Pohjois-Korean uhkailut

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010121712881778_ul.shtml

Ydinsota (vaikkapa rajoitettu?) näyttää olevan lähellä (itseasiassa moneltakin taholta). Monet ajan merkit, unet, näyt ja profetiat näyttävät sen, että aikaa ei välttämättä ole paljon, kaikkein tärkeintä ajatellen, ihmissielujen pelastumiselle. Kun antikristuksen aika koittaa, on jo myöhäistä. "Niinkuin oli Sodomassa ja Gomorrassa, ja niinkuin oli Nooan päivinä, niin on ihmisen pojan tulemus oleva". Niinä aikoinakin Jumala vei omansa turvaan ennenkuin tuho kävi.

Jokaisen pitäisi tarkistaa oma tilansa. Monien niidenkin jotka luulevat menevänsä kohti pelastusta. "Monet luulevat..". "Ensimmäiset tulevat viimeiseksi ja viimeiset tulevat ensimmäiseksi".

Kaikki tapahtuu yllättäen, äkkiarvaamatta. "Sinä päivänä jona ette luule".
20836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

idästä hamaan länteen, niin on ihmisen pojan tulemus oleva. Liittyisiköhän tähän?

Äänestä
  • sitä. Vasta kolmas maailman sotä herättää uskovat, nii ettei enää saa mahdollisuutta nukahtamiseen. Silloin käsky omileen kuuluu, nostkaa paanne ja nouskaa ylös on aika läheä liikkeelle täyttämän sitä kutsumsen armon ja arvon mukaista tehtvää sen lopulliseksi täytymiseksi. Ja siinä siihen lopulliseen pelastukseen / ulösottoon kelvollisuuteen tahrattomasi ja rypyttömäsi morsian seurakunnakseen kasvamiseksi.

    Äänestä

Ei paukuttele ydinpommeja Korea. Henkseleitä voi Kim Jong Il paukutella jos ymmärtää että henkseleitä voi paukutella. Maata johtaa joku klikki, joka ei ole niin ääliömäinen kuin "johtajansa".

Talouden alalla käydään maailmansotaa, yhdysvallat, aasia, eurooppa tulee yhdenmukaistumaan tavallisen tallaajan tasolta katsottuna. Aseilla ratkotaan ja sotketaan pienempiä pahoja ympäri maapalloa.

Antikristus ruumiillistuu. Ja hänestä seuraa monenmoista riesaa, mutta siitäkin runkusta selvitään.

Äänestä
  • välttämättä Korea, mutta idästä lähtien

    Äänestä

  • Puolustaja... kirjoitti:

    välttämättä Korea, mutta idästä lähtien

    Antikristus on äärettömän älykäs ja "karismaattinen". Tuleva Suuri Johtaja.

    Unohtakaa ydinpommit.

    Idästä tulee Islam. Mutta ei pohjoismaihin.

    Äänestä

"Niinä aikoinakin Jumala vei omansa turvaan ennenkuin tuho kävi."

Veikö tuo sama jumala ketään turvaan mm. toisen maailmansodan aikana? Vai oliko noin "omiansa" vain jostain syystä erittäin vähän niinä aikoina? Entäs ensimmäinen maailmansota?

Muuten... Miten ne kaikki eläimet mahtuivat arkkiin Nooan aikana? Miten Nooa hoiti kengurut arkkiin? Miten norsut pääsivät alas Araratia ehjinä? Mitä leijonat söivät arkissa? Kuka siivosi kymmenien tuhansien eläinten jätökset arkista? Ja viimeiseksi: Miksi jumala ei nyt hukuta maailmaa veteen, kun laivojakin on valmiina kymmeniä tuhansia, vaan pelleilee ydinpommeilla?

