Valtuutettujen omien etujen valvonta vaikeuttaa kuntaliito

Näinköhän se meni Ylöjärvelläkin? Liitettäisiin edes vanhan kurun tien eteläpuolella olevat osat suosiolla Tampereseen. Kuru, Viljakkala, Takamaa ja Metsäkylä voisivat kantaa Ylöjärven värejä keskenään.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vatt Valtuutettujen omien etujen valvonta vaikeuttaa kuntaliitoksia/1135262511674
1258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No johan oli taas varsinainen 0-tutkimus. Kanta-Ylöjärvihän ei näistä kuntaliitoksista Viljakkalan ja kUrun kanssa hyötynyt mitenkään. Pikemminkin päin vastoin, sillä jo tähänmennessä on yhdistymisavustusten lisäksi käytetty huomattava summa rahaa esimerkiksi koulujen ja päiväkotien kuntoon laittamiseen sekä Viljakkalassa että Kurussa. Ilman Ylöjärven apuun tuloa olisivat Kuru ja ehkä Viljakkalakin ilman lääkäripalveluja, koska lääkäreitä ei yksinkertaisesti saada enää tällaisiin pikku kuntiin. Eihän ne lääkäripalvelut mitään huippuluokkaa nytkään ole mutta tyhjää parempia kuitenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vatt 18 kirjoitti:

Näinköhän se meni Ylöjärvelläkin? Liitettäisiin edes vanhan kurun tien eteläpuolella olevat osat suosiolla Tampereseen. Kuru, Viljakkala, Takamaa ja Metsäkylä voisivat kantaa Ylöjärven värejä keskenään.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vatt Valtuutettujen omien etujen valvonta vaikeuttaa kuntaliitoksia/1135262511674

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu