syntien sovitukseksi. Mutta eihän noista ole mikään syntiä joku tuntee toisen synniksi ja toinen ei. Ei noista Sinua tuomita. Mikään synti ei pääse taivaanportille eikä lähellekkään joten emme kiistele taivaanportilla. Mikä minä olen Sinut kivittämään samoin kuin muitakaan ja mistä syystä emmehän ole toistemme tuomareita JUMALAN yksin tuomio. Jokainen vastuussa omista teoistaan. Jokaisessa opissa missä tunnustetaan JEESUS JUMALAN POJAKSI, JEESUKSEN kautta rukoilemme JUMALAA. Koska JEESUS on välimies ihmisten ja JUMALAN välillä. Uskomme PYHÄÄNHENKEEN KOLMIYHTEISEEN JUMALAAN. ISÄ POIKA JA PYHÄHENKI. Tunnemme hengessämme olemme JUMALAN lapsia ja matkalla taivaskotiin. Meillä on usko sydämessä usko joka kestää kaiken. Vaikka meidät tapettais JEESUKSEN ja uskon tähden emme kiellä HERRAAMME vaan olemme valmiit kuolemaan kyllä olemme matkalla LUOJAMME luo. Meidän sydämessämme on kaipuu kotiin, kotiin LUOJAMME luo. Siellä on meidän oikea kotimme olemme vain läpikulkumatkalla. Ei tämä ole meidän koti meidän kotimme on JUMALAN ISÄMME LUONA, jonne ikävöimme ja halajamme päästä. Kiitos JEESUS.AMEN.

    >> JEESUS KUOLI RISTILLÄ meidän syntien ja sairauksien tähden. > Kun uskomme JEESUKSEEN ja sovituststyöhön ristillä.

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    >> JEESUS KUOLI RISTILLÄ meidän syntien ja sairauksien tähden. > Kun uskomme JEESUKSEEN ja sovituststyöhön ristillä.

    turha näiltä raamatunlauseautomaateilta on kysyä mitään, joka vaatisi omaa ajattelua. Näille on sisäänrakennettu esto kaikelle, joka haiskahtaakaan sen oman uskon kyseenalaistamiselta tai kritiikiltä. Ne eivät yksinkertaisesti ymmärrä mitään sellaista. Ovat kuin koneita, jotka on ohjelmoitu tuottamaan yhtä ja samaa puisevaa kökköliturgiaa asiaan kuin asiaan, kysymykseen kuin kysymykseen.

    Äänestä

  • Huhahhhei kirjoitti:

    turha näiltä raamatunlauseautomaateilta on kysyä mitään, joka vaatisi omaa ajattelua. Näille on sisäänrakennettu esto kaikelle, joka haiskahtaakaan sen oman uskon kyseenalaistamiselta tai kritiikiltä. Ne eivät yksinkertaisesti ymmärrä mitään sellaista. Ovat kuin koneita, jotka on ohjelmoitu tuottamaan yhtä ja samaa puisevaa kökköliturgiaa asiaan kuin asiaan, kysymykseen kuin kysymykseen.

    kun kysytään samaa joka on jo kirjoitettu. Pitäis osta joka kerta selittää toisella tavalla sama asia. Ja sitä jatkuu loputtomiin. Kirjoitan sen mikä on raamatussa en halua enkä valehte ja johda harhaan Jos jokin ei ole mielenmukaista. Lukekaa sanaa ja rukoilkaa JUMALALTA JEESUKSEN nimessä viisautta, että sana aukeaa. Mutta ensin pitää tulla uskoon eihän muuten mkään aukea. ISÄ RAKAS pelasta JEESUKSEN nimessä luotusi.AMEN. Niin on JUMALA maailmaa RAKASTANUT,että antoi ainosyntyisen POIKANSA ettei yksikään joka HÄNEEN USKOO hukkuisi vaan saisi iankaikkisen elämän.AMEN. 2.Kor.4. luku.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    kun kysytään samaa joka on jo kirjoitettu. Pitäis osta joka kerta selittää toisella tavalla sama asia. Ja sitä jatkuu loputtomiin. Kirjoitan sen mikä on raamatussa en halua enkä valehte ja johda harhaan Jos jokin ei ole mielenmukaista. Lukekaa sanaa ja rukoilkaa JUMALALTA JEESUKSEN nimessä viisautta, että sana aukeaa. Mutta ensin pitää tulla uskoon eihän muuten mkään aukea. ISÄ RAKAS pelasta JEESUKSEN nimessä luotusi.AMEN. Niin on JUMALA maailmaa RAKASTANUT,että antoi ainosyntyisen POIKANSA ettei yksikään joka HÄNEEN USKOO hukkuisi vaan saisi iankaikkisen elämän.AMEN. 2.Kor.4. luku.

    Mistä sinä sitten TIEDÄT, että Raamatussa kerrotut asiat ovat TOTTA?

    Tiedätkö sen VAI uskotko niin?

    Äänestä

  • Petri Periaate kirjoitti:

    Mistä sinä sitten TIEDÄT, että Raamatussa kerrotut asiat ovat TOTTA?

    Tiedätkö sen VAI uskotko niin?

    Minulle on kerrottu, että Raamattu on totta, koska se on totta oleva Raamattu.
    Se taas on totta oleva Raamattu, koska se on kuulemma jumalan sanaa, joka on totta.
    Ja se on kuulemma jumalan sanaa, koska uskovaiset ovat näin päättäneet.
    Ja jos et usko, mitä uskovaiset sanovat, saat päällesi Raamatussa kerrotun helvetin kiirastulen ja ikuisen kadotuksen. Tämäkin on totta, koska se on kirjassa, joka on totta. Ja kattavana perusteluna sanotaan, että SE ON jumalan sanaa. Eikä kukaan muu ole tässä asiassa oikeassa, kuin kirjan kirjoittaneen lahkon jäsenet.

    Nuo uskoon pöllähtäneet eivät edes käsitä, että kyseessä on, jo asianimenkin perusteella, USKONTO. Siinä ihminen uskoo johonkin, vaikka se ei olisikaan totta. Kun saman uskonnon perusteella tuomitaan lahkoon kuulumattomat - jälleen kerran - helvettiin. Ja siitä kerrotaan niin kamalia tarinoita, että herkkämielisimmät pelästyvät.

    Hihhulihei!

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    Minulle on kerrottu, että Raamattu on totta, koska se on totta oleva Raamattu.
    Se taas on totta oleva Raamattu, koska se on kuulemma jumalan sanaa, joka on totta.
    Ja se on kuulemma jumalan sanaa, koska uskovaiset ovat näin päättäneet.
    Ja jos et usko, mitä uskovaiset sanovat, saat päällesi Raamatussa kerrotun helvetin kiirastulen ja ikuisen kadotuksen. Tämäkin on totta, koska se on kirjassa, joka on totta. Ja kattavana perusteluna sanotaan, että SE ON jumalan sanaa. Eikä kukaan muu ole tässä asiassa oikeassa, kuin kirjan kirjoittaneen lahkon jäsenet.

    Nuo uskoon pöllähtäneet eivät edes käsitä, että kyseessä on, jo asianimenkin perusteella, USKONTO. Siinä ihminen uskoo johonkin, vaikka se ei olisikaan totta. Kun saman uskonnon perusteella tuomitaan lahkoon kuulumattomat - jälleen kerran - helvettiin. Ja siitä kerrotaan niin kamalia tarinoita, että herkkämielisimmät pelästyvät.

    Hihhulihei!

    että raamattu on totta koska toiset sanovat, että se on totta. Mutta, kun RAAMATTU on totta. Jos et usko älä usko oma asias, mutta kerran sinunkin on myönnettävä, että kaikki oli ja on totta. RAKAS ISÄ JEESUKSEN NIMESSÄ JA VERESSÄ AVAA HÄNEN SILMÄNSÄ NÄKEMÄÄN OTA PEITE SILMISTÄ että näkee totuuden ennen kuin on liian myöhäistä. Sit on turha katua ja sanoa kukaan ei ole mulle puhunu totuutta. Et voi ketään muuta syyttää kuin itseäs. JEESUS sua auttakoon. Emme saa pelotella ketään uskolla ja uhkailla se on syntiä eihän JUMALAKAAN meitä pelottele. Pois se minusta. Mutta totuuden puhun niinkuin sanassa on kirjoitettu. En rupea valehtelemaan tekisin syntiä JUMAALAANI vastaan ja mielistelemään ketään jollain ihme valheilla. En voi sua auttaa enempää koska et halua ees uskoa. Mutta HERRA näyttäköön sulle totuuden. Kiitos JEESUS.AMEN. ISÄ RAKAS ANNA USKON LAHJA HÄNELLE. Että oppis uskomaan auta harhaan mennyttä. 2.Tim.3 luku.

    Äänestä

juuri siitä huonosta kannattaa muuttua mieleltään hyvään ja terveeseen ja rakkaudelliseen ja totuudelliseen Jeesuksen nimessä Raamatun opetuksen ja Pyhän Hengen opetuksen anomisen kautta.

Äänestä
  • Lauserakenteesi epäselvyydestä päätellen usko on sinunkin elämääsi selkeyttänyt?

    Raamatussa opetetaan kaikenlaista. Ihmiset tulkitsevat Raamattua mielensä mukaan. Saarnamiehet selittävät ja seurakunnan lammaslauma kuuntelee.

    Äänestä

  • Petri Periaate kirjoitti:

    Lauserakenteesi epäselvyydestä päätellen usko on sinunkin elämääsi selkeyttänyt?

    Raamatussa opetetaan kaikenlaista. Ihmiset tulkitsevat Raamattua mielensä mukaan. Saarnamiehet selittävät ja seurakunnan lammaslauma kuuntelee.

    Jos olen oikein ymmärtänyt, meissä ihmisissä on lihallinen ruumis (johon kuuluu myös aivot, jotka ovat vastuussa koko lihallisesta ruumiista) ja myös henki, joka on ikäänkuin piilossa (nukkuu unta täysin tietämättömänä tästä pahasta maailmasta).

    Kun kuolemme, ruumis kuolee (siis se osa meistä joka "syntiä" tekee), kun taas henki (sielu) jää elämään ja näin ollen joutuu vastuuseen lihallisen ruumiin tekemistä synneistä.

    Eikö tässä ole jotakin ristiriitaista ja myös epäoikeudenmukaista.

    Äänestä

  • masiina kirjoitti:

    Jos olen oikein ymmärtänyt, meissä ihmisissä on lihallinen ruumis (johon kuuluu myös aivot, jotka ovat vastuussa koko lihallisesta ruumiista) ja myös henki, joka on ikäänkuin piilossa (nukkuu unta täysin tietämättömänä tästä pahasta maailmasta).

    Kun kuolemme, ruumis kuolee (siis se osa meistä joka "syntiä" tekee), kun taas henki (sielu) jää elämään ja näin ollen joutuu vastuuseen lihallisen ruumiin tekemistä synneistä.

    Eikö tässä ole jotakin ristiriitaista ja myös epäoikeudenmukaista.

    Meillä on lihallinen ruumis ja on henki ja sielu. Mutta henki ei nuku vaan valvoo jos kenen henki nukkuu, niin nukkuu ja herää kadotuksessa. Ei tässä ole mitään ristiriitaista. Ei henki ole enää vastuussa meidän tekemisistä, jos olemme ottaneet JEESUKSEN elämäämme. JEESUS on kuollu ristinpuulla meidän syntien ja sairauksien tähden. Usko HERRAAN JEESUKSEEN, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi. Jos me tunnustamme syntimme on HÄN uskollinen ja vanhurskas ja antaa syntimme anteeksi, eikä enää muista niitä. Eikä meidänkään pidä kaivella niitä esille. Minkä JEESUS kuoli sen HÄN kertakaikkisesti kuoli. Itseään kieltää HÄN ei saata. Jos me vaellamme JUMALAN TAHDON mukaan, meillä on pääsy taivaskotiin, HERRAMME TYKÖ. Jos henki nukkuu miten voimme tulla uskoon, paholainen vie nukkuvan hengen mennessään kadotukseen. Meidän tulee valvoa ja rukoilla ja antaa hengelle ravintoa jota saamme JUMALAN SANASTA.Henki todistaa meidän henkemme kanssa, että olemme JUMALANLAPSIA ja matkalla taivaskotiin. Kiitos JEESUS.AMEN. Room. 8. luku. JEESUS Sinua siunatkoon ja varjelkoon ja näyttäköön oikean tien, tien joka vie taivaskotiin JUMALAN tykö.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    Meillä on lihallinen ruumis ja on henki ja sielu. Mutta henki ei nuku vaan valvoo jos kenen henki nukkuu, niin nukkuu ja herää kadotuksessa. Ei tässä ole mitään ristiriitaista. Ei henki ole enää vastuussa meidän tekemisistä, jos olemme ottaneet JEESUKSEN elämäämme. JEESUS on kuollu ristinpuulla meidän syntien ja sairauksien tähden. Usko HERRAAN JEESUKSEEN, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi. Jos me tunnustamme syntimme on HÄN uskollinen ja vanhurskas ja antaa syntimme anteeksi, eikä enää muista niitä. Eikä meidänkään pidä kaivella niitä esille. Minkä JEESUS kuoli sen HÄN kertakaikkisesti kuoli. Itseään kieltää HÄN ei saata. Jos me vaellamme JUMALAN TAHDON mukaan, meillä on pääsy taivaskotiin, HERRAMME TYKÖ. Jos henki nukkuu miten voimme tulla uskoon, paholainen vie nukkuvan hengen mennessään kadotukseen. Meidän tulee valvoa ja rukoilla ja antaa hengelle ravintoa jota saamme JUMALAN SANASTA.Henki todistaa meidän henkemme kanssa, että olemme JUMALANLAPSIA ja matkalla taivaskotiin. Kiitos JEESUS.AMEN. Room. 8. luku. JEESUS Sinua siunatkoon ja varjelkoon ja näyttäköön oikean tien, tien joka vie taivaskotiin JUMALAN tykö.

    Mutta miksi IHMEESSÄ meidän pitäisi tuntea synnintuntoa loputtomiin?

    Aika moni ihminen elelee tavallista elämää eikä tee mitään hirvittävän pahoja asioita. Sen sijaan, moni ihminen tulee uskoon esim. vankilan tai riippuvuuksien kautta. Heille se omantunnon soimaus lienee ymmärrettävä.

    Minä en ainakaan tunne mitään tarvetta syyllistää itseäni inhimillisyydestä. Ihminen erehtyy ja tekee kaikenlaista. Sana "Anteeksi" riittää perhepiirissä ja ystäviien kesken. Suuremmat rötökset selvitetä'än lain puitteissa.

    Synti-käsite on työkalu, jolla ihmisiä manipuloidaan.

    Äänestä

  • Petri Periaate kirjoitti:

    Mutta miksi IHMEESSÄ meidän pitäisi tuntea synnintuntoa loputtomiin?

    Aika moni ihminen elelee tavallista elämää eikä tee mitään hirvittävän pahoja asioita. Sen sijaan, moni ihminen tulee uskoon esim. vankilan tai riippuvuuksien kautta. Heille se omantunnon soimaus lienee ymmärrettävä.

    Minä en ainakaan tunne mitään tarvetta syyllistää itseäni inhimillisyydestä. Ihminen erehtyy ja tekee kaikenlaista. Sana "Anteeksi" riittää perhepiirissä ja ystäviien kesken. Suuremmat rötökset selvitetä'än lain puitteissa.

    Synti-käsite on työkalu, jolla ihmisiä manipuloidaan.

    Näin se on. Loputonta synnintuntoa ihmisyytenä olemisesta ei ole mitenkään tarpeellista tuntea sillä sellaista ei todellisuudessa ole olemassakaan. Ne uskovat omaan syntisyyteensä ken tahtovat. Muut voivat täysin olla vapaita tästä synnintaakasta. Totta kuitenkin on, että meillä jokaisella on omatunto. Se on henkisyyden yksi työkalu. Se kertoo milloin olemme tehneet "väärin" ja silloin voimme aina pyytää anteeksi sekä toisilta että itseltämme. Anteeksianto on hyvin tärkeää, jotta emme jää kantamaan sellaista energiaa kehossamme, joka ei tuo iloa ja onnea tähän hetkeen. Anteeksiantamattomuuden energiassa kadotamme ilon, onnen ja rakkauden.

    Meillä kaikilla on ne työkalut henkiseen kasvuun mitä tarvitsemme. Ne on meille annettu ja sisään rakennettu. Ne eivät toimiakseen tarvitse mitään tiettyä USKONTOA taakseen, jos niin haluamme. Jokainen käyttää henkisen kasvun työkalujaan juuri niinkuin haluaa. Siitä ei koskaan tulla tuomitsemaan Jumalan toimesta. Vain ihminen tuomitsee, sillä vain ihminen elää dualistisessa maailmassa. Uskonnotkin ovat vain ihmisen eräs työkalu tuomitsemiselle tässä hetkessä. Olemme rakentaneet yhteiskuntamme pitkälle uskontojen arvomaailmasta. Ne vaikuttavat meihin jokaiseen tälläkin hetkellä hyvin suuresti tiedostammepa sitä tai emme, olemmepa uskossa tai emme. Mutta ajat muuttuvat. Ihmiset ja ihmiskunta muuttuu. Arvot muuttuvat. Kollektiivinen ihmisen henkinen kehitys on edennyt, mutta valtauskonnot eivät ole pystyneet muuttumaan sen tahdissa. Tästä seuraa monia ristiriitoja. Nyt olemme siinä pisteessä, että yhä suurempi määrä ihmisiä haluaa valtion ja kirkon eroavan toisistaan näiden ristiriitojen vuoksi. Ihmiset ovat heränneet huomaamaan miten uskonto hidastaa sitä muutosta mitä he haluavat nähdä ja siksi monia on eronnut kirkostakin näinä aikoina. Kirkko instituutiona ei pysty muuttumaan samaan vauhtiin kuin kollektiivinen ihmisen henkinen kehitys ja tämä hyvin suurella todennäköisyydellä johtaa automaattisesti kirkon ja valtion eroamiseen tulevaisuudessa.

    USKO kuitenkin on hyvin tärkeä työkalu itsessään, sillä USKON avulla voimme tehdä suuria muutoksia itsemme hyväksi ja jopa toisten ihmisten auttamiseksi. Suurimmat elämän sankarit esimerkiksi Nelson Mandela, Dalai Lama, Äiti Teresa ovat kaikki uskoneet johonkin ja hyvin vahvasti. Tämä USKO on auttanut heitä heidän omalla tiellänsä. Uskomalla hyvään, hyvyyteen, rakkauteen, teemme "hyviä" tekoja itsellemme ja toisille. Uskomalla pahaan, pahuuteen, pelkoihin, teemme "pahoja" tekoja itsellemme ja toisille. Kullakin hetkellä ihmiset itse määrittävät mikä on hyvää ja mikä pahaa. Totuus näistä asioista vaihtelee yksilön tasolla, valtion tasolla että globaalisesti sen mukaan mikä on yksittäisen ihmisen tietoisuuden taso ja mikä on kollektiivinen ihmisten tietoisuuden taso kullakin hetkellä. Jumalalle kuitenkin kaikki on vain kokemuksia, joita ei tuomita. Syyn ja seurauksen laki ohjaa ihmiset valitsemaan paremman vaihtoehdon (kokemuksen) itselleen.
    Kristinuskovat käyttävät Jeesusta oman USKONSA (rakkauden) herättelemiseen, mutta sen voi tehdä aivan millä keinoilla ja avuilla tahansa. Voit ottaa oman USKOSI avuksi minkä tahansa asian/uskonnon/gurun/mestarin/aatteen, joka resonoi oman sydämesi kanssa. Kun kuuntelet oman sydämesi ääntä ja luotat siihen, valitset aina oikein juuri sillä hetkellä. Vain pelko estää henkistä kasvua, joten on merkitystä mihin USKOT, sillä USKO vaikuttaa henkisen kasvun nopeuteen ja "suuntaan". Voit mitata ja tutkia USKOASI rakkaus-pelkoasteikolla. Ihmisyys on valintoja näiden kahden voiman välillä jokaisella hetkellä.

    jatkuu....

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Näin se on. Loputonta synnintuntoa ihmisyytenä olemisesta ei ole mitenkään tarpeellista tuntea sillä sellaista ei todellisuudessa ole olemassakaan. Ne uskovat omaan syntisyyteensä ken tahtovat. Muut voivat täysin olla vapaita tästä synnintaakasta. Totta kuitenkin on, että meillä jokaisella on omatunto. Se on henkisyyden yksi työkalu. Se kertoo milloin olemme tehneet "väärin" ja silloin voimme aina pyytää anteeksi sekä toisilta että itseltämme. Anteeksianto on hyvin tärkeää, jotta emme jää kantamaan sellaista energiaa kehossamme, joka ei tuo iloa ja onnea tähän hetkeen. Anteeksiantamattomuuden energiassa kadotamme ilon, onnen ja rakkauden.

    Meillä kaikilla on ne työkalut henkiseen kasvuun mitä tarvitsemme. Ne on meille annettu ja sisään rakennettu. Ne eivät toimiakseen tarvitse mitään tiettyä USKONTOA taakseen, jos niin haluamme. Jokainen käyttää henkisen kasvun työkalujaan juuri niinkuin haluaa. Siitä ei koskaan tulla tuomitsemaan Jumalan toimesta. Vain ihminen tuomitsee, sillä vain ihminen elää dualistisessa maailmassa. Uskonnotkin ovat vain ihmisen eräs työkalu tuomitsemiselle tässä hetkessä. Olemme rakentaneet yhteiskuntamme pitkälle uskontojen arvomaailmasta. Ne vaikuttavat meihin jokaiseen tälläkin hetkellä hyvin suuresti tiedostammepa sitä tai emme, olemmepa uskossa tai emme. Mutta ajat muuttuvat. Ihmiset ja ihmiskunta muuttuu. Arvot muuttuvat. Kollektiivinen ihmisen henkinen kehitys on edennyt, mutta valtauskonnot eivät ole pystyneet muuttumaan sen tahdissa. Tästä seuraa monia ristiriitoja. Nyt olemme siinä pisteessä, että yhä suurempi määrä ihmisiä haluaa valtion ja kirkon eroavan toisistaan näiden ristiriitojen vuoksi. Ihmiset ovat heränneet huomaamaan miten uskonto hidastaa sitä muutosta mitä he haluavat nähdä ja siksi monia on eronnut kirkostakin näinä aikoina. Kirkko instituutiona ei pysty muuttumaan samaan vauhtiin kuin kollektiivinen ihmisen henkinen kehitys ja tämä hyvin suurella todennäköisyydellä johtaa automaattisesti kirkon ja valtion eroamiseen tulevaisuudessa.

    USKO kuitenkin on hyvin tärkeä työkalu itsessään, sillä USKON avulla voimme tehdä suuria muutoksia itsemme hyväksi ja jopa toisten ihmisten auttamiseksi. Suurimmat elämän sankarit esimerkiksi Nelson Mandela, Dalai Lama, Äiti Teresa ovat kaikki uskoneet johonkin ja hyvin vahvasti. Tämä USKO on auttanut heitä heidän omalla tiellänsä. Uskomalla hyvään, hyvyyteen, rakkauteen, teemme "hyviä" tekoja itsellemme ja toisille. Uskomalla pahaan, pahuuteen, pelkoihin, teemme "pahoja" tekoja itsellemme ja toisille. Kullakin hetkellä ihmiset itse määrittävät mikä on hyvää ja mikä pahaa. Totuus näistä asioista vaihtelee yksilön tasolla, valtion tasolla että globaalisesti sen mukaan mikä on yksittäisen ihmisen tietoisuuden taso ja mikä on kollektiivinen ihmisten tietoisuuden taso kullakin hetkellä. Jumalalle kuitenkin kaikki on vain kokemuksia, joita ei tuomita. Syyn ja seurauksen laki ohjaa ihmiset valitsemaan paremman vaihtoehdon (kokemuksen) itselleen.
    Kristinuskovat käyttävät Jeesusta oman USKONSA (rakkauden) herättelemiseen, mutta sen voi tehdä aivan millä keinoilla ja avuilla tahansa. Voit ottaa oman USKOSI avuksi minkä tahansa asian/uskonnon/gurun/mestarin/aatteen, joka resonoi oman sydämesi kanssa. Kun kuuntelet oman sydämesi ääntä ja luotat siihen, valitset aina oikein juuri sillä hetkellä. Vain pelko estää henkistä kasvua, joten on merkitystä mihin USKOT, sillä USKO vaikuttaa henkisen kasvun nopeuteen ja "suuntaan". Voit mitata ja tutkia USKOASI rakkaus-pelkoasteikolla. Ihmisyys on valintoja näiden kahden voiman välillä jokaisella hetkellä.

    jatkuu....

    Ei ihminen syntinen ole. Jumala on rakkaus, rakkaus, rakkaus. Tuomita ei ketään. Kaikki pääsevät Jumalan luo. On vain erilaisia polkuja päämäärään. Jeesus voi auttaa polulla, jos niin haluaa. Buddha voi auttaa polulla, jos niin haluaa. Krisna voi auttaa polulla, jos niin haluaa. Allah voi auttaa polulla, jos niin haluaa. Ei Jumala ole jättänyt meitä koskaan yksin. Hän on lähettänyt meille (ja tulee aina lähettämään ja tähänkin hetkeen on jo lähettänyt) tien näyttäjiä ja osoittajia. Ei ole yhtä ainoata oikeata tietä vaan kaikki tiet ovat oikeita. Jokainen valitsee tiensä sen mukaan millaisia kokemuksia haluaa kokea omassa elämässään. Jos haluat kokea rakkautta, valitse rakkaus. Jos haluat kokea pyhää pelkoa, Jumalan pelkoa, synnintuntoa kuten kristinusko opettaa, valitse ne. Jokainen valitsee tiensä ja kokemuksensa tässä hetkessä omilla uskomuksillaan, ajatuksillaan ja tunteillaan. Voit aina muuttaa ulkoista kokemustasi muuttamalla ensin omaa sisäistä olemustasi. Tämä voima on meillä kaikilla. Meillä on voima muuttaa asioita paremmaksi jokaisella hetkellä. Maanpäällinen helvetti on mahdollista muuttaa taivaaksi. On täysin meistä itsestämme kiinni mitä haluamme kokea. Tällä hetkellä suurin osa ihmisistä haluaa kokea jotain muuta kuin paratiisin tai taivaan. Tähän lopputulokseen vaikuttaa meidän kollektiiviset uskomukset.

    Kaikki tiet ovat yhtä arvokkaita, sillä kaikki on Jumalan lapsia ja kaikilla on jo NYT ikuinen elämä. Tämä yksi elämä on osa suurempaa matkaa. Kuolemakin on vain matkaa. Kenenkään ei tarvitse huolehtia kuoleman jälkeisestä elämästä, se on kaikille taattu. Monessa suhteessa ei ole edes väliä uskooko kuoleman jälkeiseen elämään vai ei. Vain tämä hetki merkitsee. Muu on harhaa. Vain tällä hetkellä on merkitystä. Muulla ei ole väliä. Ei tulevalla eikä menneellä. Voimme tietoisesti "syntyä" joka hetki uudelleen kun vain osaamme olla tässä hetkessä murehtimatta tulevasta tai menneestä. Voimme tietoisesti "syntyä" aivan erilaiseen todellisuuteen kun uskomme asioista eri tavalla. Tartu tähän hetkeen ja tee siitä sellainen kokemus kuin sen oikeasti haluaisit olevan itsellesi. Voima on sinun. Valinta on sinun. Vastuu on sinun. Apuun voit pyytää kenet tahansa mestarin, enkelin, jo matkaansa jatkaneen läheisen tai rakkaan, ketkä eivät fyysisesti ole paikalla, mutta lopullinen valinta ja vastuu on aina jokaisella itsellään omasta elämästään. Vastuu ei katoa. Valinta ei katoa. Voimansa voi kyllä unohtaa ja niin olemme voimamme unohtaneetkin kun olemme unohtaneet keitä todella olemme. Mutta jokainen voi lähteä tutkimaan omaa sisintään milloin tahansa ja sillä tiellä tulla löytämään sen voiman (uskon, toivon ja rakkauden voiman) joka sinne on kätkeytynyt ja unohduksiin poljettu. Usko, toivo ja rakkaus. Mutta rakkaus on niitä suurin.

    Muista, muista kanssakulkijani kuka todella olet, ja mikä on tehtäväsi täällä. Kaikki tieto on sisälläsi. Käänny itseesi. Kysy itseltäsi kuka olet. Etsi itsesi. Tunne itsesi. Ovet avataan kun lähdet etsimään avoimin mielin. Sinulla on voima muuttaa tämäkin hetki paremmaksi. Voima on sisälläsi. Se on yhteys suurempaan. Jumala on läsnä aina, se yhteys ei todellisuudessa ole koskaan poissa ollutkaan. Se on vain hautautunut kaiken muun alle. Yhteys on mahdollista avata uudelleen (itseemme ja kaikkeen ympärillämme) ja sitä kautta muistaa keitä todella olemme ja mikä meidän tarkoituksemme täällä on. Itsensä tunteminen on avain kaiken muistamiseen.

    Kuvittelemme olevamme vain pieniä hiekanjyviä meren rannalla. Emme pysty näkemään tästä pienen (ja arvokkaan) hiekanjyvän olemuksestamme miten kauniin ja upean meren rannan muodotamme yhdessä. Jokainen hiekanjyvä siinä on yhtä arvokas. Ei ole ketään kuka olisi jotekin erikoisemmassa asemassa. Jokainen hiekanjyvä on yhtä kun vain osaamme katsoa tätä hiekkarantaa vähän kauempaa. Näin Jumalakin meitä katsoo. Olet tärkeä ja arvokas. Olet rakastettu ja aina matkalla suurempaan ja laajempaan yhteyteen kaiken kanssa.

    Rakkaus,
    Valo,
    syvin olemuksemme.
    Kiitos kun Olet!

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Ei ihminen syntinen ole. Jumala on rakkaus, rakkaus, rakkaus. Tuomita ei ketään. Kaikki pääsevät Jumalan luo. On vain erilaisia polkuja päämäärään. Jeesus voi auttaa polulla, jos niin haluaa. Buddha voi auttaa polulla, jos niin haluaa. Krisna voi auttaa polulla, jos niin haluaa. Allah voi auttaa polulla, jos niin haluaa. Ei Jumala ole jättänyt meitä koskaan yksin. Hän on lähettänyt meille (ja tulee aina lähettämään ja tähänkin hetkeen on jo lähettänyt) tien näyttäjiä ja osoittajia. Ei ole yhtä ainoata oikeata tietä vaan kaikki tiet ovat oikeita. Jokainen valitsee tiensä sen mukaan millaisia kokemuksia haluaa kokea omassa elämässään. Jos haluat kokea rakkautta, valitse rakkaus. Jos haluat kokea pyhää pelkoa, Jumalan pelkoa, synnintuntoa kuten kristinusko opettaa, valitse ne. Jokainen valitsee tiensä ja kokemuksensa tässä hetkessä omilla uskomuksillaan, ajatuksillaan ja tunteillaan. Voit aina muuttaa ulkoista kokemustasi muuttamalla ensin omaa sisäistä olemustasi. Tämä voima on meillä kaikilla. Meillä on voima muuttaa asioita paremmaksi jokaisella hetkellä. Maanpäällinen helvetti on mahdollista muuttaa taivaaksi. On täysin meistä itsestämme kiinni mitä haluamme kokea. Tällä hetkellä suurin osa ihmisistä haluaa kokea jotain muuta kuin paratiisin tai taivaan. Tähän lopputulokseen vaikuttaa meidän kollektiiviset uskomukset.

    Kaikki tiet ovat yhtä arvokkaita, sillä kaikki on Jumalan lapsia ja kaikilla on jo NYT ikuinen elämä. Tämä yksi elämä on osa suurempaa matkaa. Kuolemakin on vain matkaa. Kenenkään ei tarvitse huolehtia kuoleman jälkeisestä elämästä, se on kaikille taattu. Monessa suhteessa ei ole edes väliä uskooko kuoleman jälkeiseen elämään vai ei. Vain tämä hetki merkitsee. Muu on harhaa. Vain tällä hetkellä on merkitystä. Muulla ei ole väliä. Ei tulevalla eikä menneellä. Voimme tietoisesti "syntyä" joka hetki uudelleen kun vain osaamme olla tässä hetkessä murehtimatta tulevasta tai menneestä. Voimme tietoisesti "syntyä" aivan erilaiseen todellisuuteen kun uskomme asioista eri tavalla. Tartu tähän hetkeen ja tee siitä sellainen kokemus kuin sen oikeasti haluaisit olevan itsellesi. Voima on sinun. Valinta on sinun. Vastuu on sinun. Apuun voit pyytää kenet tahansa mestarin, enkelin, jo matkaansa jatkaneen läheisen tai rakkaan, ketkä eivät fyysisesti ole paikalla, mutta lopullinen valinta ja vastuu on aina jokaisella itsellään omasta elämästään. Vastuu ei katoa. Valinta ei katoa. Voimansa voi kyllä unohtaa ja niin olemme voimamme unohtaneetkin kun olemme unohtaneet keitä todella olemme. Mutta jokainen voi lähteä tutkimaan omaa sisintään milloin tahansa ja sillä tiellä tulla löytämään sen voiman (uskon, toivon ja rakkauden voiman) joka sinne on kätkeytynyt ja unohduksiin poljettu. Usko, toivo ja rakkaus. Mutta rakkaus on niitä suurin.

    Muista, muista kanssakulkijani kuka todella olet, ja mikä on tehtäväsi täällä. Kaikki tieto on sisälläsi. Käänny itseesi. Kysy itseltäsi kuka olet. Etsi itsesi. Tunne itsesi. Ovet avataan kun lähdet etsimään avoimin mielin. Sinulla on voima muuttaa tämäkin hetki paremmaksi. Voima on sisälläsi. Se on yhteys suurempaan. Jumala on läsnä aina, se yhteys ei todellisuudessa ole koskaan poissa ollutkaan. Se on vain hautautunut kaiken muun alle. Yhteys on mahdollista avata uudelleen (itseemme ja kaikkeen ympärillämme) ja sitä kautta muistaa keitä todella olemme ja mikä meidän tarkoituksemme täällä on. Itsensä tunteminen on avain kaiken muistamiseen.

    Kuvittelemme olevamme vain pieniä hiekanjyviä meren rannalla. Emme pysty näkemään tästä pienen (ja arvokkaan) hiekanjyvän olemuksestamme miten kauniin ja upean meren rannan muodotamme yhdessä. Jokainen hiekanjyvä siinä on yhtä arvokas. Ei ole ketään kuka olisi jotekin erikoisemmassa asemassa. Jokainen hiekanjyvä on yhtä kun vain osaamme katsoa tätä hiekkarantaa vähän kauempaa. Näin Jumalakin meitä katsoo. Olet tärkeä ja arvokas. Olet rakastettu ja aina matkalla suurempaan ja laajempaan yhteyteen kaiken kanssa.

    Rakkaus,
    Valo,
    syvin olemuksemme.
    Kiitos kun Olet!

    >> Loputonta synnintuntoa ihmisyytenä olemisesta ei ole mitenkään tarpeellista tuntea sillä sellaista ei todellisuudessa ole olemassakaan. Ne uskovat omaan syntisyyteensä ken tahtovat.

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    >> Loputonta synnintuntoa ihmisyytenä olemisesta ei ole mitenkään tarpeellista tuntea sillä sellaista ei todellisuudessa ole olemassakaan. Ne uskovat omaan syntisyyteensä ken tahtovat.

    Johdatte harhaan JUMALAA etsivät. Tekö otatte vastuun kaikista jotka saatte eksytettyä. Jokainen joka johtaa harhaan yhdenkin JUMALAN valitun parempi kuin hän ei olisi syntynytkään. Miten paholainen on saanu eksytettyä, niin monia jollain ihme jutulla. Paholainen nauraa teille ja pitää taatusti teistä kiinni ja tiukasti. JUMALA itkee, kun HÄNEN luotunsa ovat menneet pahan ansaan. Teidän silmänne on sokeat kuinka sokea voi taluttaa toista sokeaa ei mitenkään vaan molemmat putoaa pimeyden kuiluihin. Ettekö ossaa pelätä viimeistä tuomiota, mutta mitenkäs voisitte pelätä, kun ette usko vaan kuvittelette pääsevänne ikäänkuin ei olis mitään taivaaseen. Vaan siitä kuvitelmasta tulee loppu ennenkuin kerkeätte nähdä edes taivaan portteja. Tämä on tosi asia en valehtele enkä pelottele vaan kirjoitan totuuden ja vain totuuden. Jonkun on pakko puuttua tuohon harhaan johtavaan oppiin jolla ei ole mitään tekemistä JUMALAN kanssa. Vaan kaikki on itsestään paholaisesta. Menkää vaikka evl. papin luo ja kysykää mitä mieltä hän on noista jutuista kyllä uskon, että hänkin ihmettelee teidän oppianne. Eikä ymmärrä teitä ollenkaan. ISÄ RAKAS JEESUKSEN NIMESSÄ JA VERESSÄ AUTA. 2.Kor.11.luku.

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    >> Loputonta synnintuntoa ihmisyytenä olemisesta ei ole mitenkään tarpeellista tuntea sillä sellaista ei todellisuudessa ole olemassakaan. Ne uskovat omaan syntisyyteensä ken tahtovat.

    Hyviä kysymyksiä OttoPetteri. Esität tärkeitä kysymyksiä, jotka ovat minusta vastauksen arvoisia. Luotan siihen, että saat vastaukset vielä itsellesi. Luota sinäkin. Olet oikealla polulla ja esität aivan oikeita kysymyksiä.

    Minäkin olen esittänyt myös ison joukon kysymyksiä täällä.
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9507920#comment-47093807

    Uskon, että saamme vastaukset kysymyksiimme matkamme aikana. On tärkeää olla kysymyksiä, sillä vain siten voi saada vastauksia itselleen. Kysymykset johdattavat meidät vastausten äärelle ja siten vievät meidät oikeaa suuntaan elämässämme. On tärkeää myös kuunnella omaa sydämen ääntä ja tunteita, sillä ne antavat vastauksia ja johdattavat meidät sinne minne meidän tiemme on tarkoitettu kuljettavaksi. Emme tarvitse uskontoja kertomaan meille mikä on oikein tai väärin, jos osaamme kuunnella omaa sisäistä ääntämme, luotamme siihen ja toimimme sen mukaan. Kun poistamme pelkojamme, tulee sisäisestä äänestä yhä voimakkaampi ja rakkaudellisempi. Sen johdatus vie kohden aina suurempaa rakkautta ja niitä kokemuksia joita oikeasti monet haluavat kokea. Jumaluus (Valo) asustaa meissä jokaisessa. Sen toteamiseen ei tarvita välttämättä uskontoa ellet tunne sitä itsellesi tarpeelliseksi. Voit ja saat elää hyvin henkistä elämää ilman sitoutumista mihinkään uskontoon ja olla vapaa oma itsesi kokemaan maailman niin kuin sen haluat kokea. Et tarvitse sääntöjä ja käskyjä ulkopuolelta. Et tarvitse muiden hyväksyntää kun tiedät, että Jumala hyväksyy kaiken, sinutkin, juuri sellaisena kuin olet. Et kaipaa tuomiotakaan, miksi sitten lokeroida itsensä toisten uskomusten alaisuuteen, jotka eivät resonoi kanssani. Ole vapaa kuin taivaan lintu, niinkuin todellisuudessa oletkin. Älä anna ulkopuolisten voimien madaltaa lentoasi korkeuksiin. Vain huomioimalla millaisilla siivillä lentää, raskailla vai kevyillä, voi alkaa tietoisesti keventämään taakkaansa. Kaikki mikä tekee lennostasi raskasta (pelot, tuomitsevuus, viha) on lupa pudottaa maahan....tälläkin hetkellä. Olet tarkoitettu lennettäväksi pilviin asti ja ylemmäksi...tässäkin hetkessä. Vain me itse pidättelemme itseämme lentämästä sinne, vaikka meillä on kaikki mahdollisuudet annettu. Kysy itseltäsi mikä pidättelee lentoasi. Ja tietoisesti poista taakkasi, kun tunnet, että se ei enää sinua palvele. Sinulla on voima tehdä tämä. Pysähdy samalla huomaamaan kaikki kauneus ja ilo ympärilläsi ja se kauneus ja ilo kasvaa sydämeesi. Se luo lisää kauneutta ja iloa elämääsi. Valo olet ja valoksi kasvat. Rakkaus olet ja rakkauteen kasvat. Jokaisella on henkinen polku kuljettavanaan. Päämäärämme on kaikesta ristiriitaisuudesta huolimatta sama.

    Pohdinnat, kyseenalaistaminen ja epäily ovat kaikki tärkeitä työkaluja, jotka on meille annettu. Niiden avulla voimme löytää sen mitä etsimme. Mutta tarvitsemme myös luottamusta, uskoa ja rakkautta, jotta jaksamme etsiä vastauksia. Kun luottaa, että elämä kantaa ja antaa kaiken mitä tarvitsee kullakin hetkellä voi turhan huolehtimisen ja murehtimisen jättää taakseen. Näin Jumalakin sinun haluaa elävän. Ei hän halua sinun pelkäävän. Eihän hän sinua tuomitse vaan muut ihmiset, jotka uskovat tuomitsevaan Jumalaan. Jumala on rakkaus, johon ei tuomitseminen kuulu. Mutta niin monet uskonnot opettavat tätä Jumalan tuomitsevuutta ja pelko elää ihmisissä sukupolvesta toiseen ja sinä olet sen huomannut hyvin selkeästi. Tämä Jumalan pelko, joka perustuu näihin syntisyys ja tuomitsevuus uskomuksiin kasvattaa kysymyksissäsi esitettyjä kokemuksia. Siihen huomioon sinun ja minunkin kysymykseni perustuvat. Näin uskon. Ihminen elää egonsa vallassa, erillisyyden harhassa, toisistaan ja Jumalasta ja kaikesta tästä syntyy kärsimystä ja ristiriitoja. Emme osaa elää tässä hetkessä, emme toistemme kanssa, emmekä tunne todellista rakkauden Jumalaa. Mutta kaikesta tästä huolimatta jokaisessa meissä asustaa Valo, jonka voima voittaa kaiken tämänkin. Voit astua Valoosi ja antaa sen parantaa. Sillä on voima parantaa, sillä se voima (Valo) on Jumalasta lähtöisin. Olemme vain unohtaneet tämän Valomme kaiken muun alle. Mutta ei Valo koskaan ole poissa, ulottumattomissa, on vain oma valinta olla yhteydessä siihen, syvimpään todellisuuteen, rakkauteen. Se on henkinen tie, oman itsensä muistaminen ja sen kautta oman elämän luominen. Rakkaus on avain kaikkeen.

    jatkuu...

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Hyviä kysymyksiä OttoPetteri. Esität tärkeitä kysymyksiä, jotka ovat minusta vastauksen arvoisia. Luotan siihen, että saat vastaukset vielä itsellesi. Luota sinäkin. Olet oikealla polulla ja esität aivan oikeita kysymyksiä.

    Minäkin olen esittänyt myös ison joukon kysymyksiä täällä.
    http://keskustelu.suomi24.fi/node/9507920#comment-47093807

    Uskon, että saamme vastaukset kysymyksiimme matkamme aikana. On tärkeää olla kysymyksiä, sillä vain siten voi saada vastauksia itselleen. Kysymykset johdattavat meidät vastausten äärelle ja siten vievät meidät oikeaa suuntaan elämässämme. On tärkeää myös kuunnella omaa sydämen ääntä ja tunteita, sillä ne antavat vastauksia ja johdattavat meidät sinne minne meidän tiemme on tarkoitettu kuljettavaksi. Emme tarvitse uskontoja kertomaan meille mikä on oikein tai väärin, jos osaamme kuunnella omaa sisäistä ääntämme, luotamme siihen ja toimimme sen mukaan. Kun poistamme pelkojamme, tulee sisäisestä äänestä yhä voimakkaampi ja rakkaudellisempi. Sen johdatus vie kohden aina suurempaa rakkautta ja niitä kokemuksia joita oikeasti monet haluavat kokea. Jumaluus (Valo) asustaa meissä jokaisessa. Sen toteamiseen ei tarvita välttämättä uskontoa ellet tunne sitä itsellesi tarpeelliseksi. Voit ja saat elää hyvin henkistä elämää ilman sitoutumista mihinkään uskontoon ja olla vapaa oma itsesi kokemaan maailman niin kuin sen haluat kokea. Et tarvitse sääntöjä ja käskyjä ulkopuolelta. Et tarvitse muiden hyväksyntää kun tiedät, että Jumala hyväksyy kaiken, sinutkin, juuri sellaisena kuin olet. Et kaipaa tuomiotakaan, miksi sitten lokeroida itsensä toisten uskomusten alaisuuteen, jotka eivät resonoi kanssani. Ole vapaa kuin taivaan lintu, niinkuin todellisuudessa oletkin. Älä anna ulkopuolisten voimien madaltaa lentoasi korkeuksiin. Vain huomioimalla millaisilla siivillä lentää, raskailla vai kevyillä, voi alkaa tietoisesti keventämään taakkaansa. Kaikki mikä tekee lennostasi raskasta (pelot, tuomitsevuus, viha) on lupa pudottaa maahan....tälläkin hetkellä. Olet tarkoitettu lennettäväksi pilviin asti ja ylemmäksi...tässäkin hetkessä. Vain me itse pidättelemme itseämme lentämästä sinne, vaikka meillä on kaikki mahdollisuudet annettu. Kysy itseltäsi mikä pidättelee lentoasi. Ja tietoisesti poista taakkasi, kun tunnet, että se ei enää sinua palvele. Sinulla on voima tehdä tämä. Pysähdy samalla huomaamaan kaikki kauneus ja ilo ympärilläsi ja se kauneus ja ilo kasvaa sydämeesi. Se luo lisää kauneutta ja iloa elämääsi. Valo olet ja valoksi kasvat. Rakkaus olet ja rakkauteen kasvat. Jokaisella on henkinen polku kuljettavanaan. Päämäärämme on kaikesta ristiriitaisuudesta huolimatta sama.

    Pohdinnat, kyseenalaistaminen ja epäily ovat kaikki tärkeitä työkaluja, jotka on meille annettu. Niiden avulla voimme löytää sen mitä etsimme. Mutta tarvitsemme myös luottamusta, uskoa ja rakkautta, jotta jaksamme etsiä vastauksia. Kun luottaa, että elämä kantaa ja antaa kaiken mitä tarvitsee kullakin hetkellä voi turhan huolehtimisen ja murehtimisen jättää taakseen. Näin Jumalakin sinun haluaa elävän. Ei hän halua sinun pelkäävän. Eihän hän sinua tuomitse vaan muut ihmiset, jotka uskovat tuomitsevaan Jumalaan. Jumala on rakkaus, johon ei tuomitseminen kuulu. Mutta niin monet uskonnot opettavat tätä Jumalan tuomitsevuutta ja pelko elää ihmisissä sukupolvesta toiseen ja sinä olet sen huomannut hyvin selkeästi. Tämä Jumalan pelko, joka perustuu näihin syntisyys ja tuomitsevuus uskomuksiin kasvattaa kysymyksissäsi esitettyjä kokemuksia. Siihen huomioon sinun ja minunkin kysymykseni perustuvat. Näin uskon. Ihminen elää egonsa vallassa, erillisyyden harhassa, toisistaan ja Jumalasta ja kaikesta tästä syntyy kärsimystä ja ristiriitoja. Emme osaa elää tässä hetkessä, emme toistemme kanssa, emmekä tunne todellista rakkauden Jumalaa. Mutta kaikesta tästä huolimatta jokaisessa meissä asustaa Valo, jonka voima voittaa kaiken tämänkin. Voit astua Valoosi ja antaa sen parantaa. Sillä on voima parantaa, sillä se voima (Valo) on Jumalasta lähtöisin. Olemme vain unohtaneet tämän Valomme kaiken muun alle. Mutta ei Valo koskaan ole poissa, ulottumattomissa, on vain oma valinta olla yhteydessä siihen, syvimpään todellisuuteen, rakkauteen. Se on henkinen tie, oman itsensä muistaminen ja sen kautta oman elämän luominen. Rakkaus on avain kaikkeen.

    jatkuu...

    Uskonnot ovat ihmisen hyvä yritys tehdä elämämme paremmaksi. Voimme jokainen tarkastella miten hyvin uskonnot ovat tässä onnistuneet. Yksilötasolla toisilla tietyn uskonnon uskomusten kautta eläminen toimii tietyllä hetkellä, toisilla sitten ei. Globaalilla (kollektiivisella) tasolla uskonnot erottavat ihmisiä toisistaan, riitelevät ja tuomitsevat toisiaan. Sodat elävät tänäkin päivänä vain uskontojen voimalla. Uskonnoista kumpuava tuomitsevuus ja viha on yksi suurimpia ihmisen vitsauksia tänä päivänä. Huolimatta siitä, että uskonnot yrittävät opettaa ihmisiä rakkauden sanomaan ja sen toimintaan, ne eivät siinä ole onnistuneet. Tästä huomiosta nousee sinun ja minun kysymykseni. Uskonnot eivät halua luopua valta-asemastaan ja ne taistelevat loppuun asti olemassa olostaan. Mutta mikään mikä ei perustu täydelliselle rakkaudelle tulee katoamaan tässä maailmassa. Se vie aikaa. Ihmiset eivät vielä ymmärrä, että luomme oman todellisuuttemme uskomustemme, ajatustemme ja tunteidemme kautta. Pidämme vanhoista epätoimivista uskomuksista kiinni kuin rakkaasta lapsestamme, emmekä tajua, että vain jättämällä sen pois ja ottamalla tilalle uuden toimivamman uskomuksen voimme hetkessä muuttaa asioita paremmaksi. Voimme vaihtaa tuomitsevan Jumalan täydelliseen rakkauden Jumalaan millä hetkellä tahansa kun haluamme.

    Jokainen valitsee polkunsa, uskomuksensa ja ajatuksensa joita mukanaan matkallaan kantaa. Kaikki ne kuitenkin perustuvat kahden voiman väliseen "kamppailuun", koska elämme kaksinaisuuden (dualistisessa) maailmassa. Nämä kaksi voimaa on rakkaus ja pelko. Jokainen valitsee näistä kahdesta kumman voiman avulla luo omaa elämäänsä ja kollektiivisella tasolla luomme kaikki yhdessä sen voiman, jolla luomme koko maailmanlaajuisen kokemuksemme. Jokainen voi arvioida omien kokemusten ja tunteiden avulla millä voimalla missäkin tilanteessa ollaan luomassa asioita. Rakkaus vai pelko? Henkilökohtaisella tasolla sinulla on voima valita joka hetki jomman kumman näistä itsellesi. Valinta on jokaisen oma. Vastuu on jokaisen oma. Metsä vastaan niinkuin sinne huudetaan. Voidaan myös sanoa, että Universumi vastaa niinkuin sinne huudetaan.

    Jumalani on täydellinen rakkaus. Ei pelkoa, ei tuomitsevuutta, ei käskyjä.
    Rakkautta vain :)
    Näillä eväillä minä luon omaa elämääni. Ja se on tuonut tullessaan mitä kauneimpia asioita, joita en olisi ikinä uskonut edes tapahtuvaksi. Matkastani on tullut ihmeellisempi kuin koskaan osasin kuvitellakaan. Pelkoja tiputetaan yksi kerrallaan. Vapaus, Valo, Rakkaus laajenee joka suuntaan. Oloni on kevyempi jo nyt vaikka olen vasta ensimmäisen askeleen ottanut matkallani. Tämä on suunnan osoittaja minulle. Kaikki on minulle annettu ja kaikki annetaan mitä koskaan tarvitsen.