Äänestä
  • maailman sodassa ja muissakin sodissa on uskovatkin ollut mukana, ja on vielä klmannessakin vaan ei neljännessä ne jotka yhdistyy krisytuksessa Jeesuksessa yhdeksi Hänen kaikille hyväksi, maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi riitäväksi Totuudessa YKSI mielsiesti toimivaksi, Hänelle uskolliseksi ja kuuliaiseksi seurakunnakseen, yhdeksi jokaista jäsentään myöden keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpidossa eläväksi ja toimiviksi / vaikuttavaksi seurakunnakseen. Muut jää siihen maailman lopuksi myllerrykseen. Mutta myös se marttyyriksi sinä antikristuksen antauminen, enne sitä neljättä maailman sotaa, koituu siltä maailman lopuksi hirmuiselta tuomiolta pelastukseksi.

    Äänestä

  • Puolustaja... kirjoitti:

    maailman sodassa ja muissakin sodissa on uskovatkin ollut mukana, ja on vielä klmannessakin vaan ei neljännessä ne jotka yhdistyy krisytuksessa Jeesuksessa yhdeksi Hänen kaikille hyväksi, maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi riitäväksi Totuudessa YKSI mielsiesti toimivaksi, Hänelle uskolliseksi ja kuuliaiseksi seurakunnakseen, yhdeksi jokaista jäsentään myöden keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpidossa eläväksi ja toimiviksi / vaikuttavaksi seurakunnakseen. Muut jää siihen maailman lopuksi myllerrykseen. Mutta myös se marttyyriksi sinä antikristuksen antauminen, enne sitä neljättä maailman sotaa, koituu siltä maailman lopuksi hirmuiselta tuomiolta pelastukseksi.

    Voisitko olla sekaantumatta koko asiaan, jos et osaa yrittääkään vastata?

    Äänestä

  • Noin vaikeita,sillä selvää vastausta et saa vaan vastakysymyksiä,raamatunjakeita tai jopa uhkailuja koska uskallat kyseenalaistaa "hihhuleiden " itsestään selvänä pitämät asiat. Kerran vuosia sitten..En nyt valitettavasti muista mihin yhteyteen liittyen ,eräässä lehtijutussa haastateltiin erään lahkon jonkinasteista johtohenkilöä. Hän sanoi että mitään raamatun tapahtumista Esim.vedenpaisumus ei saa epäillä, vaan niihin täytyy USKOA sillä ne ovat totta ja tapahtuneita asioita.

    Äänestä

  • Voijummijammi! kirjoitti:

    Noin vaikeita,sillä selvää vastausta et saa vaan vastakysymyksiä,raamatunjakeita tai jopa uhkailuja koska uskallat kyseenalaistaa "hihhuleiden " itsestään selvänä pitämät asiat. Kerran vuosia sitten..En nyt valitettavasti muista mihin yhteyteen liittyen ,eräässä lehtijutussa haastateltiin erään lahkon jonkinasteista johtohenkilöä. Hän sanoi että mitään raamatun tapahtumista Esim.vedenpaisumus ei saa epäillä, vaan niihin täytyy USKOA sillä ne ovat totta ja tapahtuneita asioita.

    taidat olla jokin uskonhörhöilijä? "et nyt näytä muistavan mihin yhteyteen liittyen". Mutta varma luulet, ett'ä
    uskkonhörhöilyuä sen täytyy olla. onko sekopäisempää hörhötekstiä tällä palstalla? taidat olla jokin hörhö, etett vai ole jokin uskovainen? Se on kuule niin paha asia, että roviolle siitä joudut.

    Äänestä

  • on esim. sinulle paljon tutkimista ja miettimistä, miten kaikki tapahtui ja miksi.

    Äänestä

Pohjois-Korea tuskin on suuri tekijä tulevissa taistoissa, mutta se saattaa laukaista alueellisen sodan, johon voivat liittyä kaukaisemmatkin tahot. Muistammehan, että eka maailmansota alkoi Itävalta-Unkarin kruununprinssin Frans Ferdinandin murhaamisella eli ns. Sarajevon laukauksella 1914 ja levisi nopeasti laajalle alueelle.

