sotaveteraanien keräyksellä. On se kumma, ettei niiden miljoonaomaisuutta voida laittaa lihoiksi ja jakaa niiden 50000 jäljelläolevien veteraanien kesken. Ettei tarvis aina lähteä kerjuulle vielä ennen joulua.Se on hävettävää. Olisi mielenkiintoista nähdä rehellisesti niiden kiinteistö omaisuudet ja rahallinen omaisuus Ja mihin niitä kertakaikkiaan säästetään? Onko joidenkin mielessä jo kuppaus?
Taas alkaa ihmisten kiusaus
veteraanin poika
24327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kyllä se on todella ihmeellistä. Myyvät jos jonninmoist heijastinta ja rautasormuksia ja rahan kerjuuta:Mihin ne tosiaan katoavat nuo suuret rahasummat, eihän vaan?
empä' tiedä, mutta veteraaneille asti ei ainakaan keräyksistä tule perille kuin riekaleet.
100 vuotta viimeisen veteraanin kuoleman jälkeenkin rötöstelijät keräävät kuntoutusrahaa. Rahaa kerätään ja sekin menee lopulta hämärämiesten taskuihin ja "keräyskuluihin". Varusmiehiä ja puolusvoimia käytetään surutta hyväksi keräämisessä. Antaisivat koko omaisuuden jo niille veteraaneille käteen, joka järjestöillä on. Siinä olisi apua kerrakseen ja loppuiäksi.
Kyllä niille kiinteistöille on herrat nimetty. Käyttötarkoitus voi olla mikä tahansa,mutta yleensä
valtio maksaa vuokrat ja kulut,kunnostukset,muutokset. Erinomaisia vaikkapa mamutouhuun.
Suomen sotaveteraanit on pelkkä kulissi ja hyvä syy rahan kasaukseen. Hienoilla nimikkeillä
tehdään pilkkaa Suomen pelastajista.
ja kohtahan tuohon veteraanikeräykseen liitetään myös kaikki rauhanturvaajat ynnä muut suomen ulkomailla sotivat palkkasotilaat.
Elikkä vois sanoa että meno jatkuu maailman tappiin asti.
olis puolueet laittaneet avustajia keräämään vaalirahoja sotaveteraanien nimissä, nykyisin kun ei ole uskomista mihinkään.
Hävyttömäksi minunkin appiukkoni 93 v tuota nimittää. Omilla rahoillaan käy kylpylöissä.
Järjestön duunarit keräävät omia palkkojaan.
MOT saisi tutkia mihin ne keräysrahat on menneet!
... ovat Suomen pahimmat loiset heti maajussien jälkeen...
Sori, nythän taisi olla puhe ihmisistä.
Ei toimivia laitoksia ja organisaatioita kannata lopettaa siksi, että veteraaneista aika jättää. Mitä sivusta olen ymmärtänyt niin kohtuuhintaisia ja hyviä palveluita ne on papalle tarjonneet. Sinäkin saatat olla tulevaisuudessa tyytyväinen hyvään kuntoutukseen, tukiasumismahdollisuuteen, ym. Ja minä sen jälkeen.
"Valtiokonttorin vuonna 2002 tekemän ennusteen mukaan veteraanien määrä on vuonna 2010 noin 44 000 ja vuonna 2020 noin 3 700. Puolisoiden määrä laskee samoina vuosina 5000:sta 1000:een."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Veteraanikuntoutus
Veteraanit alkaa oleen niin vanhoja, että ei niistä ole terveitä kukaan. Ja invalidejahan osa on ollut sodista asti. Vaikka väki vähenee, menot nousee per lätty kokoajan.
Omaisuudesta puhutaan paljon, mikä lie todellisuus. Epäilen, iso osa on nimenomaan kiinteistöomaisuutta. Kuka haluaa ostaa käytetyn sairaskodin, jossa on asukkaita? Meinaan vaan, jossakinhan niitten on asuttava jokatapauksessa.
Taitaa olla ainut keräys, mihin ite laitan rahaa, jos sattuu oleman mistä antaa. Heiastimen aattelin ostaa, niitä tarvii jokatapauksessa.
=DW=
hävettää koko touhu.
Että kehtaavatkin. Ja vielä ihan turhaan käydyn taistelun takia kun maa nyt on myyty halvalla vieraille rahavoimille.
Sympatiani heille mutta ei penniäkään rahaa.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/12/sotainvalidien_veljesliitolla_kymmenien_miljoonien_eurojen_omaisuus_1234380.html
http://www.vantaa.fi/i_keskustelu.asp?path=1;127;154;37879;97215
kusetusta häpiäisivät vielä kerjätä jo 50 miljoonan omaisuus se olisi ehdottomasti tutkittava, mutta epäilen ,että siitä tulee sellainen sotku siellä heiluu jo hallituksenkin pallit.Siinä on hyväveli systeemi.Toivottavasti menisi pian tutkintaan.Ennenkuin kuppaus on tapahtunut. voi jo ollakin.
Monikohan on tehty vain huijausta varten. Näitä lasten syöpäkeräyksiä ym. on jo kärähtänyt.
Kuka tahansa voi periaatteessa ruveta valmistamaan vaikka suomileijona-heijastimia, joista ohjataan osa tuotosta veteraaneille. Kerääjä tekee siinä ihan hyvää bisnestä itselleenkin, kun ihmiset haluavat tukea hyväntekeväisyyttä. Tuloista ohjataan sitten se tietty "omakustanne-osuuden" ylittävä summa lojumaan sinne veteraanien kohta 100 000 000 euron kassaan. Itse voi pitää muutaman miljoonan.
kansa ei enää hyväksy tuota kerjuuta ja olisivat senverran valistuneita.Se on todella ihme jos MOT: ei asia kiinnosta.Joulukin jo lähestyy ihmiset tarvitsevat rahansa lasten joululahjoihin.Ja joulurauhan eikä kerjäläisiä nurkkiinsa.
kyllähän tuo kerjäys pitäisi kieltää laissa ja tutkia missä on monivuotiset rahat keräyksistä. ettei vaan olisi vika liivin taskuissa.
Kuinka paljon valtio maksaa sotaveteraanien kuntoutuksesta ja kuinka paljon veteraanien omat liitot?
Minne joutuvat veteraaniliittojen omistamat kuntoutuslaitokset kun veteraaneja ei enää ole?
Kenelle jokavuotisista keräyksistä kertyneet varat menevät ja mitä rahalla tehdään?
Pari vuotta sitten tarjosivat sitten hänelle prenikkaa palkkioksi uhrauksistaan rintamalla. Kolme vuotta kuolemansa JÄLKEEN. Olisi ehkä arvostanut tuota elettä ELÄESSÄÄN.
Mitään ei näille saastaisille järjestöille tule antaa. Veteraaneja on syytä kunnioittaa, mutta rahaa keräävätkin rikolliset loiset, jotka vain ratsastavat "hyvällä asialla". Aivan täsmälleen samalla tavalla kuin järjestöt jotka keräävät rahaa johtajiensa taskuihin syöpäsairaiden lasten nimissä.
Olisi syytä viedä vastuulliset saunan taa.
Kyllä on ihme jos nuo keräykset ei kiinnosta mediaa . Siinähän haisee selvästi palaneen käry. Kukaan niistä ns. nokkamiehistä ei ota reilusti kantaa ja tule esiin mihin miljoonien omaisuus on kätketty aina vaan kerjätään lisää.Myydään jos jonkinlaista krääsää ja sotapojat joutuvat naurunalaiseksi.Niinkuin ihmiset eivät tarvisi omia rahojaan tänäpäivänä.
sotaveteraanivaroja Afganistanin sodassa (RAUHASSA) haavoittuneiden palkkasotilaiden elättämiseksi!