1)Miehet
2)Naiset
3)Pakanat
4)Seurakunta
5)Jumala
6)saatana
2)Naiset
3)Pakanat
4)Seurakunta
5)Jumala
6)saatana
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
saatana kun hän otti eroon Jumalalta kauan sitten ja sen takia Jumala viha avioeronottajat niin paljon kun he kulkee itse luciferin kanssa avioliitossa kohti helvetti. Pitää nimittäin antaa puolisolle anteexi eikä olla niin kovasydämisiä ja omahyväisiä ja luulla että ollaan oikeassa kun tehdään aviorikoxen.
on pahimpia ihmissuhde rikkoja. Anteeksiantamattomuus kuluttaa ihmisen. On hyvä lukea jälleen 1. Kor. 13 luku.
väitteitä mutta et koskaan selitä asiaa Raamatulla.
Tästäkin aloituksestasi jää paljon kysymyksiä.
Selitä asiaa tarkemmin Jumalan Sanalla.
EIkös Jumala isänä ole maskuliininen eikä taas missään Saatanan ole sanottu olevan nainen, joten Jumala ja Saatana eivät ole voineet olla naimisissa keskenään.
että ihminen selviä noin vaan kun hylkää ja nai toisen ? Tätä mallia kun on harrastettu jo muutamia kymmeniä vuosia karismaattiseissa piireissä? Mikä henki luulet on tehnyt tä mahdollisexi ??? Ja että harrastetaan puolisovaihtoja uskovaisten piireissä? Ja on niin armollista,, että Jumalasta on tehty aivan niinkuin olis joku pehmonalle tai lelu joka tulis suvaita uskovaisten tahtoa eikä päinvastoin?
...oikeen parinvaihtoleikkejä...:O
No ilmankos oon jääny poikamiehex kun ne on kahminu kaikki itelleen...:O
äimäkällillä lyötynä vai miten sitä sanoo kun on niin hämillä että aivan huimaa kun mies kertoo miten hän lopulta oli ehdottanut vaimolle että kyllä hän on tuttava pariskunnan kanssa sopinut ja että heille se sopii niin eiköhän se vaimokullalle myöskin pitäis sopia,,,,, ja helluntailaisia olivat. Ja vielä niiiiin karismaattisia. Tämä on Tositarina !
epäselvä että lucifer otti eron Jumalasta ??
...mitä helluntaimyllyyn on työnnetty jo vuoskymmenestä toiseen. On dispensialismia, menestysteologiaa, kristillstä siionismia ja muuta paskaa.
K.A.Pohjakallion suomalaiskansallis-pasifistis-sosiaalinen helluntalaisuus on vedetty kölin alitte ja pistetty mankeliin.
...sellanen oppi-isä näis äxis...:O
mutta alunperin ei ollut niin vaan kun Tom Hicks ja muut karismaattisteen voimia alkoi tulla noitten henkien avulla alkoi myös suvaita syntiä niin että nyt ollaan kohta samassa jamassa kun Luterilainen kirkko on. Mutta olihan ne kauan katellisia kun kirkko sai niin helppoja veromarkkoja pyörittämässä shownsa. Kunnes kexittiin että voihan hELLUNTAISESURAKUNTA MUUTTUA KIRKKOX KAIKKINE PAPPISRITUALINEEN...
HUPS JÄI CAPS LOCK PÄÄLLÄ. niin axis axyttelee jotkut ja heidät vetämään herneet nenukkaan nääs... : ) Eihän ne voi antaa anteex ja kattoa muualle : )
Jos mulle on totuus kerrottu niin joku kuudesta aiheutti sun avioeron.
vaimo itse aiheuta avioeron. Kuka muu siitä päättää, että nyt me eroamme?
...Ipnos kexi:
http://1.bp.blogspot.com/_TK37yqhXA6E/SB6kosvq5aI/AAAAAAAABm0/scApzRepuvo/s1600-h/Ipnos_keksit.jpg
:D
vitsailla Jumalan annettuja määräyxien kanssa !!!!! Siinä käy aina huonosti....
/. .\
O
vanhin merkintä Ur-Nammun laissa 2000-4000 vuotta ennen kuin Raamatusta oli kirjoitettu riviäkään.
Tokihan ihmiset ovat eronneet jo sitä ennenkin avioliitoistaan.
"Ensimmäinen tunnettu kirjoitettu laki, Ur-Nammun laki, käsittelee muiden asioiden ohella avioeroa"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Avioero
...liitti avioerokäytännön omiin lakeihinsa. Jeesus kommentoikin tätä asiaa vähän siihen suuntaan että eihän sitä erota pitäisi mutta kun ihmiset nyt ovat sellaisia kuin ovat, niin olihan Mooseksenkin tämä asia huomioon otettava.
kirkossa avioliittoon vihkimisen? Näin ei kai ole ollut aikojen alusta vaan vihkimistavat olivat toisenmoiset?
Jumala vihaa hylkäminen kerta kaikkinaan,, koska Hänen Poikkansa hylkäsivät kaikki kun oli tullut maan päälle. Aivan niinkuin percele..
Voisikohan tuota epäillä Aarahamin akan, Saaran olleen asialla avioeron keksimisessä. Hänhän patisti Aarahamia lähettämään pois toisen akkansa, Haagarin. Jumalakin myötyi juoneen ja kehoitti Aarahamia tottelemaan Saaraa ja niinpä tämä myöntyi karkottaen Haagarin ja poikansa erämaahan. - Vanhan miehen ratkaisulla on ollut kauaskantoiset seuraukset: tänäkin päivän Haagarin ja Saaran jälkeläiset yrittävät nirhata toisiaan hengiltä harva se päivä.