Olen tavannut vl-miehen, joka on ihastunut/tykästynyt/ehkä rakastunut minuun. Hän on komea ja herättää minussa alkukantaisia tuntemuksia, myös sängyssä. Mikä on hyvä. Ihastusta on ilmassa..
Mutta. Hän ei ole yhteiskunnallisesti hyväksyttävä. Ei suurituloinen eikä erityisen menestynyt. Mutta taiteellinen ja humaani, tosin polttaa tupakkaa eikä harrasta urheilua kuten minnä... Taiteellinen puolensa viehättää minua, siis että hän on erilainen. Elää tukien varassakin.. Itse olen ns. yhteiskunnallisesti hyvästä perheestä ja tulotasoni on huomattavasti kovempi, olen johtavassa asemassa.
On aivan turha nyt minua syyllistää siitä että tajuan yhteiskunnallisen aseman olevan jonkinlainen este. Itse en haluaisi asettaa tällaista rajaa, mutta ymmärrän, että minua tullaan kritisoimaan valinnastani jos sen teen, niin vanhempieni kuin ystävieni muodossa.
Voisiko suhde onnistua, vai tuleeko lopulta erilaisuus esteeksi? Samanlaisuuttakin meissä on. Hän on ihana, mutta en uskalla tunteilleni antaa vapautta, koska mietin kaikkea tätä.
Onko kellään tällaista kokemusta? Apua. Nyt on kaunis ja muodokas upea nainen ja komea vl-uros löytäneet toisensa. Voiko yhteiskunta erottaa ihmiset? Yhteiskunnallisesti siis emme ole sopivia toisillemme=/
Tiedän, että moni sanoo varmaan, että anna palaa jos olet rakastunut. Mutta moni varmaan ymmärtää yhteiskunnan, perheen paineen... =/
Mutta. Hän ei ole yhteiskunnallisesti hyväksyttävä. Ei suurituloinen eikä erityisen menestynyt. Mutta taiteellinen ja humaani, tosin polttaa tupakkaa eikä harrasta urheilua kuten minnä... Taiteellinen puolensa viehättää minua, siis että hän on erilainen. Elää tukien varassakin.. Itse olen ns. yhteiskunnallisesti hyvästä perheestä ja tulotasoni on huomattavasti kovempi, olen johtavassa asemassa.
On aivan turha nyt minua syyllistää siitä että tajuan yhteiskunnallisen aseman olevan jonkinlainen este. Itse en haluaisi asettaa tällaista rajaa, mutta ymmärrän, että minua tullaan kritisoimaan valinnastani jos sen teen, niin vanhempieni kuin ystävieni muodossa.
Voisiko suhde onnistua, vai tuleeko lopulta erilaisuus esteeksi? Samanlaisuuttakin meissä on. Hän on ihana, mutta en uskalla tunteilleni antaa vapautta, koska mietin kaikkea tätä.
Onko kellään tällaista kokemusta? Apua. Nyt on kaunis ja muodokas upea nainen ja komea vl-uros löytäneet toisensa. Voiko yhteiskunta erottaa ihmiset? Yhteiskunnallisesti siis emme ole sopivia toisillemme=/
Tiedän, että moni sanoo varmaan, että anna palaa jos olet rakastunut. Mutta moni varmaan ymmärtää yhteiskunnan, perheen paineen... =/
Vastaukset 68
Vanhimmat
parisuhdeasiat itse. Mukavaa, että olet saanut koukkuun vl-uroksen.
en käsitä miksi halusit "avautua" tälle roskapalstalle?
olisi päteviä neuvojia niin kuin tuo Melperi esimerkiksi.
Siitä huolimatta tartuin avaukseen, koska haluan yleisellä tasolla tuoda esille omia ajatuksiani aiheeseen liittyen.
1) Erilainen koulutus ja yhteiskunnallinen asema
Tämä ei tietenkään ole este parisuhteelle, jos RAKKAUS ROIHUAA yli kaiken.
Mutta...
Yleensä kuitenkin on hyvä asia, jos osapuolet pystyvät puhumaan "samaa kieltä". Eli ollaan kutakuinkin samalla tasolla. Jos levyseppä-hitsaaja puhuu saumojen kestävyydestä ja talouspäällikkönä toimiva ekonomi-vaimo puhuu tilinpäätöksistä ja omaisuuden arvostuksista sekä yritysverotuksen ongelmista, niin keskustelut on aika nopeasti käyty.
Tähän voi joku sanoa: Eihän kotona tarvitse puhua työasioista. No ei tarvitsekaan, mutta jos ollaan suht'koht samalla aaltopituudella, niin se ei ainakaan vie parisuhdetta huonompaan suuntaan.
