Olen täysin samaa mieltä presidenttimme kanssa. Käykää päivittämässä tietonne ja hämmästykää, mutta varokaa, voitte ihastua. :))
Suomessa on vielä paljon sota-aikaa eläviä ja ennakkoluuloissa eläviä jotka eivät juuri ole maailmaa nähneet. Miksi mennä Tallinnaan, pikkukaupunkiin, tai Tukholmaan, tuttu suomalaistyylinen paikka. Voi nähdä myös oikean maailmanmetropolin, Pietarin. Nyt pääsee nopeasti vaikka Allegrolla...
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/200909.shtml
Suomessa on vielä paljon sota-aikaa eläviä ja ennakkoluuloissa eläviä jotka eivät juuri ole maailmaa nähneet. Miksi mennä Tallinnaan, pikkukaupunkiin, tai Tukholmaan, tuttu suomalaistyylinen paikka. Voi nähdä myös oikean maailmanmetropolin, Pietarin. Nyt pääsee nopeasti vaikka Allegrolla...
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/200909.shtml
Vastaukset 62
Vanhimmat
Allergialla auttamaan Pietarin katulapsia.
http://www.youtube.com/watch?v=zaGIOC5iI8s
pelkkää kapula enkkua ja ruotsia sönköttävät typerykset pysyköön Suomessa
Tyhmiä ovat. Paasikivi, Mannerhein ja Koivisto, ainoat Presidenttimme jotka osasivat venäjää.
Autonomian loppuvaiheessa lähes kaikki sivistyneistö puhui venäjää ,kuten esim Kianto
Kuka ottaa vastuun, jos Venäjällä joutuu tilanteeseen, jossa miliisi ryöstää turistin rahat? Sekö, joka kehotti menemään Venäjälle.
Ei kannata hortoilla kännissä missäänpäin.
Parempi että ne ryöstää suomessa asuva somali.
omalla vastuulla, Venäjällä saa pitää silmät auki mutta se ei todellakaan ole sellainen sotahullu paskavaltio kuin suuri osa suomalaisista luulee.
Missasitko dokumentin siitä ammattirikollisuudesta joka Venäjän yhteiskuntaa nykyään pyörittää? Ei kovin ihastuttavaa menoa minusta.
Ammattirikolliset jotka muka yhteiskuntaa pyörittää...Luuletko että he ovat sinun tai jonkun muun Matti tai Maija Virtasen satasesta tai parista kiinnostuneet? :)))
Samantekevää mulle, en ole menossa sinnepäin kumminkaan. Selvästikään et nähnyt sitä dokumenttia ...
Niin suomihan on osa venäjää jossa vaan mongerretaan omituista kieltä,suomen nimi voisi hyvin olla Soviet Findland sillä täällä on samanlainen pakko meno tehdä kaikki asiat niinkuin valtio sanoo ja jos et tee niin olet hylkiö.
30-50% suomen sukujuurista on venäjältä lähtöisin tätä ei moni halua tietää.
Taitaa kuitenkin olla niin että Venäjän suomalaisgeenistö onkin Suomesta peräisin ,eikä välttämättä toisin päin.
Ryöstiväthän venäläiset menneinä vuosisatoina kymmenin ellei sadointuhansin lapsia ja nuoria aikuisia venajälle , monet toki myytiin edelleen Musliimi kaanien jalkavaimoiksi ja osa pojista päätyi Janitsaareiksi .
Venäjällä on vahva suomalaisperäinen asukaspohja , monet venäjän hallitsijoista koettivat kyllä tarmokkaasti muuttaa sitä olotilaa.
DDR n jatke kokoomus tekee uutta sovjet eurooppaa ja hoitaa neuvostoliiton politiikkaa
Juuri tota tarkoitin että ei haluta myöntää tosiasioita vaan keksitään valheita,suomeen tuli 40luvulla 600 000 karjalan evakkoa joiden verenperintö on venäjältä kotoisin ja sen näkee kyllä niiden naamastakin.
Varmasti viellä väität että jatkosota voitettiin ja takkia ei käänettykkään sakemanneille?
jättivät kotinsa venäläisten käyttöön. Toivat mukanaan mustalaiset ja juoppouden.
Poiketkaa myös Karjalaan ja vähän sivummalle mistä tahansa metropolista. Siten näette, mitä on todellinen kurjuus ja luokkaerot.
Samaan suuntaan mennään!
Mikäpäs siiinä. Onhan siellä kummiskin paremmat naiset kuin täälllä suomessa.
Siinä on kuule Venäjää riittävästi vähäksi aikaa kun käy itärajalla, esim. Lappeenrannassa. Ylimielisiä ruskeja on liikkeellä enemmän kun laki sallii.
jutellut. lienet katsellut vaan sieltä hyllyjen välistä heidän komeita emäntiä.
Salliiko laki vankilomasi Venäjälle?= Ei salli, joten vaikene kurja kahlekoira.
vain:Ruki ver!
Paljon paremmat vitut, kuin suominaisilla.
Haloskaa on taas kierrätetty Venäjällä kulisseja katsomassa. Ihan niinkun Neukkulan aikaan.
Syö lääkkeesi homo!
mutta niin pääsee tännekin Allegrolla....mitä jos venäläiset saavat ositaisen viisumivapauden ja jäävät tänne elämää meidän kustannuksella......
mutta ei niin paljon, että teidän mannejen sos.tukea nosttetais.
Ei missään nimessä viisumivapautta, idässä hukutaan jo nyt noihin maatuskoihin. Jos olisi edes jotain tapoja mutta kun ravintolaankin tullaan omin eväin..
Onneksi sinulla ei ole edes äänioikeutta. No eihän tästä äänestetäkkään, joten nuku rauhassa, lääkkeittesi avulla, neurootikko.
Jo vanha kansa tiesi että edes voissa paistaminen ei auta.
Ei teikäläisiin lääkkeet tehoa. Kyllä se olisi, kuparipäällystetty puolivaippa sopiva sinunkin aivoihisi idiootti.
Niin muutomat metsäsuomalaistet söivät ihmisiäkin, nälkävuosina.
Ja on paljolti muuttunut. On hyvä, että suomen ja venäjän kauppa ja suhteet toimii. Maat ovat hyötyneet toisisitaan ja hyötyvät koko ajan. Suomen hyötykin on Venäjälle ollut suomen kansamme kokoon nähden suurta ja venäläisethän turisteeraavat ja tekevät ostoksia suomessa, luottavat suomalaisen työn laatuun.
Venäjä on suomelle erittäin tärkeä maa tätä nykyä ja hyvä kun suhteet toimivat. Kyllähän Pietari komea kaupunki on. Pitää vain toivoa, että venäjälläkin kuten suomessakin köyhien asema paranisi ja köyhien määrä vähenisi.
on taas paskat housussa. Niinhän se on ollut koko Venäjän historian ajan, paskat housussa..
Idästä ei tule muuta hyvää kuin aurinko. Loppu on hyvin synkkää ja likaista.
kun pommit alkavat paukkumaan, tähän hallitus on varmaan pyrkinytkin.
KIITOS.
päättäjien kanssa niin monesta asiasta
kuuntelee Halosta, tietäen Halosen historian. Suomi olisi osa todennäköisesti ollut osa neuvostoyhteiskuntaa jos nämä punikkihaihattelijat olisivat saaneet päättää.
Venäläinen on tosiasiassa paljon vapaampi ihminen kuin pohjoismaalainen, siellä ei lait pidättele ketään.
Venäläinen ihminen on keskimäärin korkeammalla henkisellä tasolla kuin suomalainen yleensä.
Korkeintaan kaksi kymmenestä omaa passin, muut pysykööt Venäjällä, ettei salaisuudet vuoda. Näin se on, vapautta ei vieläkään ole.
jo kulttuuriperintönä, näkee mm. kulttuurituntemuksena, hyvänä pukeutumisena, hyvinä tapoina, luontevana kanssakäymisenä, he ovat paljon eurooppalaisempia kuin me metsäsuomalaiset. Suomalaisilla ei sellaista sivistystä ole. Sekin vähän mitä on, on Venäjältä imetty 1800-luvulla. Mutta ei se kaikki ole tarttunut, eri maa, eri kansa.
Onhan venäjä hieno paikka ja venäläiset naiset...huh : ) Mutta venäläiset miehet onkin vähän toista maata. yksikin saatanan hullu soitteli monta viikkoa ja uhkasi tappaa mut koska olin jutellut ex-tyttöystäväni kanssa joka siis nykyään seurustelee jonkun raivohullun gregorin kanssa.
historia.
Amen.
On totta edelleen tänä päivänä.
Venäläisten pitäisi myös pysyä kotonaan, sillä viidessäkymmenessä maassa joissa olen matkustellut, jokaisessa on vihattu venäläisiä turisteja ja se sanotaan ihan avoimesti ääneen.
Syyn kyllä tietää, jos on joskus saanut venäläisiä huonenaapurikseen tai naapuripöytään. Röyhkeitä sikoja kaikki tyynni.
Poistinpa miinuspeukut tästä, koska venäläisiä todella vihataan, menivätpä he minne hyvänsä. Koita vaikka Puolassa tavan tallaajalle kehua venäjää, niin saat takuulla turpaasi.
Itse olin kerran matkoilla kahden venäläismielisen kanssa ja heidän tultua yöjalasta he imoittivat minulle, että aamulla on aikainen herätys, koska meidät heitetään ulos hotellista. En tiedä mitä olivat tehneet, mutta lähtö tuli.
paljonko piletti maksaa hyvä joku kuoklettaa kulut .
Kallis se oli Pietarin jätevedenpuhdistamokin, jonka Suomi maksoi. Kelpaa sitä vieraille esitellä. Mahtavatko olla Suomesta nuo Viipurin kirjaston korjaamiseen luvatut rahat? Ettei vain?
Katso googlelta.
Venäläiset tuovat Suomeen, satoja miljoonia joka vuosi.
Jos muumi maksaa viisumini ja kaikki kulut, niin mikäs siinä.
Älä lähde vaikka maksettas, ryöstettäväksi ja kusetettavaksi.
Venäjällä poliisi ei ole ystävä.
halonen pyysi että PIETARIN SUUNNASTA TULEVAT pääsis suomeen, ei toisin päin -.-
siis ilman viisumia
hesarilaista tietoa..
Näin on:
http://www.youtube.com/watch?v=PI67EoCAtZQ&feature=related
Naapuri pelastaa taas osaltaan Suomen työllisyyttä. Laivatilaus 16.12