Voiko lukiolaisen "pakottaa" kirkkoon

taas pakkouskontoa

Turun Klassikon lukion oppilaille on järjestetty joulukirkko ja sinne on kuulema pakko menne, myös niiden jotka ei kuulu kirkkoon. Voiko näin tehdä? Uskonnottomille tämä ei varmaan ole suuri ongelma, mutta muita uskontoja tunnustaville voi olla.

3

674

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskonnoton opetaja

      Kenenkään, ei edes uskontokuntiin kuuluvien, ole pakko osallistua uskonnollisiin tilaisuuksiin. Asiasta on juttua et-opetus.fi -sivustolla: http://www.et-opetus.fi/index.php/ongelmatilanteita#uskonnon-harjoittaminen

      Täällä on myös tarkemmin lukion tilanteesta, tämän voi antaa rehtorille luettavaksi.
      http://www.feto.fi/et_oph_ohjeita_lukio.htm
      ---
      Lukio voi edelleen järjestää uskonnollisia tilaisuuksia kuten jumalanpalveluksia ja uskonnollisia päivänavauksia. Perustuslain 11 §:n 2 momentin mukaan ketään ei voida velvoittaa osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen. Tämän perusteella opiskelijaa ei voida velvoittaa osallistumaan jumalanpalvelukseen tai muuhun uskonnolliseen tilaisuuteen. Lukion opiskelija itse ilmoittaa vapautuksesta. Ilmoituksen voi tehdä kertaluontoisesti tai tapauskohtaisesti. Ilmoituksen muodon päättää koulutuksen järjestäjä. Tämän säännöksen tarkoituksena ei ole estää muiden positiivista uskonnon harjoittamisen vapautta.

      Perustuslain 11 §:n 2 mom:n tarkoituksena on ensisijassa suojata henkilöä vieraan uskonnon harjoittamiselta. Vapautuksen perusteina ovat yksinomaan omantunnon syyt. Lähtökohtana voidaan pitää, ettei oman uskonnollisen yhdyskuntansa tilaisuudesta voi vapautua. Opiskelijan esittämästä perustellusta syystä hänet vapautetaan uskonnon harjoittamista. Koulutyön sujuvuuden kannalta ilmoitus tulee tehdä mahdollisimman ajoissa etukäteen, esimerkiksi lukuvuoden alussa.

      Lukion ylläpitäjällä ja lukiolla on velvollisuus tiedottaa opiskelijoille lukion toiminnasta. Koska opiskelijalla on säädetyin edellytyksin mahdollisuus kieltäytyä uskonnon harjoittamisesta, niin tiedotteista on tultava ilmi koulun järjestämät uskonnolliset tilaisuudet.
      -----

      • -.-...-.-

        Entäpäs uskonnolliset aamunavaukset? Omassa lukiossani (ja yläasteella) oli muistaakseni joka perjantai kirkon pitämä, jossain määrin, uskonnollinen aamunavaus.

        Eli voiko nämä aamunavaukset jättää väliin ja vaatia joko korvaavaa toimintaa tai vain pidempää välituntia?


    • lindaveronica

      Tampereen Sammon keskuslukion oppilaille järjestetään myös joulujuhla vain kirkossa. eli jos et mene kirkkoon, et pääse koulun juhlaan.
      pakottaa ketään ei voida lain mukaan, mutta tälläiset käytännöt ovat epäreiluja.

      Ja nimenomaan meille uskonnottomille tämä on ikävää:
      Miksi meitä rankaistaan taas kerran siitä, että ajattelemme omilla aivoillamme?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe