Katsoin tänään TV1 dokumentin päihdeäidistä ja järkytyin todella pahoin. Äiti repsahti viime hetkillä ja lapsi syntyi ennenaikaisena sekä joutui morfiinilääkitykselle heti synnyttyään. Voi hyvän tähden!!! Toivoin joka hetki, että lapsi oli otettu huostaan tämän takia, mutta ei. Yhteiskunta edelleen vuoden jälkeen maksaa äidille korvaushoitoa päivittäin!!! Siis, jos on vetäny rojua, miksi pitäisi maksaa jotain korvaushoitoja??? Eikö vaan voi olla ilman??? Jotain aivan käsittämätöntä!!! Nimim. 20 vuotta tupakoinut ja "seinään" lopettanut. Eipä tullut mieleenkään, että menisin anelemaan yhteiskunnalta tukia nikkiksiini. Jos ei ole omaa halua lopettaa, jatkakoot rojun vetämistä!
Subutex korvaushoito
eivaan voi käsittäää
8727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tietenkin olisi edullisinta jos päihdeäidit ym sairaat tekisivät itsarin.Ei voi olla ilman korvaushoitoa et ole perehtynyt minkälaiset seuraukset saattaa tulla ilman korvaushoitoa tai aineita käytettäessä.Esim kaikki paikat hajoaa kämppä poltetaan sivulliset mahd hakataat sairaalakuntoon jne.Mitkä sairaudet ovat itseaiheutettuja esim jalan murtuminen urheillessa, jätetään kipsaamatta ?
Ketä käskee vetämään kamaa? Kaikki me tiedetään että siihen jää koukkuun
Kuka käskee juoda viinaa ei se viina ole yhtään sen sallittavampaa aiheuttaa paljon enemmän kustannuksia yhteiskunnalle kuin pilvenpolttajat.Kossun juonti tuntuu olevan jokaisella verissä ja hyväksyttävää.
.
Huumeet on vähän eri juttu ja törkeetä jos pitää vuositolkulla vetää jotain korvauspillereitä. Miksei hmisellä ole tahdonvoimaa ja halua olla ilman päihteitä ja lääkkeitä varsinkin kun kyseessä on lapsi.
Viinan takia menee verorahoja näitten juoppojen hoitamiseen ku ne tuhoo maksansa, mutta en kyllä tiedä yhtään tapausta, että pilvenpolttajasta olisi ollut kenellekkään mitään haittaa. Harmiton huume. Harmi, ettei kaikki sitä ymmärrä. Enkä nyt tarkoita, että on hyväksi sitä joka päivä poltella.
Kaikke kohtuudella ni hyvin menee. Eikä tosiaan muihinkaan huumeisiin jää niin vaan koukkuun.. Kyllä siinä täytyy useampi kerta kokeilla.
korvaushoito saastuttaa hänen kaveripiiriä. monesti hän haluaa ilmaiset
se röökin poltto on kuule vähän eri asia :D eihän tuo oikeen ole mutta et nää voi verrata sitä tupakin polttoon!! huhuhuh.. älyhoiäläjätä.. mut taitaa olla jo jättäny sut :DD
Miksi helvetissä yhteiskunta maksaa hoidon niille kusipäille, jotka katkovat jalkansa laskettelussa tai sählyssä, makaavat liki puolet vuodesta sairauslomalla täysin palkkaeduin ja lähtevät vielä juoksemaan maratonin kipeällä koivella?