Kysäisin paljonko autoliike tarjoaa autostani ja sain niin huonon tarjouksen, että hävetti tarjoajan puolesta. Kaikkien mielestä, joilta olen kysynyt, minun kannattaisi myydä se netissä.
Kyseessä on kuitenkin 30 000 e auto, joten en tiedä monellako jossain nettiauto.comissa vierailevista on sellaisa rahoja käteistä.
Autoliike tosin tarjoaa bilikasta vain n. 25 000e.
Kyseessä on kuitenkin 30 000 e auto, joten en tiedä monellako jossain nettiauto.comissa vierailevista on sellaisa rahoja käteistä.
Autoliike tosin tarjoaa bilikasta vain n. 25 000e.
Vastaukset 28
Vanhimmat
mitään ihmeellistä, täytyyhän sen autoliikkeenki jollain elää. Toki mikäpä estää sinun tekemästä vastatarjousta liikkeelle, kaupankäyntiä se vain on ja jonkinlaisesta tarjouksesta on lähdettävä liikkeelle.
Se mitä tulee tuon hintaluokan auton myyntiin itse, niin voi olla vaikeaa koska käytännössä kaikki tarjoaa siihen jotakin vaihdossa ja sinä et halua ottaa vaihdossa mitään... Eli taitaa olla parasta vain yrittää tehdä se kauppa sielä autoliikkeessä.
Ei mulla ole varaa tehdä mitään kauppoja, kunhan provoilumielessä yritin täällä pullistella arvokkaalla mielikuvitusautollani.
juniori, mutta joillekin meistä nämä asiat ovat töyttä totta.
Paha hintaluokka. Netissä liikkuvat autot ovat hinnaltaan alle 10 000e. Kun mennään tuon yli, niin ollaan pääsääntöisesti autoliikkeiden armoilla. Kanattaa kilpailuttaa liikkeitä. Etenkin pohjisempana saattaa tuo 25 000e tarjous olla hyvinkin lähellä 29000e, mutta karu fakta on se, että niin paljon et saa, kun sen jälleenmyyntihinta liikkeissä taas ulos on.
Miten pohjoiseen on matkustettava, että hinnat nousee?
Lähtökohtaisesti sinun pitäisi myydä autoa 25000:lla nettiautossa jos et ota VAIHDOKKIa. Jos hinnoittelet sen oikein niin varmasti menee kaupaksi.
on "muka" arvo ja autoliike tarjoaa 25 000, eli tee heti kauppa.
Tosin en usko että yksikään autoliike 30 000 ulosmyynti hintaisesta autosta maksaa 25 000.
Se on yleen sä noin 55 -65 % todellisesta ulosmyynti hinnasta joka voit saada ja useimmin se on tuo alaraja lähempänä.
Mutta paljon oli viisaampi juttusi kuin palstan vakio hölmöllä eli foliohatulla
Viimeksi tuo säälittävä provoilija eli joppari1 väitti, että auton vuosimalli selviäisi valmistenumerosta vain hyvin harvoin. Todellisuudessa auton vuosimalli selviää siitä ihan aina.
Nyt tuo sama pelle väittää, että autoliike maksaisi vain "55 - 65 % todellisesta ulosmyyntihinnasta."
Jos auton hintalappu on esim. 30 000 euroa, niin pyynnissä on hyvin usein ns. vaihtoauton ylihyvitysvaraa 2000 - 3000 euroa. Toisin sanoen, jos vaihdossa ei tule mitään, niin liike voi myydä auton 27 000 - 28 000 eurolla.
joppari1:n väjaalla järjellä pääteltynä liikkeen ostohinta olisi siis vain keskimäärin 60 % tuosta 27 000 eurosta. Toisin sanoen joppari1 väittää, että liikkeen ostohinta olisi noin 16 200 euroa. Todellisuudessa liikkeen ostohinta on välillä 20 000 - 24 000 euroa liikkeestä ja autosta riippuen.
Voitostaan liike maksaa vielä verot + henkilökunnan palkat + toimitilan vuokrat + mahdolliset lainojenhoitokulut + auton myymisestä aiheutuneet kustannukset jne. Lisäksi liike vastaa auton kunnosta jopa puoli puotta kuluttajansuojalain mukaan. Todellinen kate ei siis yhdessä autossa päätä huimaa.
Viimeistään nyt jokainen omilla aivoillaan ajatteleva lukija on jo huomannut, että joppari1 ei ymmärrä autoalasta yhtään mitään.
olisi ne aivot joilla ajatella, niin olisit osannut lukea oikein tuon muka arvon.
Mutta kun ei sinulla ole, eikä tule olemaan, ajattelu kykyä, niin et älynnyt.
Ota välillä muutama folio kerros pois, jos vaikka vähän joskus sitten säteilisi.
Jotenkin saa vaikutelman että olet typerä.
Huomaa etten tyhmäksi sanonut jos lukemasi ymmärrät, mitä tosin epäilen
Siis pelkkä myynti liikkeelle, silloin tarjous oli hyvä.
Nettiautossa ei saa kuin vaihtotarjouksia romuihin, vaikka olisi laittanut että "ei vaihtoa"...
Itse on todella vaikea myydä. Harva ostaa yksityiseltä noin kallista autoa, ellei sitä saa vähintään 2-3 tuhatta euroa halvemmalla kuin liikkeestä. Jos autossa on piilovika, turbo hajoaa kuukauden päästä tms. ei paritonnia riitä yhtään mihinkään, ja yksityisen kanssa ei auta kun rueta itkemään. Liikkeellä on sentään jonkinlainen vastuu, ja monesti saavat tarjottua edullisemmin jonkinlaista vaihtotakuuta lisänä.
Voit tietysti kokeilla itse myydä, mutta jos liikkeet myy noita 30 tonnin pyynnillä, ne lähtee ulos 28 tonnilla, joten saa olla tyytyväinen jos yksityisenä saa 25-26 tonnia autosta.
Tarjoa kuitenkin useaan eri liikkeeseen, itse sain alta 20 tonnin autosta yli 2000 euron skaalalla olevia tarjouksia, vaikka tarjouspyyntöni tein näissä liikkeissä uuteen samanmerkkiseen/malliseen autoon, (eri merkkinen kuin oma) joten heillä ei voinut olla eroa siinä paljonko alennusta uudesta autosta voi antaa. Tarjouspyynnit sujuu helpoiten sähköpostilla.
Nyt täytyy vähän selventää.
Liikeeet myyvät autoni kaltasia v.2008 mallin vähän yli 30 000 ajettuja lähes 40 000 eurolla, jóten tuo minuin "30 000 arvoinen" on siis oma arvioini siitä, mitä minun pitäisi siitä saada. Maksoin itse autosta 37 000 e vajaat kaksi vuotta sitten ja nyt pitäis antaa pois 25 000 e.
Surkeaa.
2 vuotta sitten 37000€ ja tänään samasta pyydetään 40000€, ei oikein yhtälö toimi, eli sun autos on nyt sen 25000€ arvoinen, mene nyt vaan nopeesti myymään, vuodenvaihteen jälkeen et saa siitä ku 22000€. Kipinkapin kaupoille hop hop heijaa.
ainakiin kymppitonnin edullisemmin, koska oli ollut koeajoautona. Sen "oikea" hinta olis ollut siis 47 000 ja sain sen 37 000.
Ymmärrätkö?
Olen varma, että jos annan sen 25 000 e, laittavat myyntiin ainakin 35 000 eurolla.
Ja miten hintaan muka vaikuttaa se myykö autonsa joulukuussa vai tammikuussa?
Jos olet ostanut auton vuonna 2008 hintaan 37000 €, niin et kai tosissasi kuvittele, että kukaan pyytäisi siitä vuonna 2011 35000 €. Ota huomioon myös se, että liikkeiden hintapyynneissä on tuossa hintaluokassa aina monta tuhatta euroa ilmaa vaihtoauton hyvittämisen ja tinkimisen takia.
Auto oli sen ostaessasi lähes ajamaton, ja olet sen jälkeen ajanut sillä useita kymmeniä tuhansia kilometrejä. 25000 euron tarjous tuntuu em. asioiden vuoksi suorastaan uskomattoman korkealta. Lisäksi, kun vuosi vaihtuu, kaikkien muutaman vuoden ikäisten autojen hinnat notkahtavat reilusti alaspäin.
täysin samasta autosta joilla on ajettu enemmän kuin omallani, autoliikkeet pyytävät lähes 40 000e.
Katso vaihtoautojejn hintoja jos et minua usko.''
Ja yritä ymmärtää että sain autoni kymppitonnin halemmalla kuin "oikeasti" olisin saanut.
Ja kilometerjä on siis todella vähän ( vähän yli 30 000 km)
"Lisäksi, kun vuosi vaihtuu, kaikkien muutaman vuoden ikäisten autojen hinnat notkahtavat reilusti alaspäin" - Mihinkähän tieto perustuu?
Olet ilmeisesti näitä tuskaansa netissä purkavia tyyppejä, joita varsinkin autopalstat vilisevät...
Tilanne tammikuussa 2011
1. Uudet rekisteröimättömät autot hintaan X
2. Rekisteröidyt vuoden 2011 autot (esim. esittelyautot) hintaan X miinus ?
3. Vuonna 2010 rekisteröidyt auto X miinus ? miinus ?
4. Vuonna 2009 rekisteröidyt autot X miinus ? miinus ? miinus ?
5. Sinun vuonna 2008 rekisteröity autosi X miinus ? miinus ? miinus ?
Sinun autosi on vielä muutaman viikon neljännessä hintakategoriassa, mutta putoaa tammikuussa 2011 viidenteen hintakategoriaan. Siksi autosi arvo laskee vuoden vahtuessa useita tuhansia euroja.
30 000 kilometriä on pitkä matka. Se on melkein sama kuin olisit ajanut sillä kohta jo koko maapallon ympäri.
Aloittaja: "täysin samasta autosta joilla on ajettu enemmän kuin omallani, autoliikkeet pyytävät lähes 40 000e. Katso vaihtoautojejn hintoja jos et minua usko.''
No laita tänne sitten linkki samanlaiseen autoon kuin sinulla, ja josta pyydetään "lähes 40 000 €".
Eipä taida tulla linkkiä eikä ID:tä. Olet siis pelkkä valehtelija.
Tuossa on yksi, joka on kyllä pienemmällä koneella ja halvempi kuin oma´ni.
http://autot.oikotie.fi/hae/1158762
tehneesi hyvät kaupat, no niinhän moni luulee, mutta totuus on karu, auto on huono sijoitus.
tulipahan todistettua, että autoliike pyytää autostani edelleen samaa hintaa kuin silloin kun ostin sen.
Ja ostaa takaisin sikamaisen halvalla...
Vertaa omasi lähtöhintaa uutena tuon auton hintaan uutena.
Tuolla on ajettu 10 kertaa vähemmän kuin sinun autollasi, ja se on vuotta uudempi. Kysyin hintaa käteisellä, ja liike lupasi myydä sen 32 000 eurolla.
www.nettiauto.com/bmw/123/3583637
Tuossa on 12/2008 rekisteröity BMW 123 Sport 2,0, jolla on ajettu alle 4 tkm. Se on myyty liikkeestä tasan 30 0000 eurolla. Pyynti oli 33 800 € Näin kertoi liikkeen myyjä.
www.nettiauto.com/bmw/123/3064686
Sinun autosi on ajettu 30 000 kilometriä, ja sen arvo on tällä hetkellä noin 25 000 €. Autosi arvo laskee vuoden vaihduttua vielä monta tuhatta euroa lisää.
hintaluokkaa ylempänä. Ja mitä 30 tk isola moottorilla tekee, ei mitään.,
Tuota vuode´nvaihdejuttua en usko, ennen kujin joku autolikkkeen edustaja sen vahvistaa.
Vai oletko itse automyyjä? Vaikutut sen verran vittumaiselta mieheltä, että voisit ollakin.
on kyse jostain perseaukisesta osamaksu autosta luopujasta.
Kaikki merkit jutussa täsmää siihen suuntaan.
Eli autoliike on ilmoittanut sinulle, että auto haetaan pois
päivänä x ja siitä hyvitetään ilmeisesti noin 16 000 euroa.
Ja sinulle jää velkaa vielä noin 10 000 - 15 000 euroon.
Mutta jos hyvällä tuurilla saat auton myytyä ennen tuota
päivää x yli tuo autoliikeen hyvitys summan, velkasi pienenee
saman verran.
Ja jos kaikkesta huolimatta omistat tuon auton ja olet sitä autoliikeeseen suoralla kaupalla myymässä ja saat 25 000, niin heti kauppa lukkoon.
Tammikuun ensimmäisen päivän aamuna se hinta on luokkaa kaksikymmentätuhatta hyvällä tuurilla.
Ja muita vaihto-ehtojahan voit keksiä lisää, kun tuntuu juttu muuttuvan jokakerta kun jotain kirjoitat
kun kuulostaa sen verran vittumaiselta mieheltä.
Kuules automyyjä - en ole muuttanut juttuani kertaakaan, jos totuudessa pysytään, mutta sinun jttusi muuttuu kerta kerralta.
Seuravaksi saan autostani varmaan 18000e vai mitä?
Onhan siitä velkaa kylllä, mutta ei nyt niin paljon. Perioaatteesa en haluasi vaan antaa 25 tuhammella pois autoa, jonka liike laittaa myyntiin 37 tuhannella. Tästä on kyse.
mistä lähtien pikku bmw on ollut kolme vuotta vanhana 37 000 arvoinen auto ?
Ensin auton arvo oli 30 000 , sitten se alkoi kummallisesti nousta.
Taisi ensimmäiaset ulosottomaksut tulla velkaan lisää.
Ja jos se on tuon linkin kaltainen pikku bmw, niin moottorista riippumatta saat siitä auto kauppaan suoraan myydessä korkeintaan 25 000 ja se on jo roimasti yläkantiin.
Tietysti se vituttaa kun on ollut rakkaus suhde autoon ja huomaa että se olikin rupinen huora.
mitään merkitse, vaan se väliraha jonka joudut maksamaan.
Nykyään kaupasta ei hääppösiä hyvityksiä saa.
Mutta jos haluaa autoaan vaihtaa niin on vaan kärsittävä, elämä on.
autolla ole muuta kuin käyttöarvoa, jos sitä ei saa myytyä. Se hinta, millä joku autosi ostaa on sen arvo.
Kun pysyttelee uusissa perusmallin Volkkareissa ja Toyotissa sun muissa Skodissa, niin jää tuo vuositappio huomattavasti pienemmäksi. Niille löytyy aina uusi omistaja ja siksi niistä hyvitetään vaihdossa kivasti. Tai no...ei nyt kivasti mutta siedettävästi kumminkin.
Noin pienellä ja kalliilla autolla kuin 1-BMW on hyvin rajattu ostajapiiri ja se näkyy hyvityksessä.