Kiinnostaisi tietää, mitkä syyt saisivat sinut tekemään itsemurhan.
Itse tekisin itsemurhan, jos a) sokeutuisin b) velkaantuisin niin pahasti, etten koskaan kykenisi niitä maksamaan takaisin c) saisin elinkautisen vankeustuomion d) neliraajahalvaantuisin
Itse tekisin itsemurhan, jos a) sokeutuisin b) velkaantuisin niin pahasti, etten koskaan kykenisi niitä maksamaan takaisin c) saisin elinkautisen vankeustuomion d) neliraajahalvaantuisin
Vastaukset 6
Vanhimmat
TOIVO ,näkö palaa vielä,lottovoitolla saa asiat kuntoon,teen valituksen korkeimpaan oikeuteen,ehkä kävelen vielä.Kuoleman jälkeenkin on toivo näemme vielä.Armosta elämme.
itsemurhaa jo lapsesta asti. Elämä on lähes aina ollut minulle monella tavalla vaikeaa. Melko lähelläkin olen ollut lopullista ratkaisua, mutta ainakin tähän mennessä olen perääntynyt viime hetkellä.
Olen kiivennyt korkean kerrostalon katolle, uinut kauas merelle, ollut päiväkausia syömättä ja juonut vain vähän, ajatellut ajaa päin vastaantulevaa rekkaa (viimeksi torstaina), vetänyt viinaa kaksin käsin jne.
Syy, miksi en ole tehnyt itsemurhaa, on PELKO: En kerta kaikkiaan uskalla tehdä sitä. Vaikka elämä on potkinut minua päähän oikein rankasti (olin lapsena täysin yksin, ei yhtään kaveria, koulussa opettaja nöyryytti julmasti ja täysin aiheettomasti, oma äiti jo lapsesta asti piti minua outona ja kauhisteli usein, mitähän tuosta oikein tulee vai tuleeko mitään, isä oli etäinen ja tunteeton, työpaikalla kiusattiin, minulla ei ole edelleenkään yhtään ystävää jne)
Olen kuitenkin saanut onneksi nauttia muutamasta onnenhetkestä elämässäni ja se on kai pitänyt minua pystyssä. Ja asun omassa asunnossa eikä pankkitilikään ole ihan tyhjä. Mutta ilman noita ja ilman PELKOA olisn tehnyt itsemurhan jo aikoja sitten. Päivä kerrallaan tässä mennään ja juuri nyt on aika masentunut olo. Jos voitan sen kuolemanpelon, saatan tehdäkin itsemurhan jonakin päivänä.
Jos tuohon lopulliseen ratkaisuun joskus päädyt, niin tee se niin, ettei siitä ole muille aiheetonta kärsimystä. Älä siis esim. aja rekkaa päin, siitä voi kuski saada kovat traumat, eikä loukkaantuminenkaan täysin mahdotonta ole. Tässä maailmassa on kyllä keljuilua ihan riittävästi, vaikkei sitä viimeisellä teollaan lisäisi.
Näin muuten pystyisin itsekin allekirjoittamaan suuren osan viestistäsi. Varsinaisia yrityksiä (tai tuollaisia lähes yrityksiä) ei minulla kuitenkaan ole. Jos minä päätän tehdä ratkaisun, niin sitten minä teen sen kerralla. Tai näin siis uskon, helppo se on tietysti sanoa kun ei ole reunalla seisonut. Minulla ratkaisua viivyttävä tekijä ei ehkä kuitenkaan ole varsinaisesti pelko, vaan ihan yleinen päätöksenteon vaikeus. Kai sitä vielä on takaraivossa pieni ajatus siitä, että tulevaisuudessa voi asiat vielä olla paremmin. Ratkaisun pystyy tekemään vasta kun tuo ajatus häviää.
Minulla talous saattaa kyllä pian helpottaa päätöksentekoa. Jos päätyy puliukoksi sillan alle, on käytännössä enää yksi suunta. Silloin valinta tehdään sen suhteen, kuoleeko nopeasti vai hitaasti. Minä taidan jo oikeastaan odottaa tuota valintatilannetta. Kun koko elämä on ollut yhtä alati jyrkkenevää alamäkeä, niin järki kyllä jo kertoo ettei suuntaa ylöspäin ole, mutta kun takaraivossa on yhä se pieni ajatus, jota ei ole saanut tapettua.
En ikinä. Voin kuulostaa sinisilmäiseltä ja aivottomalta, mutta mä ajattelen, että kaikki kääntyy aina parhainpäin ja kaikella on aina tarkoitus. Mä en usko, että itsemurha on koskaan mikään ratkaisu. Mielestäni elämä on peli, josta kukaan ei selviä, mutta vain luuserit lopettavat sen kesken.
Ei shakkiakaan jatketa, kun lopputulos on varma. Pelin turha pitkittäminen ei ole tarkoituksenmukaista, ja se ainoastaan tuhlaa vastustajan aikaa. Esiim. työtön taas tuhlaa valtavasti yhteiskunnan resursseja. Pelin pitkittäminen on typerää, kun siitä ei kukaan hyödy mutta monelle on haittaa.
No näinhän se on. Tosin shakkia voi pelata vielä tuhansia kertoja luovutuksen jälkeenkin. Elämää ei voi ottaa uusiksi. Ei siis kannata ihan heti luovuttaa, jos jotain yllättävää tapahtuisi. Hävityssä pelissä mahdollisuuksia ja yllätyksiä ei tapahdu. Ellei vastustaja sitten nukahda kesken pelin.