Oi kiitos KEPU - paska-asetus muuttuu paskalaiksi
entinen KEPU
12110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä juttu. Lipposen ja Backmanin asettaman työryhmän laatima asetus onkin taattua demarivetoista eli sitä itseään. Keskusta joutuu nyt sitä korjaamaan.
aloittajan kirjoituksesta.
8 ei näy ymmärtävän senkään vertaa. Lienet demari? Asetus muuttuu laiksi ja siihen tehdään lieväntäviä korjauksia. Onko riittävän yksinkertaisesti sanottu sinulle?
Miten tämä näin voi mennä, vaikka eduskunta otti asian itselleen? Vastaus on yksinkertainen. Pyrkimys ei enää olekaan luonnonsuojelu, vaan tavoitteena on eliminoida vahingonkorvausvaatimukset, joita aiemman asetuksen pohjalta syntyisi, jos ympäristökeskuksen hyväksymät laitteet eivät toimi kuten pitäisi. Tähän päästään lieventämällä jätevesien puhdistustasoa.
Tuloksena on kaksinkertainen vahinko. Ensinnä huonosti toimivat laitteet pysyvät käytössä. Toiseksi nyt laillistetaan uudet, vielä tehottomammat laitteet. Asian ydin on, että ympäristöhallinto välttyy kiusallisilta vahingonkorvausvaatimuksilta. Poliittinen tarkoituksenmukaisuus paistaa niin selvästi, että sokea Reettakin sen näkee. Uudella lailla pestään ympäristöministerin, ministeriön ja koko ympäristöhallinnon kasvoja. Pesuvesi on kuitenkin niin likaista, ettei saunapuhdasta taida tulla. Ehkä meikkaus kestää vaaleihin asti.
Kysymys on ensi sijassa poliittisesta synninpäästöstä keskustalaiselle ministerille ja kansliapäällikölle, vaikka jätevesiasetuksen juuret ovat kyllä aiempien ministerien aikaisia tuotteita. Sallimalla asetuksen ministeri Lehtomäki meni edeltäjiensä takuunaiseksi. Kokoomus ja vihreät sallivat uuden käänteen siksi, ettei kepu heittäydy hankalaksi jossain muussa asiassa.
Kysymys on hallitusyhteistyöstä, ehkä jo sen jatkuvuudesta. Hyvä tavoite, mutta ansiokseen kukaan ei voi jätevesilakia lukea.
Nimimerkki Näin oN on toitottanut, että toimimattomien laitteiden myyjät ovat korvausvelvollisia. Mutta mikä on ympäristökeskuksen, jonka Virmavirta mainitsee vastuu, kun se on laitteet hyväksynyt?
Avauksen linkin takana on ihan hyvä kirjoitus, jossa asiaan viitataan. Joka tapauksessa Lehtomäen ajama asetus muuttui täydelliseksi farssiksi, joka onneksi on omiaan tiputtamaan tuon rosvojoukon kannatusta.
"Tähän päästään lieventämällä jätevesien puhdistustasoa. "
Eli käy niin, että riittää par kaivoo. Väliseiniä ei tarvita ja kukaan ei kyllä kehtaa edes tulla katsomaan, montako kaivoa kenelläkin on. Lehtomäki onnistui luomaan asian ympärille sellaisen idiotismileiman, jota kukaan ei halua otsaansa tulemalla räknäämään paskakaivojen määrää ja syynäämään, onko niissä väliseiniä kuinkakin monta.
Ei ole tullut kukaan kyselemään edes sitä lapsellista piirustelua jätevesijärjestelmästä, joka muka oli "pakollinen" jo ajat sitten. Piirrelköön Lehtomäki vaan viivojaan liitutauluun.
Tällä lailla.
http://static.iltalehti.fi/uutiset/lehtomakiopettaajuttuMP_uu.jpg
Tää on kiva.
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQDrfL8EqIfHBqDmEgm8kVpeuzC4eyMoM2q0a3rxypsMeOiY5pt
Historian tuntemus on aina eduksi. Miksi joudumme aina korjaamaan demareidenn jälkiä?
Miksi Lehtomäki sitä yritti väen vängällä kansalle tarjota?
Voit vastata, minä en enää jatka.
Voit puhua Lehtomäen ajamasta paska-asetuksesta issekseis.
Niinhän se käy, että tosiasioiden edessä on väistyttävä.
Annan vihjeen, jos Lehtomäki olisi heti esittänyt asetusta kumottavaksi tai huomattavasti muutettavaksi niin sinä ja kaltaisesi olisitte syyttäneet, että maalaiset ei ole valmiita mitenkään ottamaan vastuutta vesistöjen tilasta. Heinäluoma olisi oiken möykännyt asiasta kyselytunnilla.
Nyt Lehtomäki kärsii vastuunottamisesta, mutta kansan asiaa ajaessa usein käy niin.
Paula sanoi, minä olen johtava ministeri paska-asiassa, mutta pääministerimari hätääntyi kepun kannatuksen laskusta ja sanoi, että kepukentän ääntä on kuultava ja nolasi karaokelaulajan julkisesti.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/107470-”paskalaista”-kova-vaite-”takana-kiusalliset-korvausvaatimukset”
Niin kauan kun kansanedustajien enemmistö keskittyy vain oman uudelleenvalintansa varmistamiseen ja laiskottelee lakien valmistelussa eikä vaivaudu ajattelemaan silloin kun olisi ajattelemisen aika, niin huonosti valmisteltuja asetuksia ja lakeja tehdään edelleen.
Toinen asia on se, etteivät poliitikot ylipäätään ymmärrä, että jokainen asetus tai laki, joka edellyttää, että kansalaiset tekisivät jotain konkreettista silloin, kun laki astuu voimaan, tarvitsee toimiakseen todella kunnollisen tiedottamisen ja neuvonnan.
Tiedottaminen on jätevesilaissa taas kerran laiminlyöty niin täydellisesti kuin yleensä jotain voi laiminlyödä.