Tässäkään maailmantilanteessa ei tarvita kuin yksi sekopää ja suursota on valmis! Tälläkin hetkellä on maailmassa useita valtioita, joita johtaa armoton diktaattori ja eräillä noista valtioista on ydinaseita. Siis P-Korealla ja todennäköisesti Iran'illa. Myös Pakistan on suuri kysymysmerkki, koska se on islamistinen ja vain Herra tietää millaisia diktaattoreita sitä jatkossa nousee johtamaan(?)

http://www.globalis.fi/Maat/Maaryhmittymaet/Ydinasemaat

Mielenkiintoista on sekin, että tällä hetkellä maailmassa on yleisen tietämyksen mukaan 9 ydinasevaltiota ja niihin ei lueta Irania, josta ilmeisesti tulee virallisestikin 10. Luku tuo mieleen Pedon 10 sarvea...


Onneksi mitään ei tapahdu maan päällä eikä taivaissa, ellei itse Kaikkivaltias anna sille lupaa!

Äänestä

Kummallista tuo tarve esiintyä tuollaisena!

Äänestä

Eufrat virralta päästetään neljä enkeliä tuhoamaan kolmasosa maata. Mutta mikähän osuus P-Korealla onkaan?

Äänestä
  • ihan varmasti löydät raamatusta kohdan, jonka voit jollakin keinolla vääntää koskemaan Pohjois-Koreaa, sattui siellä mitä tahansa. Tai oli sattumatta.

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    ihan varmasti löydät raamatusta kohdan, jonka voit jollakin keinolla vääntää koskemaan Pohjois-Koreaa, sattui siellä mitä tahansa. Tai oli sattumatta.

    löydätkö sinä?

    Äänestä

  • Elisa R kirjoitti:

    löydätkö sinä?

    Löydän sieltä pääasiassa kasan epärelevantteja pohjois-afrikkalaisperäisiä kansantaruja ja -loruja, hiukan yleispätevää ja itsestäänselvää "ohjeistusta" ja valtavasti väkivaltaa.

    Äänestä

  • pajuihin hei! Uskonnollisille ja muille houruille kurkkupurkkeja mahan päälle ja palikat sotaisten jumalien kunniaksi.

    Äänestä

  • tararam! kirjoitti:

    pajuihin hei! Uskonnollisille ja muille houruille kurkkupurkkeja mahan päälle ja palikat sotaisten jumalien kunniaksi.

    Hellanduulel

    Äänestä

Joku ydinsota syttyiskin niin eipä se tämän pallon elämää kaada,tosin ihmisiä kuolee mutta niin niitä on kuollut ennenkin sodissa..
Ennenpitkää tilanne rauhoittuu ja elämä jatkuu,mitään sen kummempia tulemisia miltään taholta tälle pallolle ei ole tulossa.
Ketään ei täältä viedä turvaan minnekkään vaikka koko pallo räjähtäisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elisa R kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010121712881778_ul.shtml

Ydinsota (vaikkapa rajoitettu?) näyttää olevan lähellä (itseasiassa moneltakin taholta). Monet ajan merkit, unet, näyt ja profetiat näyttävät sen, että aikaa ei välttämättä ole paljon, kaikkein tärkeintä ajatellen, ihmissielujen pelastumiselle. Kun antikristuksen aika koittaa, on jo myöhäistä. "Niinkuin oli Sodomassa ja Gomorrassa, ja niinkuin oli Nooan päivinä, niin on ihmisen pojan tulemus oleva". Niinä aikoinakin Jumala vei omansa turvaan ennenkuin tuho kävi.

Jokaisen pitäisi tarkistaa oma tilansa. Monien niidenkin jotka luulevat menevänsä kohti pelastusta. "Monet luulevat..". "Ensimmäiset tulevat viimeiseksi ja viimeiset tulevat ensimmäiseksi".

Kaikki tapahtuu yllättäen, äkkiarvaamatta. "Sinä päivänä jona ette luule".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu