Itäsalmi takaisin!

Mielestäni Itäsalmi -nimen poistamisessa Sipoolta lunastetulta alueelta ei ole mitään järkeä. Alue on tunnettu Itäsalmena suomenkielisten keskuudessa jo pitkään, että siihen oli ehtinyt tottumaan. Lisäksi Itäsalmi kertoo suomalaiselle enemmän kuin ääriruotsalainen Östersundom. Mielestäni jonkun tai mielummin jonkun tahon pitäisi valittaa Helsingin päätöksestä nimittää Itäsalmea vain Östersundomiksi. Tuo päätöshän sotii kaikkea kaksikielisyyden periaatteita vastaan!

Svekot ovat valitelleet loputtomasti kaikesta mahdollisesta kieliasiasta, myös nimistä. Millä oikeudella poistetaan suomenkielisiä nimiä?Miksi nämä päätökset koskevat suomenkielisiä nimiä. Keskuteluiden mukaan Espoostakin on ruotsitettu ja syrjäytetty virallisesti Puotinen ja Kumpyöli. Miksi vastavuoroisesti ruotsinkielisiä nimiä ei poisteta? Helsingin nimistölauta kunta saisi saada potkut. Toivottavasti Itäsalmi palaa Helsingin kartalle mahdollisimman pian!
20270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Hasa sai sipoon halvalla, mutta on 100 varma, et sipoon herrojen taskuun livahti yks jos toinen seteli nippu. Jos on oma pesä likanen (= sipoo) ei pitäs vaatia mitään.

Kerran olen ajellut autolla tänne sipoon KORPEEN, mikä hesa liitti itteensä ja ei näyttänyt kovin kummoselle. Lähin bissi, joka kai kulkee kerran päivässä ei voi kiinnostaa paikallisia kartanon omistajia, jotka liikkuu omilla öky-autoilla kodin ja saunan välin. Kun tästä saaresta ajeli mantereelle, oli kun olis ihan maalla keskellä korpea epätoivosti yrittänyt saada KÄNNYKÄLLÄ KENTTÄÄ.

Siis jos hasa armosta otti palan "ei mitään" "ei keltään", niin jonkun mestan nimi on kyl yks hailee. Joutas antaa takas tuo alue, kun sillä ei helsinki tee mitään. Yhtymällä väklisin esboon ja vantaan kanssa olis saatu paljon kivempi acti aikaan. Samassa hötäkässä suomen monaco KAUNIAINEN olisi pakko yhdytetty tähän uusi mega sity globaali stadiin. Muuri sitten sipoon puolen reunaa, kun sieltä joku voi päästä sieltä sivistyksen piiriin.

Oikeesti HESA on paska paikka asua, elää ja olla! Päivä päivältä ymmärrän paremmin huumeita vetäviä, kun he pääsevät irti tästä loukosta. Viinaa voisin juoda, mut se maistuu niin pahalta.

Äänestä
  • Halvalla tai ei mutta ulkopuolisen silmin moraalittomasta kähminnästähän asiassa ainoastaan oli kyse. Jos kaikissa asioissa ryhdytään noudattamaan vastaavia menettelytapoja niin sitä kutsutaam joko anarkiaksi tai totalitarismiksi. Mutta sinnehän se jäi Käkisalmikin vastaavalla tavalla moskovan herrojen haltuun.

    Äänestä

rannikkopaikkakunnilla ja kylillä on ensiksi ollut ruots. nimi? Ei ole kovin pitkä siitä kun helsingin pitäjä (vantaa) luovutti vuosaaren helsingille, koska ei halunnut suomenkielisiä duunareita asukkaikseen. 1966.

Äänestä
  • Totuus ei pala tulessakaan, mutta selitä se nyt joillekin. Maaltamuuttaneet nyt vaan ei ymmärrä missä mennään.

    Äänestä

Miksi poistaa suomenkielistä nimeä, kun kerran ollaan kaksikielisellä paikkakunnalla?

Äänestä

Vali vali vali on ajan henkin.

Kaksikielisyys on ISO MENOERÄ valtiolle, kun kaikki pitää kääntää kielestä toiseen ja painaa kahdesti. Ihme, et päättäjät eivät ole nipistäneet tätä täysin tarpeetonta kulua ja lainanneet (= antaneet kreikalle).

Se, ku hesa rohmus sipoosta palasen on myös järjetön homma! Nyt bussilla pääsee sinne entiseen sipooseen, jos hyvin käy ja ehtii siihen bussiin. Jopa METROA on suunniteltu sipooseen, mutta ei tule, kun ei ole rahaa. Stadilla kiilu silmät, kun ajatteli saavan sipoosta ne rikkaat asukkaan. Rajan voisi laittaa takas.

Pikku NIMI pulma on yhdentekevää isompien todellisten pulmien kanssa. Velkaa on ja lisää tulee ovista ja ikkunoista. Paljokohan ruotsi MAKSAISI affenanmaasta?

Äänestä

"Kumpyöli"...tämän jo ymmärtää että on vaihdettu toiseen kieleen. Eihän tuo ole edes sana.

Äänestä

Äärikokoomuslaisessa pahoinvointimiljonäärikaupungissa sanalla "itä" on paha kaiku. Räppäähän Notkea Rottakin "Itä Meitän". Jos Helsinki voisi päättää, Itä-Helsinkiä ei olisi lainkaan.

Östersundom on siksi hyvä nimi tälle kultakellorannikolle, mutta se on kirjoitettu väärin, se pitäisi olla Oystersundom.

Äänestä

Östersundom on ruma nimi eikä ole suomea!

Äänestä

Kutsukoot hurrit paikkakuntaa miksi haluavat, mutta minä suomalaisena en kumartele heille. Itäsalmi on hieno nimi, antakaa sen olla sellaisena!

Äänestä

Samaa mieltä, onneksi tuo Österyrjötys ei ole kansan suosiossa....

Äänestä

Sikäli nyt RKP:lle ei riitä vain ruotsinkielisten nimien näkyminen, mutta samalla he vaativat myös suomenkielisten nimien poistamista.
Tämä minusta kuullostaa sodanjulistukselta!

Äänestä
  • Ei se nyt ihan noin mene. Ongelman aiheuttaa paikkakunnalle muuttaneet, jotka ei ymmärrä paikan historiaa.Lukekaa vaikka aluksi Helsingin pitäjän historia. Niitä on useampi osa. Sen jälkeen tulkaa kertomaan valistunut mielipiteenne. Kanta-asukkaille kaksikielisyys ei ole koskaan ollut ongelma, vaan rikkaus.

    Äänestä

  • botby kirjoitti:

    Ei se nyt ihan noin mene. Ongelman aiheuttaa paikkakunnalle muuttaneet, jotka ei ymmärrä paikan historiaa.Lukekaa vaikka aluksi Helsingin pitäjän historia. Niitä on useampi osa. Sen jälkeen tulkaa kertomaan valistunut mielipiteenne. Kanta-asukkaille kaksikielisyys ei ole koskaan ollut ongelma, vaan rikkaus.

    Ongelman aiheuttaa paikkakunnalle Ruotsista 1200-luvulla muuttaneet siirtomaaisännät, jotka ei ymmärrä paikan historiaa. Noinhan se menee.

    Äänestä

Mielestäni ruotsinkieliset nimet ovat edelleen olemassa. Missä siis ongelma?
Enemmönkin tämä on suomenkielisten ongelma, kun heidän nimensä on poistettu. Itäsalmen asuinalue on lisäksi uusi kokonaisuus, joten eipä taida vanhasta keskiaikaisesta kylästä jäädä mitään jäljelle, joten ihan hyvin Itäsalmi - Östersundom sopii myös viralliseksi nimeksi.

Äänestä

up

Äänestä

Helsinki pyllistää suomalaisille...samoin kuin on kieltämässä Kauppatorin MM-juhlat. Tätä se ruotsalaisuus teettää.

Äänestä

Näin se tekee ja persujen kannatus vain nousee nykymenolla. Sitä saadaan mitä tilataan...

Äänestä

Jo vain...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itäsalmesta kirjoitti:

Mielestäni Itäsalmi -nimen poistamisessa Sipoolta lunastetulta alueelta ei ole mitään järkeä. Alue on tunnettu Itäsalmena suomenkielisten keskuudessa jo pitkään, että siihen oli ehtinyt tottumaan. Lisäksi Itäsalmi kertoo suomalaiselle enemmän kuin ääriruotsalainen Östersundom. Mielestäni jonkun tai mielummin jonkun tahon pitäisi valittaa Helsingin päätöksestä nimittää Itäsalmea vain Östersundomiksi. Tuo päätöshän sotii kaikkea kaksikielisyyden periaatteita vastaan!

Svekot ovat valitelleet loputtomasti kaikesta mahdollisesta kieliasiasta, myös nimistä. Millä oikeudella poistetaan suomenkielisiä nimiä?Miksi nämä päätökset koskevat suomenkielisiä nimiä. Keskuteluiden mukaan Espoostakin on ruotsitettu ja syrjäytetty virallisesti Puotinen ja Kumpyöli. Miksi vastavuoroisesti ruotsinkielisiä nimiä ei poisteta? Helsingin nimistölauta kunta saisi saada potkut. Toivottavasti Itäsalmi palaa Helsingin kartalle mahdollisimman pian!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu