Älä ota pois mitään Jumalasanasta!

Jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanasta, häneltä Jumala ottaa pois sen osan, joka hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on puhuttu.Ilm.22:19

Paavalin kirjeet ja mitä niissä sanotaan kuuluvat tähän päivään, Tämä on Jumalansana.

12

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tajokinen

      kirjeet on ne on kirjotettu uskovisille ei uskomaton voi niitä ymmärtää

    • Olikos sun lahkon kymmenen käskyä raamatun mukainen vaiko kirkolliskokouksen mukainen?...Kuuluuko sun kymmeneen käskyyn se jumalkuvia jne...

      • häirikköuskis

        pari malliesimerkkiä harhaisesta fundamentalismista . Sen kantajilla ei ole sairaudentuntoa tuon oireyhtmänsä suhteen.
        Tämä ei ole pilkkaa , vaan olen hyvin pahoillani heidän puolestaan . Terve järki on heitetty romukoppaan . Paikkansapitämättömiä lainauksia kun oma järki on täysin lamautettu ajattelemisesta.


      • häirikköuskis kirjoitti:

        pari malliesimerkkiä harhaisesta fundamentalismista . Sen kantajilla ei ole sairaudentuntoa tuon oireyhtmänsä suhteen.
        Tämä ei ole pilkkaa , vaan olen hyvin pahoillani heidän puolestaan . Terve järki on heitetty romukoppaan . Paikkansapitämättömiä lainauksia kun oma järki on täysin lamautettu ajattelemisesta.

        Aksu on tuttu muualtakin, eikä ole ollenkaan pahimmista päästä. Paljon enemmän minä pelkään näitä pullamössö-teologeja, jotka on ihan arvaamattomia ja perustelevat kantansa " minun mielestäni".....Sitä on aina kansakunta heikoilla jäillä kun naiset alkaa arpomaan suuntauksia.


    • aksulla on mennyt puurot ja vellit aika sekaisin. Miten Ilmestyskirjan profetian sanojen pitäminen ja Paavalin kirjoitukset liittyvät toisiinsa?

      Mutta jos Paavalia on pakko pitää väkisin mukana, niin enpähän teekään syntiä. Paavalihan kirjoittaa Room. 7:20, ettei hän tee "sitä pahaa, vaan synti, joka hänessä asuu". Kätevää! Voi tehdä pahoja asioita, mutta tekijä onkin joku muu! Sama mieshän ei päässyt matkaan, kun saatana esti. Vaimot pelastuvat lastensynnyttämisen kautta. Hieno mies! Ja ihan tätä päivää!

    • 211220

      Paavali on kirjoittanut eniten Uuden Testamentin kirjeistä ja niitä ei voi laittaa Jumalan piikkiin.
      Uskonnoissa löytyy aina niitä jotka haluavat omistaa itselleen jumaluuden, ainoan totuuden ja sillä orjuuttaa toisia.
      Paavali ei ole ainoa joka haluaa totuuden ja jumaluuden omistaa, sillä niitä löytyy tämän päivän herätysliikkeistä ihan tarpeeksi.

    • ++++++++++++++++

      "Paavalin kirjeet ja mitä niissä sanotaan kuuluvat tähän päivään, Tämä on Jumalansana."

      Mistä tiedät ettei Paavali ole keksinyt omiaan ja sitten väittänyt niiden tulleen jumalalta?

      • 211220

        Kyllä ne on Paavalin kirjoittamia,mutta höystetty jumalisuudella.
        Kun katselee herätysliikkeiten nykymenoa, niin kyllä siellä on vastaavaa totuuden sekä Jumalan omistamista.
        Jumalan käsialasta on tainnut lähteä lähinnä 10 käskyä ja kaikki muut on ihmisen kirjoittamia.
        Ihminen haluaa aina omistaa itselleen täyden totuuden ja sillä alistaa toiset.
        Paavali aloitti kirjeensä.. " Paavali......." ja tuo kyllä viittää kirjoittajaan.


      • Koska se on enemmistöpäätöksellä erään pienen ihmiskunnan vähemmistön keskuudessa äänestetty jumalan sanaksi 300-luvulla. Eihän vähemmistön enemmistö voi olla väärässä, se olisi epädemokraattista?


      • 211220 kirjoitti:

        Kyllä ne on Paavalin kirjoittamia,mutta höystetty jumalisuudella.
        Kun katselee herätysliikkeiten nykymenoa, niin kyllä siellä on vastaavaa totuuden sekä Jumalan omistamista.
        Jumalan käsialasta on tainnut lähteä lähinnä 10 käskyä ja kaikki muut on ihmisen kirjoittamia.
        Ihminen haluaa aina omistaa itselleen täyden totuuden ja sillä alistaa toiset.
        Paavali aloitti kirjeensä.. " Paavali......." ja tuo kyllä viittää kirjoittajaan.

        Ainakin Roomalaiskirjeen on kirjoittanut Tertius, lukee siellä lopussa.
        "höystettynä jumalisuudella". Hah! Miten sitten pääsi käymään, että saatana esti hänen matkansa?
        Ja miten Paavali ei tuntenut VT:n kirjoituksia? Miksi Paavali tuomitsi helvettiin omansa ja Jeesus ihan toisenlaisen sakin? Ai, koska juuri Paavali oli se jumalallinen Jeesusta ylempi? Hah hah!


      • esther
        Aatami9 kirjoitti:

        Koska se on enemmistöpäätöksellä erään pienen ihmiskunnan vähemmistön keskuudessa äänestetty jumalan sanaksi 300-luvulla. Eihän vähemmistön enemmistö voi olla väärässä, se olisi epädemokraattista?

        voiko sitä edes ottaa mukaan Raamattuun.

        Ja on myöhäinen lisäys, muistaakseni 90-luvulta jKr.

        aika huumeharhainen kirja mielestäni.


    • häirikköuskis

      raamatun sanasta , niin älä hyvä ihminen liiku ihmisten ilmoilla . Voi tapahtua kauheita , kun tapaat vaikka uskonnottoman naapurin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      268
      9653
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6836
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      74
      1705
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1421
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      94
      1297
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1161
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1079
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      41
      882
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      756
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      313
      748
    Aihe