Anoppini kuoli muutama päivä sitten kotonaan. Kun menimme katsomaan häntä poliisit olivat vielä paikalla ja odotimme ruumiinkuljetusautoa. Reilun tunnin päästä anopin kuolemasta poliisit sanoivat, että nyt saatte mennä katsomaan vainajaa niin halutessanne.
En kehdannut siinä tilanteessa kysellä miksi täytyi odottaa joku määräaika ennen kuin vainajaa saa katsoa. Poliisit katsoivat ensin kelloaan ja sitten antoivat luvan.
Miksi näin?
En kehdannut siinä tilanteessa kysellä miksi täytyi odottaa joku määräaika ennen kuin vainajaa saa katsoa. Poliisit katsoivat ensin kelloaan ja sitten antoivat luvan.
Miksi näin?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Poliisi tekee tietysti ensin tutkimuksensa ja sinä aikana ei heitä ole hyvä häiritä, sillä tapahtumapaikka pitää säilyä sellaisenaan valokuvausta ja muuta taltiointia varten.
Mutta jos vain odotellaan hauturia, niin ei ole mitään syytä siihen etteikö vainajalle voisi jättää viimeistä tervehdystä. On suorastaan toivottavaa, että omaisten tervehdykset tapahtuisivat ennen hautausauton tulemista niin että he voisivat sitten heti ryhtyä heille kuuluvaan kuljetustehtävään.
JOs vainaja on jostakin syystä epäsiisti, niin silloin on parasta ja järkevääkin, että omaiset käyvät katsomassa häntä säilytystiloissa vasta kun siistiminen on tehty. (esim. seuraavina päivinä)
Nämä ovat sellaisia asioita, että käytännöt vähän vaihtelevat paikkakunnittain vaikka laki on sama.
Ota yhteyttä poliisilaitokselle ja kysy sieltä.