Nyt on Pekkarisen laitettava Suomi-Soffalle uusi avustus, kun Toivo Sukari on jättänyt konkurssihakemuksen Suomi-Soffalle 630 000€:n saatavista Maskulle.
Taitaa kepun huonekalukaupat ja vaaliavustukset loppua Suomi-Soffan konkurssiin. Muistan kun Pekkariselle tuli hätä käydä riipimässä "myimänsä" vaalitaulut, kun paljastui, että hän järkkäsi ensiksi investointiavustuksen yritykselle.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Oikeuskansleri antoi Pekkariselle puhtaat paperit Suomi-Soffan tuista/1135236904996
http://www.uusisuomi.fi/raha/107189-sukari-lyttaa-suomi-soffan-“meita-on-muitakin”
Toivon kosto pettäjäkepulle on ankara!
Taitaa kepun huonekalukaupat ja vaaliavustukset loppua Suomi-Soffan konkurssiin. Muistan kun Pekkariselle tuli hätä käydä riipimässä "myimänsä" vaalitaulut, kun paljastui, että hän järkkäsi ensiksi investointiavustuksen yritykselle.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Oikeuskansleri antoi Pekkariselle puhtaat paperit Suomi-Soffan tuista/1135236904996
http://www.uusisuomi.fi/raha/107189-sukari-lyttaa-suomi-soffan-“meita-on-muitakin”
Toivon kosto pettäjäkepulle on ankara!
Vastaukset 35
Vanhimmat
http://www.ely-keskus.fi/fi/ELYkeskukset/Sivut/default.aspx
mihin tuollainen yltiöpäinen mainostaminen johtaa. Täällä Oulussakin seudun päälehti Kalevassa, on melkein joka toinen päivä parin sivun ilmoituksia. Siitä huolimatta, kun olen muutamia kertoja käynyt Suomi-Sohvan myymälässä, siellä on minunlisäkseni ollut ne kymmenkunta myyjää, jotka viiaavat kynsiään, ja katselevat pitkin nokkansa vartta, että pirujako tuon Ukinkin tuohon lennätti, se palveleminenkin on niin helvetin vaikeaa.
Halli on kyllä hehtaariluokkaa, on Suomi -Sohvaa ja patjaa taatusti joka makuun, mutta jostain syystä asiakkaat puuttuvat. Olenkin odotellut jo pitkää'n, että milloinkahan tämä "Kepun väärinkäytösten linnaka", saavuttaa määränsä pään.
Nyt on Sukarintopin mitta tullut lopullisesti täyteen, nämä muutamat sadattuhannet eurot, mitä Topi peräänkuuluttaa, ovat vain pisara meressä, tosiasiassa Suomi Sohva on niin suurissa veloissa, että siinä puhutaan jo kymmenistä miljoonista Ekuista. Sukarihan perää vain hänen kiinteistönsä vuokrista.
Ajatelkaapa pojat kun mpäri Suomen, valtalehdistön etusivut ovat täynnä Suomi-Sohvan myynti-ilmoituksia, jo yksistään se johtaa eittämättä tämänTehtaan rahapulaan. Siinä loppuu jo Kepun Puoluetoimiston rahatkin, vaikka kuinka Taulujakin myydään.
Vai sopi Pekkarinen Jonkan kanssa, että mitään epärehellistä ei ole tapahtunut, voi helkatin kierot, mutta pian totuus tulee esille, Kepun Sohvakokeilu, on auttamattomasti tullut tiensä päähän. Luulisin, että Sukarin Topista tulee valtakuntamme suurin "Sohvamoguli", näin siinä tulee lopulta käymään. Jos Topi nyt ei vaihda Puoluekantaansa, mitä tuolla jo arvellaan. Kyllä näin on marjat.???????
ÄLÄ VIITSI. TEHTAALLA EI OLE MITÄÄN VAIKEUSIA. OTA SELVÄÄ ASIOISTA!!!!!
Sukari sani että tällä konkurssihakemuskella ei ole mitään tekemistä Suomi soffa tehtaan kanssa.
