mitä tapahtui ennen kristinuskoa kuolleille

joutuivatko helvettiin vai taivaaseen vai minne?
9191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vastaus kysymykseesi. Laula se ajatuksella,

Äänestä
  • mitäs apua siitä on? Eivät olleet Kristuksen seuraajia. Vai onko siellä taivaassa nykyään myös muslimit ja hindut ja kaikki pakanat sun muut?

    Äänestä

  • häh????? kirjoitti:

    mitäs apua siitä on? Eivät olleet Kristuksen seuraajia. Vai onko siellä taivaassa nykyään myös muslimit ja hindut ja kaikki pakanat sun muut?

    Kristus laskeutui tuonelaan ennen ylösnousemustaan ja saarnasi siellä oleville. Näin nämäkin sielut pääsivät osallisiksi pelastavaisesta armosta.

    Äänestä

  • Leena-Marja kirjoitti:

    Kristus laskeutui tuonelaan ennen ylösnousemustaan ja saarnasi siellä oleville. Näin nämäkin sielut pääsivät osallisiksi pelastavaisesta armosta.

    Mistä tällainen tieto löytyy?
    Entä onko taivas ja helvetti myös vääräuskoisille?

    Äänestä

  • supliikkia kirjoitti:

    Mistä tällainen tieto löytyy?
    Entä onko taivas ja helvetti myös vääräuskoisille?

    Tieto löytyy ortodoksisen kirkon opetuksesta. Mitä tulee toiseen kysymykseesi, niin siihen löytyy vastaus UT:sta: ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. - Siinä ei meillä ole nokan koputtamista.

    Äänestä

  • supliikkia kirjoitti:

    Mistä tällainen tieto löytyy?
    Entä onko taivas ja helvetti myös vääräuskoisille?

    kaipaamasi tieto täältä: "Kristus kärsi kerran kuoleman syntien tähden, vanhurskas vääräin puolesta, johdattaaksensa meidät Jumalan tykö; hän, joka tosin kuoletettiin lihassa, mutta tehtiin eläväksi hengessä, jossa hän myös meni pois ja saarnasi vankeudessa oleville hengille, jotka muinoin eivät olleet kuuliaisia, kun Jumalan pitkämielisyys odotti Nooan päivinä, silloin kun valmistettiin arkkia..."? (1. Piet. 3: 18-20).

    Äänestä

Kannattaisi enemmänkin pohtia minne tämä hinttiporukka joutuu.

Äänestä
  • minun/sinun/meidän itsemme pohtia mihin minä/sinä/me itse joudumme? Voimmeko muka katua toisten syntejä? Onko meillä liian vähän omia syntejä kaduttavaksi?

    Äänestä

  • T. Ollo kirjoitti:

    minun/sinun/meidän itsemme pohtia mihin minä/sinä/me itse joudumme? Voimmeko muka katua toisten syntejä? Onko meillä liian vähän omia syntejä kaduttavaksi?

    et tunge minunen anukseen. Näin myös et sinne joudu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietittävää2 kirjoitti:

joutuivatko helvettiin vai taivaaseen vai minne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu