Tukholma isku oli yksittäistapaus, kuten Stubb sanoo. Nyt on kuitenkin suuri uhka rasismille ja yleistykselle muslimien osalta. Nyt on maamme tehtävä kovia otteita rasismin estämiseksi.
Yksi keino on se, ettei tällaisista asioista uutisoida enää missään, siis totaalinen uutisointikielto. Ei ole kenenkään etu, että tällaisista asioista tehdään muslimeja loukkaavia ja yleistäviä reportaaseja. Lainsäädännöllä uutisointi voidaan helposti estää. Tätä keinoahan käyttää osaksi jo nyt Helsingin Sanomat, eli eivät kerro jos vaikkapa rikoksiin syyllistynyt on ulkomaalaistaustainen.
Toinen asia on muslimien loukkaamisen estäminen. Muhammed-pilapiirrokset pitää tuomita, ja niiden piirtäjille kovat vankeusrangaistukset. Muslimimaahanmuuttajille täytyy rakentaa moskeijoita valtion tuella, se estää vihan ja jihadin leviämistä. Maahanmuuttajaparlamentti on hyvä asia, ja sillä tulee saada valtaa myös valtakunnan asioihin.
Yksi keino on se, ettei tällaisista asioista uutisoida enää missään, siis totaalinen uutisointikielto. Ei ole kenenkään etu, että tällaisista asioista tehdään muslimeja loukkaavia ja yleistäviä reportaaseja. Lainsäädännöllä uutisointi voidaan helposti estää. Tätä keinoahan käyttää osaksi jo nyt Helsingin Sanomat, eli eivät kerro jos vaikkapa rikoksiin syyllistynyt on ulkomaalaistaustainen.
Toinen asia on muslimien loukkaamisen estäminen. Muhammed-pilapiirrokset pitää tuomita, ja niiden piirtäjille kovat vankeusrangaistukset. Muslimimaahanmuuttajille täytyy rakentaa moskeijoita valtion tuella, se estää vihan ja jihadin leviämistä. Maahanmuuttajaparlamentti on hyvä asia, ja sillä tulee saada valtaa myös valtakunnan asioihin.
Vastaukset 32
Vanhimmat
että sekin on yksittäistapaus koun moskeijat tuikataan tuleen.
Kaikki on pohjimmiltaan samaa sakkia,johon ei voi luottaa missään asiassa.
Maamme voisi kevyesti ottaa vastaan ainakin 2 miljoonaa turvapaikanhakijaa. Heitä on maailma täynnä, ja voimme tehdä oman osuutemme. Heistä enemmistö vaan sattuu olemaan muslimeja, ja se on hyväksyttävä ja heitä suvaittava. Ja heidän kulttuurinsa on meille rikkautta, jos vaan ennakkoluulottomasti otamme heidät vastaan.
Hannele K. olet aika niuva.
Bagladeshissa on 140 miljoonaa ihmistä pienemmällä alueella, kuin mitä Suomi on. Kyllä tänne mahtuu ainakin 200 miljoonaa ihmistä.
Ruotsin terroriteon kaltaista kulttuurin rikastamista tai Tampereen Hämeenkadun tuhopolton kaltaisia kulttuuritekoja ilmankin tulemme hyvin toimeen.
Voisit myöskin kertoa millä varoilla havittelemasi 2 miljoonaa turvapaikanhakijaa elätetään. Velkarahalla elätämme jo Kreikkalaisia ja Irlantilaisia. Vuoroaan odottavat Portugal ja Espanja. Tällä menolla Suomi on kohta samassa asennossa.
Toi H.K(ja pidot paranee) on sit tosi hauska. Otapa heti omiin nurkkiisi muutama muslimi, äläkä täällä tekopyhänä kirjoittele! Mokoma sivunicki, muuten..... hähähähhähähähä
Että millä varoilla voimme vastaanottaa 2 miljoonaa pakolaista? Helposti! Maamme on yltäkylläisen varakas, ja esimerkiksi tuloveroa voidaan nostaa helposti 10 prosenttiyksikköä, jokaisen osalta. Suurituloisten veroprosentiksi voidaan laittaa 65-70 % ja pääomatulolle 50%. Näillä varoilla maamme selviytyisi maailmantalkoista ja tekisi edes välttävän osuutensa maailman pakolaisten auttamisessa. Maamme asumisväljyyden osalta tänne mahtuisi kymmeniä miljoonia -ellei satojakin miljoonia- pakolaisia, mutta aluksi pari miljoonaa olisi hyvä aloitus. Itsekin maksaisin mielelläni reilusti veroja, jos tietäisin että ne menevät turvapaikanhakijoiden hyväksi.
Kaikki suomalaiset somaliaan ja somalit kaikki suomeen. Tämä olisi jännä kokeilu, toimisi kuin oskillaattori.
Ei taitas kauaa mennä kun Somaliaan olisi tulossa pakolaisina, uudet suomalaiset...
Just joo, ruskeakieli, hihihihihihihihiih......
Mikä ihmeen yksittäistapaus? Näitä ääriislamistien terroritekoja on maailma väärällään ja lisää tulee jatkuvasti. Missä islam siellä terroria. Onneksi monessa maassa paikalliset tutkijat on saaneet estettyä pahoja aikeita ennen tuhoisia räjähdyksiä.
Se on nimenomaan kaikkien etu että näistä' ilmoitetaan tiedotusvälineissä ja asia pengotaan juuria myöten.
Vai pitäisi näiden herranduudelien tekoset katsella vielä läpi sormien. Jo on aikoihin eletty.
Hannelen sarkasmia?
nämä muslimeihin kuuluvat rikolliset ymmärrä, että rasismista tulee yhä yleisempää tällaisten tekojen seurauksena, vai eikö se merkitse heille mitään.
Muuten minulla on sellainen käsitys, että jos ne ns. maltilliset muslimit haluaisivat, niin he voisivat mahtikäskyllään Allahin nimessä lopettaa islamin piikkiin ja -nimissä toimivien terroristiteot.
Luulo voi olla vääräkin," en minä sitä sano."
Ehkä he haluavat nostaa rasismia, he eivät halua elää sovussa, mutta he kuitenkin ovat niin paskoja että haluavat syyllistää omasta väkivallastaan muita.
Miksä tapaus se oli se pitsertia murhapoltto?
Ihanaa, että meni näin. Kuoli itse. Nyt alkaa jo kukkahattutätienkin silmät avautumaan siihen, että pohjolakin, myös suomi, on tulvillaan näitä terroristien äpäriä. En häpeä yhtään sanoessani, että joka ainoa muslimi ulos maasta. Niistä ei ole muuta kuin haittaa, puhumattakaan niistä eliöistä, jotka ovat ns. lepääviä terroristeja ja käskyn saatuaan alkavat toeuttamaan allahin käskyä: "Tappakaa niin monta vääräuskoista kuin mahdollista".
Suomi, kuten ei muukaan eurooppa todellakaan tarvitse näitä 'elämän rikastuttajia'.
Te punaniskaiset junttirasistit syyllistätte siis kaikki muslimit yhden henkilön tai pikkuporukan takia? Teidän kaltaisenne ovat vasta vaarallisia yhteiskunnalle, ja pitkä vankeus voisi muuttaa elämänfilosofiaanne. Toivon suuresti, että seuraava hallitus on nykyisenkaltainen ja Astrid Thors istuu edelleen maahanmuuttoministerinä, ja Persut on eristetty totaalisesti eduskuntatyöstä -siis totaalisesti. Maallamme ei ole varaa hölmöillä ja päästää rasistijuntteja päättäjiksi, siitä seuraa vain 30-luvun Natsi-Saksan tapaiset etniset vainot.
Kannatan ehdottomasti positiivista uutissensuuria eli etnisen, uskonnollisen ja rodun poissulkeminen uutisoinnista sekä noiden terrori-iskujen uutisoinnin sensurointi kokonaan.
seuraavan hallituksen aikan on sinunlaiselle kyrpänaamalle uunit lämpiämässä.
Älkääs nyt suuttuko, olen Jussufin tapaan sellainen pikkuseko, että kirjoittelen mitä sattuu.
Lääkitys on ollut hieman alamaissa, juu.......
Eiku KAIKKI ULOS TÄÄLTÄ, NIIN KAUAS KUN TIPPURI ,,,eiku pippuri KASVAA.
Sivistynyttä ja älykästä tekstiä.
toimineet terroristien suoja-/koulutuspaikkoina! Sinne ei valkoisella ja vääräuskoisella ole asiaa mennä urkkimaan! Että siitä vaan näitäkin koulutuskeskuksia rakentamaan ja vieläpä uhrien eli vääräuskoisten rahoilla!
Mitähän se irvihammas lakimieskin puuhailee!
http://kaksplus.fi/keskustelu/plussalaiset/mitas-nyt/1648650-sosiaalipummi-maahanmuuttajille-stoppi/
Islamistinen Shumukh al-Islam -sivusto kutsuu Tukholman iskun tehnyttä miestä marttyyriksi ??!!
