Masku ja Suomi-Soffa

petikko vantaa asiak

Olipas outo juttu tänään 3.12.2010 uutisissa, jopa TV:n päälähetys 20.30 sen uutisoi.
Sukari hakee Suomi-Soffaa konkurssiin. Miksi?
Heillä ilmeisesti on riitaa jostain myymälöiden vuokra-asiasta. Soffa sanoi että riita-asia on olemassa eikä sitä ole pystytty sopimaan. Jos se näin on, niin näiden pitää sopia riitansa!
Jos ei voi sopia, niin riitaan pitää hakea päätös oikeudesta! Prosessia ilmeisesti ei ole edes käynnistetty, konkurssihakemus tuli uutisten mukaan ”aivan puskista”?
Jos Maskun ja Soffan oikeudenkäynti olisi ollut, niin kai se olisi jo huomattu.

Ei konkurssiin voi hakea ketään jos kyseessä on epäselvä riita-asia. Kiistanalainen saatava ei ole kunnolla riittävä peruste edes perintään, ulosmittauksesta ja konkurssista puhumattakaan. Verottaja voi toki halutessaan niin tehdä, mutta muilla ei sitä oikeutta ole.

Ihmeellinen on asia ja peräti valtakunnan ykkösuutisia tänään.
Onko tämä taas jotain mediapeliä vai näiden yhtiöiden sissimarkkinointia?

4

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • petikon asiakas taas

      600.000 euroa - onko se teille paljon yritysten liiketoiminnassa, hei äly hei !
      Reilu viikko sitten tuli telkkarista dokkari Sukarista jossa hän sanoi että Maskun markkinointibudjetti on "ainakin 10 miljoonaa", siihen nähden "muutaman sadan tonnin vaalituki ei ollut kovin paljon".
      Nyt haetaan naapurikiinteistön vuokralaista Suomi-Soffaa konkurssiin täällä Petikossa 600.000 euron vuokrariidan johdosta. Kummassa kaupassa meidän tulisi käydä, vai mennäänkö me Keskon kauppoihin Variston puolelle?

    • somlandia tämä on

      soffatehtaalle.Paljonkohan veronmaksajien rahaa on pumpattu moiseen paskayritykseen.

      • nykysuomee

        Sukarin markkinointiraha menee mutkan kautta toiselle omalle yrtykselle. Eli normaali rahan juoksutus
        verottajaa tai haaksirikkoa karkuun.
        Lisäksi poliitiikkojen voitelu on vaikeampi havaita.


      • peliään
        nykysuomee kirjoitti:

        Sukarin markkinointiraha menee mutkan kautta toiselle omalle yrtykselle. Eli normaali rahan juoksutus
        verottajaa tai haaksirikkoa karkuun.
        Lisäksi poliitiikkojen voitelu on vaikeampi havaita.

        Peliään...taitaa Sukari suhannut itsensä epäsuosioon, kun ei saa muilta rahaa peleihinsä !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe