Voiko lukiolaisen "pakottaa" kirkkoon

taas pakkouskontoa

Turun Klassikon lukion oppilaille on järjestetty joulukirkko ja sinne on kuulema pakko menne, myös niiden jotka ei kuulu kirkkoon. Voiko näin tehdä? Uskonnottomille tämä ei varmaan ole suuri ongelma, mutta muita uskontoja tunnustaville voi olla.

3

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskonnoton opetaja

      Kenenkään, ei edes uskontokuntiin kuuluvien, ole pakko osallistua uskonnollisiin tilaisuuksiin. Asiasta on juttua et-opetus.fi -sivustolla: http://www.et-opetus.fi/index.php/ongelmatilanteita#uskonnon-harjoittaminen

      Täällä on myös tarkemmin lukion tilanteesta, tämän voi antaa rehtorille luettavaksi.
      http://www.feto.fi/et_oph_ohjeita_lukio.htm
      ---
      Lukio voi edelleen järjestää uskonnollisia tilaisuuksia kuten jumalanpalveluksia ja uskonnollisia päivänavauksia. Perustuslain 11 §:n 2 momentin mukaan ketään ei voida velvoittaa osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen. Tämän perusteella opiskelijaa ei voida velvoittaa osallistumaan jumalanpalvelukseen tai muuhun uskonnolliseen tilaisuuteen. Lukion opiskelija itse ilmoittaa vapautuksesta. Ilmoituksen voi tehdä kertaluontoisesti tai tapauskohtaisesti. Ilmoituksen muodon päättää koulutuksen järjestäjä. Tämän säännöksen tarkoituksena ei ole estää muiden positiivista uskonnon harjoittamisen vapautta.

      Perustuslain 11 §:n 2 mom:n tarkoituksena on ensisijassa suojata henkilöä vieraan uskonnon harjoittamiselta. Vapautuksen perusteina ovat yksinomaan omantunnon syyt. Lähtökohtana voidaan pitää, ettei oman uskonnollisen yhdyskuntansa tilaisuudesta voi vapautua. Opiskelijan esittämästä perustellusta syystä hänet vapautetaan uskonnon harjoittamista. Koulutyön sujuvuuden kannalta ilmoitus tulee tehdä mahdollisimman ajoissa etukäteen, esimerkiksi lukuvuoden alussa.

      Lukion ylläpitäjällä ja lukiolla on velvollisuus tiedottaa opiskelijoille lukion toiminnasta. Koska opiskelijalla on säädetyin edellytyksin mahdollisuus kieltäytyä uskonnon harjoittamisesta, niin tiedotteista on tultava ilmi koulun järjestämät uskonnolliset tilaisuudet.
      -----

      • -.-...-.-

        Entäpäs uskonnolliset aamunavaukset? Omassa lukiossani (ja yläasteella) oli muistaakseni joka perjantai kirkon pitämä, jossain määrin, uskonnollinen aamunavaus.

        Eli voiko nämä aamunavaukset jättää väliin ja vaatia joko korvaavaa toimintaa tai vain pidempää välituntia?


    • lindaveronica

      Tampereen Sammon keskuslukion oppilaille järjestetään myös joulujuhla vain kirkossa. eli jos et mene kirkkoon, et pääse koulun juhlaan.
      pakottaa ketään ei voida lain mukaan, mutta tälläiset käytännöt ovat epäreiluja.

      Ja nimenomaan meille uskonnottomille tämä on ikävää:
      Miksi meitä rankaistaan taas kerran siitä, että ajattelemme omilla aivoillamme?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe