Tuossa alempana taas jossain mainittiin tästä ns luomisesta.
Se kai menee jotenkin näin: alussa maa oli autio ja tyhjä, ja pimeää oli tyhjyyden päällä. Nyt tuleekin sitten aika hauskaa: ja jumalan henki liikkui vetten päällä.
Kysymys kuuluukin, mistävitusta se VESI oli sinne joutunut, kun mitään ei oltu vielä luotu?
No, onhan siinä maakin jo mukana, mistähän...
Se kai menee jotenkin näin: alussa maa oli autio ja tyhjä, ja pimeää oli tyhjyyden päällä. Nyt tuleekin sitten aika hauskaa: ja jumalan henki liikkui vetten päällä.
Kysymys kuuluukin, mistävitusta se VESI oli sinne joutunut, kun mitään ei oltu vielä luotu?
No, onhan siinä maakin jo mukana, mistähän...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Siinähän se oli luotu,Maa oli autio ja tyhjä, pimeys peitti syvyydet,syvyydet eli vedet.
Siinä sinulle vettä.
No mutta jumalauta ,äijähän vasta aloitteli luomishommaansa mutta maapallo ja vesi olivatkin jo tulleet jostain
"Alussa Jumala loi Taivaan ja Maan"
- Tämä tarkoittanee, että Tilavuus ja VETY-(pilvi)-luotiin.
Jos sitten GALAKSIMME massan kokoisen vetypilven kokoa katsoo, siihen riittää 4 valonkulkeman päivän säteinen vety-pilvi-pallo.
Kovin tarkasti luomiskertomuksessa ei selvitetä sitä, että kaikki materia olisi ollut aluksi kaasumuodossa ennenkuin muuttui juuri VESI-muotoon, ja sen jälkeen kiinteytyi:"Ja kuiva tuli esiin".
Merkillepantavaa Mooseksen (ja Eenokin) luomiskertomuksissa on, että PLANEETAT syntyvät ennen tähtiä!
Miten se on selitettävissä? Jos alussa oli suht-pieni vetypilvi, joka tiivistyi nesteeksi ja siitä kiinteäksi, PLANEETAT olivat kiinteämpiä ja "vanhempia" kappaleita kuin tähdet, jotka syntyivät jäljelle jääneestä vedystä. Onko jatko tulkittavissa niin, että tämä tapahtuma oli "alkuräjähdys" ja vetypilvi alkoi piankin laajentua?
Myös tulee muistaa, ettei edes teoloogikkojen OLE PAKKO tulkita luomispäiviä KIRJAIMELLISESTI päiviksi, koska Raamattu sanoo, että "JUMALALLE TUHAT VUOTTA ON KUIN YKSI PÄIVÄ JA YKSI PÄIVÄ KUIN TUHAT VUOTTA!"
Tällä kaavalla jopa 14,6 mrd vuottammekin on vain 40 000 LUOMISPÄIVÄN VUOTTA!
"Kovin tarkasti luomiskertomuksessa ei selvitetä sitä, että kaikki materia olisi ollut aluksi kaasumuodossa ennenkuin muuttui juuri VESI-muotoon"
Mitä tarkoitat VESI-muodolla?
"Raamattu sanoo, että "JUMALALLE TUHAT VUOTTA ON KUIN YKSI PÄIVÄ JA YKSI PÄIVÄ KUIN TUHAT VUOTTA!"
Jossakin oli kirjoitettu, että jesse eli 33 vuotiaaksi - mikäli tuo teoreema pitää paikkansa, niin jesse on jossakin Palestiinassa elää ja voi fyysisesti hyvin.
Jeesus on istuutunut Majesteetin oikealle puolelle taivaassa. Sieltä hän tulee tuomitsemaan eläviä ja kuolleita.
Mikä se sitten on tämä taivas? Lasken taivaaksi esim 50 metristä tuonne 50 kilometriin, siitä ylöspäin on avaruus. Istua jököttääkö tuo jesse sitten tuossa ilmakehässä, vai tyhjässä avaruudessa, ja kuinka se noin käytännössä oikein tapahtuu? Mahtaa olla ristuksella mukavaa kököttää majestantin kanssa ns tyhjänpäällä päivästä ja ja vuodesta toiseen. Sielläkö sinäkin haluat olla? Heh