2) Harrastukset
On melkoinen ero, jos sinä olet urheilullinen ihminen ja mies harrastaa perinteiseen vl-tapaan tupakointia. Minä en voisi kuvitellakaan eläväni parisuhteessa tupakoivan naisen kanssa. Tupakoivan henkilön henki, vaatteet, auto jne. haisevat pahemmalle kuin SIAN PASKALLE (anteeksi hieman brutaali ilmaisu).
Mies voi toki lupailla lopettavansa tupakoinnin. Tällaiseen lupaukseen ei pidä liikoja luottaa. Asiantuntijoiden mukaan nikotiini aiheuttaa yhtä voimakkaan riippuvuuden kuin heroiini. Se ei ole mikään kevyt riippuvuus.
Jos edelleen haluat pysyä kiinni kaverissa, niin kannattaa vaatia, että hän lopettaa tupakoinnin HETI. Samalla näet, kuinka homma onnistuu.
3) Vl-mies
Tämä on kaikista pahin kanto kaskessa. En tiedä, oletko uskovainen. Olet uskovainen tai ei, mutta koska olet ei-vanhoillislestadiolainen, niin sinuun suhtautuvat kaikki vl-miehen sukulaiset ja tuttavat kuin HALPAAN MAKKARAAN. Korkea yhteiskunnallinen asemasi kuitenkin hieman keventää tätä suhtaumista.
Sitten VARSINAINEN VAROITUS:
Älä missään nimessä liity vl-herätysliikkeen jäseneksi. Jos niin teet, se on sinun TUHO!
Jos olet oikea ihminen ja kirjoitit totta, niin toivon, että teet hyviä ratkaisuja!
Jos olet provo, niin ei maailma siihen kaadu.
Mutta kuulepas! Olen poikennut miesehdokkaani kanssa muutamia kertoja seuroissa ja ihan totta ajattelin ryhtyä vanhoillislestadiolaiseksi. Niillä siellä on oikein hyviä tarjouksia. Paras niistä on, että ehdoitta saa uskoa kaikki synnit anteeksi ja pääsee rauhaan Jumalan kanssa. Mitäs tähän sanot?
Mihin perustuu tarjoukset?
- SAADA USKOA synnit anteeksi? ( etkö voi niitä uskoa kotona, kuka sen kieltää? )'
- Rauha Jumalan kanssa ( Vaikuttiko se siltä siellä seuroissa, että olisi joku rauha? Kai siinä oli tukena Raamatun kohta, jäikö mileen )
Ihmetyttää? Mutta jos näin, ilmeisesti pelastut. Olihan Hän hyvä sängyssäkin, kuten hyvälle uskovaiselle kuuluukin ja välittömästi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8660759#comment-41303827
Jos olet oikeasti kiinnostunut niin ketju on pitkä.
"Niillä siellä on oikein hyviä tarjouksia."
Sinä voit juosta kauppojen ALE-tarjousten perässä, mutta hengellisissä asioissa eivät tarjoukset pelitä. Ainoa KESTÄVÄ TARJOUS sinulle ja kaikille ihmisille tulee Golgatan keskimmäiseltä ristiltä: ""Kun nyt Jeesus oli ottanut hapanviinin, sanoi hän: "Se on täytetty", ja kallisti päänsä ja antoi henkensä."" (Joh. 19.30)
Siinä elämän herra Jeesus Kristus täytti Isän tahdon ja sovitti koko maailman synnit Isän edessä. Vain JEESUKSEEN KRISTUKSEEN uskomalla - ei siis mihinkään vl-HÖPÖTARJOUKSIIN uskomalla - sinä, minä ja Hentun Liisa voimme saada syntimme anteeksi ja kokea sielun pelastuksen.
Joh. 3:16
"16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
"Paras niistä on, että ehdoitta saa uskoa kaikki synnit anteeksi ja pääsee rauhaan Jumalan kanssa."
Sinä et yhdenkään vl-NORTTIHEMMON käsien alla saa rauhaa Jumalan kanssa. Sinä saat sisäisen rauhan silloin, kun luovutat pienen elämäsi suuren Jumalan vahvoille käsivarsille. Ne kädet kannattavat sinua läpi elämän aallokon ja erän kerran purtesi saavuttaa RAUHAN RANNAN.
Siunausta sinulle!
---------------------------
Vanhoillislestadiolainen herätysliike opettaa mm. seuraavia HARHAOPPEJA:
1. Vain vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia.
Missään kohden Raamattua ei mainita, että joskus elävä usko rajautuu yksinomaan yhden pienen herätysliikkeen sisälle. Jeesus antoi lähetyskäskyssä kehotuksen julistaa evankeliumia kaikille kansoille. Tätä kehotusta noudatetaan koko ajan ja ihmisiä tulee uskoon kaikkialla maailmassa.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
2. Vain vanhoillislestadiolaisilla on Pyhä Henki.
Ei mitään perustetta tällaiselle opetukselle. Kytkeytyy kohtaan 1.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
3. Vain vanhoillislestadiolaisuus = Jumalan valtakunta.
Jumalan valtakunta maan päällä muodostuu kaikista elävässä uskossa olevista ja Kristuksen verellä pestyistä henkilöistä ympäri maailmaa. Tämän joukon päänä on Jeesus Kristus. Jeesus itse sanoi, että älkää uskoko, jos joku sanoo, että Jumalan valtakunta on vain “täällä“.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
4. Jumala ei kykene pelastamaan syntistä ihmistä ilman vanhoillislestadiolaisen apua.
Tottakai Jumala pystyy pelastamaan ihmissielun. On suurta röyhkeyttä opettaa, että kaikkivaltias ja kaiken luonut Jumala ei pysty tähän. Mihin Jumala ei pysty ilman ihmisen apua?
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
5. Jumala ei pysty yksin antamaan syntejä anteeksi. Aina on oltava mukana vanhoillislestadiolainen.
Samaa röyhkeyttä tässä opissa kuin edellisessäkin. Jeesus opettaa Isä meidän -rukouksessa anomaan syntejä anteeksi suoraan Jumalalta. Raamatun mukainen perusoppi on, että USKO JEESUKSEEN sisältää sekä syntien anteeksiannon että sielun pelastuksen.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
6. Ehkäisy on syntiä.
Missään kohden Raamattua ehkäisyä ei nimetä synniksi. Vl-saarnaajat ja vastaavat yrittävät epätoivoisesti käyttää tässä harhaopissa mm. kohtia: "Älä tapa", "Täyttäkää maa" jne. Nämä eivät mitkään liity ehkäisyyn eivätkä kiellä sitä.
Kyseessä on vl-herätysliikkeen HARHAOPPI.
=========================
Kaikki mainitut HARHAOPIT perustuvat SRK:n ja vl-saarnaajien itsekkyyteen. nöyrtymättömyyteen Jumalan edessä, omavanhurskauteen ja hengelliseen korskaan. Heillä on halu syrjäyttää Jumala omalta paikaltaan ja sijoittaa itsensä sille paikalle. Vrt. sielun pelastus ja syntien anteeksi antaminen.
Kuinka kauan Jumala katselee tätä puuttumatta asiaan? Sitä minä en tiedä. Jumala yksin sen tietää.
PS. Lestadiolaisuuden perustaja Lars Levi Laestadius ei opettanut "vain me" -HARHAOPPIA. Sen ovat Oulun veijarit keksineet päissään hänen kuolemansa jälkeen. Tämä tieto perustuu väitöskirjatutkimukseen."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8080518#comment-37513570
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8635652#comment-41075468
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8217900
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8324321#comment-38961617
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8102470#comment-37636016
Ei siellä tuommoisista harhaopeista seuroissa mitää n puhuttu. Sinä olet nyt ymmärtänyt asiat aivan väärin.
kyennyt tällä palstalla esittämään yhtään dokumenttia tai linkkiä puheeseen, jossa olisi noin opetettu.
Tuo on Melperin oma kokemus, sama kuin fariseuksilla Jeesuksen opetuksesta, kun Hän saarnasi Jumalan valtakuntaa, parannusta ja evankeliumin uskomista.
Luuk.13
23. Niin sanoi yksi hänelle: Herra, vähäkö niitä on, jotka autuaaksi tulevat? Ja hän sanoi heille:
24. Pyytäkäät ahtaasta portista mennä sisälle, sillä monta on, sanon minä teille, jotka pyytävät mennä sisälle, ja ei taida.
vaan kerro meille kaikille ne kohdat Raamatusta, joiden mukaan:
1) vanhoilliset ovat koko maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia - muut uskovaiset ovat helvetin kauraa
2) VAIN ME (= vanhoillislestadiolaiset) voimme antaa synnit anteeksi ja VAIN MEIDÄN kautta voi ihmissielu pelastua - Jumala ei pysty suoraan antamaan syntejä anteeksi eikä pelastamaan ihmissielua ilman vl-apua
3) pelkkä vl-herätysliike on Jumalan valtakunta.
Nuo ovat virallisia vl-oppeja. Äläkä vaan vl-TÖYHTÖHYYPPÄ väitä, että eivät ole. Sillä väitteellä vain NOLAAT itsesi, sillä kaikki vl-herätysliikettä tuntevat tietävät, että noin opettavat.
Siis raamatunkohdat...
”Nuo ovat virallisia vl-oppeja. Äläkä vaan vl-TÖYHTÖHYYPPÄ väitä, että eivät ole. Sillä väitteellä vain NOLAAT itsesi, sillä kaikki vl-herätysliikettä tuntevat tietävät, että noin opettavat.
