Halvan tehtaanyymälästä lakritsaa poskeen! Maiskis maiskis.
Myymälä nykyään Vantaan Pakkalassa.
Myymälä nykyään Vantaan Pakkalassa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Unohtamatta Fazerin tehtaanmyymälää! Fazer on tuttu kaikille Stadin koululaisille. Pussillinen makeisia luokkaretkipäivän päätteeksi joka jannun kouraan oli nasta juttu!
On sekin kuulemma nykyään aikapaljon huonompi kun ei Fazerilassa enää valmisteta kai juuri muuta kuin keksejä. Ennen sentään oli niitä karkkeja vaikka kuinka!
ikuisesti kun käytiin kaupallisten aineiden tunnilla Fazulla ja jestas sitä karkkimäärää kun popsittiin! Sillon 70-80-luvulla ne duunas siellä sellasissa isoissa teräspadoissa suklaata ja yks pata oli vain meitä vierailijoita varten, siis satoja kiloja suklaata!!!! Lisäksi saatiin lakuja,keksejä,ihan mitä vaan ja hirmuiset säkit karkkia kotiin mukaan.Hauskana lisukkeena säkeissä oli minituubit hammastahnaa...:))))
Täältäkin varmaan löytyy somaleita ja muita afrikan asukkaita jotka antavat lakua poskeen ja muuallekin