Onko joku pillerimerkki joka vähän pienemmällä todennäköisyydellä aiheuttaisi limakalvojen täyttä saharoitumista... Ennen pillereitä olin todella kostea, mutta nyt ihan rutikuiva :( olen syönyt Diane Novia ja Yasmineita.
Pillerit ja kuivat limakalvot
...........
8305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kokeile ehkäisyrengasta.
Pco:n aiheuttamien kuukautishäiriöiden takia minun on pakko syödä pillereitä. Muuten pysyisin niistä kaukana :)
Samoja hormoneja sitä ehkäisyrenkaasta tulee kuin pillereistäkin...
Tarkistapa nyt vielä hyvältä vanhemmalta gynekologilta, onko sinun tosiaan PAKKO syödä pillereitä lopun ikääsi (vaikea uskoa). En jaksanut itse googlettaa aiheesta, mutta varmaan vaihtoehtoja on? Estrogeenivoide alapäähän auttanee ongelmassasi, jos tosiaan aiot popsia pillereitä aina.
Sinun kehossasi se ongelma on, ei niissä pillereissä. Jos se olisi pillerimerkistä kiinni, niin ei kai markkinoilla olisi sellaista merkkiä, joka aiheuttaa limakalvojen kuivumista?!
Itsellä Yasmin käytössä, eikä mitään ongelmia niiden kanssa.
Mulla käytössä Yasminellet, jotka on todella hormonipitoisuudeltaan matalat, mutta selvästi pidempään kestää nyt kostuminen. Ennen hormonaalista ehkäisyä mullakin oli, että miehen ei tarvinnut, kuin pikkuisen hipaista, niin olin valmis, mutta ennemmin pillerit, kuin tuo Nuvaring.
Tietysti niissä pillereissä on eroja hormonitasolla ja käytössäkin. Silti se on AINA ihmisestä kiinni, miten tietty pillerimerkki sopii. Jos on ongelmia pillereiden käytössä, se vika on kehossa, ei pillereissä. Koska ei voi vaihtaa kehoa, vaihdetaan pillereitä ja katsotaan sopeutuuko keho sitten siihen.
HAA, hyvä kun jollain muullakin tällaista. Olin itse ennen aina ihan kostea, mutta Yasminellen takia nykyään kostun hiitaaastii.. ENpä ole ennen tajunnutkaan, että se vika voisi olla pillereissä, mutta ihan loogista, koska ennen kaikki on toiminut hyvin