Hienoa tutkintaa !!,
Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpo vahvistaa:
- räjähdyksiä tutkitaan terrorismina.
- Säpon mukaan erillisellä auton räjähdyksellä ja itsemurharäjähdyksellä voi olla yhteys toisiinsa.
- -Säpo ei edelleenkään halunnut vahvistaa, että juuri ennen räjäytyksiä tullut sähköpostiviesti liittyisi tapahtumiin.
Kummallinen otsikko HS:n jutussa "Huoli islaminvastaisuudesta kasvaa Ruotsissa " eikö sen pitäisi olla ennemminkin että,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, "Huoli Ruotsalaisvastaisuudesta kasvaa Ruotsissa" ?
Eikö nimenomaan mamu yrittänyt räjäyttää sen pom...min????? Miten helvetissä se asia nyt taas kääntyikin niin päin että, mamut onkin uhri eikä syypää??????
Tämä Sakeenah Vuorisen teksti on jo poissa Islam-Oppaasta, mutta luettavissa täällä:
http://kalergisuunnitelma.blogspot.com/2009/11/siskojen-tehtavat-jihadissa.html
"Siskojen tehtävä Taistelukentällä
1. Osallistuminen itse Taisteluun
2. Taistelijoiden tukeminen taistelukentällä
3. Vartiointitehtävä tai Suojelu
Siskojen tehtävä Taistelukenttien ulkopuolella
1. Mujaahid-lasten kasvatus
2. Fyysinen valmennus
3. Rakkaiden kannustus Jihaadiin
4. Valmennus taistelulääkinnässä ja ensiavussa
5. Akateemisellä tasolla
6. Varojenkeruu
7.Du'aa!
1. Osanotto itse Taisteluun
Vaikka Jihaad'iä (tai Qitaal'ia) yleensä sotivatkin miehet, on paljon todisteita naisten osanotosta Jihaadiin - niin Profeetta Muhammadin elinaikana, ja läpi Islaamilaisen historian, aina tähän päivään asti. Kaikkia esimerkkejä ei toki voida mainita tässä lyhyessä kappaleessa, mutta muutama esimerkki on lyhyesti mainittu alla:
Nusaybah bint Ka'b , tunnettu myös nimellä Ummu 'Ammarah, Shuhadaa'n (marttyyrien) äiti, ja urhean Sahabin vaimo. Hän osallistui taisteluun useammin kuin kerran elämänsä aikana, haavoittui pahasti eräässä taistelussa (Uhud) ja menetti kätensä toisessa (taistelussa Musaylama Kaddhabia vastaan). Kuuluisin hänen osaanotoistaan oli Uhudin taistelu, jossa, keskellä Muslimiarmeijassa vallitsevaa hämmennystä, hän oli yksi niista harvoista jotka olivat lähellä Profeettaa , ja jotka suojasivat Profeettaa heidän omien ruumiittensa avulla. Profeetta kertoi tästä taistelusta: "Kun katsoin oikealle puolelleni näin Ummu 'Ammarah'n, ja kun katsoin vasemmalle puolelleni näin Ummu 'Ammarah'n." Taistelun jälkeen Profeetta kysyi tämän vammoista ja kysyi mitä tämä haluaisi. Ummu 'Ammarah ilmoitti pyytävänsä Profeetan seuraa Paratiisissa - ja Profeetta hyväksyi hänen pyyntönsä. Onko mitään enempää, mitä kukaan voisi haluta? Ummu 'Ammarah sai suurimman siunauksistaan sen johdosta, että hän osallistui Qitaaliin (taisteluun Allaahin tähden).
Ja sitten meillä on suuren Muslimisankarin Mahmuud Qutus'n vaimo, joka oli koulutettu Mujahidah (naistaistelija Allaahin tähden), ja joka kuoli marttyyrinä taistelussa mongooliarmeijaa vastaan. Allaah, Korkein, antoi valtavan voiton Muslimeille Tataareita (mongooleita) vastaan tässä taistelussa, kautta monien tämänkaltaisten naisten ja monien muiden uhrausten.
Ja kun katsomme tätä päivää ja aikaa, muistamme rakastetun sisaremme, Shaheedah Hawaa' Barayev, joka kuoli hiljattain marttyyrinä Tshetseniassa, hänen tekeemässään operaatiossa jossa 27 Venäläistä kuoli ja paljon enemmän haavoittui.
Meidän tulisi huomata, että fyysinen taistelu on tehtävä, joka pääasiassa on annettu miehille, niin Profeetan aikana ja hänen jälkeensä. Kuitenkin, kun tarve ilmeni, urheat sisaremme eivät pysyneet poissa taisteluista, eikä heidän tulisi tehdä niin nyt!
Kommentti siskoille jotka haluaisivat osallistua taisteluun:
Ylistys olkoon Allaahille, Korkeimmalle, Ummah'n tilanne ei ole vielä niin epätoivoinen, että siskoja kutsuttaisiin taisteluun. Niiden siskojen, jotka vapaaehtoisesti haluavat liittyä taisteluun, Allaahin palkkion toivossa, on parempi odottaa, kunnes alue kutsuu siskoja taisteluun. Mitä tulee muuhun apuun, he voivat mennä, jos Mujaahideen pystyvät tarjoamaan heille asuintilat ja suojelemaan heitä. Joka tapauksessa, siskojen tulisi ehdottomasti olla valmiina!"
Jos yksi onneton tekee iskun, niin rasistit tuomitsevat mielellään kaikki maahanmuuttajat. Ruotsissa ollaan syystäkin huolissaan islaminvastaisuudesta, se kun on rasismia pahimmillaan. Toivottavasti terrorismiuutiset pimennetään ja estetään, ettei viharikokset yleisty. Harras muslimi on upea ihminen. Tunnen runsaasti muslimeja työni ja vapaa-aikani puitteissa, ja ovat ihmisinä 100 kertaa hienompia kuin tavis rasistisuomalainen.
Me palelemme täällä lumihelvetissä ja marttyyri senkun keikailee isolukuisen neitsytjoukon hoteissa.
Kaikki islamin kiihottamat rikokset ovat tuotava julkisuuteen....ei ne muslimit muuten tule järkiinsä ja tajua ,että koraani on ihan valhetta...
täällä lisää yksittäistapauksia
http://www.jihadwatch.org/
http://www.answering-islam.org/suomi/html/nimessa.html
Kataisen sanoin meidän on pakko ottaa miljoonakahdeksansataatuhatta muslimia sosiaalihuollon elätiksi. Sisäministeriön mukaan Suomi on syyllinen kehitysmaiden ongelmiin, koska suomalaista tervaa on saatettu käyttää orjalaivoissa. Me maksamme vain velkaa afrikkalaisille muslimeille, kysy vaikka Kimmo Kiljuselta. Sitä paitsi nämä lukutaidottomat paimentolaiset perustavat sisäministeriön kansliapäällikkö Ritva Viljasen mukaan meille uusia nokioita.
Ainahan ne on yksittäistapauksia. Mutta näyttävät toistuvan.
Muslimi tai kristitty! Minkään muun takia ei ole varmaan tapettu yhtäpaljon ihmisiä kuin uskontojen. Pitäisikö kohta kieltää kaikki uskontojen harjoittaminen myös kristinuskon. Kaikki saadaan näyttämään pahalta kärjistämällä, mutta tietenkin maassa maan tavalla. Täällä pitäisi totella maan tapoja ja lakia niin kuin muutkin. Mutta hullu mikä hullu vaikka voissa paistaisi. Olisi sitten ollu kristitty tai muslimi. Lama nostaa päätä kaikille helvetin ääriliikkeille. Eikö olisi helpompiakin tapoja tappaa ittensä!? Mikä ihme siinä on että pitää viedä muita mukana? Onhan suomessakin ollut noita koulusurmaajia, mutta tietenkin lähtökohdat erillaiset, mutta päämäärä samantyylinen vaikka ei tavoitteena ole päästä mihinkään muhajedin taivaaseen! Saa nähdä mikä on naton vastaus?
on vakaa käsitys, että muslimit myös sen takia tekee näitä terroritekoja, että rasismi lisääntyisi.
Rasismi on heille Allahin lisäksi voimanlähde ja heitä kohtaan tunnettu rasismi lisää heidän muka oikeutettua pyhää sotaa vääräuskoisia kohtaan.
Suomalainen ei pysty ollenkaan ymmärtämään kuinka kieroutunut voi ihmisen mieli olla ja he voivat käydä sotaansa niin ovelasti, että suomalainen käsittää heidän tarkoittavan hyvää.
Taidat olla hullu, juuri näinhän on toimittu ja nämä epelit tietävät sen ja käyttävät lepsuilua hyväkseen.
Jokainen saa piirrellä mitä haluaa, piirtelystä vankilaan.
Taidat ihannoida Kiinaa ja Pohjois-Koreaa.