2.5 TD IC GLS, automaatti, ilmastointi, lisävalot,karjapuskuri, sähkölasikattoluukku, alut, stereo, juuri katsastettu ja huollettu
Hp 13500 €, p.040-3485379
Hp 13500 €, p.040-3485379
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Paljonko ajettu jne.
Jos ei ilmoiteta, niin yleensä yli 300tuh - tämä näin nyrkkisääntönä:-)
500tuh on yli 300tuh, kuten myös 301tuh - tämä näin nyrkkisääntönä.
Pitää myös paikkansa. Tosin eikai ton ikäisellä ole ehdotty ajaa puolta miljoonaa. Sikäli kun olen seurannut myynti-ilmoja, näyttäis ne 80-luvun lopun pallerot olevan siinä "vain" 400tuh ja rapiat ajettuja. Toisaalta kai noissa ny ainakin kone ja runko kestää.
Vai kone ja runko kestää;)) hah hah... omasta kokemuksesta voin sanoa että -89 yli 400t ajetussa on vähintään kaksikertaa kone ollut auki ja jälkimmäisellä kerralla pitää vaihataa lähes kaikki liikkuva. Ja jos rungolle ei mitään ole tehty niin miggiä saa laulattaa ainakin pariin kohtaan ettei meisseli mene läpi. Siinä se kestävyys. -92 mallissa on sama peruskone kuin vanhassa 2,5TDIC pajerossa !! eikä tuossa rungossakaan mahdotonta eroa ole.
Ok. myönnän asiantuntemattomuuteni, mutta Pajero-miehiltä olen silti kuullut lähinnä valituksia vaihdelaatikkojen hajoamisesta.
No niin.
Tuo vaihdelaatikkovika on vanhempien pajeroiden murhe, laatikko oli heikko lenkki.
Vikaa syntyi kun vedätettiin isoja ja raskaita kärryjä(hevosvaunut tms.) 5.vaihteella jolloin laatikon laakerointi särkyi. Samalla keinolla saa rikki minkä tahansa manuaalilaatikon ajan kanssa, kokeilkaa jos ette usko.
Isäni -90 nissan K-C.stäkin meni loota, maksoi muistaakseni n. 5000 mk ja rikkoutuminen oli omaa tyhmyyttä.
Rungon elinikää voi pidentää omilla konsteilla ja helposti. Runko kannattaa pestä aika ajoin kunnolla, myös sisäpuolelta. Letkun päähän vain "sokea tulppa" jossa reikiä sivuilla ja letkua vain rungon läpi, ja tätä pesua jatketaan niin kauan kunnes tulee kirkasta vettä pihalle. Annetaan kuivua kunnolla ja sitten vain rungon sisään ohutta massaa, es. tervan ja öljyn sekoitus on oiva aine joka kannattaa levittää lämmitettynä. Aineesta öljy syrjäyttää kosteuden ja vetää tervan perässään runkoon kiinni ja suojakalvo on valmis. Ulkopuolista suojausta nyt ei vissiin tarvitse selostaa sillä sana "ruostesuojaus" ei todennäköisesti ole ihan outo asia. Toki jos runko on päässyt mätimään niin se kannattaa hitsata kuntoon, samoin kuin korikin jos vain huomautettavaa löytyy.
Että semmoista.
Teveisin.
L-200.