Tarkoitit aivan saamaa asiaa kuin itsekin, Ely-keskusten toimialaan kuuluu nimen omaan toimia elinkeijojen edistäjänä, eikä vastustajana. Kempeleen ukolle on ylivoimaisen vaikea saada selkoa fiktion ja faktan välillä, siksi punikkeja ei turhaa sanota tyhmiksi.
tutustu asiaan ensin.
On se kumma kun pitää tuota puoluepolitiikkaa sotkea kaikkiin juttuhin. Jopa konkurseihin. Ja vieläpä niin että ei asioita edes tunne, eikä viitsitä tutustua. Ja sitten sekin inkä tietää pitää vääristellä.
Perustuuko se politiikka aina mutamailla tahoilla valehteluun???? Esimerkiksi sinulla?
Jos sinä luulet, että tässä Suomi-Sohvan liiketoimissa ei ole jotakin pahasti pielessä, niin takuuvarmasti luulet väärin.? Että miksikö Puoluetoiminta sotketaan tähän, no helkatti, tämähän on Keskustan Puoluetoimintaa, mitä suurimmassa määrin. Tämä Suomi-Sohvahan perustettiin aikoinaan eräiden konkurssikypsien liikkeenharjoittajien raunioille.
Siitä yritettiin ja yritetään vieläkin, tehdä rahasampo Keskustapuolueelle. Avustuksia on Pekkarinen myöntänyt Valtion varoista miljoonakaupalla tälle yhtiölle. No kävihän Pekkariselle vahinko, kun hän ei lukenut sitäkään miljoona-avustusta jonka hän Suomi- Sohvalle lahjoitti valtion varoista. Hän kertomansa mukaan kirjoitteli ison nipun papereita ja tuo Suomi-Sohvan apuraha pääsi livahtamaan hänen huomaamattaan hänen käsiensä kautta, voi helvetin ketku.
Äläkä sinä yritä näytellä hurskasta ja väittää minua valheenpuhujaksi, kun minä puhun ja kirjoitan niinkuin asiat ovat. Koeta sinäkin tulla alas sieltä kepun valheelliseta lintukodosta, ja opetele tulemaan rehellisten ihmistenkanssa toimeen, kyllä näin on näreet.??????
Kempeleen ukolle on ylivoimaisen vaikea saada selkoa fiktion ja faktan välillä, siksi punikkeja ei turhaa sanota tyhmiksi.
Suomi soffa tehdasta tämä ei koske millään tavalla! Usko jo.
Konkurssihekemus koskee suomi soffan markkinointifirmaa, joka käyttää samaa prändiä kuin tehdas. Kyse kahdesta täysin eri firmasta.
Kysehän itseasiassa sopimuksen sisällön erimileisyydestä. Jostakin syystä vuokrasopimus on kirjoitettu niin että siitä on tullut erimielisyyttä mitä se vuoksrasopimus siäsltää ja minkä verran vuoksraa tulee maksaa Maskulle.
Tuo erimileisyys tuosta sopimuksesta on ollut tiedossa jo neljä vuotta. Ehkä Sukari nyt hakee oikeuden tulkintaa tuolle sopumuselle. Sen olisi voinut hakea muullakin tavalla mutta Sukari valitsi tyon tien.
Oikeus itse asiassa ei ratkaisekaan tällä kertaa konkurssiasiaa vaan tulkitse vuokrasopimusta. Jos Sukari voittaa ja saa konkurssihekmuksensa läpi se tarkoittaa että sukri voittaa tulkinnan vuokrasopimuksesta. Jos taas häviää se tarkoittaa että Sukarin tulkinta siitä on väärä.
ELI EDELLEEN tutustu asioihon enne tuota paatosta. Tässä kuitenkin sinulle tarjottimella tietoo jota et itse viitsinyt hakea.
katso peiliin missä tyhmyys tiivistyy
Kun itse paperitehtaalla loisittuasi, yritit pyörittää nyrkkipajaasi, niin konkkaahan se meni niin, että heilahti.
Ja sinä punikki tollisko, et ymmärrä lukemaasi, kyseessä on vuokra erimielisyys ei konkurssiin meno.
Silmälääkäärin tappitehtailija, mars, mars!
molemmat avustivat toisiaan,eikö tunnu vähän oudolta.toiset eivät vielä huomaa mitään outoa
Sonnimieskin siinä yrittää säveltää, ei Sukari hae itse tehdasta konkurssiin, mutta jos sinulla sonnari on pienintäkään tietoa konkurssitiestä, niin tiedät, että Sukari aukaisi nyt pään tälle Suomi-Sohvan velkojen tarkastelulle. Nyt katsotaan kestääkö Kepun kantti, koska Suomen keskustapuolue on sitoutunut koko jäsenistönsä vopimin, Suomi -Sohvan toimintoihin. Yrittäkää te Kepåulireppanat mitä yritätte, mutta kuten olen aina julistanut, totuus on armoton.
Miksi te Talonjussit lähditte, noitten herrojen kanssa marjaan, ne vievät teidän marjat ja ropposet, ja te joudutte Rikkurien karjaan, juuri näin tulee käymään Suomi-Sohvan tapauksessa, sanokaa Ukin sanoneen, kyllä näin on näreet.???????
Konkurssihommat tunnet kun itse semmoisen olet kokenut.
Ei ole tyhmistä punikeista yrittäjiksi.
Leipäjono ainut paikka mihin sossuluukun lisäksi osaavat talsia...
Mistä johtuu kun punikkien kannatus ei nouse. Vaalit on jo ovella ja punikit paniikissa...
Minulla Pohjanmaan Uusi-Ukilla, ei ole koskaan ollut mitään tekemistä "Punikkien kanssa", siitä en ole varma, mitä te Kepulireppanat punikilla tarkoitatte.? Se että olen äänestänyt Demarien Ahteen Mattia, luulempa, että Matti lukeutui niinsanottuihin oikeistodemareihin, ja kuten tiedättekin oikeistodemarit menevät jopa Kokoomustakin oikealta ohi, näinhän on ollut sanontakin.
Eikä se minusta Punikkia tee, jos minä puollan aina ja kaikkialla vähempiosaista ihmistä, onhan toki vähempiosaisia myöskin Maalaisliitossa, mutta sitä Poliittista typeryyttä mikä näiden reppanoiden joukossa vallitsee, sitä minä en tahdo käsittää, enkä myöskään antaa anteeksi. Näin nimittäin tuolla Paperikoneella, miten nämä Kepumaalaisliittolaiset äänestivät kaikissa pidetyissä vaaleissa omaa etuaan vastaan, kun se vanha Isä ja Äiti siellä kotiseudun Kitutilalla myöskin äänesti sitä Pikku Pekkarisen puoluetta, se jos mikään minua aina raisteli.
No minunkin eläkkeellejäämisestä on nyt kulunut jo 20-ntä vuotta, joten eiköhän nyt ole nuokin "maalaispojat", tulleet hiukan järkiinsä. Muuten he olivat ihan mukavia työtovereita, no työkavereiksi heitä piti kutsua, he vierastivat Toveri sanaa, mikä johtui vuoden 18-ta tapahtumista. Nyt harvakseen kun heitä näkee, niin kyllä Ukille heti kahvikupit tarjotaan lähimmässä paarissa, vaikka minä heitä aina vähän neuvoinkin noissa äänestysasioissa. Kyllä näin on marjat.??
Häpeämään punikkiuttasi sinä punikki-äpärä et voi naamaasi näyttää näin itsenäisyyspäivän aikana.
Samalla voit haistaa muorisi pitkän kirkkoveneen...
Viimeistään paljasti karvansa. M. Ahde, ikänsä kuulunt paperiliittoon jne.
Eik kait punaisempaa ja tyhmempää punikkia Oulun seudulta löydy. Näin on näreet???
Olet jatkuvasti ollut punikkien peleissä mm peppuleikeissä punikki-kapin kanssa....;)
hyvän päälle!
Tehtäiskö sopu
Kirjoittanut: Sonnimies 28.9.2006 klo 22.57
tehtäiskö sopu ja höylättäsi toisia peppuun?
Avaukseni myötä, mutta millä hinnalla, olen taas saanut Kepulireppanoiden vihat päälleni. Sydämensä kyllyydestä he ovat taas saaneet minua punikitella, no olenhan kuitenkin heidän punikkivihaans saanut purettua tämänkin avauksen myötä.
Kyllä täytyy olla noissa Kepupiireissä syvällä tuo Punikkiviha, vaikka Punikkien yhteiskuntajärjestys on naapurimaassamme Venäjälläkin loppunut jo vuosia sitten. Minä kyllä ymmärrän sen patoutuneen Punikkivihan, johtuneeko se siitä, kun nykyvenäjällä ei enää arvosteta edes Lepikon Torpan multaa, mitä Kääriäinen aikoinaan sinne Venäjälle kuskasi. Täytyy olöla niin, että ne ihanteet mitkä Kekkonen loi, ovat kaikki kuolleet, ja Paavo Väyrystäkään ei enää Venäjällä noteerata, niinkuin enen Kekkosen aikaan tehtiin.
No niin Kepuystäväiseni, kyllä nyt alkoi minulle tämä Debatointi tällä palstalla riittää, kun en saa vastauksia kuin vittuilua vittuilun päälle, joten kyllä minulle alkaa riittää näitten Kepulaisten "Pellepoikien kanssa". Ja näkyypä täältä muutkin vähän viisaammat kirjoittajat kaikonneen, tiedätte hyvin keitä tarkoitin joten en nyt heitä enää luettele, hyvät voinnit vaan palstan Tähtikirjoittajille jos vielä palstalle palaatte. Ja toivottavasti te sairaat Kepulireppanat vielä joskus paranette tuosta tosi sairaasta Kepulaisuudesta, minä toivo sitä sydämestäni, Uusi-Ukki Pohjanmaalta.?
Ikävää, että tuntematon käpykaartilainen selvisi 1918.
Sai aikaan tuommosen punikki-idiootin. Näin on näreet???
näkyy heti. minkäkaltainen työväenpuolue SAK/demarit ovat.
Ukkiki haukkui Sukaria siihen asti, kun hän lupasi alkaa tukemaan SAK/demareita.
Eli kyllä korruptio noinpäin käy, mutta kun Keskusta luo työpaikkoja, niin sehän on SAK/demarille kauhistuksen paikka.
Kirjoittelehan vain puutaheinää "asiantuntijalausuntojasi" niin SAK/demujen kannatus-ja ammattiliittojen jäsenet marssivat jonossa kohti loimaan halvempia hintoja, ja samaa turvaa, eikä tarvi epäillä, että rahat menee SAK/demariketkujen taskuun.
Kun minä sanon, että tuo on Sukarilta vain hätähuuto, kun Masku on jo ulkoapäin niin vastenmielisen punaisen E-liikken näköinenkin, ettei sinne hevin hirveä edes mennä. Olen aina jotenkin aistinut tuon putiikin haisevan SAK/demareille.
No olen minäkin kerran erehtynyt sieltä ostamaan erään ylihintaisen "tarjoustuotteen" asuntoautooni.
Tuon tuotteen olisi kyllä sitten saanut toisaalta ilman tarjoutakin halvemmalla.
Kävin minä sieltä myöskin katsomassa kaapistoja yhdelle mökilleni, jotka olivat minusta täyttä sutta, ja hankinkin ne toisaalta, heidän laskemaansa viimeistä pohjahintaa 60%:a halvemmalla, ja ladukkaampana.
Päätinkin, että tuohon liikkeeseen en enää mene. Meinas väkisin myydä kallista. Oli kuulema hinnat nousemassa, buahhahhaaaaaaaa
No ukkihan kyllä nyt menee, sehän on selvä asia se, sillä ukilta unohtui oitis nuo KMS-rahoituksetkin.
Katsotaanpa Ukki peli loppuun, ennenkuin käytät Sukaria ja Suomi-soffaa paskanjauhanta välineinäsi, ettet tule ampuneesi itseäsi nilkkaan tuossakin asiassa.
Otahan hatullisesi jälleen jouluateriaksesi.
Minun avaukseni poistui tuosta samasta asiasta, kun SAK/demut ne poistattivat. Siinä ei tokikaan kyllä SAK/demareita ylistetty, eikä kepua haukuttu.
Nyt saa Sukari punatoimittajiltakin ilmaista mainostilaa, kun hän kieroillessaan sanoi hallitusta huonoksi, ja lupasi tukea demuja. Vai sanoiko hän kuitenkaan, ettei sittenkin tarkoittanut persuja? ;)
No, joka tapauksessa tämä on vain hänen mainoskikkansa, jotta edes punikit käyttäisivät hänen palvelujaan, kun punikkien edellinen huonekaluketju tuli johdon taholta lypsetyksi kuiviin.
Etkä sinä yhtään ole solidaarinen Suomi-soffan työntekijöitä kohtaan, vaan toivot, että heiltä menisi työpaikat, etkä välitä mistään muusta, että kunhan vain SAK/demut saa korruptio rahaa.
Ukki-reppana on aivan punainen, muutenkin kuin naamaltaan, kun hän paasaa punikkipropakandaansa.
Muuta Venäjällle, niin pääset ihannepolitiikkasi pariin.
Tai oikeastaan Pohjois-Korea on lähimpänä SAK/demareiden toimintaa, politiikkaa ja tavoitetta.
Kylä tuli Sukaristakin puna-ukille niin Topi, että..., vaikka aikaisemmin on rosvoksi ja kepuketkuksi haukkunut.
Sukaria on varmaankin käyty jo pyytämässä SAK/demareiden ehdokkaaksikin mustissa verkkosukissa ja punaisessa nahkajakussa, puna- ja pinkkiruusujen kera.
Ilmankos SAK/demareillekin tuota KMS-rahaa annettiin.
Ei näy olevan SAK/demarille sekään hyvä asia, että saa laadukkaita ja edullisia kalusteita.
Kuin ei myöskään se, että Lentäisi Finairilla, vaan pitäisi lentää ulkolaisella Blue1:llä
Noiden kanssahan emot teki jo sopimuksen, ja vieläpä sellaisen, että se olisi kelvannut Finairillekkin.
Vieläkö ukki väittää SAK/demareita sinivalkoiseksi isänmaan etuja ajavaksi puolueeksi.
Minusta siinä heidän isänmaallisuuslipussa on punainen raita.
Tuossa on kuule ukkeli pohjimmiltaan kysymys ilmeisemmin vain siitä, että Suomi-Soffa on voittanut maskun kilpailussa.
Olenkin ihmetellyt, etä millä helkutin rahoilla nuokin toimivat. Siis nuo huonekalu kaupat, kun kulutkin on niin helvetinmoiset, jo yksistään tiloista.
kohta varmaan punatoimittajat tekkee asiasta ajankohtaisohjelman, luulen minä.
Pitäähän SAK/demujen tuolakin asialla yrittää Keskustaa ja sen politiikkoja mustamaalata.
Mutta Kansapa ei taida käydä enää Maskussa senkään vertaa, kuin aikaisemmin. Varsinkaan nyt, kun tuli tuo Sukarin demarius tietoon.
kyllä tuollainen kirjoittelu on ala arvoista. vasemmistolainen voi olla hyvinkin isänmaallinem kun katsoo tv. esimerkiksi kuinka siellä rötösporvareita joka käytävällä.ja kuinka paljon suomessa on rikollista yritys toimintaa minä pidän sitä isänmaallisena joka maksaa veronsa kunniakkaasti .kuka sitä lopuksi uskaltaisi näyttää naamansa itsenäisyyspäivänä
Ottaako pumpusta;-))))))))) Kepulaista joulumieltä;-)))))))
Soffafirma on nurin, odotellaan vaan. Rehelliset mööpelikauppiaat ovat huolestuneena katsellut soffan touhuja. Varsinkin nyt kun Pekkarinen ei uskalla neuvoa mitä tukea kantsis hakee, hän vetää nimensä alle ja hyväksyy tuet. Tämä tukipolitiikka meni uusiin puihin Pekkarisen ja soffan taulukauppojen johdosta, ja varsinkin kun paljastu että soffia tehdään Viross, eli se siitä kotimaisuudesta. Nämä tuotteet on testienmukaan ollut niin huonoja laadultaat, että olis voitu kärrätä suoraan kirpputorille.
Miten olet saanut vihat päälle. heh heh Sinulle nauretaaaaaaaaaan, koska olet täysi pönttö. heh heh
Mauri Pekkarisen toiminta tässä Suomi-Soffan tapauksessa haisee pahasti. Tässäkin on poliisille vielä tutkittavaa.
Pekkarisen hämäriä taulukauppoja poliisi tutkii...
No niin, Kepuystäväiseni, kukahan on ottanut esille minun kolme vuotta vanhan avaukseni, Kohuliikemies Sukarista, ja hänen Kauppakeskusrakentamisistaan. Kun luin tuon vanhan avaukseni, niin siitä käy ilmi mitenkä oikeassa tuolloinkin Ukki oli.?
Nyt Sukari on hiljainen entinen liikemies, joka poikiensa avulla haluaa pysyä vielä julkisuudessa. On todella ikävää, kun tuollainen Keskustalainen suurliikemies romahtaa, ihan totaalisesti. Sukarin viimeinen yritys oli kusettaa näitä Pohjoisen kauppayrittäjiä. Hänhän suumnnitteli Suurhallia melkein tuohon kiimingin juuri valmistuneen Kauppakeskuksen viereen.
Kuitenkin nämä paikalliset kauppiaat katsoivat, että tällaista suurhallia ei täällä nyt tarvita, koska juuri valmistunut Kauppakeskus on vajaan kilometrin päässä.
Niin muuten kun luin tuon avaukseni kolmen vuoden takaa, huomaan nyt, kuinka kaukonäköinen ja valistunut olin silloin kolme vuotta sitten. Toisin sanoen, en yhtään lausetta muuttaisi mitä tuolloin piirtelin palstalle.
Kiitos vaan ylläpidolle kun julkaisitte tuon vanhan avaukseni. Toisaalta ihmettelen miksi eilinen avaukseni on poistettu, en mielestäni siinäkään avauksessani ketään "Silmittömästi haukkunut". vai saiko Sonnimies poiston aikaan minun avaukseni kohdalla.
Muuten olen hyvilläni, että joku on nostanut avaukseni palstalle, olletikin kun en kirjaintakaan vaihtaisi pois. Hyvää jatkoa kaikille, toivoo Uusiintunut-Ukki täältä kylmästä pohjolasta.
Yrityksiä täytyy avustaa.
Kepuhallitus antoi Kemijärven liimapuutehtaalle 20 milj
ja toimintaa oli pari kuukautta.
Soinin porukassa noita avustettavia "yrityksiä" kyllä sitten tuleekin riittäämään.
Johan nuo persujen touhut haisee muutenkin sille, että jos sieltä rehellisyyttä ilman kotiinpäin vetoa löytää, niin silloin on tapahtunut ihme.
Alussa persut vaikutti jopa tervetulleelta ilmiöltä politiikkaan, vaan mitä enemmän niiden touhuja seuraa, sen vastenmielisemmiskisi ketkuiluiksi ne käyvät.
Nyt tutkitaan HOK-Elantoo liittyvää törkeää lahjusvyyhteä.
Älä hyvä ystävä odottele, että myöskin Vasemmistopuolueet olisivat syyllistyneet "Kepulaiseen ketkuiluun". Kyllä noita väärinkäytöksiä on jo tarpeeksi tullut julkisuuteen. Joten turhaan sinä odotat että Demaritkin joutuisivat "Leivättömän" pöydän ääreen, kuten kepulikansanedustajat ovat joutuneet.
Saapa nähdä milloin Pikku-Mauri-Pekkarisen, oikeat "Karvat", hänen tekojensa takia tulevat Suomen kansan tietoisuuteen. Voin vaan sanoa, että silloin on Keskustan kirjat lopullisesti sekaisin, kun Maurin "Lahjontasyytteet ja muutkin "Kähminnät", tulevat julkisuuteen.
On vielä tuoreessa muistissa, kun kepulaisten hallitusvallan aikana tuo Suomi Soffan naispuolinen johtaja esitteli itseään sohvalla maaten mm. Hesarin kokosivun mainoksissa. Mikä oli esitellessä, koska rahavirta veronmaksajien lompakosta oli ehtymätöntä? Sinne Kajaaniin rakennettiin uudet bytingit, mutta eihän sielläkään noissa uusissa pytingeissä enää tuo Suomi Soffa valmista mitään, maan tavan mukaan manit pois ja konkka. Kemijärvellä kävi aivan samalla tavalla manit pois ja konkka kepulaishallitusvallan aikana.