Siis raamatunkohdat...”
Miksi pyydät minua todistamaan omia väitteitäsi?
Jos et itse pysty todistamaan väitteitäsi, niin pyydä joku niistä kaikista, jotka tietävät, laittamaan tänne dokumenttia väittämstäsi opetuksesta.
raamatunkohtia.
Toki sen tiesin etukäteen, koska sellaisia kohtia ei ole.
Viralliset vl-opit = Mittaamattoman OMAVANHURSKAUDEN RIIVAAMANA Oulussa keksittyjä Raamatun vastaisia VALHEOPPEJA!!
Kirjoitit: " Paras niistä on, että ehdoitta saa uskoa kaikki synnit anteeksi ja pääsee rauhaan Jumalan kanssa."
Täällähän asetetaan näköjään ehtoja muille! Eli "vain me". Kohtahan Melperi on ihan oikeassa.
että sitä saa ihan kaltaisenaan alkaa uskoa. Että Kristus on täyttänyt lain puolestamme. Ettei meistä kenestäkään olisikaan sen täyttäjäksi. Tuo kuulosti oikein hyvältä. Ikään kuin saattoi aistia armollisen Jumalan läsnäolon.
saa uskoa myös monissa muissa uskonsuunnissa, vaikka kotona niinkuin eräs täällä kirjoitti.
"1) vanhoilliset ovat koko maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia - muut uskovaiset ovat helvetin kauraa."
Vl:t eivät opeta, että, "vain me". Vl:t opettavat, että ihminen vanhurskautetaan vain armosta, uskon kautta!
"2) VAIN ME (= vanhoillislestadiolaiset) voimme antaa synnit anteeksi ja VAIN MEIDÄN kautta voi ihmissielu pelastua - Jumala ei pysty suoraan antamaan syntejä anteeksi eikä pelastamaan ihmissielua ilman vl-apua."
Vl:t opettavat, että ihminen saa syntinsä anteeksi Pyhän Hengen välityksellä, joka on annettu uskoville.
"3) Pelkkä vl-herätysliike on Jumalan valtakunta."
Tuollaista oppia ei ole vl-liikkeessä.
"Nuo ovat virallisia vl-oppeja. Äläkä vaan vl-TÖYHTÖHYYPPÄ väitä, että eivät ole. Sillä väitteellä vain NOLAAT itsesi, sillä kaikki vl-herätysliikettä tuntevat tietävät, että noin opettavat.
Siis raamatunkohdat..."
Raamtunkohtia ei löydy, koska oppisi ei ole Raamatusta, eikä myöskään vl-opetusta.
Käsityksesi mukaan vl:t opettavat kirjoitustesi mukaisesti, joten voitko esittää jotakin kirjallista tai äänellistä aineistoa perusteluiksesi?
että seurojen lisäksi kotonakin saa uskoa.
voi mitään todistaa, koska hänellä on vuosikymenen kestäneen palstailun jälkeen omituisia päähänpinttymiä ja hän puhkuu vihaa elävää Jumalaa vastaan. Tietääkö joku, onko herra MelperiYkkösellä ketään läehistä, joka voisi hommata sen terapiaan?
"Vl:t eivät opeta, että, "vain me". Vl:t opettavat, että ihminen vanhurskautetaan vain armosta, uskon kautta!"
Ovatko Suomen baptistit, helluntalaiset, vapaakirkolliset ja muut ev.lut. uskovaiset kuin vl:t, jotka kaikki Jumala on vanhurskauttanut, koska heillä on sydämenusko Kristukseen, sinun veljiä ja sisaria Herrassa.
"Vl:t opettavat, että ihminen saa syntinsä anteeksi Pyhän Hengen välityksellä, joka on annettu uskoville."
Vastauksesi sisältää sen, että ihminen voi saada anteeksi syntinsä vain uskovaisen (= vain vl:n) kautta. Voitko kertoa raamatunkohdan, joka sanoo näin.
""3) Pelkkä vl-herätysliike on Jumalan valtakunta."
Tuollaista oppia ei ole vl-liikkeessä."
Miksi vl:t nimittävät omaa herätysliikettään "Jumalan valtakunnaksi" eikä herätysliikkeeksi?
Suoraan sanoen en olisi uskonut sinua tuollaiseksi KIEROKSI VALETELIJAKSI. Mutta ihminen on erehtyväinen. Myös Melperi.
mutta eikö ne antaneet lupaa samaa uskoa kotona?
lisäksi,, onko Raamatussa jokin ehto siihen.
koa sekä kotona että kylässä.
"Ovatko Suomen baptistit, helluntalaiset, vapaakirkolliset ja muut ev.lut. uskovaiset kuin vl:t, jotka kaikki Jumala on vanhurskauttanut, koska heillä on sydämenusko Kristukseen, sinun veljiä ja sisaria Herrassa."
Sanot, että, "jotka kaikki Jumala on vanhurskauttanut."
Jos Jumala on vanhurskauttanut, minun ei tarvinne puuttua asiaan. Herää kuitenkin kysymys, mistä tiedät, että Jumala on vanhurskauttanut em. ihmiset?
"Vastauksesi sisältää sen, että ihminen voi saada anteeksi syntinsä vain uskovaisen (= vain vl:n) kautta. Voitko kertoa raamatunkohdan, joka sanoo näin"
Olen hakenut jo monta kertaa esille kohdan, jossa Jeesus antaa tämän valtuuden omille opetuslapsilleen.
Haen vaihteeksi toisen kohdan, Apt. 2:38, jossa asia selitetään. Lukemalla siitä molempiin suuntiin saa lisää taustatietoja.
Pyhä Henki luvataan...ja lupaus täytetään:
Apt.1:8 1. jakeen alku kertoo Pyhän Hengen lupauksesta. jakeessa 4:sanotaan, "..Jeesus sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan jääkää odottamaan sitä, minkä Isä on teille luvannut ja mistä olette minulta kuulleet..."
Syntien anteeksiantamuksen virka on siis Pyhän Hengen omaavilla.
"Suoraan sanoen en olisi uskonut sinua tuollaiseksi KIEROKSI VALETELIJAKSI.
Se oli ainakin suora tunnustus!
antoivat luvan uskoa myös kotona.
"Sanot, että, "jotka kaikki Jumala on vanhurskauttanut."
Jos Jumala on vanhurskauttanut, minun ei tarvinne puuttua asiaan. Herää kuitenkin kysymys, mistä tiedät, että Jumala on vanhurskauttanut em. ihmiset?"
Jos kyseiset ihmiset kertovat olevansa uskossa Jeesukseen, niin minulla ei ole mitään haluja eikä eväitä ruveta epäilemään heidän uskoaan. Minä en sijoita vanhoillislestadiolaisten tavoin itseäni Jumalan paikalle ja sano näille henkilöille: "Te ette ole uskovaisia - teistä tulee uskovaisia vasta sen jälkeen, kun MINÄ annan teille synnit anteeksi."
Tuo olisi niin RAAKAA JUMALAN PILKKAA, että pysyn kaukana siitä ja jätän tuon JUMALAN PILKAN vanhoillislestadiolaisten hoidettavaksi.
"Olen hakenut jo monta kertaa esille kohdan, jossa Jeesus antaa tämän valtuuden omille opetuslapsilleen.
Haen vaihteeksi toisen kohdan, Apt. 2:38, jossa asia selitetään. Lukemalla siitä molempiin suuntiin saa lisää taustatietoja.
Pyhä Henki luvataan...ja lupaus täytetään:
Apt.1:8 1. jakeen alku kertoo Pyhän Hengen lupauksesta. jakeessa 4:sanotaan, "..Jeesus sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan jääkää odottamaan sitä, minkä Isä on teille luvannut ja mistä olette minulta kuulleet..."
Syntien anteeksiantamuksen virka on siis Pyhän Hengen omaavilla."
Et ole pyynnöistäni huolimatta kertaakaan kopioinut palstalle Raamatusta sellaista kohtaa, joka sanoo, että synnit voidaan saada anteeksi vain ihmisen kautta.
Et kopioinut nytkään.
ISÄ MEIDÄN -rukous
Isä meidän, joka olet taivaissa.
Pyhitetty olkoon sinun nimesi.
Tulkoon sinun valtakuntasi.
Tapahtukoon sinun tahtosi,
myös maan päällä niin kuin taivaassa.
Anna meille tänä päivänä
meidän jokapäiväinen leipämme.
Ja anna meille meidän syntimme anteeksi,
niin kuin mekin anteeksi annamme niille,
jotka ovat meitä vastaan rikkoneet.
Äläkä saata meitä kiusaukseen,
vaan päästä meidät pahasta.
Sillä sinun on valtakunta
ja voima ja kunnia iankaikkisesti.
Aamen.
"Ja anna meille meidän syntimme anteeksi"
Oheisessa Isä meidän -rukouksessa Jeesus kehottaa meitä pyytämään syntejämme anteeksi Jumalalta. Tarkoittaako tuo kuitenkin sitä, että meidän tulee rientää lähimmän vl-henkilön luokse, joka antaa meille synnit anteeksi?
Tätäkö Jeesus tuossa tarkoittaa?
""Suoraan sanoen en olisi uskonut sinua tuollaiseksi KIEROKSI VALETELIJAKSI.
Se oli ainakin suora tunnustus!"
Pyrin antamaan sekä ruusut että risut suoraan eikä nurkan takana.
"38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
Kuinka moni vl on OTTANUT kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntien anteeksisaamiseksi, vai ovatko vaan saaneet kasteen lapsena.
"Et ole pyynnöistäni huolimatta kertaakaan kopioinut palstalle Raamatusta sellaista kohtaa, joka sanoo, että synnit voidaan saada anteeksi vain ihmisen kautta."
En kopio, sitä ei ole edes sanottu niin, vaan PYHÄN HENGEN työ on anteeksiantamus. Sitä henkeä ei voi kopioida tänne! Pyhä Henki on lahja ja se tulee lahjana ottaa vastaan. Pyhä Henki puolestaan on jumaluuden persoona ja ihminen ei voi nimetä ketään IHMISTÄ jumaluuden persoonaksi.
Raamatussa on kerrottu useita paikkoja, joissa näkyy Pyhän Hengen valtuuksien käyttö ja niitä valtuuksia ovat käyttäneet ihmiset.
"Ja anna meille meidän syntimme anteeksi"
"Tarkoittaako tuo kuitenkin sitä, että meidän tulee rientää lähimmän vl-henkilön luokse, joka antaa meille synnit anteeksi?"
Tuo rukous on Jeesuksen opettama (sitä on käytetty myös jo ennen Jeesusta) ja tarkoittaa, että synti on rikkomus Jumalaa vastaan ja syntiä tulee pyytää anteeksi Jumalalta. Katuvaa syntistä Jumala armahtaa. Jeesus omalla esimerkillään kertoi, "sinun syntisi annetaan sinulle anteeksi". Vaikka Jeesus itse oli vapahtaja, Hän ei antanut itse niitä anteeksi, vaan toimitti Isän tahdon ja kertoi armahduksesta katuvalle syntiselle. Tämän valtuuden Jeesus jätti omille opetuslapsilleen. Siis valtuuden käytää Pyhän Hengen voimaa!
Kiemurtelet kuin mato koukussa.
Tottakai se pitää jossain kohtaa Raamattua sanoa SELVÄSTI, että Jumala ei anna suoraan syntejä anteeksi vaan niitä pitää pyytää anteeksi ihmiseltä.
Ette kait SRK, vl-saarnamiehet ja sinä ole tätä oppia pelkästään omasta takataskustanne napanneet? Siis missä kohtaa Raamattua on oppinne perusta: Jumala ei anna suoraan syntejä anteeksi - vain vl voi antaa synnit anteeksi.
Kerro nyt viimeinkin meille se kohta, ettei tarvitse jatkaa tätä jankutusta.
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
Tuon voisi sanoa mielestäni myös näin: Tehkää parannus ja pysykää lujana armoliitossa.
Siis parannuksen jälkeen ei tarvitse uutta liittoa (kastetta), vaan pysyä lujana uuden liiton mukaisessa lupauksessa.
Anteeksiantamus on siten armahdukseen uskomista, eikä toistuvien liittojen tekemistä kastamalla.
Kaste on "armoliitto", eikä sitä pidä sekoittaa anteeksiantamukseen.
Ilm. 22:19 JJOS JOKU OTTAA POIS jotakin tämän ennustusten kirjan sanoista, OTTAA JUMALA POIS HÄNEN OSUUTENSA ELÄMÄN PUUHUN ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kerrottu.
Tuon voisi sanoa mielestäni myös näin: Tehkää parannus ja pysykää lujana armoliitossa. ** Totta kai voi, ja niin sanotte, MUTTA SE EI TEE OIKUTTA JUMALAN SANLLE, on Raamatun väärentämistä, eli syntiä.
Siis parannuksen jälkeen ei tarvitse uutta liittoa (kastetta), vaan pysyä lujana uuden liiton mukaisessa lupauksessa. ** Siinäkin on hyvä pysyä, mutta kerrotko mikä SE TODELLISUUDESSA ON.
Anteeksiantamus on siten armahdukseen uskomista, eikä toistuvien liittojen tekemistä kastamalla. ** Mitä Sinä puhut toistuvista liitoista. Eihän yhtään vL:ää ole kastettu, ripoteltu pakanallisesti vain.
Kaste on "armoliitto", eikä sitä pidä sekoittaa anteeksiantamukseen. ** Panetko hieman tukéa Raamatusta.
Kes.
"Et ole pyynnöistäni huolimatta kertaakaan kopioinut palstalle Raamatusta sellaista kohtaa, joka sanoo, että synnit voidaan saada anteeksi vain ihmisen kautta."
En kopio, sitä ei ole edes sanottu niin, vaan PYHÄN HENGEN työ on anteeksiantamus. Sitä henkeä ei voi kopioida tänne! Pyhä Henki on lahja ja se tulee lahjana ottaa vastaan. Pyhä Henki puolestaan on jumaluuden persoona ja ihminen ei voi nimetä ketään IHMISTÄ jumaluuden persoonaksi.
Raamatussa on kerrottu useita paikkoja, joissa näkyy Pyhän Hengen valtuuksien käyttö ja niitä valtuuksia ovat käyttäneet ihmiset.
"Ja anna meille meidän syntimme anteeksi"
"Tarkoittaako tuo kuitenkin sitä, että meidän tulee rientää lähimmän vl-henkilön luokse, joka antaa meille synnit anteeksi?"
Tuo rukous on Jeesuksen opettama (sitä on käytetty myös jo ennen Jeesusta) ja tarkoittaa, että synti on rikkomus Jumalaa vastaan ja syntiä tulee pyytää anteeksi Jumalalta. Katuvaa syntistä Jumala armahtaa. Jeesus omalla esimerkillään kertoi, "sinun syntisi annetaan sinulle anteeksi". Vaikka Jeesus itse oli vapahtaja, Hän ei antanut itse niitä anteeksi, vaan toimitti Isän tahdon ja kertoi armahduksesta katuvalle syntiselle. Tämän valtuuden Jeesus jätti omille opetuslapsilleen. Siis valtuuden käytää Pyhän Hengen voimaa!
Tässä eräs esimerkki:
"Pietari muisti, mitä oli tapahtunut, ja sanoi Jeesukselle....ja Jeesus vastasi... ( Markuksen evankeliumi 11:21,25-26 )
"Ja kun seisotte rukoilemassa, antakaa anteeksi kaikki mitä teillä on jotakuta vastaan. Silloin myös teidän Isänne, joka on taivaissa, antaa teille rikkomuksenne anteeksi.
26 Jos te ette anna anteeksi, ei teidän taivaallinen Isännekään anna anteeksi teidän rikkomuksianne."
Raamattu ei missään kohtaa mainitse, että synnit saadaan anteeksi vain ihmisen kautta.
Vl-PUUPÄÄT ovat itse keksineet tuon opin, jolla he RINTA ROTTINGILLA MAHTAILEVAT kaikille, että VAIN ME pystymme antamaan synnit anteeksi - siihen ei pysty edes Jumala.
Ihmetellä vain täytyy, miten moni ihminen on niin TYHMÄ, että uskoo tuollaiseen JUMALAN PILKKAAN, jota SRK ja vl-saarnamiehet opettavat.
Sinä olet yksi HÖYNÄYTETTY REPPANA.
"Totta kai voi, ja niin sanotte, MUTTA SE EI TEE OIKUTTA JUMALAN SANLLE, on Raamatun väärentämistä, eli syntiä."
Ajatteletko, ettei tänne palstalle voi kirjoittaa mitään muuta, kuin kopioda Raamattua?
** Mitä Sinä puhut toistuvista liitoista. Eihän yhtään vL:ää ole kastettu, ripoteltu pakanallisesti vain.
""Kaste on "armoliitto", eikä sitä pidä sekoittaa anteeksiantamukseen.
** Panetko hieman tukéa Raamatusta.""
Eihän tuossa ole kysymys vl:n liitosta, vaan Jumalan tekemästä liitosta. Uskosta Jumalan lupaukseen.
Luuk. 22:20
Aterian jälkeen hän samalla tavoin otti maljan ja sanoi: "Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka vuodatetaan teidän puolestanne."
Mk. 16:16 Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. Joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
Siis on uskottava Jumalan lupaukseen ja uskottava myös Jeesuksen kautta saatavaan anteeksiantamukseen.
on vl.lahko.
Nämä ressukat ei uskalla sitä julisesti sanoa mutta omien suljettujen ovien takana he julistavat ´kaikki muut helvettiin. Tällainen paska mitä nää ressukat paasaa on säälittävää! Onneks tässä paskassa on se hyvä puoli et fiksut ottaa ja lähtee siitä veke.
muita paska lahkoja on mm. koivuniemi, jehovat, hellasrit, ja tää äärilesta team.
Synnit saa anteeksi Pyhän Hengen välityksellä, uskon kautta.
"Sinä olet yksi HÖYNÄYTETTY REPPANA."
Melperi on pahalla tuulella, rukoile iltarukouksessa näin:
"..."Tulkoon sinun valtakuntasi..."
Matt. 6:9–13
Oletkohan Sinä aivan terve? Tänäänkin olet roikkunut tällä palstalla aamusta iltaan. Onko se Sinusta normaalia?
Onhan sitä muutakin elämään kuin Jumalan lasten riemaaninen. Voisi mennä vaikka kävelykadulle katselemaan siellä liikkuvia ihmisiä taikka kirpputorille katselemaan tavaroita ja ihmisiä. Taikka kirkkiokonserttiin. Eikö se ole köyhää elämää luuhata palstoilla ja jurrata omien luutuneiden mielipiteittensä kanssa?
Minä päätän omasta ajankäytöstäni ja sinä päätät sinun ajankäytöstä.
Sopiiko?
joidenkin palstalaisten henkilökohtainen elämä ja ajankäyttö kuuluu sinulle?
Odotan vastaustasi.
", vaan toimitti Isän tahdon ja kertoi armahduksesta katuvalle syntiselle. Tämän valtuuden Jeesus jätti omille opetuslapsilleen."
Näin olemme saaneet valtuudet KERTOA Kristuksesta ja Hänen sovintotyöstään kaikille katuville kaikkialla maailmassa. Ja näin saavat myös tästä samasta kertoa myös monien muiden uskonsuuntien edustajat. Tämän ilosanoman Kristuksesta ja Hänen sovintotyöstään on meidän ykköstehtävämme.
kyseinen henkilö on imenyt vl-äidinmaidossa taipumuksen kytätä ja ilmiantaa toisia ihmisiä. Hän luulee, että tämä palsta toimii vl-säännöillä.
lestunut MeleperiYkkösen terveydentilasta. Kukapa ei olisi, jos joku on jo kymmenen vuotta vuorotta asunut palstalla.
katkeroittaa suurimman osan vl-herätysliikkeen jäsenistä.
välillä tupakalle!
Sinusta. Olet rienannut täällä jo ainakin 8 vuotta. Turha Sinun on potkia tutkainta vastaan.
Miksi sinä kutsut vl-herätysliikkeen ulkopuolisia uskovaisia?
""Kaste on "armoliitto", eikä sitä pidä sekoittaa anteeksiantamukseen. ** Kuka VL on todellisuudessa kastettu? Kuka on mennyt kasteelle ja sanonut – haluan kasteen Jeesukseen ja haluan seurata Häntä.
Niitä ei juuri mahda olla.
>>> Luuk. 22:20
Aterian jälkeen hän samalla tavoin otti maljan ja sanoi: "Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka vuodatetaan teidän puolestanne." ** Nyt puhut ehtoollisesta, se on aivan eri juttu kun babtizoo, kaste.
Mk. 16:16 Joka sen uskoo ja saa kasteen, on pelastuva. Joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen. ** Juuri näin sanotaan KASTETULLE JOKA TUNNUSTAA SUULLAAN JEESUKSEN.
Jeesus oli juuri sanonut, MENKÄÄ JA KASTAKAA, Jos joku ottaa minut vastaan.
Siis on uskottava Jumalan lupaukseen ja uskottava myös Jeesuksen kautta saatavaan anteeksiantamukseen.** Tämä on eri asia, mutta oikein mitä sanoit. Poisluettuna se, ettei Raamatussa noin kerrota, vaan kerrotaan kuten ristin ryöväri, USKOA JEESUS LUPUKSEKSI, MESSIAAKSI.
Jeesus ei ollut vielä silloin kuollut, mutta Hän oli RR,lle Messias, Herra.
Onko Sinulle.
si.
saatanan ikioma äpärä.
teliasta porukkaa.
ilmaistu.
ta...
sahdettu...
Puhut yhteiskunnallisen aseman eroavaisuuksista.
Mutta vaikenet kokonaan pohdinnoista uskonnollisen vaikutuksen eroista. Siletä ne suuret ongelmat kumpuavat jos kumpuavat.
Tällä on vanhoja pitkiä ketujuja siitä teemasta.
Etsi niitä vanhoja.
Aiheesta on jo niin paljon että kukaan ei ole sinulle vastailemassa, varsinkin kun palsta on mennyt tällaiseksi. Ei täällä vastaile enää ne jotka oikean vl-elämän pohjalta jotain aiheesta tietävät.
..kirjoitteli?
mihin ei tietty mikään vakaumus vaikuta.
Jos solmitte avioliiton, muistakaa laatia avioehto, jos sinulla on ennestään omaisuutta ja puolisollasi ei tai päinvastoin.
suutta tarkoitat?
puolisoiden omaisuutta. Ei naapureiden.
pureeiden omaisuuteen pääsisi käsiksi?
noh
aina niin helppoja ole.
surman suuhun, niin mene naimisiin vl-miehen kanssa ja liity vl-herätysliikkeen jäseneksi.
odottaa avosylin jokaista vl-rauhanyhdistyksen ovesta sisään astuvaa.
nyt rauhanyhdistyksellä aikoihin?
sinne kukaan uskovainen menisi.
vl-rauhanyhdistykselle, niin hänen kohdallaan käy toteen tämä:
Helvetin portin yläpuolelle on kirjoitettu lause ”Ken tästä käy, saa kaiken toivon heittää”
retään perheen paineet.