Onko kukaan käyttänyt Efexoria sosiaalisten tilanteiden pelkoon? Kokemuksia?
Efexor
Makke
5781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei, millaista annostusta syöt? En käytä Efexoria sosiaalisten tilanteiden pelkoon, mutta muuten olen käyttänyt kohta kuukauden, eikä vielä ainakaan tunnu yhtään missään. :/
37,5mg näin aluks, ylihuomenna pitäis nostaa annosta. Mullakaan ei ole vielä ollut mitään hyötyä lääkkeestä. Toivottavasti jatkossa...
...suosittelen 75mg depot, niin annostuksen ajankohta ei ole ainakaan niin kriittinen (tosin, kokemukseni mukaan se ei ole sitä muutoinkaan).
Efexorin teho "rakentuu" muutaman kuukauden, jopa vuoden aikana. Älä keskeytä, vaikka tuntisit olosi jo sangen hyväksi. Jatka vielä jonkin aikaa, ja varmista että olet nk."selvillä" ennenkuin lopetat.
Efexor on sangen tehokas, myös sos. fobioihin jne. Kokemusta on. (Samaan hengenvetoon täytyy tietysti sanoa se, että patenttiratkaisua näiden uusien lääkkeiden suhteen ei ole. Jos ei tietty lääke sovi niin yritys ja erehdys on valitettavasti oikea menetelmä, tai sitten täytyy löytää poikkeuksellisen lahjakas psykiatri eka kerralla ).
OLEN KÄYTTÄNYT. TOIMII. Anna pari viikkoa/ 6kk kulua ja sitten kun joudut/asetat itsesi tilanteisiin huomaat selviytyväsi. Efexor toimii jos käytät sen hyödyt hyväksi, elikkä asetat itsesi alttiiksi! Ainakin näin suosittelisin. Mikäli ei toimi lisää aluksi annostusta tai viime kädessä vaihda eri lääkkeeseen. Tosin Efexor on, oikealla annostuksella, yksi parhaimpia sekä fobioihin että masennukseen (minun mielestä) !
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000392&posting=22000000003508106
keväällä olet aloitellu efeä,mitkä kokemukset silloin ,entäs nyt.itsellä myös efexor 75mg depot ahdistukseen ja sosiaalisten tilanteiden ongelmiin ym..
tässä vaiheessa tuntuis positiiviselta.