Duunaria ollaan kerta toisensa jälkeen laittamassa ruotuun kovasanaisesti ja jopa uhkaillen. Millähän lihaksilla nämä pomot uhittelee. Valtion edustajat toteavat, ettei asiaan ole syytä puuttua omistajaohjauksella, mutta mutta... jospa ohjausta onkin annettu eli niitä lihaksia pomoille.
Finnairissa kovia pomoja
FeijoEno
15173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Valehtelu ja asioiden vääristely on siellä arkipäivää. Pelkästään tuo tavallaan turha lause paljastaa, mitä on tullut tehdyksi.
Eikös noi putkipiiat aloittaneet tuon uhkailun?
Vai onko se pikku-kommarin mielestä niin että vain duunarilla on oikeus uhkailla työnantajaa?
Sinä se et edes oikein hyvin johda sähköäkään, joten pidä naamas kiinni. Suomen säälittävät teletappi johtajat käyttäytyvät kuin paviaanilauman johtajat. Oikeasti pätevä johtaja saa homman toimimaan itsellään valitsemalla oikeat henkilöt oikeille paikoilleen ja pitämällä työ ilmapiirin oikean laatuisena kaikille. Paskat teletappijohtajat mallia Suomi kuljeskelevat rystyset maata laaheten ympäriinsä etsien jotka kuta jolle esitellä vähäistä mieskuntoaan ja johtajuuttaan. Niin Suomesta on tullut YKSI kansainvälisen tason johta J. Ollila tiedetään, mutta hän on se yksi joka vahvistaa säännön, suomalaiset johtajat ovat sekunda tasoa.
leikkailleet jo useampaan otteeseen, voisi jopa sanoa systemaattisesti (ikäänkuin johdatuksessa ja pidemmällä suunnitelmallisuudella). Hieman toisenlaisella strategialla asioista oltaisiin varmaan päästy (joka kerralla) sopimukseen ilman lakkoja.
Mistähän tämä TJ ym. pomot ovat keksineet uhkailla ulkoistamisilla ja pilkkomisilla? Tuskin ihan omilla lihaksilla moisia uskaltaisivat ladella eli olisikohan kuitenkin se todellinen ohjaus ja linjavalinnat (mm. "neuvottelustrategia") päätetty jossain muualla.
kylläpä nämä putkivosut on nyt niin duunaria että, vaikka RKP ja Kokoomus on puolueet mitä nämä "duunarit" äänestää.
Mitä tulee tuohon Finnairin pilkkomis puheisiin, niin mitä uhkailua siinä on jos johtajat kertovat karun tosiasian tulevaisuudesta näille putkipiioille.
Kyllä ne ajat on ikävä kyllä kuulkaas kommarit ohi että firmoja pyöriteltiin huvikseen.
Finnairilla on tavoite tiputtaa henkilöstökuluja noin 15 % Tämä ei tarkoita suoraa palkasta pois
vaan henkilöstön tehokkaampaa organisointia. Liitot on vastustaneet periaatteesta tai tavan
mukaan. Tällöin Finnairin on ostettava palvelut muualta kilpailukyvyn säilyttämiseksi. Tämä
realiteetti on esitetty ilman sen kummenpaa uhkailua.
Finnairin henkilöstökulut on liki puolta suuremmat lentotuntia kohti kuin kilpailijoilla. Nykymenolla
yhtiö ei pystynyt kotimaassa kilpailemaan tulokkaiden kanssa, henkireikänä on nyt aasian suunta.
Tämä viimeisin lakko oli liiton helmikuussa esittämä vapaapäivien lisäys, joista eivät halunneet
luopua.
Finnairin komentosuhteista en tiedä,oletan kuitenkin että joku on vielä Vehviläisen takana.
Ja pomoja on liikaa. Hallinto pitäisi puolittaa. Löytyisi edes vastuuhenkilöt.
Itse asiassa Suomi on epäpätevien pikku/ välimallin pomojen luvattu maa. Meillä on eniten pomoja MAAILMASSA suhteessa suorittavaan portaaseen. Looginen henkilöstökulujen vähennys olisi heivata kaikki epäpätevät ja tarpeettomat välimallin hiihtäjät pois ja ylimmästäkin johdosta kaikki työtuolinlämmittäjä ja munien puristelijat huut helvettiin ja tarpeellinen määrä päteviä tekijöitä puikkoihin.
Pöydässä ei istunut yhtään henkilöä, joka olisi voinut uhitella Finnairin pilkkomisaikeista, ilman että Häkämies olisi antanut valtuutuksen tai myöntymisen uhkailulle.
Täytyy muistaa, että pöydässä istuneilla on sen tason vakanssit ja sitoumukset, etteivät voi ihan mitä sammakoita vain päästää suustaan.
Nyt haettiin 9 milj euron säästöjä. Epäonnistunut hakemisprosessi maksoi 20 milj euroa.
Ihan heti ei aukea tuo kovien päälliköiden talouslogiikka maallikolle
Paras tapa säästää olisi aloittaa säästämällä firmaan tuon tason johtajilta.
Mieluummin sinivalkoisin siivin kuitenkin lentelen mutta jos toi helvetin AY-liikkeen kuppaus ei lopu ni tehdään sitten nin kuin paperiteollisuudessa. Luotan edelleen Finskiin mutta??? En ole millään yhtiöllä nähny noin elähtäneitä lentoemoja, liekö liikaa vapaa-aikaa kaukoidässä?
Itsenäisessä suomessa on kyllä oppivelvollisuus mutta olet näköjään onnistunut senkin välttämään.
kovempia pitäisi saada, kun näyttää siltä, että työntekijät putsaavat koko firman.
Tarkoitat kai että päteviä pitäisi saada eikä tuota tavan omaista sekunda tasoa. Suomessa maksetaa järkyttävän paljon naurettavan huonosta johtamisesta. Ei siinä mitään johdolle kuuluu kovat liksat jos on näyttöä että homma toimii ja jos ei (kuten taaskaan ei finnairilla) niin alahan laputtaa. Ulkomaiset ammattijohtajat kehiin suomi pelleille mallia näyttämään.
vedäppä vittu päähäsi ,edes vartiksi ,ennen kun höpötät mitään duunarista ! Siitä sinä ,joka elät yhteiskunnen tuella , et tiedä mitään ! Kunhan höpiset mitä sylki suuhun tuo ! joten vetäydy yksiösi vessan ja vedä käteen ja näin voit olla onnellinen ! Etkä sinä vitun päälle kyllä mitään ymmärräkään ! joten AY -aatetta vaan putkeen vaikken mitään tajuakaan !