Tutkijat ovat osoittaneet, että luonnonvaraiset simpanssipennut käyttäytyvät sukupuolelle tyypilliseen tapaan aivan kuten ihmislapsetkin, kävi ilmi Current Biology -lehdessä julkaistusta tutkimuksesta.
Vaikka sekä uros- että naaraspennut leikkivät risuilla ja oksilla, naaraat tekevät nin useammin. Ne myös leikkivät oksilla ikään kuin hoivaisivat jälkeläisiä.
Tutkijoiden mukaan löytö tukee sitä ajatusta, ettei tyttöjen kaikissa kultuureissa poikia yleisempi taipumus leikkiä nukeilla ei ole seurausta vain sukupuolistereotypioiden mukaisesta kasvatuksesta, vaan ilmiöllä on ainakin jossakin määrin biologiset juuret.
http://www.tiede.fi/uutiset/4148/simpanssitytoilla_eri_leikit_kuin_pojilla
Vaikka sekä uros- että naaraspennut leikkivät risuilla ja oksilla, naaraat tekevät nin useammin. Ne myös leikkivät oksilla ikään kuin hoivaisivat jälkeläisiä.
Tutkijoiden mukaan löytö tukee sitä ajatusta, ettei tyttöjen kaikissa kultuureissa poikia yleisempi taipumus leikkiä nukeilla ei ole seurausta vain sukupuolistereotypioiden mukaisesta kasvatuksesta, vaan ilmiöllä on ainakin jossakin määrin biologiset juuret.
http://www.tiede.fi/uutiset/4148/simpanssitytoilla_eri_leikit_kuin_pojilla
Vastaukset 9
Vanhimmat
Feministit ovat kuin väärään suuntaan, luonnottomasti kasvaneita omenapuun oksia. Ne katkeaa tuulen tai lumen painon vuoksi. Luonnolisesti kasvaneet oksat kestävät lumen painon ja tuulen tuiverruksen joustaen sirosti.
Feminismihän on osin perustunut siihen että sukupuolten eroavaisuudet ovat kulttuurin aikaansamaa.
Notta jälleen yksi naula feminismin arkkuun.
Vaikka sanoohan sen järkikin, että jos aivot ovat fyysisesti erilaiset,siis ajattelun ja tunteiden keskus on erilainen miehillä ja naisilla, niin on synnynnäistä eroa myös ajattelussa ja arvomaailmassa.
Blääh...Kasvatus voimistaa stereotyyppistä käyttäytymistä. Aivojen erot liittyvät myös seksuaalisuuteen, sillä lesbojen aivot ovat lähempänä heteromiesten aivoja kuin heteronaisten. Myös raskaudenaikainen testosteroni-taso vaikuttaa aivojen muodostumiseen.
Tämä uutinen oli linkitetty oikealle palstalle, koska vain feministeille tämä voi olla uutinen. Naaraspuolisilla nisäkkäillä on voimakkaampi hoivavietti kuin uroksilla - kenet täyspäisen tämä uutinen yllätti?
Mitä ihmeellistä siinä on? Siksi aniharva mies soveltuu esimerkiksi hoiva-aloille, mukaanlukien lääkärit. Miehet eivät myöskään sovi johtajiksi, koska heiltä puuttuu hoivavietin myötä myös kyky empatiaan,tai kyky siihen on vain haalea versio naisten kyvyistä. Miehet ajattelevat ensisijaisesti munillaan, eli ajattelevat itseään ja siksi maailma on täynnä sotia ja nälänhätää.
"Wrangham sanoi, että he olivat nähneet kepin kantamista vuosien mittaan aika ajoin, ja he epäilivät että naaraat tekevät sitä useammin kuin urokset."
Ja mikä olisi ollut tulkinta jos urokset olisivat kantaneet keppiä useammin? Voin vain arvata. Urokset harjoittelivat seuraava evoluution kehitysaskelmaa, jolloin urokset metsästävät saalista keihäillä.
Empatiahan onkin oikea ominaisuus johtajalle ja miksei vaikka kirurgillekin. Leikkaus sujuu paljon paremmin, kun vollottaa samalla.
Et ymmärrä mitä empatia on, koska olet mies. Et kykene sellaiseen.
Mies on keksinyt koko empatiakäsitteen. Kaikkea tarvitaan; on aika empatialle ja aika, jolloin siitä on haittaa. Sinä naisena et voi sitä eroa käsittää.
.. lapsia? Hyvät hyssykät, kai apinakin tietää, etteivät ole. Kun apina, ihminen tai muu eläin leikkii esineillä, on kyseessä LEIKKI. Leikkiminen indikoi mielikuvitusta ja ilon/mielihyvän tavoittelua, ja leikkien lajit ovat kulttuurisidonnaisia. Apinoillakin on omat kulttuurinsa, eri apinakulttuureissa opitaan erilaisia taitoja, jotka siirtyvät yhteisöissä sukupolvelta toiselle. Naaraat huomaavat hyvin varhain, mitä niiltä odotetaan, mikä niiden rooli on. Nuoret naaraat opettelevat tehtäväänsä, koettavat siepata varkain pentuja emoilta edes hetkeksi hoiviinsa jne. Matkimalla opitaan.
Jos apinapojat hieman useammin tappelevat keskenään kuin leikkivät risuilla, niin sekin indikoi jotakin paitsi sukupuolen genetiikasta niin myös kulttuurista. Arvatkaas, mikä sukupuoli apinayhteisöissäkin melskaa eniten aikuisena? Ja miksei sitten jo pentuna. En nyt olis hirveään ylpeä maskuliinien käyttäytymistavoista.
Isätkin (ja pojat) hoivaavat, jos ovat tottuneet siihen, näkevät sitä tapahtuvan ja olevan yleistä. Rakkaitten hoivaaminen ja niistä huolehtiminen on luonnollista ihmisille. Moni eläinlaji hoitaa jälkeläisiään, myös urokset. Feministit eivät kiellä geeniperimän vaikutusta, älkää vouhkatko potaskaa. Sukupuolten geeneissä, hormonaalisissa eroissa jne. eli fysiologisella puolella löytyy selittäviä tekijöitä eroihin, mutta valtavan iso kulttuurimössö selittää valtaosan naisen ja miehen roolikäyttäytymisestä. Useimmat ns. erojatkumot perustuvat muinaisten yhteisöjen työnjakoihin, joilla ei ole relevanttia perustaa nykyaikana. Sekä kulttuurisiin alistamis-/hegemoniamalleihin. Älykkäänä eläimenä ihminen ei ole pelkkä viettikone, muutoksia on tehty ja tehdään myös roolikäyttäytymisrintamalla. Sata vuotta sitten tavallinen naisihminen ei ikinä olisi uskaltanut toimia useilla elämänalueilla, kuten naistavis nyt, ero ei johdu geeneistä.