Kipinä 2.2000. Pasi Turunen. Kun Helsingin Sanomien juttu Turun tuomiokirkon yllä nähdystä pilvestä osui silmiini, tunsin sisimmässäni aivan kuin Herran sanovan: "Se olen minä!" Herra oli astunut alas tarkastamaan Suomen siionia. Mitä sanoo Raamattu Hebr.1:1-2. Sittenkuin Jumala muinoin monesti ja monella tapaa oli puhunnut isille profeettain kautta, on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta, jonka hän on pannut kaiken perilliseksi, jonka kautta hän myös on maailman luonut.
Piipahtiko Jumala Turussa?
Jope.48.
395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jumala kävi itse, paikan päällä toteamassa noiden kaupunkien hengellisen ja moraalisen tilan.
Kaupugin miehet olivat valmiit raiskaamaan Jumalan lähettiläät.
Ja koska tuo tapahtui juuri Turussa, niin tarkoittaa se sitä, että Herra tutkii lut. kirkon hengellisen tilan ja myös moraalin rappion.
Sangtioita varten se onkin välttämätön toimenpide.
Ei Jumala tule ja kävele ihmisten keskellä, vaan Jeesus, mutta hänen kauttaan niin voi ollakkin...!
olen tekevä?
Onhan Aabrahamista tuleva suuri ja väkevä kansa, ja kaikki kansakunnat maan päällä tulevat hänessä siunatuiksi.
Sillä minä olen valinnut hänet, että hän käskisi lapsiansa ja perhettänsä, joka jää hänen jälkeensä, noudattamaan Herran tietä ja tekemään sitä, mikä vanhurskaus ja oikeus on, jotta Herra antaisi Aabrahamille tapahtua, mitä hän on hänelle luvannut."
Niin Herra sanoi: "Valitushuuto Sodoman ja Gomorran tähden on suuri, ja heidän syntinsä ovat ylen raskaat.
Sentähden minä menen alas katsomaan, ovatko he todella tehneet kaiken sen, josta huuto on minun eteeni tullut, vai eivätkö; minä tahdon sen tietää."
Ja miehet kääntyivät sieltä ja kulkivat Sodomaan päin,
---->>> mutta Aabraham jäi vielä seisomaan Herran eteen.
(Näin Sanassa sanotaan)