    Rauha ja rakkaus kasvakoon sydämiimme. Jokaisen.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    Johdatte harhaan JUMALAA etsivät. Tekö otatte vastuun kaikista jotka saatte eksytettyä. Jokainen joka johtaa harhaan yhdenkin JUMALAN valitun parempi kuin hän ei olisi syntynytkään. Miten paholainen on saanu eksytettyä, niin monia jollain ihme jutulla. Paholainen nauraa teille ja pitää taatusti teistä kiinni ja tiukasti. JUMALA itkee, kun HÄNEN luotunsa ovat menneet pahan ansaan. Teidän silmänne on sokeat kuinka sokea voi taluttaa toista sokeaa ei mitenkään vaan molemmat putoaa pimeyden kuiluihin. Ettekö ossaa pelätä viimeistä tuomiota, mutta mitenkäs voisitte pelätä, kun ette usko vaan kuvittelette pääsevänne ikäänkuin ei olis mitään taivaaseen. Vaan siitä kuvitelmasta tulee loppu ennenkuin kerkeätte nähdä edes taivaan portteja. Tämä on tosi asia en valehtele enkä pelottele vaan kirjoitan totuuden ja vain totuuden. Jonkun on pakko puuttua tuohon harhaan johtavaan oppiin jolla ei ole mitään tekemistä JUMALAN kanssa. Vaan kaikki on itsestään paholaisesta. Menkää vaikka evl. papin luo ja kysykää mitä mieltä hän on noista jutuista kyllä uskon, että hänkin ihmettelee teidän oppianne. Eikä ymmärrä teitä ollenkaan. ISÄ RAKAS JEESUKSEN NIMESSÄ JA VERESSÄ AUTA. 2.Kor.11.luku.

    Ei tämä ole mitään oppia. Ei tätä tarvitse kysyä ja vahvistaa keneltäkään ulkopuoliselta. Jokainen on oman kokemuksensa todistaja. Jokainen on Valo ja Rakkaus. Sitä ei tarvitse ulkopuolelta käydä etsimässä, kun se on jo sinulle annettu.

    Tämä on elämän tutkimista avoimin mielin ilman rajoja pyrkimyksenä poistamaan pelkoja, joita kannamme mukanamme ja samalla annamme rakkauden kasvaa täyteen potentiaaliin. Rakkaus on syvin todellisuutemme. Tämä on matka muistamiseen, siitä keitä todella olemme ja mikä voima meillä on luoda oma kokemuksemme. Voima on suuri ja kaunis. Sillä voimalla voimme luoda kaiken mitä tarvitsemme...kaiken kauneuden, ilon ja rakkauden tähänkin hetkeen ja tuleviin hetkiimme. Kaikki on yhtä ja yhdessä matkalla.

    Kiitos kun Olet!

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Uskonnot ovat ihmisen hyvä yritys tehdä elämämme paremmaksi. Voimme jokainen tarkastella miten hyvin uskonnot ovat tässä onnistuneet. Yksilötasolla toisilla tietyn uskonnon uskomusten kautta eläminen toimii tietyllä hetkellä, toisilla sitten ei. Globaalilla (kollektiivisella) tasolla uskonnot erottavat ihmisiä toisistaan, riitelevät ja tuomitsevat toisiaan. Sodat elävät tänäkin päivänä vain uskontojen voimalla. Uskonnoista kumpuava tuomitsevuus ja viha on yksi suurimpia ihmisen vitsauksia tänä päivänä. Huolimatta siitä, että uskonnot yrittävät opettaa ihmisiä rakkauden sanomaan ja sen toimintaan, ne eivät siinä ole onnistuneet. Tästä huomiosta nousee sinun ja minun kysymykseni. Uskonnot eivät halua luopua valta-asemastaan ja ne taistelevat loppuun asti olemassa olostaan. Mutta mikään mikä ei perustu täydelliselle rakkaudelle tulee katoamaan tässä maailmassa. Se vie aikaa. Ihmiset eivät vielä ymmärrä, että luomme oman todellisuuttemme uskomustemme, ajatustemme ja tunteidemme kautta. Pidämme vanhoista epätoimivista uskomuksista kiinni kuin rakkaasta lapsestamme, emmekä tajua, että vain jättämällä sen pois ja ottamalla tilalle uuden toimivamman uskomuksen voimme hetkessä muuttaa asioita paremmaksi. Voimme vaihtaa tuomitsevan Jumalan täydelliseen rakkauden Jumalaan millä hetkellä tahansa kun haluamme.

    Jokainen valitsee polkunsa, uskomuksensa ja ajatuksensa joita mukanaan matkallaan kantaa. Kaikki ne kuitenkin perustuvat kahden voiman väliseen "kamppailuun", koska elämme kaksinaisuuden (dualistisessa) maailmassa. Nämä kaksi voimaa on rakkaus ja pelko. Jokainen valitsee näistä kahdesta kumman voiman avulla luo omaa elämäänsä ja kollektiivisella tasolla luomme kaikki yhdessä sen voiman, jolla luomme koko maailmanlaajuisen kokemuksemme. Jokainen voi arvioida omien kokemusten ja tunteiden avulla millä voimalla missäkin tilanteessa ollaan luomassa asioita. Rakkaus vai pelko? Henkilökohtaisella tasolla sinulla on voima valita joka hetki jomman kumman näistä itsellesi. Valinta on jokaisen oma. Vastuu on jokaisen oma. Metsä vastaan niinkuin sinne huudetaan. Voidaan myös sanoa, että Universumi vastaa niinkuin sinne huudetaan.

    Jumalani on täydellinen rakkaus. Ei pelkoa, ei tuomitsevuutta, ei käskyjä.
    Rakkautta vain :)
    Näillä eväillä minä luon omaa elämääni. Ja se on tuonut tullessaan mitä kauneimpia asioita, joita en olisi ikinä uskonut edes tapahtuvaksi. Matkastani on tullut ihmeellisempi kuin koskaan osasin kuvitellakaan. Pelkoja tiputetaan yksi kerrallaan. Vapaus, Valo, Rakkaus laajenee joka suuntaan. Oloni on kevyempi jo nyt vaikka olen vasta ensimmäisen askeleen ottanut matkallani. Tämä on suunnan osoittaja minulle. Kaikki on minulle annettu ja kaikki annetaan mitä koskaan tarvitsen.

    Rauha ja rakkaus kasvakoon sydämiimme. Jokaisen.

    No niin! nyt pääsit asian ytimeen:
    >> Emme tarvitse uskontoja kertomaan meille mikä on oikein tai väärin, jos osaamme kuunnella omaa sisäistä ääntämme, luotamme siihen ja toimimme sen mukaan.

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    No niin! nyt pääsit asian ytimeen:
    >> Emme tarvitse uskontoja kertomaan meille mikä on oikein tai väärin, jos osaamme kuunnella omaa sisäistä ääntämme, luotamme siihen ja toimimme sen mukaan.

    Mitä enemmän luotat omaan sisäiseen ääneesi sitä vähemmän sinä haluat tai sinun tarvitsee kuunnella ulkopuolista ääntä eli muita ihmisiä ja seurata heidän uskomuksiaan. Mitä enemmän luotat itseesi siitä mikä on sinulle parhaaksi sitä vähemmän sinun tarvitsee kuunnella mitä muut kertovat sinulle siitä mikä on oikein ja väärin.

    Tässäkin asiassa on vain kaksi ääntä -- on sinun omasi tai jonkun muun. Sinä valitset kumpaa kuuntelet, itseäsi vai muita. Mitä enemmän luotat itseesi sitä vähemmän kuuntelet muita. Kaikki määritelmät oikeasta ja väärästä ovat ihmisen arvomaailmasta luotua. Jumala ei tuomitse joten hänelle ei ole olemassa oikeaa tai väärää. On vain kokemuksia, jotka me ihmiset määrittelemme itse oikeiksi tai vääräksi. Mitä enemmän luotat omaan sisäiseen ääneesi oikeasta ja väärästä sitä vähemmän sinun tarvitsee kuunnella mitä muut sanovat asiasta. Mitä enemmän kuuntelet omaa ääntäsi sitä onnellisempi myös tulet olemaan. Sitä syvemmässä yhteydessä tulet elämään. Mitä enemmän kuuntelet muita sitä enemmän elät elämääsi muiden johdatettavana. Elämästäsi tulee hyvin ulkopuolista. Elämäsi ohjautuu ulkoapäin ei sisältäpäin. Mutta kuka tietää parhaiten mikä on sinun itsesi parhaaksi? Vain sinä itse! Miksi siis et kuuntelisi itseäsi? Miksi siis et luottaisi omaan sisäiseen ääneesi? Miksi siis et hiljentyisi kuulemaan tätä omaa sisäistä ääntäsi, sillä se tietää parhaiten mikä on sinun parhaaksi kullakin hetkellä. Kun olemme "hukassa", kun emme osaa kuunnella omaa sisintämme, meidän täytyy kuunnella silloin ulkopuolelta tulevaa viestiä ja samalla hetkellä alamme seuraamaan ulkopuolista totuutta asioista. Kun pelkäämme, että sisäinen äänemme ei kerro totuutta asiasta, alamme kuuntelemaan ulkopuolista totuutta. Tällöin luovutamme oman voimamme ulkopuolelle, vaikka voima tehdä itsemme onnelliseksi tässä hetkessä on itsessämme. Ei missään muualla.

    Kun tulemme siihen ymmärrykseen, että syvin sisäinen äänemme perustuu rakkaudelle ja tämä rakkaus on yhteydessä Jumalaan, joka on myös rakkaus, voimme rauhassa jättää pelot pois ja voimme rauhassa alkaa kääntymään omaan sisimpäämme ja voimme rauhassa uskaltautua luottamaan sen ääneen. Tätä sisintämme voidaan kutsua myös Valoksi, joka on lähtöisin Rakkauden Lähteestä eli Jumalasta. Kun palaamme tähän yhteyteen, voimme saada yhä enemmän vastauksia itsellemme vain kääntymällä itsemme sisään. Kuuntelemalla intuitiotamme, sisäistä ääntämme. Korkein Minä tietää aina mikä on parhaimmaksi meille itsellemme. Tällöin ulkopuolinen hälinä ja sen sisältämät säännöt ja käskyt menettävät merkityksensä. Kaikki mitä tarvitsemme ollaksemme onnellisia on annettu meille. Onni ja rakkaus kulkevat käsi kädessä. Rakkaus on sisimpämme. Sinne kääntyminen tuo onnen. Pysyvää onnea ja sisäistä rauhaa ei löydy ulkopuolelta. Murehtiminen menneestä tai tulevasta perustuu pelkoihin. Onni ei perustu peloille. Rakkaus ei perustu peloille. Jätä siis pelot.

    jatkuu...

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Mitä enemmän luotat omaan sisäiseen ääneesi sitä vähemmän sinä haluat tai sinun tarvitsee kuunnella ulkopuolista ääntä eli muita ihmisiä ja seurata heidän uskomuksiaan. Mitä enemmän luotat itseesi siitä mikä on sinulle parhaaksi sitä vähemmän sinun tarvitsee kuunnella mitä muut kertovat sinulle siitä mikä on oikein ja väärin.

    Tässäkin asiassa on vain kaksi ääntä -- on sinun omasi tai jonkun muun. Sinä valitset kumpaa kuuntelet, itseäsi vai muita. Mitä enemmän luotat itseesi sitä vähemmän kuuntelet muita. Kaikki määritelmät oikeasta ja väärästä ovat ihmisen arvomaailmasta luotua. Jumala ei tuomitse joten hänelle ei ole olemassa oikeaa tai väärää. On vain kokemuksia, jotka me ihmiset määrittelemme itse oikeiksi tai vääräksi. Mitä enemmän luotat omaan sisäiseen ääneesi oikeasta ja väärästä sitä vähemmän sinun tarvitsee kuunnella mitä muut sanovat asiasta. Mitä enemmän kuuntelet omaa ääntäsi sitä onnellisempi myös tulet olemaan. Sitä syvemmässä yhteydessä tulet elämään. Mitä enemmän kuuntelet muita sitä enemmän elät elämääsi muiden johdatettavana. Elämästäsi tulee hyvin ulkopuolista. Elämäsi ohjautuu ulkoapäin ei sisältäpäin. Mutta kuka tietää parhaiten mikä on sinun itsesi parhaaksi? Vain sinä itse! Miksi siis et kuuntelisi itseäsi? Miksi siis et luottaisi omaan sisäiseen ääneesi? Miksi siis et hiljentyisi kuulemaan tätä omaa sisäistä ääntäsi, sillä se tietää parhaiten mikä on sinun parhaaksi kullakin hetkellä. Kun olemme "hukassa", kun emme osaa kuunnella omaa sisintämme, meidän täytyy kuunnella silloin ulkopuolelta tulevaa viestiä ja samalla hetkellä alamme seuraamaan ulkopuolista totuutta asioista. Kun pelkäämme, että sisäinen äänemme ei kerro totuutta asiasta, alamme kuuntelemaan ulkopuolista totuutta. Tällöin luovutamme oman voimamme ulkopuolelle, vaikka voima tehdä itsemme onnelliseksi tässä hetkessä on itsessämme. Ei missään muualla.

    Kun tulemme siihen ymmärrykseen, että syvin sisäinen äänemme perustuu rakkaudelle ja tämä rakkaus on yhteydessä Jumalaan, joka on myös rakkaus, voimme rauhassa jättää pelot pois ja voimme rauhassa alkaa kääntymään omaan sisimpäämme ja voimme rauhassa uskaltautua luottamaan sen ääneen. Tätä sisintämme voidaan kutsua myös Valoksi, joka on lähtöisin Rakkauden Lähteestä eli Jumalasta. Kun palaamme tähän yhteyteen, voimme saada yhä enemmän vastauksia itsellemme vain kääntymällä itsemme sisään. Kuuntelemalla intuitiotamme, sisäistä ääntämme. Korkein Minä tietää aina mikä on parhaimmaksi meille itsellemme. Tällöin ulkopuolinen hälinä ja sen sisältämät säännöt ja käskyt menettävät merkityksensä. Kaikki mitä tarvitsemme ollaksemme onnellisia on annettu meille. Onni ja rakkaus kulkevat käsi kädessä. Rakkaus on sisimpämme. Sinne kääntyminen tuo onnen. Pysyvää onnea ja sisäistä rauhaa ei löydy ulkopuolelta. Murehtiminen menneestä tai tulevasta perustuu pelkoihin. Onni ei perustu peloille. Rakkaus ei perustu peloille. Jätä siis pelot.

    jatkuu...

    Jätä myös tuomitseva Jumalakäsite. Se perustuu pelkoon. Pysyvää onnea tai rauhaa ei voi saavuttaa pelon energiassa. Voit valita uudenlaisen uskon milloin haluat. Jos vanha uskomus ei palvele, vaihda uuteen, parempaan. Voit valita uskomuksesi uudelleen sen mukaan mikä toimii paremmin, on lähempänä rakkautta. Rakkaus tuo onnen ja rauhan. Teemme joka hetki valintoja, luomme sisällämme uskomuksia ja ajatuksia näiden kahden energian välillä -- rakkaus vai pelko? Kumpaan uskomme rakkauteen vain pelkoon? Kun alkaa tutkimaan omaa sisintään, huomaa miten paljon sinne on kertynyt pelkoa (tuomitsevuutta, suvaitsemattomuutta, vihaakin itseään ja toisia kohtaan). Kaikki se negatiivinen energia luo negatiivisia kokemuksia elämäämme. Jos tahdot muuttaa elämääsi paremmaksi, muuta ajatteluasi ja uskomuksiasi. Tämä on henkistä työtä, joka palkitaan tässä hetkessä, tässä elämässä. Se on matkaa rakkauden energiaan. Se on matkaa muistamaan sitä keitä todella olemme. Rakkaudesta kasvaa vain kaunista ja hyvää. Peloista kasvaa pimeyttä ja pahuutta. Valitse tietoisesti mitä haluat itsessäsi kasvattaa. Tiedostamalla ensin mitä energiaa itsessään kantaa voi alkaa askel kerrallaan siirtymään kohti rakkauden energiaan, josta kaikki kaunis kumpuaa itsellemme että toisille. On sanonta että rakasta itseäsi että voit rakastaa muita. Niin täysin totta. Tuo rakkaus ensin itsesi sisälle, jotta voit sitten nähdä muissa saman rakkauden. Sama Valo, sama Rakkaus asuu kaikkien sisällä. Olemme vain eri tietoisuuden tasoilla tästä asiasta oma matkamme varrella. Kun tiedostamme oman Valomme, oman Rakkautemme, voimme jakaa sitä muille ja vain olemalla Rakkaus, muutkin alkavat muistamaan omaa Valoaan ja omaa Rakkauttaan. Näin se työ mitä teet itsesi kanssa kasvaa muiden ihmisten kautta, kun hekin alkavat muistamaan. Tämä henkinen tie on vain muistamista siitä, keitä todella olemme. Kaikki on jo annettu, olemme vain unohtaneet keitä todella olemme.

    Valinta on meidän. Vapaa valinta ja vapaa tahto on annettu meille kokea hyvä ja paha. Jokainen valitsee mitä ja miten haluaa kokea. Ihmiskuntana valitsemme koko ihmiskunnan kokemuksen. Valinnoistamme ei tulla tuomitsemaan, mutta kaikilla valinnoilla on kyllä seurauksensa. Syyn ja seurauksen laki toimii jatkuvasti...tälläkin hetkellä. Elämän luominen pohjauttu tälle syyn ja seurauksen laille. Jumala ei tuomitse, ei myöskään käske. Vapaassa tahdossa ei ole ehtoja. Jos on tuomitsevuutta on myös ehtoja, jolloin ei ole enää vapaata tahtoa. Mutta kun on vain rakkautta ja vapaus valita. Olemme rakastettuja. Jokainen. Yhtä arvokkaita. Jokainen.

    Valo,
    Rakkaus,
    syvin olemuksemme.
    Kiitos kun Olet!

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Jätä myös tuomitseva Jumalakäsite. Se perustuu pelkoon. Pysyvää onnea tai rauhaa ei voi saavuttaa pelon energiassa. Voit valita uudenlaisen uskon milloin haluat. Jos vanha uskomus ei palvele, vaihda uuteen, parempaan. Voit valita uskomuksesi uudelleen sen mukaan mikä toimii paremmin, on lähempänä rakkautta. Rakkaus tuo onnen ja rauhan. Teemme joka hetki valintoja, luomme sisällämme uskomuksia ja ajatuksia näiden kahden energian välillä -- rakkaus vai pelko? Kumpaan uskomme rakkauteen vain pelkoon? Kun alkaa tutkimaan omaa sisintään, huomaa miten paljon sinne on kertynyt pelkoa (tuomitsevuutta, suvaitsemattomuutta, vihaakin itseään ja toisia kohtaan). Kaikki se negatiivinen energia luo negatiivisia kokemuksia elämäämme. Jos tahdot muuttaa elämääsi paremmaksi, muuta ajatteluasi ja uskomuksiasi. Tämä on henkistä työtä, joka palkitaan tässä hetkessä, tässä elämässä. Se on matkaa rakkauden energiaan. Se on matkaa muistamaan sitä keitä todella olemme. Rakkaudesta kasvaa vain kaunista ja hyvää. Peloista kasvaa pimeyttä ja pahuutta. Valitse tietoisesti mitä haluat itsessäsi kasvattaa. Tiedostamalla ensin mitä energiaa itsessään kantaa voi alkaa askel kerrallaan siirtymään kohti rakkauden energiaan, josta kaikki kaunis kumpuaa itsellemme että toisille. On sanonta että rakasta itseäsi että voit rakastaa muita. Niin täysin totta. Tuo rakkaus ensin itsesi sisälle, jotta voit sitten nähdä muissa saman rakkauden. Sama Valo, sama Rakkaus asuu kaikkien sisällä. Olemme vain eri tietoisuuden tasoilla tästä asiasta oma matkamme varrella. Kun tiedostamme oman Valomme, oman Rakkautemme, voimme jakaa sitä muille ja vain olemalla Rakkaus, muutkin alkavat muistamaan omaa Valoaan ja omaa Rakkauttaan. Näin se työ mitä teet itsesi kanssa kasvaa muiden ihmisten kautta, kun hekin alkavat muistamaan. Tämä henkinen tie on vain muistamista siitä, keitä todella olemme. Kaikki on jo annettu, olemme vain unohtaneet keitä todella olemme.

    Valinta on meidän. Vapaa valinta ja vapaa tahto on annettu meille kokea hyvä ja paha. Jokainen valitsee mitä ja miten haluaa kokea. Ihmiskuntana valitsemme koko ihmiskunnan kokemuksen. Valinnoistamme ei tulla tuomitsemaan, mutta kaikilla valinnoilla on kyllä seurauksensa. Syyn ja seurauksen laki toimii jatkuvasti...tälläkin hetkellä. Elämän luominen pohjauttu tälle syyn ja seurauksen laille. Jumala ei tuomitse, ei myöskään käske. Vapaassa tahdossa ei ole ehtoja. Jos on tuomitsevuutta on myös ehtoja, jolloin ei ole enää vapaata tahtoa. Mutta kun on vain rakkautta ja vapaus valita. Olemme rakastettuja. Jokainen. Yhtä arvokkaita. Jokainen.

    Valo,
    Rakkaus,
    syvin olemuksemme.
    Kiitos kun Olet!

    Missäs JEESUS on oletteko kaikessa tohinassa unohtaneet kaikkei tärkeimmän JEESUKSEN. JEESUS on tie totuus ja elämä, ilman JEESUSTA ei ole elämmää. Ei yksikään voi olla otollinen JUMALALLE ilman JEESUSTA. Mun ei todellakaan tarvii pelätä mitään JUMALA on mun kanssani joka hetki. JUMALA on luvannu pitää huolen omistaan. Eikä yksikään joudu kadotukseen joka uskoo JUMALAN AINOSYNTYISEEN POIKAAN JEESUKSEEN KRISTUKSEEN. Missä teidän JEESUS on oletteko hylänneet RAKKAAN VAPAHTAJAN. Se tie vie ikuiseen kadotukseen jota kuljette omissa voimissa ilman JEESUSTA. Paholainen on teidän isänne. Lopettakaa JEESUKSEN NIMESSÄ JA MAAHANVUOTANEESSA VERESSÄ tuollaiset jutut jotka on itsestään paholaisesta. Kuka voi erottaa meidät KRISTUKSEN RAKKAUESTA. Room.8:35-39. Lue koko 8. luku. JEESUKSENI auta. AMEN.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    Missäs JEESUS on oletteko kaikessa tohinassa unohtaneet kaikkei tärkeimmän JEESUKSEN. JEESUS on tie totuus ja elämä, ilman JEESUSTA ei ole elämmää. Ei yksikään voi olla otollinen JUMALALLE ilman JEESUSTA. Mun ei todellakaan tarvii pelätä mitään JUMALA on mun kanssani joka hetki. JUMALA on luvannu pitää huolen omistaan. Eikä yksikään joudu kadotukseen joka uskoo JUMALAN AINOSYNTYISEEN POIKAAN JEESUKSEEN KRISTUKSEEN. Missä teidän JEESUS on oletteko hylänneet RAKKAAN VAPAHTAJAN. Se tie vie ikuiseen kadotukseen jota kuljette omissa voimissa ilman JEESUSTA. Paholainen on teidän isänne. Lopettakaa JEESUKSEN NIMESSÄ JA MAAHANVUOTANEESSA VERESSÄ tuollaiset jutut jotka on itsestään paholaisesta. Kuka voi erottaa meidät KRISTUKSEN RAKKAUESTA. Room.8:35-39. Lue koko 8. luku. JEESUKSENI auta. AMEN.

    Jeesus on joka hetki kanssamme tällä matkalla muistamiseen. Ei hän ole meitä unhoittanut. Hän on auttamassa toisella puolella tälläkin hetkellä kaikkia halukkaita. Monet ovat häneen yhteydessä ja tuovat hänen rakkauden sanomaansa meille luettavaksi ja kuultavaksi tänäkin päivänä. Ei Raamattu ole ainoa lähde Jeesuksen rakkauden sanomalle. Kun avaa silmät ja korvat ja omistaa avoimen mielen, voi kuulla rakkauden sanomaa joka puolelta. Samaa sanomaa mistä Jeesuskin meitä opetti. Ei Jumala ole jättänyt meitä yhden opettajan varaan.

    Jeesus tuli näyttämään omalla esimerkillään elämistä rakkauden energiasta ja syvemmästä yhteydestä Jumalaan. Hän myös sanoi, että me tulemme tekemään kaiken sen mitä hän itse teki ja vielä enemmänkin. Tällä tiellä olemme tässäkin hetkessä. Taivas on tarkoitus rakentaa maan päälle. Rakkaudesta käsin se on mahdollista. Ei kenenkään tarvitse unohtaa Jeesusta. Ei kukaan ole pyytänyt sinua unohtamaan Jeesusta. En minäkään. Jeesus auttaa meitä tällä tiellä. On ilo olla yhteydessä Jeesukseen, mutta ei se tarkoita etteikö myös voisi tai saisi olla yhteydessä kaikkeen muuhunkin rakkaudelliseen sanomaan, sillä kaikki rakkaudellinen sanoma on lähtöisin samasta Lähteestä, samalta Luojalta.

    Uskontojen tehtävä on tuomita, erottaa ja riidellä keskenään. Rakkauden sanomaan ne eivät kuulu.

    Tässä eräät sivut mistä voit lukea lisää rakkaudellista Jeesuksen viestiä tähän päivään
    http://www.jeshua.net/fi/

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Jeesus on joka hetki kanssamme tällä matkalla muistamiseen. Ei hän ole meitä unhoittanut. Hän on auttamassa toisella puolella tälläkin hetkellä kaikkia halukkaita. Monet ovat häneen yhteydessä ja tuovat hänen rakkauden sanomaansa meille luettavaksi ja kuultavaksi tänäkin päivänä. Ei Raamattu ole ainoa lähde Jeesuksen rakkauden sanomalle. Kun avaa silmät ja korvat ja omistaa avoimen mielen, voi kuulla rakkauden sanomaa joka puolelta. Samaa sanomaa mistä Jeesuskin meitä opetti. Ei Jumala ole jättänyt meitä yhden opettajan varaan.

    Jeesus tuli näyttämään omalla esimerkillään elämistä rakkauden energiasta ja syvemmästä yhteydestä Jumalaan. Hän myös sanoi, että me tulemme tekemään kaiken sen mitä hän itse teki ja vielä enemmänkin. Tällä tiellä olemme tässäkin hetkessä. Taivas on tarkoitus rakentaa maan päälle. Rakkaudesta käsin se on mahdollista. Ei kenenkään tarvitse unohtaa Jeesusta. Ei kukaan ole pyytänyt sinua unohtamaan Jeesusta. En minäkään. Jeesus auttaa meitä tällä tiellä. On ilo olla yhteydessä Jeesukseen, mutta ei se tarkoita etteikö myös voisi tai saisi olla yhteydessä kaikkeen muuhunkin rakkaudelliseen sanomaan, sillä kaikki rakkaudellinen sanoma on lähtöisin samasta Lähteestä, samalta Luojalta.

    Uskontojen tehtävä on tuomita, erottaa ja riidellä keskenään. Rakkauden sanomaan ne eivät kuulu.

    Tässä eräät sivut mistä voit lukea lisää rakkaudellista Jeesuksen viestiä tähän päivään
    http://www.jeshua.net/fi/

    Uskoonhöyrähtäneistä suuri osa kaiken lisäksi katselee maailmaa putken läpi. Siis tuijottaen vain ja ainoastaan siihen yhteen ja samaan - omaan uskoonsa ja sen höpinöihin.
    Nooh..kunhan eivät vahingoita muita...

    >> Paholainen on teidän isänne.

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    Uskoonhöyrähtäneistä suuri osa kaiken lisäksi katselee maailmaa putken läpi. Siis tuijottaen vain ja ainoastaan siihen yhteen ja samaan - omaan uskoonsa ja sen höpinöihin.
    Nooh..kunhan eivät vahingoita muita...

    >> Paholainen on teidän isänne.

    koskaan maininneet JEESUSTA kirjoituksissa. Olette vaan puhuneet jostain energiasta ja valosta. ja sisältä tulevasta äänestä. Tuostahan saa todella sellaisen käsityksen ja hyvinkin omituisen jossa ei ole JEESUSTA. Miksi ette mainitse JEESUSUSTA ja JEESUKSESTA tulevaa kirkkautta ja valoa. Vaan valo tulee teidän sisältä ei ilman JEESUSTA ole valoa joka meistä pitäis loistaa. Olisitte kirjoittaneet JEESUKSESTA ja valosta joka loistaa JEESUKSEN omista koska JEESUS asuu meidän sisällä. Anteeksi ei ollut tarkoitus loukata. Sain käsityksen että paholainen on teidän isänne. Koska paholainen on harhaanjohtanu ihmisiä ja he palvelevat pahaa. Mainitkaa tästedes JEESUS josta teidän sisällänne oleva valo loistaa ettette johda harhaan.

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    Uskoonhöyrähtäneistä suuri osa kaiken lisäksi katselee maailmaa putken läpi. Siis tuijottaen vain ja ainoastaan siihen yhteen ja samaan - omaan uskoonsa ja sen höpinöihin.
    Nooh..kunhan eivät vahingoita muita...

    >> Paholainen on teidän isänne.

    Kun ymmärtää mikä tämä kristinuskon paholainen oikeasti on niin on helpompi ymmärtää mistä uskova puhuu kun hän puhuu paholaisesta.
    Huomaatko sinä mikä siellä on pohjalla? Syvimpänä tunteena takana?

    Paholainen on pelko. Pelosta kasvaa ihmisen uskomus paholaisesta. Pelko ohjaa ihmistä voimakkaasti tässäkin hetkessä. Ihminen pelkää itsensä ja muidenkin puolesta, sillä syvällä sisimmässämme jaamme samaa pelkoa, kuten jaamme samaa rakkauttakin.

    On vain rakkautta ja pelkoa. Valitse sinä oma tiesi sen mukaan miten haluat oman elämäsi rakentaa. Elämäsi rakentuu niihin uskomuksiin, ajatuksiin ja tunteisiin joita kannat mukanasi. Tutki sisintäsi. Huomaat jotain uutta mitä et ole huomannut aikaisemmin. Se auttaa tielläsi muistamiseen.

    Kun olemme valmiita, huomaamme että on vain rakkautta. Muu on poissa. Kaikki muu olikin harhaa. Pelko ei ollutkaan syvintä olemustamme, mutta työkalu niille kokemuksille joita meidän tuli käydä läpi, jotta voimme taas palata muistamaan syvimmän olemuksemme eli rakkauden. Siinä on työtä yhteen elämään ja jopa useampaankin. Siksi sinäkin halusit tulla tänne. Tekemään tätä rakkauden työtä.

    Rakkaus olemme ja Rakkauteen palaamme.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    koskaan maininneet JEESUSTA kirjoituksissa. Olette vaan puhuneet jostain energiasta ja valosta. ja sisältä tulevasta äänestä. Tuostahan saa todella sellaisen käsityksen ja hyvinkin omituisen jossa ei ole JEESUSTA. Miksi ette mainitse JEESUSUSTA ja JEESUKSESTA tulevaa kirkkautta ja valoa. Vaan valo tulee teidän sisältä ei ilman JEESUSTA ole valoa joka meistä pitäis loistaa. Olisitte kirjoittaneet JEESUKSESTA ja valosta joka loistaa JEESUKSEN omista koska JEESUS asuu meidän sisällä. Anteeksi ei ollut tarkoitus loukata. Sain käsityksen että paholainen on teidän isänne. Koska paholainen on harhaanjohtanu ihmisiä ja he palvelevat pahaa. Mainitkaa tästedes JEESUS josta teidän sisällänne oleva valo loistaa ettette johda harhaan.

    Jeesus on rakkaus. Me olemme rakkaus. Jumala on rakkaus.

    Jeesus on vain yksi osa rakkauden ilmentymästä. Puhumme nyt laajemmasta kokonaisuudesta, jossa pelkästään Jeesus ei ole kaiken rakkauden ilmentymä vaan sen yksi tärkeistä osista. Myös me olemme rakkauden ilmentymiä kuten Jeesuskin oli. Jokainen meistä on rakkauden ilmentymä. Olemme vain unohtaneet sen. Miksi? Koska peloilla on suurempi ohjausvoima tällä hetkellä kuin rakkaudella.

    Ei Jeesus pysty herättämään kaikki ihmisiä tässä maailmassa rakkauteen, eikä hänen siihen tarvitsekaan pystyä kun ymmärrämme suuremman kokonaisuuden, jolle rakkaus tälläkin hetkellä perustuu. Jumala on rakkaus ilman tuomioita ja käskyjä ja kasvamalla ja heräämällä rakkauteen, voimme itse pelastaa itsemme ja kulkea Jeesuksen jalanjälkiä. Siitä Jeesus opetti ja sitä tietä hän tuli meille näyttämään.

    Mutta koska täydellinen rakkaus ei voi ilmentyessään pitää yllä pelkoa eikä tuomitsevuutta, matkamme suurimpia askeleita tällä hetkellä on poistaa pelkot ja tuomitsevuus ja kasvaa suurempaan yhteyteen ja rakkauteen tässä hetkessä. Se on meidän tiemme ja siitä tiestä Jeesuskin puhui. Hän näytti esimerkillään miten rakkauden polulla eletään. Sinne on meidänkin polkumme kulkeva.

    Rakkautta vain. Sinulle ja Minulle. Yhtä ja samaa olemme.

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Kun ymmärtää mikä tämä kristinuskon paholainen oikeasti on niin on helpompi ymmärtää mistä uskova puhuu kun hän puhuu paholaisesta.
    Huomaatko sinä mikä siellä on pohjalla? Syvimpänä tunteena takana?

    Paholainen on pelko. Pelosta kasvaa ihmisen uskomus paholaisesta. Pelko ohjaa ihmistä voimakkaasti tässäkin hetkessä. Ihminen pelkää itsensä ja muidenkin puolesta, sillä syvällä sisimmässämme jaamme samaa pelkoa, kuten jaamme samaa rakkauttakin.

    On vain rakkautta ja pelkoa. Valitse sinä oma tiesi sen mukaan miten haluat oman elämäsi rakentaa. Elämäsi rakentuu niihin uskomuksiin, ajatuksiin ja tunteisiin joita kannat mukanasi. Tutki sisintäsi. Huomaat jotain uutta mitä et ole huomannut aikaisemmin. Se auttaa tielläsi muistamiseen.

    Kun olemme valmiita, huomaamme että on vain rakkautta. Muu on poissa. Kaikki muu olikin harhaa. Pelko ei ollutkaan syvintä olemustamme, mutta työkalu niille kokemuksille joita meidän tuli käydä läpi, jotta voimme taas palata muistamaan syvimmän olemuksemme eli rakkauden. Siinä on työtä yhteen elämään ja jopa useampaankin. Siksi sinäkin halusit tulla tänne. Tekemään tätä rakkauden työtä.

    Rakkaus olemme ja Rakkauteen palaamme.

    Kirjoitit voimme itse pelastaa itsemme. Emme voi pelastaa itse itseämme. Vain JEESUKSEN kautta meillä on pelastus. Minun uskoni perustuu raamatun opetuksiin ja ELÄVÄN JUMALAN SANAAN. JEESUKSEEN JA PYHÄÄNHENKEEN. Rukoilen ihmisten puolesta. Rakastan jokaista ihmistä sillä rakkaudella jonka JUMALA on mulle antanut. JUMALA rakasti ensin siksi mekin osaamme rakastaa. Kaiken minkä elän elän JEESUKSENI kautta JUMALALLENI. PYHÄHENKI todistaa minun henkeni kanssa, että olen JUMALAN LAPSI. Ja matkalla taivaskotiin. Minun uskoni on tämä ja olen onnellinen uskossani. Olkaa te onnellisia omassanne. Kiitos JEESUS.AMEN. 1.Joh.5.luku. Kaipaan päästä HERRANI luo TAIVAAN KOTIIN. Kerran se päivä koittaa. AMEN.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    Kirjoitit voimme itse pelastaa itsemme. Emme voi pelastaa itse itseämme. Vain JEESUKSEN kautta meillä on pelastus. Minun uskoni perustuu raamatun opetuksiin ja ELÄVÄN JUMALAN SANAAN. JEESUKSEEN JA PYHÄÄNHENKEEN. Rukoilen ihmisten puolesta. Rakastan jokaista ihmistä sillä rakkaudella jonka JUMALA on mulle antanut. JUMALA rakasti ensin siksi mekin osaamme rakastaa. Kaiken minkä elän elän JEESUKSENI kautta JUMALALLENI. PYHÄHENKI todistaa minun henkeni kanssa, että olen JUMALAN LAPSI. Ja matkalla taivaskotiin. Minun uskoni on tämä ja olen onnellinen uskossani. Olkaa te onnellisia omassanne. Kiitos JEESUS.AMEN. 1.Joh.5.luku. Kaipaan päästä HERRANI luo TAIVAAN KOTIIN. Kerran se päivä koittaa. AMEN.

    Rakkauteen kasvaminen on todellinen tiemme. Sinne me olemme menossa kaikki. Päämäärä on sama. Tiet vain vähän erilaisia, sillä jokaisella on omat kokemuksensa asioista, jotka ovat aivan yhtä arvokkaita ja tärkeitä niin kuin on sinunkin kokemuksesi. Me valitsemme vapaasti oman polkumme joka on meidän jokaisen oma. Kukaan ei voi astua toisen kenkiin ja ei niin ole tarkoituskaan tehdä. Auttaa kyllä voimme ja paljonkin toisiamme rakkauden energiasta ja aina vaan enemmän ja enemmän mitä vähemmän kannamme pelkoja sisällämme. Mitä vähemmän erillisyyden harha varjostaa elämäämme, saamme ja koemme syvempää onnea ja rakkautta itseämme ja toisiamme kohtaan. Voimme astua tästä egomme luomasta harhasta pois astumalla syvimpään olemukseemme, joka on rakkaus. Rakkauden avulla pelastamme itsemme tästä kärsimyksestä, jonka olemme itsellemme luoneet tähän hetkeen. Ei Jeesus sitä voi tehdä puolestamme. Hän kyllä voi auttaa. Työ (tietoisuuden laajentuminen, rakkauden kokemuksiin kasvaminen) on tehtävä meidän itse omilla valinnoillamme. Ei Jeesus voi valita sinun puolestasi sinun omia valintojasi. Jeesus kyllä antoi esimerkkiä siitä mitkä valinnat olisivat meidän parhaaksemme. Me voimme seurata hänen esimerkkiään ja niin tulemme tekemäänkin kun elämme syvemmästä olemuksestamme. Meidän on tarkoitus pelastaa itse itsemme rakentamalla taivas tänne maan päälle. Ei ole tarkoitus odotella vain kuoleman jälkeistä "taivasta". Emme me sen takia tänne ole tulleet, että odottelisimme jonkun toisen meidät pelastavan siltä työltä, joka on meidän itse tehtävä. On tärkeää tehtävää aivan tässä ja nyt. Jokaisella meistä. Mitään muuta meillä ei ole kuin tämä hetki. Tartu siihen. Tee siitä parempi itsellesi ja toisille. Sinä tunnet työkalut miten se tehdään. Ne on näytetty ja ne on annettu jokaiselle meistä.

    Kaikki on yhtä arvokkaita. Kaikki on yhtä tärkeitä. Kaikki on yhtä rakastettuja. Ketään ei jätetä yksin.
    Olemme yhtä. Samasta Valosta, samasta rakkaudesta ja sen muistamiseen olemme matkalla.

    Kiitos kun Olet!

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Rakkauteen kasvaminen on todellinen tiemme. Sinne me olemme menossa kaikki. Päämäärä on sama. Tiet vain vähän erilaisia, sillä jokaisella on omat kokemuksensa asioista, jotka ovat aivan yhtä arvokkaita ja tärkeitä niin kuin on sinunkin kokemuksesi. Me valitsemme vapaasti oman polkumme joka on meidän jokaisen oma. Kukaan ei voi astua toisen kenkiin ja ei niin ole tarkoituskaan tehdä. Auttaa kyllä voimme ja paljonkin toisiamme rakkauden energiasta ja aina vaan enemmän ja enemmän mitä vähemmän kannamme pelkoja sisällämme. Mitä vähemmän erillisyyden harha varjostaa elämäämme, saamme ja koemme syvempää onnea ja rakkautta itseämme ja toisiamme kohtaan. Voimme astua tästä egomme luomasta harhasta pois astumalla syvimpään olemukseemme, joka on rakkaus. Rakkauden avulla pelastamme itsemme tästä kärsimyksestä, jonka olemme itsellemme luoneet tähän hetkeen. Ei Jeesus sitä voi tehdä puolestamme. Hän kyllä voi auttaa. Työ (tietoisuuden laajentuminen, rakkauden kokemuksiin kasvaminen) on tehtävä meidän itse omilla valinnoillamme. Ei Jeesus voi valita sinun puolestasi sinun omia valintojasi. Jeesus kyllä antoi esimerkkiä siitä mitkä valinnat olisivat meidän parhaaksemme. Me voimme seurata hänen esimerkkiään ja niin tulemme tekemäänkin kun elämme syvemmästä olemuksestamme. Meidän on tarkoitus pelastaa itse itsemme rakentamalla taivas tänne maan päälle. Ei ole tarkoitus odotella vain kuoleman jälkeistä "taivasta". Emme me sen takia tänne ole tulleet, että odottelisimme jonkun toisen meidät pelastavan siltä työltä, joka on meidän itse tehtävä. On tärkeää tehtävää aivan tässä ja nyt. Jokaisella meistä. Mitään muuta meillä ei ole kuin tämä hetki. Tartu siihen. Tee siitä parempi itsellesi ja toisille. Sinä tunnet työkalut miten se tehdään. Ne on näytetty ja ne on annettu jokaiselle meistä.

    Kaikki on yhtä arvokkaita. Kaikki on yhtä tärkeitä. Kaikki on yhtä rakastettuja. Ketään ei jätetä yksin.
    Olemme yhtä. Samasta Valosta, samasta rakkaudesta ja sen muistamiseen olemme matkalla.

    Kiitos kun Olet!

    Kirjoitit meidän on tarkoitus itse pelastaa itsemme. Kukaan ei voi pelastaa itseään. Usko JEESUKSEEN ainoastaan pelastaa. Armosta me olemme pelastetut. Kirjoitit myös meidän on itse rakennettava taivas tänne maanpäälle. Miten kukaan ihminen voi rakentaa taivaan maanpäälle ei mitenkään. JEESUS ANNA ANTEEKSI että sotkeuduin tälläiseen tietämättäni. En tule enää tähän mukaan vaan Kuljen SINUN ohjaamaasi tietä RAKAS ISÄ. Vain SINUN tiesi on oikea HERRA.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    Kirjoitit meidän on tarkoitus itse pelastaa itsemme. Kukaan ei voi pelastaa itseään. Usko JEESUKSEEN ainoastaan pelastaa. Armosta me olemme pelastetut. Kirjoitit myös meidän on itse rakennettava taivas tänne maanpäälle. Miten kukaan ihminen voi rakentaa taivaan maanpäälle ei mitenkään. JEESUS ANNA ANTEEKSI että sotkeuduin tälläiseen tietämättäni. En tule enää tähän mukaan vaan Kuljen SINUN ohjaamaasi tietä RAKAS ISÄ. Vain SINUN tiesi on oikea HERRA.

    Kiitos kun osallistuit keskusteluun kanssani.

    Ole rauhassa. Ei keskustelemisessa ja ajatusten vaihdossa ole mitään pahaa. Et ole tehnyt mitään väärää.

    Iloista matkaa sinulle ja ehkä jatkossakin törmäämme täällä. Olemme kaikki valon ja rakkauden ohjaamia :)

    Olemme kaikki yhtä.

    Äänestä

  • DivineLight kirjoitti:

    Kiitos kun osallistuit keskusteluun kanssani.

    Ole rauhassa. Ei keskustelemisessa ja ajatusten vaihdossa ole mitään pahaa. Et ole tehnyt mitään väärää.

    Iloista matkaa sinulle ja ehkä jatkossakin törmäämme täällä. Olemme kaikki valon ja rakkauden ohjaamia :)

    Olemme kaikki yhtä.

    >> Tuostahan saa todella sellaisen käsityksen ja hyvinkin omituisen jossa ei ole JEESUSTA. Miksi ette mainitse JEESUSUSTA ja JEESUKSESTA tulevaa kirkkautta ja valoa.

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    >> Tuostahan saa todella sellaisen käsityksen ja hyvinkin omituisen jossa ei ole JEESUSTA. Miksi ette mainitse JEESUSUSTA ja JEESUKSESTA tulevaa kirkkautta ja valoa.

    ettei vain itselläsi olisi joku lahko taustallasi koska niin kovin kyseenalaistat joitain asioita ja"muita"uskontoja ja niiden oppeja....näihin juttuihis ei kyllä kenenkään tarvis kovin mukaan lähteä..mut tämmöisiä nyt tulin ajatelleeks kun olen sun juttujas lukenu.joten miettikäähän muutkin vähän..ja nyt on viisaampi lopettaa ja mennä nukkumaan.HYJM.t.kahitan

    Äänestä

  • kahitan kirjoitti:

    ettei vain itselläsi olisi joku lahko taustallasi koska niin kovin kyseenalaistat joitain asioita ja"muita"uskontoja ja niiden oppeja....näihin juttuihis ei kyllä kenenkään tarvis kovin mukaan lähteä..mut tämmöisiä nyt tulin ajatelleeks kun olen sun juttujas lukenu.joten miettikäähän muutkin vähän..ja nyt on viisaampi lopettaa ja mennä nukkumaan.HYJM.t.kahitan

    Minun taustalla ei ole yhtään uskonlahkoa tai muutakaan kuppikuntaa, jota kannatan ja jonka määräyksiä noudatan.

    Minä en vain usko yhdenkään lahkon ja kirkkokunnan höpötyksiin ja tarinoihin. Ja siksi, että ne ovat älyttömiä ja tasoltaa Hanhiemon Satuaarteet -kirjan luokkaa. Sielläkin kerrottiin padasta, joka itsekseen keitti puuroa ( vrt 5 leipää 2 kalaa / 5000 miestä ).

    En usko yhdenkään höpötyksiin jostain synnistä ja syntisten rankaisusta. Ja siksi, että joka lahkolla on ihan omat syntikäsitteensä ja niihin kytketyt rangaistukset. Lievimmillään ne ovat tuomio johonkin abstraktiseen helvetin kiirastuleen ja pahimmillaan toteutettava "syntisen" tappaminen torilla vaikkapa kivittämällä.

    En kuulu yhteenkään lahkoon, sillä en halua antaa omaa ainutlaatuista elämää jollekin lahkolle tai alistua sen johtajien määryksille.

    Lahkojen syntikäsitys on pelkästään vallankäyttö. Jos ei tee kuten lahko määrää, niin lahko on keksinyt asiaan rangaistuksen. Rangaistuksilta välttyy, kun tekee kuten käsketty. Syntikäsityshän ei sitten tietenkään koske lahkojen ja kirkkokuntien johtajistoa; Kardinaalien homoseksuaalisuus, pedofilia. Lestadiolaisten lastenraiskaajien suojeu jne.
    Mutta minä ole tuomittava syntinen, kun rakastelen ystävättäreni kanssa olematta naimisissa.

    Tämä ei tunnu menevän jakeluun eri lahkojen hihhuleille, jotka eivät pysty täälläkään muuhun kuin kirjoittamaan lainauksia Uskovaisten Tarinoita -kirjasta ja omia lahkon muita höpötyksiä, mm. elävästä vedestä tms. käsittämätöntä.

    Äänestä

  • OttoPetteri kirjoitti:

    Minun taustalla ei ole yhtään uskonlahkoa tai muutakaan kuppikuntaa, jota kannatan ja jonka määräyksiä noudatan.

    Minä en vain usko yhdenkään lahkon ja kirkkokunnan höpötyksiin ja tarinoihin. Ja siksi, että ne ovat älyttömiä ja tasoltaa Hanhiemon Satuaarteet -kirjan luokkaa. Sielläkin kerrottiin padasta, joka itsekseen keitti puuroa ( vrt 5 leipää 2 kalaa / 5000 miestä ).

    En usko yhdenkään höpötyksiin jostain synnistä ja syntisten rankaisusta. Ja siksi, että joka lahkolla on ihan omat syntikäsitteensä ja niihin kytketyt rangaistukset. Lievimmillään ne ovat tuomio johonkin abstraktiseen helvetin kiirastuleen ja pahimmillaan toteutettava "syntisen" tappaminen torilla vaikkapa kivittämällä.

    En kuulu yhteenkään lahkoon, sillä en halua antaa omaa ainutlaatuista elämää jollekin lahkolle tai alistua sen johtajien määryksille.

    Lahkojen syntikäsitys on pelkästään vallankäyttö. Jos ei tee kuten lahko määrää, niin lahko on keksinyt asiaan rangaistuksen. Rangaistuksilta välttyy, kun tekee kuten käsketty. Syntikäsityshän ei sitten tietenkään koske lahkojen ja kirkkokuntien johtajistoa; Kardinaalien homoseksuaalisuus, pedofilia. Lestadiolaisten lastenraiskaajien suojeu jne.
    Mutta minä ole tuomittava syntinen, kun rakastelen ystävättäreni kanssa olematta naimisissa.

    Tämä ei tunnu menevän jakeluun eri lahkojen hihhuleille, jotka eivät pysty täälläkään muuhun kuin kirjoittamaan lainauksia Uskovaisten Tarinoita -kirjasta ja omia lahkon muita höpötyksiä, mm. elävästä vedestä tms. käsittämätöntä.

    kiva kun vastasit petteri.okei sulla ei ole omaa henkilökohtaista vakaumusta taustalla vaikuttamassa viestiesi sisältöön. anteeksi myös se että olen tainnut sortua myös tuohon mainitsemaasi tietyn kirjan tekstien lainailuun. vastasin jo aiemmin johonkin kirjoitukseesi että olen kanssasi samaa mieltä joistain asioista joita olet maininnut joidenkin "johto" henkilöiden harjoittavan. totta on että jotkut asiat tuntuvat sinusta varmaan epäoikeudenmukaisilta. mutta niinhän se onkin, jos joku esim tuomitsee minut jostain teosta mutta itse tekee pahempia tekoja,tai ainakin jotkut jotka sinäkin määrittelet gatekoriaan uskovat ihmiset.mutta mätä omena on mätä omena vaikka olisi hyvien joukossa(tai vähän vähemmän mätien),ja pienestä se mätä on alkunsa saanut, mutta sitten alkanut levitä ja tuhota, eikä se aina heti näy päällepäin.asia on myös vähän niinkuin luste nisujen seassa,revit pois lusteen niin revit samalla nisunkin.mutta nyt ei enempää kuin että jonkinlaisen kuvan olen muodostanut siitä mitä viestiesi taustalla voi olla,voin olla kyllä väärässäkin.hyvää alkanutta vuotta sinulle toivoo kahitan.ps.haluatko jatkaa ajatusten vaihtoa kanssani?ai niin sen alkaneen mädän olisi voinut perata pois,mutta oli tainnut jäädä tekemättä.

    Äänestä

  • kahitan kirjoitti:

    kiva kun vastasit petteri.okei sulla ei ole omaa henkilökohtaista vakaumusta taustalla vaikuttamassa viestiesi sisältöön. anteeksi myös se että olen tainnut sortua myös tuohon mainitsemaasi tietyn kirjan tekstien lainailuun. vastasin jo aiemmin johonkin kirjoitukseesi että olen kanssasi samaa mieltä joistain asioista joita olet maininnut joidenkin "johto" henkilöiden harjoittavan. totta on että jotkut asiat tuntuvat sinusta varmaan epäoikeudenmukaisilta. mutta niinhän se onkin, jos joku esim tuomitsee minut jostain teosta mutta itse tekee pahempia tekoja,tai ainakin jotkut jotka sinäkin määrittelet gatekoriaan uskovat ihmiset.mutta mätä omena on mätä omena vaikka olisi hyvien joukossa(tai vähän vähemmän mätien),ja pienestä se mätä on alkunsa saanut, mutta sitten alkanut levitä ja tuhota, eikä se aina heti näy päällepäin.asia on myös vähän niinkuin luste nisujen seassa,revit pois lusteen niin revit samalla nisunkin.mutta nyt ei enempää kuin että jonkinlaisen kuvan olen muodostanut siitä mitä viestiesi taustalla voi olla,voin olla kyllä väärässäkin.hyvää alkanutta vuotta sinulle toivoo kahitan.ps.haluatko jatkaa ajatusten vaihtoa kanssani?ai niin sen alkaneen mädän olisi voinut perata pois,mutta oli tainnut jäädä tekemättä.

    Katsos kun olen tutustunut uskonasioihin tavallaan sisältä päin. Nuorena poikana ja nuorena aikuisena olin kirkon jäsen. Partiopoika-aikoina kävin kirkossa ja rukoilinkin, kun uskoin ja luulin...

    Sitten huomasin sen ihmisten hallinnan, manipuloinnin, määräykset sekä pelottelut. Huomasin, että eri kirkkokunnat ja lahkot ovat oikeudettomasti omineet itselleen Jumalan. Siis se kuuluu vain heille, jotka uskovat siihen lahkon määräämällä tavalla. Minä en voi - enkä kai saakaan - uskoa Jumalaan, koska en kuulu mihinkään uskonnolliseen yhdistykseen.
    Samalla lahkot ovat ottaneet itselleen vallan määritellä oikea ja väärä. Oikea on se, miten lahko asian hyväksyy ja käsittelee. Väärä on se, jonka lahkon johtajisto aikojen saatossa on sellaiseksi määrännyt.
    Sen jälkeen pelotellaan ja uhkaillaan heitä, jotka eivät noudata lahkon määräyksiä. Vain uskovainen ihminen on hyvä ihminen.
    Minutkin on uskovaisten taholta tuomittu aviorikkojaksi, juopoksi, huorintekijäksi, miehimykseksi (mikä se on?) jne. tuntematta minua ja pelkästään siksi, että en ole lahkon tai kirkkokunnan jäsen.
    Minut on tuomittu jonnekin kirkkokunnan keksimään helvettiin. Siitä pelastun saman porukan keksimään ihanuuteen alistumalla lahkon määräyksiin. Siis alistun pelotteluun ja uhkauseen! Ei mee jakeluun!!!

    Uskovaisten kirjoissa on sanoja rakkaus, lähimmäinen, jne. Kuitenkin lahko tuomitsee lähimmäisenrakkauden "seuraavassa" lauseessa. Minäkin voisin olla vaikka kuinka hyvä ihminen, mutta koko asian turmelee kamala synti: Juon kahvia ja syön mustaamakkaraa. Miten ihmeessä tuo voi olla rikos? No siksi, että tekemällä noin, en alistu lahkon määräyksiin, vaan teen kuin haluan!!!
    Samaan aikaan lahkot - jopa Suomessa - piilottelevat ja hyväksyvät lapsenraiskauksen ja sen tekijän!!!

    Minä olen lähtökohtaisesti paha, kuten olen tuomittu.
    Tosin teen joskus jotain lähimmäiseni hyväksi: Luovutan verta, kuulun Spr:n ea-ryhmään ja sammutan vpk:ssa tulipaloja sekä olen ensivasteryhmän jäsen. Nuo eivät tee minusta lahkolaisten silmissä hyvää ihmistä, sillä en käy yhdessäkään uskonnollisessa tilaisuudessa, enkä höpötä avuntarvitsijalle mistään herrasta, vaan autan todella.
    Enkä myöskään sano elvytettävälle, että "...tää nyt on herran tahto..."

    Näistä asioista täälläkin kirjoittaessa vastaukset ovat jopa älyttömiä; Huudetaan jotain Jeesusta ja armoa, sekä lainataan kappaleita kirkkokunnan kirjasta. Siis vailla omaa ajatusta ja tahtoa.

    Kun näkee, mitä uskonto ja uskominen vaikuttaa ihmisiin, niin tulee entistä suurempi vastenmielisyys koko aivopesua vastaan. Sitä aivopesua nimitetään heräämiseksi ja uskoon tuloksi. Kyseessä on kuitenkin manipulointi ja pahimmillaan heikkotahtoista ihmistä kohtaan.

    Ja huomaa: En tuomitse ketään enkä yhtään uskovaista. Jokainen saa uskoa mihin vain. Tuomitsen tavan, jolla lahkot toimivat ja sen, mitä yksittäiset ihmiset lahkon alla ja sen nimissä tekevät.

    Nyt tästä asiasta kirjoittelu puolestani on tässä. He, jotka ymmärtävät, ovat jo ymmärtäneet ja loput, jotka eivät ymmärrä..so what!

    Äänestä

  • Otto Petteri kirjoitti:

    Katsos kun olen tutustunut uskonasioihin tavallaan sisältä päin. Nuorena poikana ja nuorena aikuisena olin kirkon jäsen. Partiopoika-aikoina kävin kirkossa ja rukoilinkin, kun uskoin ja luulin...

    Sitten huomasin sen ihmisten hallinnan, manipuloinnin, määräykset sekä pelottelut. Huomasin, että eri kirkkokunnat ja lahkot ovat oikeudettomasti omineet itselleen Jumalan. Siis se kuuluu vain heille, jotka uskovat siihen lahkon määräämällä tavalla. Minä en voi - enkä kai saakaan - uskoa Jumalaan, koska en kuulu mihinkään uskonnolliseen yhdistykseen.
    Samalla lahkot ovat ottaneet itselleen vallan määritellä oikea ja väärä. Oikea on se, miten lahko asian hyväksyy ja käsittelee. Väärä on se, jonka lahkon johtajisto aikojen saatossa on sellaiseksi määrännyt.
    Sen jälkeen pelotellaan ja uhkaillaan heitä, jotka eivät noudata lahkon määräyksiä. Vain uskovainen ihminen on hyvä ihminen.
    Minutkin on uskovaisten taholta tuomittu aviorikkojaksi, juopoksi, huorintekijäksi, miehimykseksi (mikä se on?) jne. tuntematta minua ja pelkästään siksi, että en ole lahkon tai kirkkokunnan jäsen.
    Minut on tuomittu jonnekin kirkkokunnan keksimään helvettiin. Siitä pelastun saman porukan keksimään ihanuuteen alistumalla lahkon määräyksiin. Siis alistun pelotteluun ja uhkauseen! Ei mee jakeluun!!!

    Uskovaisten kirjoissa on sanoja rakkaus, lähimmäinen, jne. Kuitenkin lahko tuomitsee lähimmäisenrakkauden "seuraavassa" lauseessa. Minäkin voisin olla vaikka kuinka hyvä ihminen, mutta koko asian turmelee kamala synti: Juon kahvia ja syön mustaamakkaraa. Miten ihmeessä tuo voi olla rikos? No siksi, että tekemällä noin, en alistu lahkon määräyksiin, vaan teen kuin haluan!!!
    Samaan aikaan lahkot - jopa Suomessa - piilottelevat ja hyväksyvät lapsenraiskauksen ja sen tekijän!!!

    Minä olen lähtökohtaisesti paha, kuten olen tuomittu.
    Tosin teen joskus jotain lähimmäiseni hyväksi: Luovutan verta, kuulun Spr:n ea-ryhmään ja sammutan vpk:ssa tulipaloja sekä olen ensivasteryhmän jäsen. Nuo eivät tee minusta lahkolaisten silmissä hyvää ihmistä, sillä en käy yhdessäkään uskonnollisessa tilaisuudessa, enkä höpötä avuntarvitsijalle mistään herrasta, vaan autan todella.
    Enkä myöskään sano elvytettävälle, että "...tää nyt on herran tahto..."

    Näistä asioista täälläkin kirjoittaessa vastaukset ovat jopa älyttömiä; Huudetaan jotain Jeesusta ja armoa, sekä lainataan kappaleita kirkkokunnan kirjasta. Siis vailla omaa ajatusta ja tahtoa.

    Kun näkee, mitä uskonto ja uskominen vaikuttaa ihmisiin, niin tulee entistä suurempi vastenmielisyys koko aivopesua vastaan. Sitä aivopesua nimitetään heräämiseksi ja uskoon tuloksi. Kyseessä on kuitenkin manipulointi ja pahimmillaan heikkotahtoista ihmistä kohtaan.

    Ja huomaa: En tuomitse ketään enkä yhtään uskovaista. Jokainen saa uskoa mihin vain. Tuomitsen tavan, jolla lahkot toimivat ja sen, mitä yksittäiset ihmiset lahkon alla ja sen nimissä tekevät.

    Nyt tästä asiasta kirjoittelu puolestani on tässä. He, jotka ymmärtävät, ovat jo ymmärtäneet ja loput, jotka eivät ymmärrä..so what!

    OK minunkin puolestani, ja kiitos vielä valaisevasta vastauksestasi.

    sen jotenkin vain huomasi teksteistäsi että olet jollain tavalla ollut läheisesti tekemisissä ihmisten ja asioiden kannssa joita olet teksteissäsi kommentoinut.

    totta sekin että sinut pitäisi kyllä paremmin tuntea,ja sitten vasta alkaa keskustella asioista,jotta voisi syntyä ajatusten vaihtoa josta voisi olla jotain hyötyä molemmin puolin.

    teet hienoa työtä kun olet mukana mainitsemissasi työ muodoissa,se ensi vaste ryhmä on minulle tuntematon,mut tsekkaan sen netistä.

    en nyt tän enempää enää minäkään halua tätä keskustelua jatkaa koska vastauksesi minulle oli riittävän hyvä ja valaiseva.

    hyvää kevään ja kesän odotusta ja muutenkin kaikkea hyvää sun elämääs toivottelee kari..

    ps.kaippa mä käyn väliin tsekkaamas mitä täällä kirjoitellaan.mutta nyt kuppi kahvia ja sit pikku huili.

    Äänestä

  • kahitan kirjoitti:

    OK minunkin puolestani, ja kiitos vielä valaisevasta vastauksestasi.

    sen jotenkin vain huomasi teksteistäsi että olet jollain tavalla ollut läheisesti tekemisissä ihmisten ja asioiden kannssa joita olet teksteissäsi kommentoinut.

    totta sekin että sinut pitäisi kyllä paremmin tuntea,ja sitten vasta alkaa keskustella asioista,jotta voisi syntyä ajatusten vaihtoa josta voisi olla jotain hyötyä molemmin puolin.

    teet hienoa työtä kun olet mukana mainitsemissasi työ muodoissa,se ensi vaste ryhmä on minulle tuntematon,mut tsekkaan sen netistä.

    en nyt tän enempää enää minäkään halua tätä keskustelua jatkaa koska vastauksesi minulle oli riittävän hyvä ja valaiseva.

    hyvää kevään ja kesän odotusta ja muutenkin kaikkea hyvää sun elämääs toivottelee kari..

    ps.kaippa mä käyn väliin tsekkaamas mitä täällä kirjoitellaan.mutta nyt kuppi kahvia ja sit pikku huili.

    Ei meillä kenelläkään ole oikeutta tuomita ketään, ja koska et kuulu mihinkään uskoon etkä seurakuntaan olet ulkopuolella kenenkään arvostelulta siis uskovaisten. Mutta kyllä kannattaa tässä ajassa laittaa asiansa kuntoon ylöspäin. Tulipa mitä tuli meillä on taivaspassi jota ei saa muualta kuin JEESUKSEEN uskomalla. JEESUKSEN RISTIN juurella katumalla syntinsä ja anteeksi pyytämällä ja tekemällä parannuksen on asiat kunnossa ja taivaspassi sydämessä. JUMALA rakastaa jokaista ihmistä ja kateuteen asti halajaa henkeä jonka on antanut jokaiselle. Mutta, kun ihminen ei tiedä tai halua tietää totuutta vaan kulkee omia teitään jonka loppu on ikuinen ero LUOJASTAAN. Jokainen päivä on armo uusi, armosta me olemme pelastetut emme omien tekojemme mukaan ettei kukaan voi kerskata teoillaan. Ei JEESUS luvannu uskoville helppoa tietä jokainen kärsimys ja tuska lähentää meitä ja lujittaa usoamme JUMALAAN. Ristin luona ainoastaan ISÄ armahtavi lastaan, ristin luona ainoastaan synninturmellusta vastaan voitto saatu on. En syyttele ketään enkä saakaan, mutta kun olen saanu tulla tietämään totuuden tuntuu, niin pahalta, kun ihminen vapaaehtoisesti meenee tietä joka vie JUMALASTA eroon. JUMALA on antanut mulle rakkauden ihmisiä kohtaan ja hädän kadotettujen sielujen puolesta, rakastan jokaista ihmistä ja rukoilen heidän puolestaan tuntuu vaan, niin pahalta katella ihmisiä jotka kulkevat tuhon tietä, itken välillä. Olen myös joutunu kokemaan toisten uskovien kohdalla hyljeksyntää, ja uskomattomien puolelta kuin oisin jokin kummajainen en kaikkien. Olen myös saanu todistaa uskomattomille ja antaa luettavaa. Mutta kaiken minkä kärsin kärsin JEESUKSENI tähden. Sanoohan JEESUS SANASSA jos olisitte tästä maailmasta maailma omaansa rakastaisi, mutta koska ette ole tästä maailmasta maailma teitä vihaa. JUMALA on vetäny mut puoleensa ja JEESUS pelastanu, olen ottanu kutsun vastaan ja saan olla JUMALAN oma JEESUKSEN kautta. En koskaan kadu sitä päivää, kun sain antaa elämäni JEESUKSELLE. Ilman JEESUSTA en todellakaan tiedä missä olisin. Saan olla koko ajan lähellä JUMALAANI ja kerran, kun silmäni viimeisen kerran suljen, JEESUKSENI ottaa syliin ja kantaa kuoleman virran yli taivaan kotiin LUOJAMME luo. Älä hylkää kutsua, vaan ota vastaan, kun sunkin sydämesi ovelle kolkutetaan JEESUS haluaa tulla sun eläämääsi ja sydämeesi asumaan, ja viedä kerran TAIVAANKOTIIN ikuiseen elämään. Ef.2.luku. Jokaisen oma valinta missä haluaa viettää ikuisuuden. Kannattaa kuitenkin tehdä valinta ajoissa ennenkuin on liian myöhäistä, nyt on pelastuksen päivä huomisesta emme tiedä mitään. On vain tämä hetki tässä. Kiitos JEESUS, että saan olla SINUN omasi. Kiitos ristin kuolemasta, kiitos JEESUS kaikesta. AMEN.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    Ei meillä kenelläkään ole oikeutta tuomita ketään, ja koska et kuulu mihinkään uskoon etkä seurakuntaan olet ulkopuolella kenenkään arvostelulta siis uskovaisten. Mutta kyllä kannattaa tässä ajassa laittaa asiansa kuntoon ylöspäin. Tulipa mitä tuli meillä on taivaspassi jota ei saa muualta kuin JEESUKSEEN uskomalla. JEESUKSEN RISTIN juurella katumalla syntinsä ja anteeksi pyytämällä ja tekemällä parannuksen on asiat kunnossa ja taivaspassi sydämessä. JUMALA rakastaa jokaista ihmistä ja kateuteen asti halajaa henkeä jonka on antanut jokaiselle. Mutta, kun ihminen ei tiedä tai halua tietää totuutta vaan kulkee omia teitään jonka loppu on ikuinen ero LUOJASTAAN. Jokainen päivä on armo uusi, armosta me olemme pelastetut emme omien tekojemme mukaan ettei kukaan voi kerskata teoillaan. Ei JEESUS luvannu uskoville helppoa tietä jokainen kärsimys ja tuska lähentää meitä ja lujittaa usoamme JUMALAAN. Ristin luona ainoastaan ISÄ armahtavi lastaan, ristin luona ainoastaan synninturmellusta vastaan voitto saatu on. En syyttele ketään enkä saakaan, mutta kun olen saanu tulla tietämään totuuden tuntuu, niin pahalta, kun ihminen vapaaehtoisesti meenee tietä joka vie JUMALASTA eroon. JUMALA on antanut mulle rakkauden ihmisiä kohtaan ja hädän kadotettujen sielujen puolesta, rakastan jokaista ihmistä ja rukoilen heidän puolestaan tuntuu vaan, niin pahalta katella ihmisiä jotka kulkevat tuhon tietä, itken välillä. Olen myös joutunu kokemaan toisten uskovien kohdalla hyljeksyntää, ja uskomattomien puolelta kuin oisin jokin kummajainen en kaikkien. Olen myös saanu todistaa uskomattomille ja antaa luettavaa. Mutta kaiken minkä kärsin kärsin JEESUKSENI tähden. Sanoohan JEESUS SANASSA jos olisitte tästä maailmasta maailma omaansa rakastaisi, mutta koska ette ole tästä maailmasta maailma teitä vihaa. JUMALA on vetäny mut puoleensa ja JEESUS pelastanu, olen ottanu kutsun vastaan ja saan olla JUMALAN oma JEESUKSEN kautta. En koskaan kadu sitä päivää, kun sain antaa elämäni JEESUKSELLE. Ilman JEESUSTA en todellakaan tiedä missä olisin. Saan olla koko ajan lähellä JUMALAANI ja kerran, kun silmäni viimeisen kerran suljen, JEESUKSENI ottaa syliin ja kantaa kuoleman virran yli taivaan kotiin LUOJAMME luo. Älä hylkää kutsua, vaan ota vastaan, kun sunkin sydämesi ovelle kolkutetaan JEESUS haluaa tulla sun eläämääsi ja sydämeesi asumaan, ja viedä kerran TAIVAANKOTIIN ikuiseen elämään. Ef.2.luku. Jokaisen oma valinta missä haluaa viettää ikuisuuden. Kannattaa kuitenkin tehdä valinta ajoissa ennenkuin on liian myöhäistä, nyt on pelastuksen päivä huomisesta emme tiedä mitään. On vain tämä hetki tässä. Kiitos JEESUS, että saan olla SINUN omasi. Kiitos ristin kuolemasta, kiitos JEESUS kaikesta. AMEN.

    kiitos viestistäsi,se on ihan hyvä todistus jeesuksesta ja hänen ristinsä työstä.minun viestini ovat tainneet olla ehkä liian neutraaleja,etteivät jopa liiankin suolattomia...tein sen tarkoituksella ja aion jatkaa samalla linjalla jatkossakin tässä tapauksessa.jännä asia että mainitsit viestissäsi asiasta jonka olin aikonut itsekin laittaa viestiini.nimittäin sen että toisten teot ovat ilmeiset niin hyvät kuin pahat.ja kukin on saava palkkansa sen mukaan mitä on ruumissa ollessaan tehnyt.mutta me emme ole tuomareita täälä ajassa.ehkä ajattelit että en ole uskovainen koska olin samaa mieltä petterin kanssa hänen viesteissään viittaamiin asioihin.ne ovat ikäviä tosiasioita.me ei aina tiedetä mitä joku ihminen on elämässään kokenut esim uskovien taholta.mä itse olen joistain asioista johtuen sisäisesti aika kipeä väliin ja tarvitsen jumalan armoa hoitamaan sisintäni niiden asioiden tiimoilta joista kipeyteni johtuu.ja tie on anteeksi antaminen.tosin jumala on kyllä jo armossaan parantanut sisintäni,ja vaikuttanut sen että olen pystynyt antamaan anteeksi.mutta mä tiedän sen asian että ristin juurelle on tie aina avoin ja sinne saan mennä ja tulla ja löytää avun..no ei nyt enempiä.no minä olen uskova mies ja seurakunnassakin olen jäsenenä.siunausta ja tsemppiä lukijan elämään,terveisin kari täältä jostain.

    Äänestä

  • kahitan kirjoitti:

    kiitos viestistäsi,se on ihan hyvä todistus jeesuksesta ja hänen ristinsä työstä.minun viestini ovat tainneet olla ehkä liian neutraaleja,etteivät jopa liiankin suolattomia...tein sen tarkoituksella ja aion jatkaa samalla linjalla jatkossakin tässä tapauksessa.jännä asia että mainitsit viestissäsi asiasta jonka olin aikonut itsekin laittaa viestiini.nimittäin sen että toisten teot ovat ilmeiset niin hyvät kuin pahat.ja kukin on saava palkkansa sen mukaan mitä on ruumissa ollessaan tehnyt.mutta me emme ole tuomareita täälä ajassa.ehkä ajattelit että en ole uskovainen koska olin samaa mieltä petterin kanssa hänen viesteissään viittaamiin asioihin.ne ovat ikäviä tosiasioita.me ei aina tiedetä mitä joku ihminen on elämässään kokenut esim uskovien taholta.mä itse olen joistain asioista johtuen sisäisesti aika kipeä väliin ja tarvitsen jumalan armoa hoitamaan sisintäni niiden asioiden tiimoilta joista kipeyteni johtuu.ja tie on anteeksi antaminen.tosin jumala on kyllä jo armossaan parantanut sisintäni,ja vaikuttanut sen että olen pystynyt antamaan anteeksi.mutta mä tiedän sen asian että ristin juurelle on tie aina avoin ja sinne saan mennä ja tulla ja löytää avun..no ei nyt enempiä.no minä olen uskova mies ja seurakunnassakin olen jäsenenä.siunausta ja tsemppiä lukijan elämään,terveisin kari täältä jostain.

    Kyllä tunsin kirjoituksestasi, että olet uskova. Jotenkin omassa mielessä ihmettelin miksi kirjoitat niinkuin et oikein tietäis asioista tai et ois uskossa. Mutta ei meidän kuitenkaan pitäis välittää uskovien siis toisten taholta tulevaa vastustusta, koska heillä itsellään on vaikeaa. Onko ensirakkaus hävinny vai jotenki kylmemmällä tilalla tai ei ole antanut itseään koko sydämisesti JUMALAN käyttöön. Meidän kuulluu rukoilla heidän puolestaan, että löytävät ensirakkauden. Jolloin uskova on todella valmis puhumaan vaikka koko maailmalle JEESUKSESTA ja uskosta jonka on löytäny. Se aarre on meillä saviastioissa ja me itse olemme niitä saviastioita, joita JUMALA muovaa mieleisekseen ja siihen tyhön johon meidät on tarkoittanut, mutta meidän on annettava itsemme JUMALALLE ei HÄN väkisin tee meille mitään. Kun mennään JUMALAN armoistuimen eteen JEESUKSEN nimessä HÄN suuressa rakkaudessaan pesee ja parantaa kaikki haavat, niin ulkoiset kuin sisäisetkin, voitelee ja antaa iloöljyä runsain mitoin, niin paljon kuin tarvitsemme ei HÄN mittaamalla mittaa vaan välistä kaataa päälle, että ilomme olisi ylivuotavainen. Rauhan minä JEESUS annan teille en anna niinkuin maailma antaa. Ei meillä olekaan maailmassa rauhaa meidän ilomme ja rauhamme on JEESUKSESSA KRISTUKSESSA meidän HERRASSAMME. Room.5.luku. Siunausta uskon veli.

    Äänestä

  • JUMALAN lapsi kirjoitti:

    Kyllä tunsin kirjoituksestasi, että olet uskova. Jotenkin omassa mielessä ihmettelin miksi kirjoitat niinkuin et oikein tietäis asioista tai et ois uskossa. Mutta ei meidän kuitenkaan pitäis välittää uskovien siis toisten taholta tulevaa vastustusta, koska heillä itsellään on vaikeaa. Onko ensirakkaus hävinny vai jotenki kylmemmällä tilalla tai ei ole antanut itseään koko sydämisesti JUMALAN käyttöön. Meidän kuulluu rukoilla heidän puolestaan, että löytävät ensirakkauden. Jolloin uskova on todella valmis puhumaan vaikka koko maailmalle JEESUKSESTA ja uskosta jonka on löytäny. Se aarre on meillä saviastioissa ja me itse olemme niitä saviastioita, joita JUMALA muovaa mieleisekseen ja siihen tyhön johon meidät on tarkoittanut, mutta meidän on annettava itsemme JUMALALLE ei HÄN väkisin tee meille mitään. Kun mennään JUMALAN armoistuimen eteen JEESUKSEN nimessä HÄN suuressa rakkaudessaan pesee ja parantaa kaikki haavat, niin ulkoiset kuin sisäisetkin, voitelee ja antaa iloöljyä runsain mitoin, niin paljon kuin tarvitsemme ei HÄN mittaamalla mittaa vaan välistä kaataa päälle, että ilomme olisi ylivuotavainen. Rauhan minä JEESUS annan teille en anna niinkuin maailma antaa. Ei meillä olekaan maailmassa rauhaa meidän ilomme ja rauhamme on JEESUKSESSA KRISTUKSESSA meidän HERRASSAMME. Room.5.luku. Siunausta uskon veli.

    On aivan oikein että et usko kirkkojen ja lahkojen höpötyksiin ja heidän oppeihinsa, sillä ne todellakin saavat ihmisyyden pois raiteiltaan ja tekevät niistä kaltaisiaan joilta puuttuu kokonaan oma henkilökohtainen vakaumus ja ovat korvanneet sen aatteella jota kutsuvat uskoksi.
    Sanat: Synti, Synnintunto, Usko, Uskovaisuus, ovat ihmisten omia keksintöjä jotka eivät perustu Totuuteen.
    He eivät siitä välitä että ne ovat puhdasta valhetta, koska se on heille iskostettu ja sen kautta opetettu ajattelemaan muuta kuin mitä ajatella tulisi, ja seuraavat muuta kuin mitä seurata tulisi.
    Synnintunto on todellakin satua, sillä sellaista ei ole olemassakaan, sillä ei Jeesus Kristus kantanut kenenkään syntejä Ristille ja kuollut syntien takia, sillä sellainen on puhtaasti satua ja valhetta.

    Jeesus Kristus otti päälleen meidän syyllisyytemme kaikkiin rikkomuksiimme, jotta me olisimme syyttömiä Jumalan edessä, eli Vqanhurskautettuja, joka tarkoittaa syyttömäksi julistettua.

    HÄN otti siis syyllisyytemme, sillä me ihmiset olemme syyllisiä olleet niin moniin rikkomuksiin elämää vastaan, ja rikomme jatkuvastikin sanoin, ajatuksin ja teoin. Niinpä HÄN tuli syylliseksi meidän puolestamme jotta meitä ei tuomittaisi, kunhan luotamme siihen että näin on tapahtunut.
    Tämä luottamus ei saa rakentua sille mitä joku toinen ihminen sanoo ja väittää, vaan sille minkä itse olemme luotettavaksi havainneet kun olemme koetelleet lukemamme ja tietoon tulleiden asioiden luottamuksellisuuden.
    Kyseessä on ihmisen oma henkilökohtainen luottamus ja vakaumus joka on syntynyt ihmisessä itsessään ja josta hän itse on ottanut selvää.

    Äänestä

  • JESHUA VELJET kirjoitti:

    On aivan oikein että et usko kirkkojen ja lahkojen höpötyksiin ja heidän oppeihinsa, sillä ne todellakin saavat ihmisyyden pois raiteiltaan ja tekevät niistä kaltaisiaan joilta puuttuu kokonaan oma henkilökohtainen vakaumus ja ovat korvanneet sen aatteella jota kutsuvat uskoksi.
    Sanat: Synti, Synnintunto, Usko, Uskovaisuus, ovat ihmisten omia keksintöjä jotka eivät perustu Totuuteen.
    He eivät siitä välitä että ne ovat puhdasta valhetta, koska se on heille iskostettu ja sen kautta opetettu ajattelemaan muuta kuin mitä ajatella tulisi, ja seuraavat muuta kuin mitä seurata tulisi.
    Synnintunto on todellakin satua, sillä sellaista ei ole olemassakaan, sillä ei Jeesus Kristus kantanut kenenkään syntejä Ristille ja kuollut syntien takia, sillä sellainen on puhtaasti satua ja valhetta.

    Jeesus Kristus otti päälleen meidän syyllisyytemme kaikkiin rikkomuksiimme, jotta me olisimme syyttömiä Jumalan edessä, eli Vqanhurskautettuja, joka tarkoittaa syyttömäksi julistettua.

    HÄN otti siis syyllisyytemme, sillä me ihmiset olemme syyllisiä olleet niin moniin rikkomuksiin elämää vastaan, ja rikomme jatkuvastikin sanoin, ajatuksin ja teoin. Niinpä HÄN tuli syylliseksi meidän puolestamme jotta meitä ei tuomittaisi, kunhan luotamme siihen että näin on tapahtunut.
    Tämä luottamus ei saa rakentua sille mitä joku toinen ihminen sanoo ja väittää, vaan sille minkä itse olemme luotettavaksi havainneet kun olemme koetelleet lukemamme ja tietoon tulleiden asioiden luottamuksellisuuden.
    Kyseessä on ihmisen oma henkilökohtainen luottamus ja vakaumus joka on syntynyt ihmisessä itsessään ja josta hän itse on ottanut selvää.

    Kirjoitatte ihan oikein ja yhdyn kirjoitukseenne ja toivotaan että muutkin näkisivät totuuden ja yhtyisivät siihen koko sydämestään.

    Äänestä

  • Eroittelija kirjoitti:

    Kirjoitatte ihan oikein ja yhdyn kirjoitukseenne ja toivotaan että muutkin näkisivät totuuden ja yhtyisivät siihen koko sydämestään.

    jeesus sanoi minä olen tie totuus ja elämä,ei kukaan tule isän luokse muuten kuin minun kauttani.kannattaa alkaa lukea uuttatestamenttia ja ottaa selvää siitä mitä siellä meille tarjotaan.aloita vaikka johanneksen evankeliumista.kannattaa tutustua jeesukseen kristukseen jumalan poikaan ja kun löydät ja kohtaat hänet pelastajanasi niin ymmärrät myös jeesuksen ristin työn ja sen merkityksen elämässäsi,kuinka tärkeä se on.

    Äänestä

  • kahitan kirjoitti:

    jeesus sanoi minä olen tie totuus ja elämä,ei kukaan tule isän luokse muuten kuin minun kauttani.kannattaa alkaa lukea uuttatestamenttia ja ottaa selvää siitä mitä siellä meille tarjotaan.aloita vaikka johanneksen evankeliumista.kannattaa tutustua jeesukseen kristukseen jumalan poikaan ja kun löydät ja kohtaat hänet pelastajanasi niin ymmärrät myös jeesuksen ristin työn ja sen merkityksen elämässäsi,kuinka tärkeä se on.

    ROOM.10:9.sillä jos sinä tunnustat suullasi jeesuksen herraksi ja uskot sydämmessäsi,että jumala on hänet kuolleista herättänyt,niin sinä pelastut.

    ROOM 10:10.sillä sydämmen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.

    ROOM 10:17 usko tulee siis kuulemisesta,mutta kuuleminen kristuksen sanan kautta.

    JOH.14:6.jeesus sanoi hänelle,minä olen tie totuus ja elämä;ei kukaan tule isän tykö muutoin kuin minun kauttani.

    tämän tien totuuden ja elämän voi jokainen etsivä löytää jos sitä haluaa,tämä tie ja totuus jeesuksessa on tie takaisin jumalan yhteyteen eli elämään hengessä.ihminen on henki sielu ja ruumis.nämä voidaan kuvata kolmella sisäkkäisellä ympyrällä joista sisi on henki,tämä henki meissä uudistuu ja pääsee jumalan yhteyteen kristuksen jeesuksen sovitustyön kautta,uskonnot ja ns lahkot ovat eri juttu ja kuolleita itsessään.vain jeesuksen kautta voi löytää tämän elämän .silloin selviää ristin työn merkitys myös minun vanhalle lihallisten halujen ja ajatusten mukaan eläneelle ihmiselle.lue vaikka roomalaiskirjeen kuudes luku.esim room 6:6 kun tiedämme sen,että meidän vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu,että synnin ruumis kukistettaisiin,niin etteme enää syntiä palvelisi.sinun pitää luovuttaa elämäsi ja sydämmesi jeesukselle ja haluta luopua synti elämästäsi niin tämä toimii.
    EF 3:16-17 että hän kirkkauden runsautensa mukaisesti antaisi teidän sisällisen ihmisenne puolesta,voimassa vahvistua hänen henkensä kautta...ja kristuksen asua uskon kautta teidän sydämmissänne.

    avaapa raamattusi ja etsi uudesta testamentista johanneksen evankeliumi ja ala lukea.se on sitä kuulemista josta jeesus puhui.siunausta sinulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petri Periaate kirjoitti:

Koko synti-käsite on pelkkää ihmisten ohjailua. Perisynti-touhu menee sitten jo hölmöilyn puolelle.

Oletus siitä, että ihminen jo lähtökohtaisesti on jotensakin tuomittu, on naurettava.

Kristinuskossa on keksitty selitys tälle kaikelle: Aatamin ja Eevan syntiinlankeemus. Tästä johtuen Jumala sitten rankaiseekin kaikkia tuleviakin sukupolvia loputtomiin. Kun peliin vihelletään mukaan Jeesus, synnit sitten saa anteeksi. Ai että mitenkö? No uskomalla Jeesukseen. Tai suomeksi sanottuna siihen tulkintaan, mitä kukin saarnaaja tarjoaa!

Kunnon uskovalla onkin jatkuvasti oltava niskassaan loputon synnintunto. Tästä hänen on muistettava muitakin säännöllisesti muistuttaa ja kaikkein pahin on luonnollisesti hän, joka ei käsitä olevansa KAIKIN PUOLIN PAHA. Tässä vaiheessa uskova hetkellisesti muistaa käsitteen Armo, joka tietenkin kohdistuu vain USKOVAAN! Jos et usko sillä tavalla, jonka joku jossakin määrää, GAME OVER.

Se, mikä synniksi määritellään, riippuu monista tekijöistä. Vaihtelua on esiintynyt aikakausien välilläkin. Kaikin puolin pahoja asioita voivat olla niin meikkaaminen, tanssi, alkoholi, seksi kuin vaikkapa myös siveetön pukeutuminen. Eppu Normaalin sanoin tärkeintä on Pitää Ikävää ja muistuttaa muita siitä, että hekään eivät saisi olla liian onnellisia! Synnintunto ennen kaikkea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu