joen ylitys maasturilla

paljonko kestää olla vettä alla, ennen kuin maastoauto pysähtyy?
101479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kahluusyvyys on puoli metriä, joten se selvittää isommatkin lätäköt.

Äänestä

riippuu autosta ja onko vesi jäässä. 50cm menee helposti oikeilla maastureilla.

Äänestä

Akseleista ja vaihdelaatikosta pitäisi tulla snorkkelit esim. konetilaan, jos aikoo akseleita ja loota syvemmässä vedessä ajaa. Suurimmassa osassa "maastureista" tätä ei ole tehty! Teoriassa maasturi voisi liikkua niin syvällä mitä moottorin ilmanotto sallii, mutta jos em. snorkkeleita ei ole, niin akselit/perät ja vaihdelaatikko imaisevat sisuksiinsa vettä -> vähintäänkin öljyt vaihdettava heti.

Äänestä
  • Kyllä taitaa uusissa maastureissa jotain olla tuolle asialle tehty? Koska valmistajat lupaavat, että ainakin 70cm saa ylittää ilman mitään ongelmaa. Ja tuollaisiahan ei kestäisi paljon lupailla, koska jos asia ei niin ole, on siinä valmistajalla kova vastuu. Käytännössä kyllä menee vielä reilusti syvemmältäkin.

    Ja monissa uusissa maastureissa tuota asiaa on suunniteltu ja ajateltu pidemmällekkin. Esim. Mersun G-ssä, on pohjassa venttiillit joilla voi päästää vettä sisään, jottei auto kelluisi niin paljon. Ihan sitä varten siis asennettu.

    Eli epäilen, että tuo öljynvaihto joka ylityksen jälkeen olisi se mitä pitää tehdä. Uskon, että oikeissa maastureissa ainakin jotain on tehty. Tosin eihän 80-luvun maasturin ohjekirjassa luvattukkaan kuin 30-40cm.

    Äänestä

  • jees. kirjoitti:

    Kyllä taitaa uusissa maastureissa jotain olla tuolle asialle tehty? Koska valmistajat lupaavat, että ainakin 70cm saa ylittää ilman mitään ongelmaa. Ja tuollaisiahan ei kestäisi paljon lupailla, koska jos asia ei niin ole, on siinä valmistajalla kova vastuu. Käytännössä kyllä menee vielä reilusti syvemmältäkin.

    Ja monissa uusissa maastureissa tuota asiaa on suunniteltu ja ajateltu pidemmällekkin. Esim. Mersun G-ssä, on pohjassa venttiillit joilla voi päästää vettä sisään, jottei auto kelluisi niin paljon. Ihan sitä varten siis asennettu.

    Eli epäilen, että tuo öljynvaihto joka ylityksen jälkeen olisi se mitä pitää tehdä. Uskon, että oikeissa maastureissa ainakin jotain on tehty. Tosin eihän 80-luvun maasturin ohjekirjassa luvattukkaan kuin 30-40cm.

    En tiiä muista merkeistä, mutta ainaki land cruiserissa on nuo akseleiden ja laatikon huohottimet tehty siten että kun öljyt lämpenee niin sinne tulee ylipainetta ja huohotin aukeaa kun painetta on riittävästi (~1bar). Pieni ylipaine pitää hyvin veden ulkopuolella. Ja jos haluaa vetää ne huohottimet ylemmäks niin tökkää vaan kumiletkun vaikka kiinni ja niin ne saa vedettyä vaikka katolle jos haluaa.

    Äänestä

voe pölöjä,etkö ossoo käyttee siltoo hyväks ?

Äänestä
  • Ettei monessa paikassa ole siltaa.

    Suomessa onneksi on useimmissa paikoissa minne tarvii ajaa. Mutta maailmalla, esim afrikassa ja australiassa, on aivan normaalia ettei ole siltaa lähimaillakaan yleisesti ajetussa paikassa. Siellä ajetaan uusillakin maastureilla jatkuvasti jokien yli niin että vettä on melkein konepellille asti.

    Tässä video etelä afrikasta?:
    http://www.youtube.com/watch?v=YMi7yz54_Nk

    Suomessa tuollainen auto maksaa tällä hetkellä 70t euroa, ajaisitko omasi ensimmäisenä tuosta yli? Tuolla ihan normi juttu, että joen yli mennään autolla, jos siltaa ei löydy. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tojotako kirjoitti:

paljonko kestää olla vettä alla, ennen kuin maastoauto pysähtyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu